PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπούκωμα + Αναγνώριση + Δάγκωμα


Maax
02-04-08, 21:39
Πιθανόν μου βγήκαν ζευγάρι νομίζω πως είναι τα Melanochromis cyaneorhabdos που έχω, 2 θυληκά 1 αρσενικό και η μία θυληκιά την βλέπω μπουκωμένη και θέλω και μια εξακρίβωση και απο εσάς που είστε και ποιό έμπειροι, φωτό 1-2-3(αρσενικός) υπολογίζω πως εδώ και 3-4 μέρες είναι έτσι μπουκωμένη.
Σε πόσο καιρό υπολογίζετε πως θα βγούν τα μικρά?
Θα προσπαθήσω να βγάλω ποιό καθαρές φωτογραφίες αργότερα, φυσικά αν τα καταφέρω :roll:


Επίσης θέλω και αναγνώριση της τέταρτης (4ης) φωτό και τι πρέπει να κάνω για να επουλωθεί γρήγορα η δαγκωματιά που έχει στο αριστερό πλευρό της κοιλιάς του, για να το βγάλω απο το ενυδρείο δυστυχώς δεν το κατάφερα, θα πρέπει να ξυλώσω όλο το ενυδρείο, κρύβεται μέσα στις πέτρες μόλις ανοίξω το καπάκι.
Πως ξεχωρίζουμε φύλλο γιατί έχω 4 απο αυτά και θέλω να ξέρω αν βγάλω κανα ζευγάρι και απο αυτά.

vlachman
03-04-08, 23:24
Πιθανόν μου βγήκαν ζευγάρι νομίζω πως είναι τα Melanochromis cyaneorhabdos που έχω, 2 θυληκά 1 αρσενικό και η μία θυληκιά την βλέπω μπουκωμένη και θέλω και μια εξακρίβωση και απο εσάς που είστε και ποιό έμπειροι, φωτό 1-2-3(αρσενικός) υπολογίζω πως εδώ και 3-4 μέρες είναι έτσι μπουκωμένη.
Σε πόσο καιρό υπολογίζετε πως θα βγούν τα μικρά?
Θα προσπαθήσω να βγάλω ποιό καθαρές φωτογραφίες αργότερα, φυσικά αν τα καταφέρω :roll:


Επίσης θέλω και αναγνώριση της τέταρτης (4ης) φωτό και τι πρέπει να κάνω για να επουλωθεί γρήγορα η δαγκωματιά που έχει στο αριστερό πλευρό της κοιλιάς του, για να το βγάλω απο το ενυδρείο δυστυχώς δεν το κατάφερα, θα πρέπει να ξυλώσω όλο το ενυδρείο, κρύβεται μέσα στις πέτρες μόλις ανοίξω το καπάκι.
Πως ξεχωρίζουμε φύλλο γιατί έχω 4 απο αυτά και θέλω να ξέρω αν βγάλω κανα ζευγάρι και απο αυτά.

Δοκίμασε αλατι για τις πληγες ειναι αντιμικροβιακό

speargunner
04-04-08, 21:56
Όντως δείχνει μπουκωμένη,σε κανα 20ήμερο χονδρικά να υπολογίζεις τα μικρά.Το αλάτι είναι μια καλή λύση για τις πληγές,όσο για το γένος μάλλον μιλάμε για aulonocara(δώσε μια καλή φωτο κι απ'τα 4 άτομα).

Maax
05-04-08, 00:23
Για τι δοσολογία μιλάμε? 450 λτ ενυδρείο είναι.......

speargunner
05-04-08, 07:33
Kαλό είναι να υπάρχει επι μονίμου βάσεως(δρα και προληπτικά)συγκέντρωση αλατιού 1-2%,δηλαδή 450-900mg για τα λίτρα σου.

mikele
05-04-08, 09:37
η επουλωσει θα ερθει μεσα σε λιγες μερες ....αναλογως ποσο βαθυ ειναι το τραυμα......για το αλατι δε το προτεινω για πληγες ....(μονο σε παρασιτα και παλι σε πολυ αρχικα σταδια).........καλη γεννα να εχεις και περαστικα στο ψαρι

speargunner
05-04-08, 10:37
για το αλατι δε το προτεινω για πληγες ....(μονο σε παρασιτα και παλι σε πολυ αρχικα σταδια).........
Το αλάτι συνιστάται ιδιαιτέρως σε πληγές:ελαττώνει την οσμωτική καταπόνηση του ψαριού με σαφη πλεονεκτήματα στην ταχεία ανάρρωσή του.(δες και το σχετικό υπόμνημα στην κατηγορία "ασθένειες γλυκού νερού-θεραπείες")

chris129
05-04-08, 11:20
τελικα η Καλαμαρια ειναι συνοικια παραγωγης malawi καλα γεννητουρια φιλε.Μια ερωτηση μονο φιλε τα φυτα που εχεις μεσα στο ενυδρειο σου δεν τα πειραζουν για τι απο οτι ξερω αυτα τα ψαρια ειναι καθαρα φυτοφαγα.Και μια προταση οταν με το καλο βγουν και μεγαλωσουν τα μικρα εαν θελεις μπορουμε να κανουμε τραμπα με labidoghromis yellow:p

Maax
05-04-08, 12:54
Ευχαριστώ παιδιά, αλλά έχω ακόμη μία ερώτηση στο θέμα του αλατιού.
Αλάτι για Θαλασινό ή Ιωδιούχο αλάτι (μαγειρικό) ?

Προς chris129
εσύ έχεις να παίρνεις και σαλιγκαράκια apple snails, σου έστειλα pm αλλά δεν μου απάντησες, στα έχω κρατημένα :D .
Όταν με το καλό βγούν τα μικρά εδώ θα είμαστε :D:D:D:D

chris129
05-04-08, 13:01
δεν τα ξεχασα φιλε τα apple snails απλα ειχα καποιες δουλιτσες να τελειωσω και ετσι εμεινε πισω το θεμα.Ερχεσαι στις συναντησεις που κανουμε αν ναι την κυριακη θα τα πουμε απο κοντα

speargunner
05-04-08, 13:08
Ευχαριστώ παιδιά, αλλά έχω ακόμη μία ερώτηση στο θέμα του αλατιού.
Αλάτι για Θαλασινό ή Ιωδιούχο αλάτι (μαγειρικό) ?

Ούτε για θαλασσινό ούτε,πολύ περισσότερο,ιωδιούχο!Αλάτι για γλυκό νερό θα ζητήσεις.