PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικά για κιχλίδες


KOKOBAS
01-04-08, 08:56
Έχω στη κατοχή μου ένα κοινωνικό ενυδρείο, στο οποίο έκανα τα πρώτα μου βήματα και τώρα απέκτησα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, διαστάσεις 180*60*70, το οποίο προοριζόταν για θαλασσινό, αλλά λόγο ελλείψεως κεφαλαίου θα γίνει ενυδρείο με κιχλίδες.
Το ενυδρείο είναι περίπου 750 λίτρα και θέλω να φτιάξω λίμνη malawi. Από αυτά που έχω διαβάσει θέλω μια φίλτρανση που να μου αποδίδει περίπου 4200λίτρα/ώρα.
Πέρα από αυτό θέλω να ρωτήσω αν είναι καλύτερα να βάλω σε αυτό το ενυδρείο mbuna ή non mbuna. Είναι θέμα γούστου ή υπάρχουν και άλλες δυσκολείες.
Η επόμενη απορεία μου είναι τι πρέπει να βάλω στο έδαφος και πόσες πέτρες χρειάζεται?Από ότι έχω κατλάβει τα mbuna έλουν περισσότερες πέτρες, ενώ τα non mbuna μάλλον θα χρειαστούν 2 νησάκια στις άκρες και χώρο στη μέση για να κολυμπάνε.
Επίσης πως επηρεάζω τη σκληρότητα του νερού χωρίς αντίστροφη όσμωση. Υπάρχουν ταμπλέτες που μπορούν να μαλακώσουν τη σκληρότητα. Επίσης να διευκρινήσω ότι δε θα έχω φυτά, άρα υποθέτω ότι δε χρειάζομαι σύστημα CO2. Σωστά?Ο φωτισμός του ενυδρείου είναι προς το παρόν 2Τ8 39watt. Χρειάζονται και άλλες ή αυτό είναι οκ. Το ενυδρείο είναι σε αρχικό επίπεδο, οπότε όλα μπορούν να φτιαχτούν, αρκεί να γίνουν σωστά και όσο γίνεται οικονομικά.

george
01-04-08, 09:11
Γιατί να κατεβάσεις την σκληρότητα ;

KOKOBAS
01-04-08, 09:24
Γιατί φαντάστηκα ότι η σκληρότητα του νερού είναι γύρω στο 12-15, όότε θα ήθελα να την έχω ανάμεσα σε 8-10, γιατί από ότι έχω καταλάβει έτσι πετυχαίνω σταθερό ph. Αν έχω καταλάβει λάθος ή οι τιμές που λέω είναι άσχετες, πείτε το.

george
01-04-08, 09:33
Mετρήσεις από το νερό της βρύσης σου ;

Διάβασε εδώ :
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/article_list_greek.html

KOKOBAS
01-04-08, 09:50
Είμαι σε φάση μετακόμισης, οπότε οι μετρήσεις θα αργήσουν λίγο. Με τις υπόλοιπες απορίες καμιά ιδέα?

chris129
01-04-08, 11:14
καλη αρχη λοιπον οσο για την σκληροτητα μετρα πρωτα και μετα βλεπεις να σου πω μονο οτι μερικοι συνχομπιστες ριχνουν και ενυδρειακο αλατι για πετυχουν τη σωστη σκληροτητα για κιχλιδες μαλαουι:)

speargunner
01-04-08, 11:31
Το σταθερό PH έχει σχέση μόνο με την ΚΗ και όχι με τη GH.Στα λίτρα σου όντως είναι θέμα γούστου τι θα βάλεις και καλά τα λες για το set-up.CO2 ξέχνα το.Ο φωτισμός είναι ΟΚ.

KOKOBAS
01-04-08, 11:46
To kh δεν είναι η σκληρότητα?
ποπο είμαι πολύ άσχετος. Και τι είναι το ΚΗ?
Το gh πρέπει να είναι πάνω από 10 σωστά?

speargunner
01-04-08, 12:15
Το KH είναι μια μορφή σκληρότητας που μετράει τα διττανθρακικά και ανθρακικά ιόντα του νερού,ενώ το GH μετράει ιόντα ασβεστίου και μαγνησίου.ΚΗ να'χεις τόσο όσο χρειάζεται για να πετύχεις κατάλληλο PH(συνήθως 10-12) και GH πάνω από 10.

KOKOBAS
01-04-08, 13:15
μάλιστα. Γενικα στο internet νομίζω ότι αναφέρεται ότι το kh πρέπει να είναι 8-10 και το gh πάνω από 10, για τις κιχλίδες malawi. Είναι λάθος αυτό?

george
01-04-08, 13:16
Nεράκι βρύσης και είσαι μια χαρά ;)

KOKOBAS
01-04-08, 13:52
ok αυτό είναι πολύ σημαντικό στοιχείο. Για το βυθό τι πρέπει να βάλω. Περί mbuna kai non mbuna?

george
01-04-08, 14:01
'Aμμο θαλάσσης από καθαρή παραλία ;)

speargunner
01-04-08, 14:11
μάλιστα. Γενικα στο internet νομίζω ότι αναφέρεται ότι το kh πρέπει να είναι 8-10 και το gh πάνω από 10, για τις κιχλίδες malawi. Είναι λάθος αυτό?
Για το gh συμφωνώ.Το kh,όπως σου είπα,πρέπει να τίθεται στην υπηρεσία του ph.Παράδειγμα:έχεις δίκτυο με ph 7,5 και kh 10.Πρέπει να ανεβάσεις ph και αυτό γίνεται με σόδα.Με τη σόδα που θα χρειαστείς,όμως,για να το πας στο 8 το kh σου μπορεί να πάει 12.Μη σε απασχολεί καθόλου!

KOKOBAS
01-04-08, 17:27
ωραία το λύσαμε και αυτό!!!
Μένει μόνο το θέμα mbuna ή non mbuna.
εκεί τι να προσέξω.Υπέρ και κατά.

andreas K
01-04-08, 19:59
Σαν να ρωτας...Ξανθεια η μελαχροινη;Γουστα...Τα λιτρα σου,σου επιτρεπουν να επιλεξεις...

speargunner
01-04-08, 20:50
Σαν να ρωτας...Ξανθεια η μελαχροινη;Γουστα...Τα λιτρα σου,σου επιτρεπουν να επιλεξεις...
Δε θα συμφωνήσω με το παράδειγμα!Για μένα είναι σαν να ρωτάς:"Όμορφη ξανθειά μαζί με τις ωραίες φίλες της ή όμορφη μελαχρινή μαζί με...μπάζα;:D "Και διευκρινίζω:Το μεγαλύτερο "κατα" στην επιλογή haps είναι(προσωπική άποψη!)αισθητικό και εστιάζεται στο ότι πρέπει να βάλεις λιγότερα ψάρια συγκριτικά με τα mbuna(και μάλιστα ενός-δυό ειδών για το ενυδρείο σου)με σύνθεση 1πανέμορφο αρσενικό με αρκετά μάλλον άσχημα θηλυκά.¶ρα θα έχεις το πολύ 2 όμορφα αρσενικά και πολλά άχρωμα θηλυκά.Με τα mbuna εννοείται ότι θα έχεις πανδαισία χρωμάτων,περισσότερα ψάρια και περισσότερα είδη.

harilaos
01-04-08, 22:09
Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και να ρωτήσω γιατι όχι tanganyika ;;

speargunner
01-04-08, 22:53
Γιατί ο πελάτης δεν ενδιαφέρεται για Τανγκανίκα και ως γνωστό...ο πελάτης έχει πάντα δίκιο!:D

KOKOBAS
01-04-08, 22:59
Ανοιχτός είμαι σε προτάσεις. Από μια ματιά που έριξα, μου φάνηκε ότι τα malawi έχουν πιο ζωντανά και ωραία χρώματα. Λάθος....?

speargunner
01-04-08, 23:31
Αν θες χρώματα πας σε mbuna ασυζητητί!!

Tolis
02-04-08, 01:56
Αν θες χτυπητα χρωματα μπουνα...
Αν θες ουσία, περιεχομενο, συμπεριφορες και ανωτεροτητα (και χωρις να υστερουμε σε πιο φινα χρωματα)... ταγκανικα...

PascM
02-04-08, 02:25
'Aμμο θαλάσσης από καθαρή παραλία ;)

Που θα την βρούμε δεν ξέρω την καθαρή παραλία...:(

KOKOBAS
02-04-08, 08:08
Που θα την βρούμε δεν ξέρω την καθαρή παραλία...:(
Αστο...από Pet Shop το βλέπω. Γιατί αν τη μια εβδομάδα που έχουμε άδεια το καλοκαίρι, κυκλοφορώ στο νησί που θα πάμε, με φτυαράκι και σακουλίτσα για να μαζεύω άμμο, θα τη δω να φεύγει με κανένα τουρίστα και να μένω με τα mbula..., αντί για mbuna.

crazyio
02-04-08, 10:49
Γιατί αν τη μια εβδομάδα που έχουμε άδεια το καλοκαίρι, κυκλοφορώ στο νησί που θα πάμε, με φτυαράκι και σακουλίτσα για να μαζεύω άμμο, θα τη δω να φεύγει με κανένα τουρίστα και να μένω με τα mbula..., αντί για mbuna.

χαχαχαχαχαχα :smt084:smt084:smt084:smt084

Πάρτε σακουλίτσες, φτυαράκια και ελάτε προς Χαλκίδα μεριά πριν πιάσουν οι ζέστες και ξεχυθούν οι κάγκουρες στις παραλίες και τις κάνουν ένα πελώριο τασάκι με αποτσίγαρα και χωματερές.
και πιο φτηνά θα σας έρθει, και εκδρομή θα κάνετε, και την "κυρά" θα πάτε βόλτα, και το καφεδάκι σας θα πιείτε, και το ουζάκι σας θα απολαύσετε ...
ακόμα δεν πειστήκατε ??

KOKOBAS
02-04-08, 11:11
Αν και πρέπει να πάει στη κατηγορία επί παντός επιστητού, είχα δαιβάσει ένα φοβερό πόστ, που περιγράφει ενας ενα ενυδρείο και λέει πρέπει να το φτιάξει μάστορας, γιατί θα είναι στο σαλόνι και πρέπει να έχει υψηλό ΔΣΑ, δείκτης συζηγικής αποδοχής. Κάπως έτσι είναι όλα στο σπίτι. Η βόλτα στη Χαλκίδα πρέπει να πλασαριστεί πολύ τεχνικά για να μαζέψεις άμμο χωρίς γκρίνια. Θα αρχίσω να το δουλεύω με μεράκι....Ξέρεις....Πόπο καλοκαίριασε....έχω πεθυμίσει ένα ουζάκι στη παράλία...και ακριβώς πριν φύγουμε εκεί που ήμαστε όλο χαρά...Να σου πω άκου τι σκέφτηκα, μήπως να πάρω μαζί μου και μια σακούλα μπας και βρούμε καμιά ωραία παραλία, για το ενυδρείο(κολλάς και το "αν και δε πιστεύω, αλλά μπας και....") και μπορεί αν τη σκαπουλάρεις...

egeorgiou
02-04-08, 11:44
Να σου πω άκου τι σκέφτηκα, μήπως να πάρω μαζί μου και μια σακούλα μπας και βρούμε καμιά ωραία παραλία, για το ενυδρείο(κολλάς και το "αν και δε πιστεύω, αλλά μπας και....") και μπορεί αν τη σκαπουλάρεις...

Σακούλες για μπάζα στο πορπαγκάζ. Τι ωραίο ηλιοβασίλεμα κλπ. => 3 σακιά άμμο από Χαλικούνα/Κέρκυρα :smt020

Z_X
02-04-08, 12:03
Σίγουρα με αυτες της διαστάσεις φτιάχνεις ενα πολυ καλο συνδιασμο απο tanganiyka με ωραια διακοσμηση...
Θα βαλεις καμια 25 cipri να γεμισουν τον αερα και μετα καποιους neolamprologus,julidochromis,altolamprologus καποιο χενοτιλαπια για την αμμο,κάποιο μικρο με κοχυλια....πανικος.
Επισης μπορεις να το κανεις με tropheus η ακομα να βαλεις και μεγαλα ειδη(φροντοζα,fucsifer).
Αφου εχεις τα λιτρα ολα γινονται...

KOKOBAS
02-04-08, 12:21
Τα ψάρια είναι πολύ εντυπωσιακά. τα είδα εκτός από το cipri, που μάλλον είναι κάποια συντομογραφία. Εάν κάνω tanganika, τι κερδίζω εκτός από άλλα ψάρια και τι χάνω? από θέματα φροντίδας, αντοχής ψαριών, διατροφικές συνήθειες κτλ. Ευχαριστώ

Z_X
02-04-08, 12:23
Αν θες χτυπητα χρωματα μπουνα...
Αν θες ουσία, περιεχομενο, συμπεριφορες και ανωτεροτητα (και χωρις να υστερουμε σε πιο φινα χρωματα)... ταγκανικα...



cyprichromis ειναι το ονομα...

KOKOBAS
02-04-08, 12:34
Είναι πολύ εντυπωσιακά ψάρια. Από θέμα απαιτήσεων τι παίζει?

speargunner
02-04-08, 13:39
Τα ψάρια είναι πολύ εντυπωσιακά. τα είδα εκτός από το cipri, που μάλλον είναι κάποια συντομογραφία. Εάν κάνω tanganika, τι κερδίζω εκτός από άλλα ψάρια και τι χάνω? από θέματα φροντίδας, αντοχής ψαριών, διατροφικές συνήθειες κτλ. Ευχαριστώ
Το τι κερδίζεις σου το είπε ο Τόλης.Τι χάνεις;α)Τη μόνη ομάδα ψαριών γλυκού νερού που μπορεί να συγκριθεί με reef σε χρώματα β)την "ησυχία" σου στη συντήρηση:οι tanganika θέλουν πολύ συχνές και μικρές αλλαγές νερού με μεγάλη προσοχή στο να παραμείνουν όσο το δυνατό αμετάβλητες θερμοκρασία και παράμετροι(είναι πολύ ευαίσθητες στη μόλυνση και στις διακυμάνσεις θερμοκρ. και παραμέτρων του νερού).Επιπλέον,oι πιο extreme φυσικοχημικές συνθήκες νερού της λίμνης,που απέχουν περισσότερο απ'το δίκτυό μας απ'ότι τα νερά της malawi δυσκολεύουν το εγχείρημα.Α!!Το καλύτερο δε σου το'πα:με θερμοκρασία άνω των 28 τρέχεις και δε φτάνεις!!

KOKOBAS
02-04-08, 14:00
Δε ξέρω αν ο στόχος είναι να με αποθαρρύνεις, αλλά αν ναι το πέτυχες. κάτι τέτοιο είχα καταλάβει και εγώ για αυτό πήγα προς malawi. Θα τρέξω το malawi α αποκτήσω και εμπειρία και όταν νοιώσω έτοιμος το γυρναώ σε tanganyka. Μακροπρόθεσμα ο στόχος είναι για reef, οπότε περνόντας από tanganika θα πάρουμε ένα καλό chiller και ΄θα φτιάξουμε και ένα καλό sump και κουτσου κουτσου θα φτάσουμε στο reef. Μέχρι ΄τοτε όμως μάλλον θα πάω σε Malawi. από τα ζωοτόκα που έχω είναι μια πρόοδος....Σιγα-σιγά για να ευχαριστίόμαστε κάθε βήμα. Αν ξεκινήσεις από reef ας πούμε, μετά τι κάνεις....

Z_X
02-04-08, 17:08
Το τι κερδίζεις σου το είπε ο Τόλης.Τι χάνεις;α)Τη μόνη ομάδα ψαριών γλυκού νερού που μπορεί να συγκριθεί με reef σε χρώματα β)την "ησυχία" σου στη συντήρηση:οι tanganika θέλουν πολύ συχνές και μικρές αλλαγές νερού με μεγάλη προσοχή στο να παραμείνουν όσο το δυνατό αμετάβλητες θερμοκρασία και παράμετροι(είναι πολύ ευαίσθητες στη μόλυνση και στις διακυμάνσεις θερμοκρ. και παραμέτρων του νερού).Επιπλέον,oι πιο extreme φυσικοχημικές συνθήκες νερού της λίμνης,που απέχουν περισσότερο απ'το δίκτυό μας απ'ότι τα νερά της malawi δυσκολεύουν το εγχείρημα.Α!!Το καλύτερο δε σου το'πα:με θερμοκρασία άνω των 28 τρέχεις και δε φτάνεις!!
Αγχωσες και εμένα τωρα.... :grin:
Και η επιλογη των κατοικων ειναι δυσκολη...

KOKOBAS
02-04-08, 20:19
Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα πάω για malawi mbuna. Κάτι που πρέπει να προσέξω στο στήσιμο εκτός από το να σχηματίσω πολλές κρυψώνες?
Ξύλα μπορώ να βάλω?

speargunner
02-04-08, 20:24
Δε ξέρω αν ο στόχος είναι να με αποθαρρύνεις, αλλά αν ναι το πέτυχες. κάτι τέτοιο είχα καταλάβει και εγώ για αυτό πήγα προς malawi. Θα τρέξω το malawi α αποκτήσω και εμπειρία και όταν νοιώσω έτοιμος το γυρναώ σε tanganyka. Μακροπρόθεσμα ο στόχος είναι για reef, οπότε περνόντας από tanganika θα πάρουμε ένα καλό chiller και ΄θα φτιάξουμε και ένα καλό sump και κουτσου κουτσου θα φτάσουμε στο reef. Μέχρι ΄τοτε όμως μάλλον θα πάω σε Malawi. από τα ζωοτόκα που έχω είναι μια πρόοδος....Σιγα-σιγά για να ευχαριστίόμαστε κάθε βήμα. Αν ξεκινήσεις από reef ας πούμε, μετά τι κάνεις....
Αντιθέτως,στόχο έχω να σε προφυλάξω από πιθανές μελλοντικές απογοητεύσεις παρουσιάζοντας και την άλλη πλευρά του νομίσματος,η οποία δεν αναφέρθηκε καθόλου παρά τις επίμονες ερωτήσεις σου!!Θα ήθελα επίσης να σου καταθέσω μια προσωπική εμπειρία στις αρχές της ενασχόλησής μου με το hobby,ύμνο στην ανθεκτικότητα των malawi(η ιστορία αποτελεί σεμινάριο λαθών και καλούνται οι αγαπητοί mods να βάλουν το κατάλληλο σηματάκι...ακαταλληλότητας για νέους χομπίστες:grin: )Ξεκίνησα στο hobby με ένα 50λιτρο ενυδρείο,το οποίο σύντομα μετέτρεψα σε μια υπερφορτωμένη κιβωτό του Νώε με κιχλίδες απ'όλο τον κόσμο(maylandia estherae,convict,kribensis,jewel).Παράδοξο πώς,τα kribs γέννησαν(πρώτη μου γέννα!!)και ήθελα με κάθε τρόπο να τα κρατήσω!!Όλα τα ψάρια είχαν εξοστρακιστεί στις γωνίες του ενυδρείου απ'τις λυσσαλέες επιθέσεις των γονέων,εκτός απ'το αρσενικό estherae(το'δα κι αυτό!!krib να τα βάζει στα ίσα με estherae!!)με το οποιό γίνονταν συνεχώς επικές μάχες,με φθορά όλων των εμπλεκομένων...Πήρα τότε την απόφαση "ή ταν ή επι τας"και έβγαλα τα 3 estherae σε 1 κουβά σε σκοτεινό μέρος(για να γλιτώσω λίγο ξυλο πίστευα)σε θερμοκρασία χειμερινού δωματίου(19-20 βαθμοί).Όλα ήταν τραυματισμένα.Να μην τα πολυλογώ,με μόνη διαφορά ότι συντομά τα έβαλα σε ξεχωριστούς κουβάδες λόγω ξύλου και με αλλαγές νερού κάθε τρεις μέρες όχι μόνο δεν έπαθαν fungus,αλλά ιάθηκαν οι πληγές τους και επέστρεψαν στο ενυδρείο μετά 4 μήνες υγειέστατα και αρχηγικά όπως πριν!!(με tanganika αυτό το σενάριο ούτε ως επιστημονική φαντασία παίζει!)

Tolis
02-04-08, 20:42
Ειναι αληθεια οτι τα μπουνα ειδικα ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρια και "συγχωρουν" πολλα λαθη αρχαριων (αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν πρεπει οπως σε ολα τα ψαρια να τους παρεχουμε τις καλυτερες δυνατες συνθηκες). Απο την αλλη, νομιζω οτι η ευαισθησια των ψαριων της ταγκανικα σε μεγαλες αλλαγες νερου και στην υψηλη θερμοκρασια, παρ ολο που εχει βαση, εχει "διαφημιστει" υπερβολικα, κυριως απο τοτε που κυκλοφορει το θεμα αυτο στο διαδικτυο.

KOKOBAS
02-04-08, 21:31
Όπως είπα και εγώ από τη πλευρά μου. ρωτάω πριν ξεκινήσω, γιατί όλοι έχουμε κάνει λάθη λόγο βιασύνης και σίγουρα θα κάνω και άλλα λάθη, αλλά να αποφύγω όσα μπορώ. Πάντως τείνω προς Mbuna. Μέσα στο επόμενο 15νθημερο πιστεύω θα είμαι ετοιμος να ανεβάσω και φώτο από το στήσιμο.

KOKOBAS
08-04-08, 08:14
¶ξίζει να βάλει κανείς φελιζόλ κάτω από τις πέτρες ενός ενυδρείου malawi, για να προστατέψει το τζάμι? Αν ναι υπάρχει περίπτωση να βλάψει τη ποιότητα του νερού.
Τέλος, είχα δει νομίζω σε ένα site ένα βράχο φτιαγμένο από φελιζόλ, δηλαδή σε ένα κομμάτι φελιζόλ είχε κάνει μικρές τρύπες και το είχε βάψει στο χρώμα της πέτρας. Πώς μπορείς να βάψεις κάτι με χρώμα που δε θα βλάπτει τα ψάρια?Το σκέφτομαι για πίσω. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

george
08-04-08, 12:46
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/background.htm

KOKOBAS
20-04-08, 23:53
Γεια και πάλι. Εχθές μετά από πολύ κόπο κατάφερα να βάλω το ενυδρείο στο σπίτι. Η μεταφορά ήταν αρκετά ζώρικη. Στη παρούσα φάση έχω μαζέψει άμμο θαλάσσης και ετοιμάζομαι για τη διαδικασία κοσκινίσματος και πλυσίματος. Την έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδικασία? αν ναι μπορεί να μου πει με απλά λόγια, σα να απευθύνεται σε ένα πεντάχρονο πως γίνεται.
Επίσης καμιά ιδέα για να καλύψω τη κάτω πλευρά του ενυδείου, εκεί που ενώνει με το έπιπλο και φαίνεται το φελιζόλ?

KOKOBAS
21-04-08, 09:59
Κανενας να βοηθήσει βρε παιδιά?

egeorgiou
21-04-08, 11:20
http://www.cichlid-forum.com/videos/rinsing_sand.php

george
21-04-08, 11:37
Kόψε το φελιζόλ λίγο μικρότερο και άφησε την άμμο να καλύψει το κενό.

MiziGr
21-04-08, 16:28
Η απλά πέρασε μαύρη ταινία από την εξωτερική μεριά του τζαμιού σαν κορνίζα!!!

KOKOBAS
21-04-08, 19:18
Αυτή ήταν και η δική μου ιδέα Mizi, αλλά σκέφτομαι μήπως το αδικήσω. Μου είπαν κάτι για φλούδα ξύλου.Το ξέρει κανείς αυτό το υλικό?Είναι εύκολο?

sackett
21-04-08, 21:00
Εαν δεν κάνω λάθος το φελιζόλ είναι έξω απο το ενυδρείο.Πώς θα καλυφθεί με τους τρόπους που λέτε ?

KOKOBAS
21-04-08, 21:41
ναι το φελιζόλ είναι από έξω. Για αυτό το λόγο είπα τη φλούδα ξύλου. Με τη μάυρη ταινία, μπορεί να γίνει. Είναι χοντρή ταινία, αλλά είναι λίγο ακαλαίσθητο νομίζω. Θα είναι μάλλον η τελευταία μου επιλογή. Με την άμμο δε κατάλαβα πως γίνεται, αλλά δεν ήθελα να φανεί πόσο άσχετος είμαι. Μίλησα με ένα μαραγκό, ο οποίος μου είπε ότι υπάρχει φλούδα ξύλου, η οποία μπορέι να λουστραριστεί και να έρθει στο χρώμα που θέλεις. Βγαίνει σε 2 πάχυ 15 και 18εκ. Αν είναι όντως τόσο απλό θα καταλήξω σε αυτό. Μια ακόμη λύση που ανκάλυψα ψάχνωντας το internet είναι να παεαγγείλω μαυρο πλεξιγκλάς, αλλά πάλι δύσκολο είναι και μάλλον ακριβό και δεν υπάρχει σάλιο.

KOKOBAS
23-04-08, 12:11
Καθαρίστηκε και η άμμος θαλάσσης και τώρα περιμένουμε να στεγνώσει.

KOKOBAS
23-04-08, 12:13
Α...και το γύρω γύρω θα καλυφθεί με μαύρη ταπετσαρία σε απόχρωση ξύλου.

george
23-04-08, 12:13
Kόψε το φελιζόλ λίγο μικρότερο και άφησε την άμμο να καλύψει το κενό.

;););)

KOKOBAS
23-04-08, 13:25
γεοργε το έκανα αυτό με το φελιζόλ που χρησιμοποίησα μέσα στο ενυδρείο.

george
23-04-08, 13:38
Αντί για φελιζόλ κάτω από το ενυδρείο μπορείς να βάλεις αυτό :
http://www.aquaristic.net/thermopads.html?lang=1
Και δεν φαίνεται τίποτα

KOKOBAS
24-04-08, 08:10
Έτσι, μπορούμε να επιλέξουμε μεταξύ ψιλής άμμου (σε καμία περίπτωση δεν παίρνουμε άμμο από τις παραλίες και τη θάλασσα
Ισχύει αυτό?

george
24-04-08, 08:31
Δεν ισχύει .

KOKOBAS
24-04-08, 08:37
Δηλαδή δε μπορούμε να βάλουμε άμμο από παραλία. Επειδή σε κάποια προηγούμενα post, είχα καταλάβει ότι μπορούμε.

george
24-04-08, 08:41
Nαι μπορούμε να βάλουμε άμμο από παραλία αρκεί να είναι σχετικά καθαρή.

KOKOBAS
24-04-08, 08:49
ok, ευχαριστώ, γιατί σκέφτηκα, τζάμπα καθόμουνα και προετοίμαζα.

KOKOBAS
29-04-08, 07:20
η άμμος θαλάσσης που έβαλα, αφού πρωτα την έπλυνα καλά, έχει ένα σκούρο γκρι χρώμα και όχι το λευκό-μπεζ που είχε όταν τη πήρα. Είναι πρόβλημα αυτό. Σκέφτηκα να ρίξω από πάνω μια στρώση λευκή άμμο θαλάσσης αγορασμένη από μαγαζί. Μήπως πρέπει να τη βγάλω?
-------------------------
καμιά βοήθεια?

KOKOBAS
29-04-08, 09:10
Ανεβάζω και φωτογραφίες από τη κάλυψη του φελιζόλ και το φτιάξιμο του επίπλου γενικά. Επίσης ανεβάζω φώτο από την άμμο, για την οποία περιμένω απαντήσεις αν τελικά είναι κατάλληλη.

KOKOBAS
02-05-08, 07:02
Η άμμος που έβαλα στο ενυδρείο, είναι πάνω στο φελιζόλ. Στα σημέία αυτά το ύψος της άμμου είναι γύρω στα 4εκ. Είναι αρκετό ή θέλει και άλλη άμμο?

imichal
02-05-08, 10:29
Καλά ειναι.....

KOKOBAS
04-05-08, 18:44
Σήμερα έβαλα και τις πετρούλες μου και περιμένω παρατηρήσεις. Αν είναι αρκετές και αν είναι σωστά τοποθετημένες. Επίσης έφτιαξα τον ανακλαστήρα με αλουμινόχαρτο και σας παρουσιάζω και μια φώτο, όταν είναι φωτισμένο.

imichal
04-05-08, 19:11
θελεις και αλλες πετρες!!
ανακλαστηρας δεν χρειαζοταν....θελεις σχετικα χαμηλο φωτισμο....

flying_guardian
04-05-08, 19:12
Σήμερα έβαλα και τις πετρούλες μου και περιμένω παρατηρήσεις. Αν είναι αρκετές και αν είναι σωστά τοποθετημένες. Επίσης έφτιαξα τον ανακλαστήρα με αλουμινόχαρτο και σας παρουσιάζω και μια φώτο, όταν είναι φωτισμένο.

Χωρίς να έχω καμία ιδιαίτερη εμπειρία, αλλά επειδή διάβασα όλο σου το ποστ και αν κατάλαβα καλά θα καταλήξεις σε mbuna, έχω την εντύπωση πως οι πέτρες σου είναι λίγες. Θα έλεγα οτι χρειάζεσαι κάπως μεγελύτερες πέτρες ώστε να δώσεις ύψος στους "λόφους" σου, οι οποίοι σιγά σιγά θα σβήνουν καταλήγοντας στο κέντρο του ενυδρείου σου!
Έτσι θα καταφέρεις να διμιουργήσεις μια πληθώρα σπηλιών και αρκετά ευρύχωρων, πράγμα το οποίο θα το εκτημίσουν δεόντως τα ψαράκια σου!

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι!

Moutralewn
05-05-08, 09:53
Χωρίς να έχω καμία ιδιαίτερη εμπειρία, αλλά επειδή διάβασα όλο σου το ποστ και αν κατάλαβα καλά θα καταλήξεις σε mbuna, έχω την εντύπωση πως οι πέτρες σου είναι λίγες. Θα έλεγα οτι χρειάζεσαι κάπως μεγελύτερες πέτρες ώστε να δώσεις ύψος στους "λόφους" σου, οι οποίοι σιγά σιγά θα σβήνουν καταλήγοντας στο κέντρο του ενυδρείου σου!
Έτσι θα καταφέρεις να διμιουργήσεις μια πληθώρα σπηλιών και αρκετά ευρύχωρων, πράγμα το οποίο θα το εκτημίσουν δεόντως τα ψαράκια σου!

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι!

Συμφωνώ και προσθέτω επίσης ότι καλύτερα να στοιβάξεις τις πέτρες με όσο το δυνατόν πιο φυσικό τρόπο.

Τώρα φαίνεται λίγο αφύσικο το στήσιμο των πετρών.

Σίγουρα θέλεις περισσότερες πέτρες για να φτιάξεις 2 "στοίβες" στις άκρες του ενυδρείου οι οποίες καλό θα ήταν να φτάνουν μέχρι πάνω, κοντά στην επιφάνεια.

KOKOBAS
05-05-08, 10:04
Είναι λίγο δύσκολο για το πως θα σταθούν. θα προσπαθήσω να βρώ λύση.

Moutralewn
05-05-08, 10:13
Είναι λίγο δύσκολο για το πως θα σταθούν. θα προσπαθήσω να βρώ λύση.

Η λύση είναι μία: Θα τις κολλήσεις με σιλικόνη.

Και αυτό είναι βασικό μιας και η Αφρικάνες είναι "σκαφτιάδες" οπότε δεν θέλεις καμιά κατολίσθηση.

KOKOBAS
05-05-08, 12:23
πόσο σιλικόνη θέλει για να κολληθούν οι πέτρες? η σιλικόνη που έχω είναι μάυρη και σε 2 πέτρες που δοκίμασα μου τις έκανε χάλια.

flying_guardian
06-05-08, 00:47
πόσο σιλικόνη θέλει για να κολληθούν οι πέτρες? η σιλικόνη που έχω είναι μάυρη και σε 2 πέτρες που δοκίμασα μου τις έκανε χάλια.


Δεν θέλει πολύ! Μια "ραφή" θα κάνεις λίγα εκατοστά. Αλλιώς λίγη σε μέγεθος φουντουκιού!
Δεν θα την απλώσεις πάνω στην πέτρα. Μόνο στο σημείο επαφής! Μόλις στεγνώσει......και σεισμό θα αντέχει! :D

KOKOBAS
13-05-08, 13:33
Τελικά μετά από πολύ κόπο κατάφερα να κολλήσω τις πέτρες με σιλικόνη. Έχω τελείωσει με τα πρώτα 50 κιλά πέτρες και σήμερα θα αγοράσω άλλα 50 κιλά για να τελειώσω και με αυτό το κομμάτι.
Από φίλτρα έχω πάρει 2 eheim 2217. Αργότερα θα πάρω άλλα 2. Τι υλικά προτείνετε να βάλω μέσα στο φίλτρο? Εγώ σκέφτομαι να βάλω στο ένα σφουγκάρια μπλέ, 1 σφουγκάρι λευκό πάνω πάνω και στο άλλο να βάλω 1 σφουγκάρι μπλε και eheim substrat pro.
-------------------------
βρε παιδιά κανείς για να βοηθήσει το τι υλικά να βάλω????

Zorba_The_Freak
13-05-08, 17:09
Εγω θα εκανα και τα δυο φιλτρα ολοιδια, με ακριβως τα υλικα που προτεινει η eheim

thanasis76
13-05-08, 20:46
καλησπερα κι απο εμενα... δεν ξερω πως μου ξεφυγε αυτο... :confused::confused:
διαβασα το ποστ σου και ολα ειναι πολυ ομορφα και σωστα...
εκτως απο δυο πραγματακια:D:D
αν καταλαβα καλα θα βαλεις περιπου 100 κιλα πετρες...
απο εμπειρια να σου πω οτι θελεις πολλες παραπανω... το δικο μου ειναι
360 λιτρα και εβαλα περιπου 120 κιλα...
οσο για την αμμο θα χρειαστεις πολυ παραπανο στο ενυδρειο μου εχω περιπου 7-8cm και βρισκουν το φελιζολ...
θα εχει πολυυυυυ σκαψιμο και μεγαλους λακους....:D:D:D:D

KOKOBAS
15-05-08, 07:13
Ακόμα γιατρεύονται και αυτά. Θα προσπαθήσω να βρω λίγη άμμο ακόμα. Θα ανεβάσω φοτος πρωτού βάλω νερό, όταν μπουν και οι υπόλοιπες πέτρες. Πάντως με τα 60 κιλά που έχω τώρα έχει καλυφθεί η μισή πλευρά.
Από υλικά η eheim προτείνει και τις 2 λύσεις από ότι κατάλαβα. Αν τα κάνω ίδια θα πρέπει να μοιράσω το υλικό. Πόση διαφορά θα είχε αν έβασα siporax όχι eheim substrat pro
-------------------------
Παιδιά θα βοηθήσετε λίγο με το τι υλικά να βάλω στα φίλτρα. Έχω 2 2217. Εγώ σκέφτηκα να κάνω ένα με μπλε σφουγκαράκια και άσπρο και άλλο ένα με eheim substrat pro, ένα μπλε σφουγκάρι και ένα άσπρο. το σκεπτικό μου στηρίζεται στο ότι το ενυδρείο θα έχει κιχλίδες, οι οποίες από ότι΄ξέρω έχουν μεγάλη παραγωγή σε απόβλητα και για αυτό θέλω να βάλω πολλά μπλε σφουγκάρια.
Από το forum εδώ, μου είπαν να κάνω δυο ίδια. Θα ήθελα απλά να μου πει κάποιος ποιο είναι το σωστό.
Θυμίζω ότι το ενυδρείο είναι 750λτ. και θα έχει κιχλίδες.

netblues
15-05-08, 07:31
Δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να πας σε σφουγγαρια. Ετσι καιλλιως υπαρχουν καλυτερες επιλογες.
Και ολα τα φιλτρα πρεπει στην αρχη να εχουν κατι που να κανει μηχανικη φιλτρανση και μετα οτιδηποτε αλλο για να μην μπουκωνουν. Βαλε οτι προτεινει η eheim.

KOKOBAS
15-05-08, 08:00
Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς το media set. αν ναι αξίζει

netblues
15-05-08, 08:03
Τι εννοεις κανεις? Μαζι πανε αυτα.. Ο μονος λογος που τα πουλανε χωρια ειναι αν θες να το κανεις χημικό ή καποια αλλη ειδικη χρηση...

KOKOBAS
15-05-08, 09:14
οκ έθεσα λίγο άστοχα την ερώτηση, αλλά πήρα την απάντηση. Ήθελα να μάθω αν με καλύπτει απόλυτα ή χρειάζεται και κάτι ακόμα. Το φίλτρο το πήρα χωρίς media set από intrnet

KOKOBAS
18-05-08, 19:02
Μπήκαν οι πέτρες, αλλά έχω κάποιο πρόβλημα με το pc και δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες.
Το ph είναι 8 και κάτι(υγρά test jbl)
To dgh είναι γύρω στο 12-13
και το kh 7-8
από ότι ξέρω αυτά είναι καλά. έβαλα buffer kent kai saechem αλάτι για κιχλίδες. χρησιμοποίησα υλικό από το φίλτρο στο άλλο ενυδρείο για να στρώσω. Πως καταλαβαίνω ότι έχει στρώσει το νερό και είναι έτοιμο. Τώρα έχω βάλει μέσα ενα ξιφοφόρο για να βοηθήσει τις διαδικασίες. Είναι καλή επιλογή;

thanasis76
18-05-08, 21:02
Μπήκαν οι πέτρες, αλλά έχω κάποιο πρόβλημα με το pc και δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες.
Το ph είναι 8 και κάτι(υγρά test jbl)
To dgh είναι γύρω στο 12-13
και το kh 7-8
από ότι ξέρω αυτά είναι καλά. έβαλα buffer kent kai saechem αλάτι για κιχλίδες. χρησιμοποίησα υλικό από το φίλτρο στο άλλο ενυδρείο για να στρώσω. Πως καταλαβαίνω ότι έχει στρώσει το νερό και είναι έτοιμο. Τώρα έχω βάλει μέσα ενα ξιφοφόρο για να βοηθήσει τις διαδικασίες. Είναι καλή επιλογή;



καλησπερα!!! κατ' αρχας κακος εβαλες ψαρι μεσα στο ενυδρειο που δεν εχει στρωσει ακομα...:smt084
το πιο πιθανο ειναι να μην αντεξει...:smt084

με ποιον τροπο εχεις αποφασισει να στρωσεις το φιλτρο σου??
για να δεις αν εχει στρωσει θα πρεπει να μετρας ΝΟ2, ΝΟ3 και ΝΗ3...
θα εισαι ετοιμος για να βαλεις ψαρια μονο οταν δεν εχεις
καθολου ΝΟ2 και ΝΗ3 και ελαχιστα ΝΟ3...
αλλα θελει καιρο για να κανει τον κυκλο του το στρωσιμο...
γιατι βιαζεσαι...:confused::confused:
-------------------------
SORRY για αυτο

με ποιον τροπο εχεις αποφασισει να στρωσεις το φιλτρο σου??

βιαστικα...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

KOKOBAS
18-05-08, 21:33
Το έβγαλα το ψάρι και το γύρισα στο παλιό ενυδρείο, αν και έδειχνε αρκετά ικανοποιημένο. Το στρώσιμο έγινε με μπόλιασμα από το άλλο ενυδρείο που έχω και τρέχει. Θα κάνω τα test για No2 και Νο3, αλλά η απορία μου είναι εφόσον στο άλλο ενυδρείο δεν έχω ΝΟ2 και Νο3, ούτε αμμωνία. Το καθαρό νερό που μπαίνει από τη βρύση δεν έχει ουτε ΝΗ ούτε ΝΟ2, ούτε Νο3. Σωστά? πως θα δημιουργηθεί στο ενυδρείο αμμωνιά?

Moutralewn
19-05-08, 09:21
Το έβγαλα το ψάρι και το γύρισα στο παλιό ενυδρείο, αν και έδειχνε αρκετά ικανοποιημένο. Το στρώσιμο έγινε με μπόλιασμα από το άλλο ενυδρείο που έχω και τρέχει. Θα κάνω τα test για No2 και Νο3, αλλά η απορία μου είναι εφόσον στο άλλο ενυδρείο δεν έχω ΝΟ2 και Νο3, ούτε αμμωνία. Το καθαρό νερό που μπαίνει από τη βρύση δεν έχει ουτε ΝΗ ούτε ΝΟ2, ούτε Νο3. Σωστά? πως θα δημιουργηθεί στο ενυδρείο αμμωνιά?

Απ'την στιγμή που μπόλιασες το καινούριο και δεν άρχισες στρώσιμο απο την αρχή δεν θα είχε πρόβλημα ο ξιφοφόρος.

Κάνεις τις απαραίτητες μετρήσεις και αν αυτές είναι ΟΚ τότε μπορείς να ξεκινήσεις να βάλεις ψάρια.

Η αμμωνία δημιουργείται απο τα περιττώματα των ψαριών και απο μη-φαγωμένη τροφή η οποία έχει μείνει κάποιο διάστημα μέσα στο ενυδρείο.

Το νερό της βρύσης δεν έχει αμμωνία και άλλα νιτρώδη.

KOKOBAS
19-05-08, 10:02
οκ ευχαριστώ. Περιμένω μπας και κανένας θέλει να μου δωρίσει κανένα ψαράκι και θα πάω αυριο να αγοράσω.

rita
19-05-08, 23:23
εγω παντως θα το κανα ταγκανικα...πολυτιμα τα λιτρα σου!:p

KOKOBAS
20-05-08, 07:21
rita, η επιλογή έγινε σύμφωνα και με την εμπειρία που έχω. τα malawi είναι πιο εύκολα και αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην επιλογή μου.
ανεβάζω και τις πρώτες εικόνες, αν και από κοντά είναι διαφορετικό. Καταρχας δεν είναι μπλε, αλλά λευκό. Εν πάσει περιπτώση περιμένω σχόλια.

KOKOBAS
20-05-08, 07:24
α...από ψάρια κατέληξα 5x labidochromis yellow
4x cynotilapia afra
4 x aulonacara
καλά είναι?
-------------------------
και από το πλάι

Moutralewn
20-05-08, 09:45
α...από ψάρια κατέληξα 5x labidochromis yellow
4x cynotilapia afra
4 x aulonacara
καλά είναι?
-------------------------
και από το πλάι

Καλό θα ήταν να μην μπλέξεις mbuna (labs,afra) με Haps (aulonocara) λόγω διαφορετικών διατροφικών συνηθειών.

Τα μεν mbuna είναι φυτοφάγα, ενώ η aulonocara είναι παμφάγο.

Αντί για aulonocara θα μπορούσες να βάλεις Pseudotropheus acei ( http://www.bigskycichlids.com/Pacei.htm ) ή/και melanochromis maingano ( http://www.bigskycichlids.com/Mel_cyaneorhabdos.htm )

KOKOBAS
20-05-08, 09:51
και εγώ το σκέφτηκα αυτό, αλλά είδα ότι σε μερικές παρουσιάσεις το έχουν κάνει. Πες και καμιά καλή κουβέντα πχ. ωραίο είναι, αλλά(απευθείας στη παρατήρηση).
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλες. Θα ξεκινήσω σήμερα με 5 labidochromis μικρά περίπου 4 εκ. το κάθε ένα.

Moutralewn
20-05-08, 10:07
και εγώ το σκέφτηκα αυτό, αλλά είδα ότι σε μερικές παρουσιάσεις το έχουν κάνει. Πες και καμιά καλή κουβέντα πχ. ωραίο είναι, αλλά(απευθείας στη παρατήρηση).
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλες. Θα ξεκινήσω σήμερα με 5 labidochromis μικρά περίπου 4 εκ. το κάθε ένα.

Μα δεν μίλησα καθόλου για το ενυδρείο σου.
Ετοίμαζα post αποκλειστικά και μόνο γι'αυτό... :cool::cool:

Όμορφο το ενυδρείο σου.
Πολύ καλή προσπάθεια για όσο το δυνατόν "φυσική" τοποθέτηση των πετρών.

Όταν πιάσει και η άλγη θα δείχνει πολύ πιο φυσικό μιας και τώρα το bright white χρώμα των πετρών,προσωπικά, με χαλάει λίγο στην όψη.

2 συμβουλές:

1. Προσέθεσε καμιά βαλισνέρια για να "σπάει" λίγο η όψη νταμαριού
2. Αν τελικά βάλεις για κατοίκους μόνο mbuna προσέθεσε λίγο περισσότερες πέτρες προκειμένου να ψηλώσει λίγο η "στοίβα" σου.

Αν π.χ. κατόπιν βάλεις Pseudo Acei θα κάνουν φωλιές στα ψηλότερα σημεία της "στοίβας" ενώ τα Labs προτιμούν τα χαμηλότερα σημεία.

KOKOBAS
20-05-08, 10:27
Η αποψή μου είναί ότι οι πέτρες από γυαλί(ίσως δε φαίνονται καλά) καθώς και το σκούρο background σπάνε τη μονωτονιά του άσπρου. Κυρίως όμως ότι η άλγη θα σπάσει τη μονοτονία του άσπρου. Θεωρώ ότι οι βαλισνέριες δε κάνουν φυσικό τοπιο. Αν έβαζες, που θα έβαζες? μπροστά και αριστερά?

Moutralewn
20-05-08, 10:58
Η αποψή μου είναί ότι οι πέτρες από γυαλί(ίσως δε φαίνονται καλά) καθώς και το σκούρο background σπάνε τη μονωτονιά του άσπρου. Κυρίως όμως ότι η άλγη θα σπάσει τη μονοτονία του άσπρου. Θεωρώ ότι οι βαλισνέριες δε κάνουν φυσικό τοπιο. Αν έβαζες, που θα έβαζες? μπροστά και αριστερά?

Θα έβαζα πίσω-αριστερά μια μεγάλη η οποία θα κάλυπτε λίγο απο την επιφάνεια όσο μεγαλώνει και ίσως καμιά ανούμπια σφηνωμένη κάπου στην "στοίβα".

Επίσης η βαλισνέριες συνδράμουν στην δημιουργία φυσικού τοπίου μιας και υπάρχουν στο φυσικό περιβάλλον.

Σπύρος Μ
20-05-08, 12:14
Η λάμπα που έχεις βγάζει μπλε χρώμα;

KOKOBAS
20-05-08, 12:18
ναι βγάζει κάτι σα μωβ. νομίζω είναι ακτινική και κάνει πολύ ωραίο χρώμα στο ενυδρείο. Μου την έδωσε το παιδί που τη πήρα μαζί με το ενυδρείο.

thanasis76
20-05-08, 23:10
καλησπερα κι απο εμενα!!! πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!! εμενα μου ερεσει πολυ...:rolleyes::rolleyes:
ισως καποιο φυτο να εδειχνε ομορφα αλλα δεν νομιζω να αντεξουν για πολυ...
αν μπορεις αποφασισε τι κιχλιδες θα κρατησεις γιατι δεν ειναι καλη η συνθεση που εκανες...
εχουν διαφορετικες διατροφικες αναγκες και δεν κανει καλο στα ψαρακια σου...
πρεπει δυστυχος να αποφασισεις...:confused::confused:
παντος και παλι μπραβο σου για το ενυδρειο που εφτιαξες...

strinzis
20-05-08, 23:54
Ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα!!:smt041:smt041 Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και πολυ φυσικο set up,κατα τη γνωμη μου παντα!Παρακολουθω το post σου απο την αρχη και με βοηθησε πολυ στο στησιμο και του δικου μου malawi!

KOKOBAS
21-05-08, 07:20
ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Εχθές το σκέφτηκα αρκετά το θέμα με τα φυτά και κατέληξα να μη βάλω. Στο 120λτ φυτεμένο που έχω, υπάρχουν βαλισνέριες και ανούμπιες, οπότε είναι διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή και έχω δει τις δυσκολίες που υπάρχουν. Είναι εύκολα φυτά, αλλά πρώτον μπορεί να έχουν μείνει αυγά από σαλιγκάρια πάνω τους και να τα μεταφέρω και δεύτερον δε μου πάει να βάλω φυτά. Μπορεί να βάλω καμιά ριζούλα μεγάλη για να σπάσω το άσπρο, αλλά δε θέλω φυτά. Έτσι το βλέπω εγώ. Επίσης αν και δε πρέπει να φαίνεται το κάτω μέρος της μεγάλησ στίβας με τισ πέτρες είναι από αφρό πολυουρεθάνης, ο οποίος έχει κολληθεί με σιλικόνη και πάνω σε αυτόν έχουν κολληθεί με σιλικόνη οι πέτρες. Αυτό μου ανέβασε εύκολα το ύψος μέχρι το επίπεδο των πετρών και μου γλύτωσε πέρίπου 20 € σε πέτρες και κυρίως καμιά 50αριά κιλά στο ενυδρείο, για το φόβο του σπασίματος. Ο τρόπος που γίνεται είναι πολύ απλός. Παίρνεις ένα μπλε φελιζόλ και βάζεις πάνω σιλικόνη. Μετά σχηματίζεισ το βράχο σου χρησιμοποιώντας όλο τον αφρό. Αυτό θα καλύψει συνολικά περίπου 40λίτρα. Στη συνέχεια κολλάς το νέο φελιζόλ με σιλικόνη πάνω στο παλιό φελιζόν και κερδίζεις 2,5 πόντους ακόμα.
Επίσης να ευχαριστήσω για τις συμβουλές με την άμμο. Πραγματικά όταν άναψε το φως έδειξε αμέσως πολύ όμορφο. Εχθές μπήκαν και οι πρώτοι κάτοικοι 5 labidochromis yellow μικρά. Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν το πόσο γρήγορα κινούνται. Από τροφή πήρα flakes και κατεψυγμένο κρέας για μια φορά την εβδομάδα. Σκέφτομαι Δευτέρα δε ταίζω καθόλου και Κυριακή να ρίχνω το κρέας.
Σε ότι αφορά το συνδιασμό των ψαριών, το λάθος είναι η aulonacareς ή γενικά ο συνδιασμός είναι λάθος. Αν είναι το δεύτερο θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις.

Moutralewn
21-05-08, 09:16
Σε ότι αφορά το συνδιασμό των ψαριών, το λάθος είναι η aulonacareς ή γενικά ο συνδιασμός είναι λάθος. Αν είναι το δεύτερο θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις.

Βασικό πρόβλημα είναι η aulonocara.
Απο κει και πέρα για τα Labs μαζί με afra δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

KOKOBAS
21-05-08, 09:37
οκ αυτό το ξεκαθιαρίσαμε. εφόσον δεν είναι σωστό θα το αφήσω. Δε θα βάλω aulonacares μέσα. ¶λλες παρατηρήσεις.

Moutralewn
21-05-08, 15:09
οκ αυτό το ξεκαθιαρίσαμε. εφόσον δεν είναι σωστό θα το αφήσω. Δε θα βάλω aulonacares μέσα. ¶λλες παρατηρήσεις.

Κάτι το οποίο πρέπει να έχει υπ'όψιν σου είναι οτι τα afra είναι λίγο επιθετικά οπότε αν βάλεις το εν λόγω είδος θα πρέπει να προσέξεις το θέμα ιχθυοφόρτωση.

Τα afra έχουν την φήμη ότι τείνουν να "επιτίθενται" σε άλλα ψάρια που πλησιάσουν την περιοχή τους.

Να τονίσω επίσης ότι δεν έχω προσωπική εμπείρία απο το παραπάνω μιας και είχα ποτέ afra.

KOKOBAS
21-05-08, 22:04
Προς το παρόν τα labidochromis πάνε καλά. Από Δευτέρα θα προσθέσω ένα κοπαδάκι ακόμα. Θα δούμε τι.
Ελπίζω ότι σε κανένα μήνα θα μπορέσω να κάνω μια πλήρη παρουσίαση.

Tolis
22-05-08, 10:40
To katepsigmeno kreas magirepse to gia tin oikogenia, min to dosis sta labs, einai kathara fitofaga kai den exei kammia doulia to kreas sti diatrofi tous.

(sorry gia ta greeklish, eimai stin austria)

KOKOBAS
22-05-08, 19:11
Το κουτάκι που έχω γράφει απ εξω for algae eating african cichlids. Δε ξέρω αν κάνει. Λίγο που έβαλα τα labidochromis δε το πλησίασαν. Βέβαια η τροφή, είναι σε κυβάκι και έμενε πάνω ενώ αυτά μένουνε κάτω. Τουλάχιστον να ξέρω εάν μου κάνει.

aaaooll
22-05-08, 19:25
μηπως ειναι φυτικη κατεψηγμενη, κ οχι απο κρεας? τι χρωμα εχει?

KOKOBAS
24-05-08, 11:59
ad koning δείχνει ένα σα ram απέξω ή κάπως έτσι. σου λέει τίποτα?
-------------------------
Σήμερα έκανα μετρήσεις και είχα τα εξησ στοιχεία
PH 8+(jbl)
KH 7(jbl)
NO2 0(jbl)
NO3 0(jbl)
NH3, nh4 0,2(tropical marine)
gh 13(tropical marine)
Με προβλημάτισε ηπαρουσία nh3. είναι φυσιολογικό και εάν όχι να κάνω αλλαγή νερού?
-------------------------
τελικά έκανα αλλαγή νερού 30% και με τις νέες μετρήσεις η αμμωνία έχει εξαφανιστεί.

KOKOBAS
29-05-08, 11:12
Έκανε την εμφανισή της και η άλγη. Είναι φυσιολογικό αυτό?Μείωσα τη φοτοπερίοδο σε 5 ώρες. Έχω πάνω 2 λάμπες του 1.20μέτρα. Είναι εντάξει αυτά?

Moutralewn
29-05-08, 11:17
Έκανε την εμφανισή της και η άλγη. Είναι φυσιολογικό αυτό?Μείωσα τη φοτοπερίοδο σε 5 ώρες. Έχω πάνω 2 λάμπες του 1.20μέτρα. Είναι εντάξει αυτά?

η άλγη είναι λογικό να εμφανιστεί. Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει.

Όσον αφορά τον φωτισμό, μιας και δεν χρειάζεσαι ιδαίτερο φωτισμό για τον εν λόγω setup καλό θα ήταν να μας πεις πόσα watt είναι η κάθε λάμπα και τί τύπο φωτισμού βγάζει έτσι ώστε, αν κριθεί απαραίτητο να αντικαταστήσεις τις λάμπες με κάποιες μικρότερης έντασης έτσι ώστε να μην έχεις συνεχές πρόβλημα με την πολλή άλγη.

Και αναφέρω την πολλή άλγη μιας και το να έχεις λίγο άλγη πάνω στις πέτρες είναι κάτι το φυσικό και επιθυμητό.

KOKOBAS
29-05-08, 11:28
36w.*2
mia sera diozoblue ή κάπως έτσι
και μια sera 4900 kelvin.

θυμίζω βάθος ενυδρείου 70cm.
αυτές παίζανε μάεχρι τώρα 10 ώρες την ημέρα, τώρα τις κατέβασα στις 5.
Επίσης το βράδυ παίζει 3 ώρες μια blacklight, sa moonlight.
είναι εντάξει ή είναι πολύ?