PDA

Επιστροφή στο Forum : Πειτε μου την πολυτιμη γνωμη σας.....


thanoulis
31-03-08, 23:30
πως σας φαινετα ρε παιδια πειτε καμια ιδεα...

Tolis
31-03-08, 23:35
Δωσε και μερικες πληροφοριες για το ενυδρειο.
Εκ πρωτης οψεως, τα φυτα θελουν καθε ειδος πιο μαζι, και αυτο το μονοπατακι απαπα...

thanoulis
31-03-08, 23:38
συγνωμη ξεχασα να αναφερω.Το ενυδριο ειναι 240λτ και φιλοξενει 3 δισκους των μεγεθων που βλεπετε 10 νεον 6 ροδοστομα 3 μποτια μακρακαντι και 3 πλεκο.φυτεμενο με παροχη CO2 πατεντα (ζαχαρη-μαγια) και με φωτισμο 2χ40watt.

vasilakis
31-03-08, 23:38
Ωραια τα δισκοπουλα σου !

giagligian
01-04-08, 01:11
Θα συμφωνήσω και γω, ωραίοι οι δίσκοι σου, αλλά αυτό το μονοπάτι είναι ότι πρέπει μόνο για αυλή σπιτιού ;) Κάνε κάτι άλλαξε το αν μπορείς.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
01-04-08, 04:39
συμφωνω μα τους προλαλησαντες;)

lucy
01-04-08, 07:43
Θανούλη μου θύμησες την εποχή που έφτιαχνα κι εγώ τέτοια μονοπάτια!!! Είχα βάλει και γεφυράκι, και είχα σκοπό να βάλω και δυο γυάλινα αγαλματάκια τάχα τα φαντάσματα ανθρώπων μιας βυθισμένης πλεον αυλής από καταστροφή :smt082
Η αλήθεια είναι ότι βλέπω πολλές ταινίες φαντασίας, αλλά τώρα το ξεπέρασα. :D
Στην GAB age κατάλαβα τι πάει να πει ενυδρείο!!!;)

Iann_is
01-04-08, 13:09
Στην GAB age κατάλαβα τι πάει να πει ενυδρείο!!!
Απο τεχνικής απόψεως θα συμφωνήσω μαζί σου. Απο αισθητικής, δεν νομίζω οτι ένα forum μπορεί να καθορίζει το γούστο μας...

stav
01-04-08, 14:13
Απο τεχνικής απόψεως θα συμφωνήσω μαζί σου. Απο αισθητικής, δεν νομίζω οτι ένα forum μπορεί να καθορίζει το γούστο μας...

Συμφωνω και επαυξανω.

_antonis_
01-04-08, 15:53
Ε, είπαμε βρε παιδιά, κάποια πράγματα πάντα είναι και αντικειμενικά...Ποιός θα έφτιαχνε ΌΧΙ στο πρώτο του ενυδρείο τέτοιο μονοπατάκι; Μόνο εγώ δε μπορώ να περάσω κάτω απ' το ξύλο στο τέλος του μονοπατιού (αποκορύφωμα).Όπως εγώ που είχα βάλει καστράκι με τρύπες στα θεμέλια του για να περνάνε τα ψάρια μέσα απο αυτές... :D

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
01-04-08, 15:57
κοιταξτε. αν αλλαξουν θεση οι πετρες που οριοθετουν το μονοπατι μια χαρα θα ειναι το ξυλο ετσι.(γνωμη μου παντα)Απλα αυτο που το τονιζει ειναι οι πετρες. Τουλαχιστον(για να κανουμε και λιγο χιουμορ) ας ηταν παρατημενο - χορταριασμενο το μονοπατι.

_antonis_
01-04-08, 16:02
Δε λές τίποτα...Εκεί θα λέγαμε: ''Ναί! Είναι ένα αρχαίο βυθισμένο χωριουδάκι!'' , αλλα τώρα... :p Αλλά και να φύγουν οι πέτρες και να μείνει το ξύλο έτσι, πάλι κάτι δε μου κολλάει, αν έμπαινε το ξύλο κάπου-κάπως ανάποδα, μπερδεμένο μες τα φυτά...δεν ξέρω. Αρχικά πρέπει να φύγει το μονοπάτι και βλέπουμε...Γνώμη μου και μένα πάντα (μη ξεχνιόμαστε κιόλας)

Iann_is
01-04-08, 17:56
Εχω δεί μονοπατάκια να κερδίζουν σε διαγωνισμούς...
Οπως επίσης και καταράκτες...
http://showcase.aquatic-gardeners.org/Img2006/View/361.jpg

http://showcase.aquatic-gardeners.org/Img2006/View/167.jpg

blondi
01-04-08, 18:48
για τους καταρακτες εχεις δικιο, οχι οτι δεν ειναι ομορφοι αλλα δεν ειναι και φυσικοι αφου δεν υπαρχουν κατω απο την επιφανεια του νερου.ωστοσο για τα μονοπατια που ανεφερες εμενα δεν μου φαινονται για μονοπατια στις παραπανω φωτο, ειναι πως το βλεπει κανεις εγω νομιζω οτι διαχωριζει οπτικα δυο περιοχες στο ενυδρειο για να μη φαινεται μονοτονο κατα τον δημιουργο του, σ αλλους φαινεται για μονοπατι σ αλλους οχι.κατα την προσωπικη μου γνωμη παντα!

Iann_is
01-04-08, 18:52
Τα μονοπατάκια αναπαριστούν τις "νεκρές" περιοχές που δημιουργούνται πολλές φορές σε ποτάμια-ρυάκια απο την μεγάλη ροή τις περισσότερες φορές νομίζω...
Το κανιβαλίσαμε το post του φίλου και ζητάω συγνώμη...

thanoulis
01-04-08, 19:49
καλα ρε παιδια θα το χαλασω αν ειναι να μαλωσετε.Παντως και η δικη μου η γνωμη ειναι οτι ειναι πολλη σχετικο το πως σου φαινεται καθε ενυδριο.

_antonis_
01-04-08, 20:17
Αναλόγως πως θα το δει κανείς το θέμα...

Παρεπιπτόντως, μέχρι το παιδί απογοητεύτηκε με τα ''μονοπατάκια'' που του έδειξες και είπε να το αλλάξει...

Iann_is
01-04-08, 22:55
ϊσως ήταν λιγο παρατραβηγμένα τα παραδείγματα... :)

Thanouli νομίζω οτι το μόνο που χρειάζεται το ενυδρείο είναι λίγο weathering που λέμε.
Δηλαδή λίγη "αταξία" και "λερώματα" όπως είναι και η φύση δηλ.
Αν πχ στο μονοπατάκι σου χαλάσεις τις ευθείες στις πέτρες και κουνήσεις με το χέρι σου την άμμο να μπλεχτεί στις άκρες με το χαλίκι θα έχεις πιο φυσικό αποτέλεσμα...

Raven
02-04-08, 00:54
Εμενα παλι το ενυδρειου του φιλου μου αρεσε σαν προσπαθεια και πιστευω οτι μαθαινοντας και ωριμαζοντας απο τις εμπειριες του και τις επιλογες του θα το κανει ακομα πιο ομορφο στο μελλον. Μπραβο, συνεχισε ετσι :smt023