PDA

Επιστροφή στο Forum : Fish-Only με πατεντα!!!!!!!!!!


sak
25-03-08, 12:53
Μετα απο αρκετο καιρο που με βασανιζει η δημιουργια ενος F.O. σε Ριο 400 εκανα το μεγαλο βημα.
Εδω και ενα χρονο περιπου λοιπον προσπαθουσα απεγνωσμενα να βρω τροπο να τρυπησω ενα ετοιμο ενυδρειο αλλα δεν μπορουσα να βρω ακρη με τιποτα και οποιον και να ρωτουσα με απετρεπε και με απογοητευε.Αφου λοιπον εγκατελειψα την ιδεα τρυπηματος κατεληξα στην ιδεα να κοψω το πανω τζαμι του ενυδρειου σε σχημα "π" και να φτιαξω εξωτερικο πυργο υπερχειλισης.Με τη βοηθεια λοιπον συνχομπιστων απο γειτονικο θαλασσινο φορουμ (open-reef) που με συμβουλεψαν καταλληλα προχωρησα στο "αγνωστο με βαρκα την ελπιδα" και μεχρι στιγμης τα πραγματα πανε καλα.
Παραθετω φωτο ........

sak
25-03-08, 12:57
Σε αυτο το σταδιο λοιπον θελω επιπλεον βοηθεια για τα παρακατω.
-Ποιο σαμπ να επιλεξω για ενα f.o.w.l.r. με αρκετα ψαρια που θελω να φτιαξω;;;(Παρακληση να μην ξεφυγουμε στις τιμες).
-Ποια αντλια προτεινετε για επιστροφη απο το σαμπ (2500-3000 λ/ω).
-Καποιο σχεδιο για σαμπ η καποια λινκ σχετικα θα βοηθουσαν.
Ευχαριστω!!!!!!

vasilakis
25-03-08, 13:38
Τι σκιμερ εχεις? Θα μπει κατω στο σαμπ ή πανω στο ενυδρειο?
Αν μπει κατω θα κανεις 3 διαμερισματα: ενα για το σκιμερ , ενα για να βαλεις αλγες αν θελεις ή για να χωρο απομονωσης καποιου ψαριου και ενα για την αντλια επιστροφης (βαλε eheim compact 3000 καλυτερα ή 2 χ 3000 ή 5000).
Ποσο μεγαλο μπορεις να το κανεις?

sak
25-03-08, 13:59
Σορι αλλα ηθελα να γραψω "ποιο σκιμερ" στις αποριες που εγραψα και οχι "ποιο σαμπ".Αρα περιμενω ιδεες για σκιμερ σε λογικες τιμες.Μην ξεφυγουμε ;) ;) ;) .
Το σαμπ θα μπει απο κατω σε βαση απο κοιλοδοκο που εχω φτιαξει και που συντομα θα ντυσω (τα ξυλα τα εχω ηδη κοψει και λουστραρει).Το υψος ειναι 75-80 εκ για να χωρεσει το σκιμερ.Πρεπει ομως να ξερω το σκιμερ για να φτιαξω το σαμπ.Οσο για το σχεδιο του σαμπ κατι τετοιο σκεφτομουν.
Ευχαριστω για την απαντηση.

vasilakis
25-03-08, 19:20
Ριξε μια ματια σε αυτα εδω:
http://www.aquaristic.net/deltec-skimmer-apf600.html?lang=1
http://www.aquaristic.net/schuran-jetskim-150.html?lang=1

Το schuran το εχω δει απο κοντα και ρουφαει σαν τρελο . Στο ενυδρειο του φιλου billy (470 λιτρα) που ταιζει αρκετα δεν αφηνει τιποτα να φανε οι μακροαλγες .
Και το πρωτο παντως ειναι δοκιμασμενο με καλες κριτικες.

gregoryn
26-03-09, 00:25
Συγνώμη που ξεθάβω παλιο θέμα, αλα στα μάτια ενός αρχάριου στις Diy κατασκευες μοιαζει θεική η πατέντα. Με ενα κατάληλο backround δεν θα φένεται τιποτα στο display tank.

Μηπως εσεις που έχετε εμπειρία σε αυτα τα ζητήματα, βλέπετε κάποιο σοβαρό μειονέκτημα? Θέμα ασφάλειας πχ ή περίπτωση παραγωγής θορύβου?

sak
26-03-09, 00:31
Φιλε μου το ενυδρειο δουλευει παραπανω απο μια χαρα και ολα πανε ρολοι.
Αν προβλεψεις αυτα που πρεπει στο σχεδιασμο του σαμπ κυριως δεν εχεις
να φοβηθεις τιποτα.Εγω 9 μηνες που τρεχει το ενυδρειο δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο προβλημα ασφαλειας.
Οσο για θορυβο μονο ενα κελαρισμα νερου που τρεχει μεσα στους σωληνες
ακουγεται.Εγω να φανταστεις το εχω στο σαλονι.
Οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου.
Υ.Γ.Αν μπορεσω τις επομενες μερες θα βγαλω μια φωτο να δεις πως ειναι σημερα το ενυδρειο.

nikman
26-03-09, 06:49
Γιατί θα έπρεπε να κόψεις το ενυδρείο για να βάλεις την εξωτερική υπερχείλιση; Δεν μπορούσε δηλαδή να μπει (η υπερχείλιση) και χωρίς να κόψεις-τρυπήσεις το ενυδρείο.
Δώσε αν θες περισσότερες πληροφορίες, τώρα που το έχεις δουλέψει, για το σύστημα σου κι αν μπορούσες να το φτιάξεις διαφορετικά.
Γιατί ήθελες να φτιάξεις τόσο πολύ sump σε ένα F.O ενυδρείο; Τι έχεις στο sump; dsb, άλγες, σκίμμερ;

gregoryn
02-04-09, 13:59
Γιατί θα έπρεπε να κόψεις το ενυδρείο για να βάλεις την εξωτερική υπερχείλιση; Δεν μπορούσε δηλαδή να μπει (η υπερχείλιση) και χωρίς να κόψεις-τρυπήσεις το ενυδρείο.
Δώσε αν θες περισσότερες πληροφορίες, τώρα που το έχεις δουλέψει, για το σύστημα σου κι αν μπορούσες να το φτιάξεις διαφορετικά.
Γιατί ήθελες να φτιάξεις τόσο πολύ sump σε ένα F.O ενυδρείο; Τι έχεις στο sump; dsb, άλγες, σκίμμερ;

Ειναι σίγουρα πιο ασφαλές απο καποιο overflow box;) Γενικα νομίζω οτι ειναι η καλύτερη λύση για υπερχείλιση σε έτοιμο ενυδρειο!

vasilakis
03-04-09, 11:32
Γιατί θα έπρεπε να κόψεις το ενυδρείο για να βάλεις την εξωτερική υπερχείλιση; Δεν μπορούσε δηλαδή να μπει (η υπερχείλιση) και χωρίς να κόψεις-τρυπήσεις το ενυδρείο. Θα γινοταν μονο με overflow box που μπορει να τυχει να διακοπει η ροη του λογω συγκεντρωσης φυσαλιδων.
Δώσε αν θες περισσότερες πληροφορίες, τώρα που το έχεις δουλέψει, για το σύστημα σου κι αν μπορούσες να το φτιάξεις διαφορετικά.
Γιατί ήθελες να φτιάξεις τόσο πολύ sump σε ένα F.O ενυδρείο; Τι έχεις στο sump; dsb, άλγες, σκίμμερ; Ενα sump μονο καλο μπορει να κανει αν σχεδιαστει σωστα. βαζεις τις μακροαλγες σου , τον εξοπλισμο σου και εισαι κυριος.

Και για μενα αυτη η υπερχειληση ειναι η ιδανικη γιατι δεν πιανει χωρο μεσα απο το κυριως ενυδρειο.

sak
26-04-09, 22:14
Το ενυδρειο μου στην παρουσα φαση μετα απο 10-11 μηνες λειτουργιας.
Ευτυχως ολους αυτους τους μηνες δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ουτε ασφαλειας αλλα ουτε και αλγων.Μονο λιγο κυανο εβγαλε απο τον 2ο εως τον 4ο μηνα λειτουργιας του.
Βασικο μου μελημα,επειδη το ενυδρειο προοριζοταν για σαλονι,ηταν να κρυφτει ο αντιαισθητικος εξοπλισμος που θα χρειαζοταν αν το ενυδρειο δεν ειχε σαμπ.Ετσι επελεξα να τρυπησω το ενυδρειο και να φτιαξω σαμπ ετσι ωστε να ειμαι και ετοιμος αν στο μελλον ηθελα να το κανω reef.
Ακολουθει φωτορεπορταζ (με αθλιες φωτο).
Συγνωμη για την καθυστερηση.Οτι αλλο θελετε στη διαθεση σας.

gregoryn
27-04-09, 09:44
Εισαι πρώτος! Το μπλέ φόντο έχει μπεί μέσα στο ενυδρειο , ετσι δεν ειναι? Τι υλικο ειναι?

stavaigi
27-04-09, 10:48
το κοψημο πως το εκανες ?
το συγκεκριμενο εργαλειο που μπορω να το βρω?

sak
27-04-09, 14:45
-Το φοντο που εχω χρησιμοποιησει ειναι πλεξι εγχρωμο που βρηκα
σε μαγαζι που εφτιαχνε επιγραφες.
-Το εργαλειο που χρησιμοποιησα ειναι ενα ειδος λαμας που ειδα να πουλανε σε μια εκθεση κατοικιας εδω στην Πατρα.Το λαμακι προσαρμοζεται στο στελεχος του σιδεροπριονου οπως φαινεται στις πρωτες φωτο.Ειναι κατι σαν το μαγικο πριονι που διαφημιζει η τελεμαρκετινγκ αν εχεις δει στην τηλεοραση ;) ;) .Η αληθεια ειναι οτι ρισκαρα αρκετα αλλα το ρισκο βγηκε.;) ;)

madfdg
27-04-09, 14:52
Πότε θα το κάνεις reef??:D:D:D

halvas69
27-04-09, 15:04
Πέστα ρε Κώστα, χα,χα,χα.

madfdg
27-04-09, 15:12
Γιώργο βασικά reef είναι και ας μην θέλει να το παραδεχτεί:D:D Έτσι και αλλιώς λίγο βραχάκι παραπάνω , την πεταλουδίτσα πούλημα και ξεκινάμε για στοκάρισμα sps!!:smt033:smt033

sak
27-04-09, 15:22
Δυσκολο εως ακατορθωτο να γινει reef παιδες.Μου εχουν σπασει τα νευρα κατι απανωτες απωλειες σε αρκετα ψαρια που εχω προσπαθησει να βαλω μιας και τα ψαρια για μενα ειναι το ζητουμενο και οχι τα κοραλια.
Ετσι οχι μονο reef αλλα και ξε-στησιμο εχω σκεφτει.
Αφηνω ομως να καταλαγιασει η τσαντιλα μου για να πραξω ψυχραιμοτερα.

Υ.Γ.Σαπιε αφου ξερεις τι πες τα και πες τα.:smt033 :smt033 :smt054

alan boy
27-04-09, 16:40
απο θορυβο πως παει?
η υπερχιληση ακουγεται?

και το σκιμμερ σου πιο v2 tmc ειναι?

sak
27-04-09, 19:21
Φιλε alan boy η υπερχειλιση μολις που ακουγεται.Προκειται στην ουσια για ενα κελαρισμα του νερου μεσα στους σωληνες.Παντως τελειως αθορυβο δεν ειναι παρολο που ορισμενοι το υποστηριζουν.
Οσο για το σκιμερ ειναι το tmc 1500 και ειναι τελειως αθορυβο και αυτο με τη διαφορα οτι αλλαξα τη θορυβωδη μαμισια αντλια του (ριο) με μια eheim compact και βρηκα την ησυχια μου :D :D :D

nikman
27-04-09, 23:02
Τελικά η πατέντα πέτυχε και το αποτέλεσμα είναι αξιέπαινο :D
Να σε ρωτήσω το έπιπλο είναι το juwel με παρεμβάσεις ή εντελώς άλλο;
Ένα 30% θέλεις βράχο ακόμα, έστω και για να κάνεις σπηλιές για τα ψαράκια σου . Μπορείς να τον προσθέσεις σταδιακά. Και ψόφιο μπορείς να βάλεις κάποια κομμάτια ή και όλο, απλά επέλεξε τα κομμάτια να σε βολεύουν.
Για reef πάει σούμπιντο το ενυδρείο σου πάντως… :smt033

sak
28-04-09, 23:11
Το επιπλο ειναι εντελως αλλη κατασκευη και εχει φτιαχτει απο
εμενα και τον πεθερο μου.Ειναι απο κοιλοδοκο που εχει ντυθει
εξωτερικα απο λουστραρισμενο σουηδικο ξυλο.