PDA

Επιστροφή στο Forum : Πέτρες ποταμού


batman_gardiki
25-03-08, 00:50
Θέλω, όποιος μπορεί να με βοηθήσει, να μου πεί πως μπορώ να δοκιμάσω αν οι πέτρες ποταμού είναι κατάληλες για ενυδρείο (ασβεστοληθηκές κτλ) και πως μπορώ να τις απολημάνω (βράσημο, για πόσα λεπτα, πόσες φορές κτλ ).
Θέλω δηλαδή λεπτομερείς βοήθεια διότι πήγα στο pet να αγοράσω πέτρες και τις δείνει 6ευρώ το κιλο δηλαδή περίπου 10ευρώ την πέτρα. Καταλαβένεται λοιπόν οτι δεν πρόκειται να αγοράσω

Δεύτερον θελω με pm να με συμβουλέψετε τα καλύτερα pet shop στην αθήνα γιατι κατεβαίνω το σάββατο και θέλω να ψωνήσω κυρίως φυτα (vesicularia dubyana) και ότι άλλο προκύψει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
25-03-08, 00:53
ριχνεις πανω στην πετρα λιγο κεζαπ(aqua forte).Αν αφρισει δεν κανει.Αν κανει τις ριχνεις και ενα βρασιμο(να μαλακωσει λιγο:D) και εισαι ετοιμος.

PascM
25-03-08, 03:10
Κεζάπ 2-3 το πολύ σταγόνες φτάνουν και μετά πολύ καλό καθάρισμα μην μείνει καθόλου οξύ επάνω!!!

alexinio
25-03-08, 10:12
Παιδία το aquaforte είναι το νιτρικό ή το υδροχλωρικό οξύ?
Τί μπορεί να προκαλέσει στα ψάρια μας αυτό άμα μείνουν υπολείματα σταγονών πάνω?

Πάνος
25-03-08, 10:35
το υδροχλωρικο ειναι (HCL)...η πιο σωστα διαλυμα υδροχλωρικου οξεος....το ξεπλενεις πολυ καλα για να μη μεινουν υπολειματα..απλα..
το τι παθαινουν τα ψαρια....ας μη το δοκιμασουμε..

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
25-03-08, 13:17
Παιδία το aquaforte είναι το νιτρικό ή το υδροχλωρικό οξύ?
Τί μπορεί να προκαλέσει στα ψάρια μας αυτό άμα μείνουν υπολείματα σταγονών πάνω?

Για να εχεις το κεφαλακι σου πιο υσηχο ριξε και ενα βρασιματακι.:p

_antonis_
25-03-08, 14:54
Και τώρα που θα κατεβαίνεις για ψώνια στην Αθήνα, καλό είναι να αγοράζεις όσο γίνεται διακοσμητικά που να δείχνουν φυσικά και όχι του στύλ ναυάγιο, ε; :rolleyes: Όχι τίποτα, θα μετανιώσεις μετά αν πάρεις κι άλλα τέτοια και θα έχεις δώσει και άδικα τόσα χρήματα. Μόνο φυτά, καμιά ρίζα και πέτρες...

Φιλικά, Αντώνης.