PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρρωστια....


ton12
21-03-08, 16:54
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 400λτ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 4 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορα την εβδομαδα 30 λτ
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
10. ΧΡΗΣΗ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗΣ ΟΣΜΩΣΗΣ: ναι
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: πρωι βραδυ .Σπιρουλινα, βασικη τροφη, κατεψηγμενη
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 8
KH: 8-10
Ca:
Mg:
ΝΗ3 (αμμωνία): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 20 mg
Αλατότητα: 1023
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: Ασπρα μικρα σημαδια στο κεφαλι στα πτερυγια και στο σωμα
2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: τρωει κανονικα, εντονη κινηση
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (π.χ. ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): μετα την θεραπεια αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 2 εβδομαδες μετα την εισαγωγη στο ενυδρειο
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: sera odinopur, cuprazin, mixazin
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: οτι γραφει το κουτι.
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: οσο γραφει
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: αρχικα καλα
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : ναι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Ρε παιδια ακουστε λιγο την ιστορια... ειναι 3 ψαρια μεσα.. 1 νασο vlamings, 1whitecheek surgeonfish, 1 chocolate surgeonfish. Exει εναμιση μηνα που παιδευομαι με odinium. Συνγκεκριμενα την πρωτη φορα τα εκανα ολα σε καραντινα θεραπεια με Sera odinopur. Ολα οκ και ξανα στο ενυδρειο. Μετυα απο 1 εβδομαδα το whitrcheek ξανα odinium. Το βαζω στην καραντινα και θεραπεια ξανα με το ιδιο φαρμακο. Μετα απο 4 μερες ξανα τα ιδια. θεραπεια παλι στην καραντινα αλλα αυτη τη φορα με cuprazin!!! . To ψαρι καθαρισε αλλα ηταν ετοιμο να το πει το ποιημα. Ευτυχως συνερχεται μεσα σε 3 μερες αλλα... το χρωμα του λιγο ξεθωριασμενο. Τελος παντων συνερχεται...και... μετα απο 3 μερες παλι αρρωστο... Τωρα το εχω στην καραντινα με cuprazin... δεν ξερω τι αλλο να κανω..? ειμαι πολυ στεναχωρεμενος.. Μηπως δεν εχει σωτηρια? Βασικα μηπως χρησημοποιω λαθος φαρμακα? και αν ναι τοτε γιατι το ψαρι καθαριζει και μολις μπαινει μεσα στο ενυδρειο... αρρωστενει? Υποψιν οτι τα αλλα 2 δεν εχουν τιποτα. ειναι πολυ καλα.? :smt120

accnt
22-03-08, 00:13
Αν είσαι σίγουρος ότι είναι οοντίνιουμ τότε…

Το παράσιτο αυτό ζεί στα ψάρια (ξενιστές) και αναπαράγεται με αυγά. Τα αυγά όταν εκκολαφθούν χρειάζονται ξενιστή, δηλαδή ψάρι.
Αν εσύ κάνεις τις θεραπείες εκτός ενυδρείου (και πολύ καλά κάνεις) και μετά βάζεις το ψάρι πάλι μέσα, τότε λογικό είναι ότι θα ξανακολλήσει.
Όλα τα ψάρια του ενυδρείου σου πρέπει να πάνε σε καραντίνα να γίνει η θεραπεία, να θεραπευθούν και να μείνουν εκεί για δυο μήνες περίπου. Τόσο είναι το χρονικό διάστημα (περίπου και για να είσαι και σίγουρος) να σπάσουν όλα τα εναπομείναντα αυγά στο ενυδρείο και να ψοφήσουν μην μπορώντας να βρουν ξενιστή για να ζήσουν.

Είναι όμως σίγουρα οοντίνιουμ? Αυτή η ασθένεια είναι πολύ θανατηφόρα και δύσκολη στην καταπολέμησή της. Μήπως είναι απλό ικ?

Την θερμοκρασία μπορείς να την πας στους 26 και την αλλαγή να την κάνεις με την ίδια θερμοκρασία. Αν δεν έχεις και κοράλλια μια υποαλατότητα βοηθά…

ton12
22-03-08, 08:49
Ευχαριστω καταρχιν.. αλλα να σου πω οτι τα 2 αλλα ψαρια που ειναι τωρα στο κυριως ενυδρειο δεν εχουν ικ. πως γινετα να κολλαει μονο το whitecheek?. και κατι αλλο, της καραντινας το φιλτρο ειναι καινουργια τα υλικα, απλα λειτουργει με νερο του κανονικου ενυδρειου. Οποτε μου ενεβαζει αμμωνια μετα απο 4 μερες.. Πως λοιπον θα αφησω το ψαρι εκει 2 μηνες?
Μηπως αν αλλαζω το μισο νερο καθε βδομαδα?

accnt
22-03-08, 21:26
Λογικά το ψάρι σου, που μοιάζει πολύ με λευκόστερνο, πρέπει να είναι και από την φύση του πολύ ευαίσθητο. Όπως και ο λευκόστερνος άλλωστε.
Δεν πρέπει να έχεις οοντίνιουμ, αλλιώς θα είχαν κολλήσει όλα τα ψάρια.
Τέτοια ψάρια βάζουμε στο ενυδρείο μας έπειτα από αρκετό καιρό.

Όσο για την καραντίνα, έχουμε ένα φιλτράκι με υλικά ή σκέτα υλικά στο sump και όποτε θέλουμε τα χρησιμοοιούμε στην καραντίνα.

Tricky
22-03-08, 22:29
Τα ψαρια πως τα πανε μεταξυ τους ? συμβιωνουν χωρις προβληματα ?

ton12
27-03-08, 09:33
Τα ψαρια ειναι τελεια μεταξυ τους... απλα παρατηρω κατι... Οταν περναω μπροστα απο το ενυδρειο υπαρχουν φορες που τρομαζουν πολυ χωρις λογο. Και κατι τελευταιο. Πλεον τα τζαμια του ενυδρειου δεν τα καθαριζω με μαγνητη η κατι αλλο. Απλα κλεινω το φως για 1 εβδομαδα και καθαριζουν απο μονα τους. Και αυτο γιατι οσες φορες το επιχειρησα τρομαζανε τοσο πολυ που χτυπουσαν στα τζαμια. :rolleyes:

accnt
27-03-08, 10:13
Λάθος τακτική...
Δεν γίνεται να κλείνει τα φώτα επί μια ολόκληρη εβδομάδα, για να μην καθαρίζεις τις άλγες με τον μαγνήτη. Φαντάζεσαι τι περνάνε τα ψάρια σου χωρις φως? Έστω και με ανοικτά τα παράθυρα του σπιτιού.

ton12
27-03-08, 11:38
δηλαδη αμα εχο μονο τα παραθυρα ανοιχτα ειμαι οκ? Πιστεω οτι απο το καθαρισμα των τζαμιων τρομαζουν τοσο πολυ για αυτο αρρωστησε ο whitecheek.

madfdg
27-03-08, 14:17
Αυτό που θέλει να σου πεί ο Γιάννης είναι πως δεν είσαι οκ ΑΚΟΜΑ και αν απο τα παράθυρα μπαίνει αρκετό φώς!Δεν είναι λογικό να τρομάζουν τόσο πολύ με το καθάρισμα του τζαμιού.Δοκίμασε να το καθαρίσεις σιγα - σιγά.Άσχετα αν έχουμε κοράλια ή όχι προσπαθούμε να δώσουμε στα ζώα που φιλοξενούμε σταθερές συνθήκες , απλά σκέψου να βρισκόσουν ξαφνικά για μια εβδομάδα σε ένα υπόγειο με λιγοστό ή καθόλου φώς!!Δεν θα πάθαινες ένα σόκ??Τα ψάρια γιατί να μην πάθουν.Όσο για το japonicus είναι απο τα tang που βγάζουν εύκολα ick και θέλουν καλά στρωμένο ενυδρείο:roll:

ton12
27-03-08, 15:13
Εχεις δικιο αλλα πρεπει να εισαι εκει να το δεις. το κανω οσο πιο αργα γινεται. Τα ψαρια κουτουλανε οπου βρουνε απο την τρομαρα τους. Δηλαδη για να καταλαβω ρε παιδια στα δικα σας οταν τα καθαριζεται τι κανουν τα ψαρια ειναι ηρεμα σαν να μην συμβαθνει τιποτα?

accnt
27-03-08, 15:21
Mα ναι!!!
Απολύτως τπτ.... άντε να πάνε μερικά εκατοστά πιο πέρα...
Άλλα ψάρια αντίθετα, έρχονται προς τον μαγνήτη...
Υπάρχει γενικότερο στρες στο ενυδρείο σου και γι΄ αυτό αντιμετωπίζεις και αυτά τα προβλήματα.

madfdg
27-03-08, 15:30
Ακριβώς αυτό που σου λέει ο Γιάννης, υπάρχουν βέβαια και ψάρια που κάνουν και τσαμπουκά στον μαγνητη:grin:. Φίλε μου ξεκίνα κανονική φωτοπερίοδο και ψάξε στρεσογονους παράγοντες.Πχ κάτι είπες για την διέλευση μπροστά απο το ενυδρείο , δλδ υπάρχουν παιδιά που τρέχουν ακριβώς μπροστά απο το τζάμι??Αν ναί αυτό είναι κακό.Υπάρχουν αρκετές κρυψώνες για τα ψάρια σου??Τα άλλα tang τι μέγεθος έχουν??Αν είναι στο ίδιο μέγεθος σίγουρα υπάρχουν τσακωμοί τους οποίους πιθανόν να μην τους βλέπεις!!Και όπως σου είπα παραπάνω ο japonicus απαιτεί αρκετά ώριμο ενυδρείο ενώ το δικό σου τρέχει μόλις 4 μήνες και έχεις ήδη 3 tang μέσα:roll:

ton12
27-03-08, 15:42
Ευχαριστω πολυ παιδια. Μπαινοντας στο δωματιο το ενυδρειο ειναι στα δεξια και αμα πλησιασω κοντα κρυβοντε. μετα βγαινουν. Μαλλον θα πρεπει να βαλω και αλλο βραχο για να κρυβοντε. Ευχαριστω πολυ αν και με προβληματισατε γιατι ειναι ετσι οπως τα λετε. Τα ψαρια ειναι περιπου ολα ιδια στο μεγεθος. αλλα δεν τα εχω δει ουτε μια φορα να μαλωνουν. Ποτε.

madfdg
27-03-08, 15:49
Αν θές ανέβασε καμια φωτό , πιθανόν να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε ώστε φτιάχνοντας τον βράχο να ηρεμήσουν λίγο τα ψάρια σου!!Δυστηχώς την αλήθεια μονο απο συνχομπίστες θα την ακούσεις και ας είναι στενάχωρη;)

ton12
27-03-08, 15:54
για ανεβασω φωτο πρεπει να ειναι καποια mb η δεν εχει οριο. γιατι ειχα προσπαθησει και δεν μπορεσα. Θα δοκιμασω.Ευχαριστω

madfdg
27-03-08, 16:00
Να είναι jpg και με διαστάσεις 800Χ600 και δεν θα έχεις πρόβλημα;)

ton12
27-03-08, 16:14
Οκ θα την ανεβασω το βραδακυ και οποτε μπορεσετε μου λετε την γνωμη σας. :rolleyes: Ευχαριστω..

ton12
27-03-08, 23:11
να λοιπον οι φωτο....

PascM
27-03-08, 23:16
Αν και απειρος με την αλμύρα νομίζω οτι ο φόβος των ψαριών σου έχει να κάνει περισσότερο με το γεγονός οτι δεν έχεις τις απαιτούμενες κρυψώνες γι' αυτά, δηλαδή έχεις πολύ λίγο βράχο.

nikman
28-03-08, 03:00
ο φόβος των ψαριών σου έχει να κάνει περισσότερο με το γεγονός οτι δεν έχεις τις απαιτούμενες κρυψώνες γι' αυτά, δηλαδή έχεις πολύ λίγο βράχο.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Πασχάλη. Θες τον τριπλάσιο βράχο από αυτόν που έχεις.

madfdg
28-03-08, 07:59
Όπως σου είπα και παραπάνω , κρυψώνες!!!Τα ψάρια σου δεν έχουν ένα μέρος που να ξέρουν οτι μπορούν να προφυλαχθούν με αποτέλεσμα το στρες.Να μια καλή αιτία για το ick του japonicus και για την τρομάρα απο τον μαγνητη και την διέλευση μπροστά απο το ενυδρείο!Όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω θές αρκετό βράχο ακόμα!!

accnt
28-03-08, 09:15
Πας για βράχο γρήγορα....:p

ton12
28-03-08, 10:40
ευχαριστω πολυ παιδια... την αλλα εβδομαδα βαζω αλλα 15 κιλα και βλεπουμε
:D
-------------------------
Να ρωτησω κατι τελευταιο. ΤΟ πετ σοπ μου ειπε οτι θα φερει βραχο αλλα θα ειναι ακουραριστος. Και του ειπα εγω να τον κρατησει γιγο καιρο για να κουραριστει. Ενοειται οτ θα τον πληρωσω προκαταβολικα. Μου ειπε περιπου 14 με 15 ευρο το κιλο ειναι καλα? Μηπως πρεπει να του τον αφησω πιο πολυ καιρο για να κουραριστει? Φοβαμαι μην μου ανεβασει αμμωνια? :(

madfdg
28-03-08, 10:46
Η τιμή είναι καλή!Αλλά γιατί δεν ψάχνεις κάποιο κατάστημα που να έχει ήδη κουραρισμένο βράχο??

ton12
28-03-08, 11:03
Ειναι ιστορια.. 2 καταστηματα εχει στη θεσσαλονικη και με το ενα εχω παρεξηγηθει. Λες οτι δεν θα κουραριστει σε 2 εβδομαδες?

madfdg
28-03-08, 11:45
Αυτό εξαρτάται απο την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο βράχος!Αν δεν μπορείς να περιμένεις και καταλαβαίνεις πως θα μεγαλώσει το πρόβλημα , αναζήτησε κουραρισμένο σε άλλη πόλη!

ton12
28-03-08, 11:47
Ευχαριστω πολυ..

glazar
28-03-08, 21:19
Στην θεσ/νικη μπορεις να βρεις σε 5-6 μαγαζια.Δεν ειναι μονο 2!!
Απο εκει και περα δες αν θελεις και σε αλλη πολη οπως ειπε και ο Κωστας.

ton12
29-03-08, 09:09
Παιδια καλημερα.. την Δευτερα ειχα σκοπο να παω να παρω. Σημερα το πρωι που ξυπνησα επαθα πλακα. Ο chocolate surgeonfish νεκρος χωρις λογο. δεν μπορω να καταλαβω. Απλα εχει 2 μερες που προσθεσα λιγο calsium της sera,και αυτο γιατι ηταν πολυ χαμηλα γυρω στο 200. Αλλο ψαρι ειναι αρρωστο εδω και 2 μηνες σε καραντινα και δεν εχει παθει τιποτα και μου ψωφισε ψαρι το οποιο δεν ειχε τιποτα. :( Κριμα και ηταν πολυ ομορφος.

madfdg
29-03-08, 09:16
Κρίμα φίλε:( Αν και δεν είναι η αιτία του θανάτου γιατί συμπλήρωσες ασβέστιο?Απο ότι είδα δεν έχεις ακόμα κάτι που να το καταναλωνει?

accnt
29-03-08, 09:32
Προσωπικά το βλέπω σαν να πρέπει να κάνεις μια νέα αρχή.
Μην απογοητευτείς με αυτά. Υπομονή.
Βάλε τον νεο βράχο, άσε το σύστημα να σταθεροποιηθεί και ξέχνα προς στιγμή την προσθήκη νέων ψαριών.

madfdg
29-03-08, 09:35
Όπως τα λέει ο Γιάννης!Κάτι δεν μου κολλάει καλά στην εξέλιξη του ενυδρείου σου :roll:

ton12
29-03-08, 10:13
διαβασα οτι ευθυνεται κατα καποιον τροπο για την σταθεροτητα του ph το οποιο στο ενυδρειο μου επαιζε απο 7.7 εως 8.1 οταν εβαζα καποιο buffer για να το ανεβασω. λες δεν χρειαζεται?

madfdg
29-03-08, 10:16
Όχι δεν λέω αυτό , αν και για να ανεβάσεις το ph σου υπάρχουν ειδικά σκευάσματα , απλά λέω ότι στην εξέλιξη του ενυδρείου σου ή ξεκινησες κάτι εντελώς μόνος σου ή είχες κοντά ανθρώπους που δεν γνωρίζουν απο τέτοιου είδους συστήματα με αποτέλεσμα να στεναχωριέσαι τώρα :roll:

ton12
29-03-08, 10:18
Μαλλον δικιο εχετε παιδια. Και τι κανω τωρα?

madfdg
29-03-08, 10:30
Η σταθερότητα του ph δεν εξαρτάται μόνο απο το ασβέστιο.Για να διατηρηθεί σταθερό (αν και πάντα θα έχεις μια απόκλιση μεταξύ νύχτας και ημέρας) χρειάζεται σταθερότητα στο σύστημα σου.πχ όσο πιο σταθερό kh και ca έχεις τόσο πιο σταθερό θα είναι και το ph σου.
Πιστευω πως πρέπει να ξεκινήσεις απο διάβασμα , διάβασμα και πάλι διάβασμα.Αν ξέρεις αγγλικά ξεκίνα απο εδώ http://reefkeeping.com/issues/2007-03/rhf/index.php είναι μια σειρά άρθρων που θα σε βοηθήσουν πολύ να κατανοήσεις βασικές αρχές!
Να φανταστώ πως ο κύκλος (στρώσιμο του ενυδρείου) έχει ολοκληρωθεί?

accnt
29-03-08, 10:33
Να φανταστώ πως ο κύκλος (στρώσιμο του ενυδρείου) έχει ολοκληρωθεί?

Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα....
Εκτός από τον (ελάχιστο :( ) βράχο, θύμισέ μας με τη άλλο υποστηρίζεις την βιολογία του ενυδρείου?

ton12
29-03-08, 10:49
Λοιπον το συστημα λειτουργει... με ενα φιλτρο 2080 με substract pro και μακαρονια, μπλε σφουγγαρι και υαλοβαμβακα. 1 εξωτερικο ecco με αντιφωσφορο και υαλοβαμβακα και μια uv πανω 11 watt. 1 εξωτερικο 2213 με ενα υλικο της sacheam αν το λεω καλα.. για τα νιτρικα και υαλοβαμβακα. Και τελος μεσα στο ενυδρειο 19 κιλα βραχο και στον πατο σπασμενο κορραλι. Εχω 4 κυκλοφορητες, απο 2000 λτ ο καθενας. Φωτισμος 3 τ8, απο 40 watt η καθε μια, εκ των οποιων η μια ειναι μλε. Το ξερω οτι ειναι ελαχιστος ο φωτισμος αλλα σε ενα fish only συστημα δεν ειναι και τραγικο.Το συστημα λειτουργει 4 μηνες.
Ευχαριστω εκ των προτερων.. Ακουω συμβουλες παιδια. :rolleyes:

accnt
29-03-08, 10:56
Αν και είμαι απόλυτος fan της φυσικής βιολογικής φίλτρανσης (Ζωντανός βράχος και DSB) δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα με την βιολογία σου.
Το πρόβλημα ίσως είναι (όπως είπαμε) η έλλειψη κρυψώνων και γι΄ αυτό τα ψάρια σου στρεσάρονται και αρρωσταίνουν.

ton12
03-04-08, 11:36
Παιδια εβαλα ενα βραχο... και ερχεται και αλλος... Θα σας στειλω φωτο οταν ολοκληρωθει.... Ευχαριστω και παλι :)