PDA

Επιστροφή στο Forum : Κράξτε άφοβα


KOKOBAS
19-03-08, 17:29
Νέος στο χώρο. Συμπλήρωσα 6 μήνες, αλλά στην ουσία τους 4,5 πρώτους μάθαινα από τα λάθη μου. Το ενυδρείο εδώ και 1,5 μήνα τρέχει πολύ καλά. Δεν έχω καμιά απώλεια και τα ψαράκια με ακούνε να μπαίνω στη πόρτα και τρέχουν απάνω για φαί. Για αυτό μάλλον και με αγαπάνε. ΠΑρουσιάζω και εγώ το δικό μου.
120λίτρα
5guppies+2 γεννημένα(7σύνολο)
6 corydoras
1 ροζ πλακόστομο δε ξέρω τι είναι, το έχω από την αρχή και έχει αντέξει(το μόνο), οπότε το λέω ήρωα.
1 κιχλίδα bolivian ram(κοινωνικό πραγματικά)
και 3 από τα προτοκαλί, είναι όλα αρσενικό και τα λέω ξιφοφόρους.
Αν λέω κάτι λάθος, μου το λέτε.

asourtzo
19-03-08, 17:33
Τα πορτοκαλι μην τα λες μολυ απο την 2 φοτο θα ελεγα οτι αυτο που φαινετε στο βαθος ειναι ξιφοφορους:p

dinos99
19-03-08, 17:44
τι πλατη εχεις βαλει???απο πετρες ειναι η αφίσα??

KOKOBAS
20-03-08, 11:12
αφίσα

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
20-03-08, 11:14
καλως ηρθες.Εδω μεσα δεν θα σε κραξει κανεις μην φοβασαι.

blondi
20-03-08, 22:23
μπορεις και καλυτερα απλα πιστεψε το, κοιτα και αλλα ενυδρεια στο gab για να παρεις ιδεες σχετικα με το aquascaping.Για αρχη αντικατεστησε την αφισα με μια μαυρη η με μαυρο χαρτονι, κρυψε λιγο τον εξοπλισμο με φυτα και προσθεσε λιγα ακομα αν μπορεις και θα εισαι οκ.συμβουλευτικα παντα και φιλικα!

Raven
21-03-08, 13:09
Εχεις δρομο ακομα.. οπως σου ειπαν ηδη, βαλε κι αλλα ευκολα φυτα και για φοντο τιποτα δεν δειχνει ωραιοτερο απο το μαυρο χαρτονι. Εχεις συνδυασει ψαρια μαλακου νερου με ζωοτοκα σκληρου νερου κατι το οποιο δεν συνισταται.
Και την επομενη φορα που θα φωτογραφησεις ενυδρειο να εχεις καθαρισει καλα τα τζαμια και να κανεις ληψη χωρις φλας. Μια ωραια φωτο θα αναδειξει και το ενυδρειο σου;)
Συνεχισε να διαβαζεις και να ψαχνεσαι και ειμαι σιγουρος οτι θα γινει κουκλι.

KOKOBAS
21-03-08, 14:20
Ανέβασα κάποιες καλύτερες φωτογραφίες σύμφωνα με τις οδηγίες του raven. Τα 2 τελευταία post ήταν πολύ ουσιαστικά για εμένα που είμαι άπειρος γιατί πρότειναν ιδέες πάνω στη δικιά μου "ασχετοσύνη". Περιμένω και άλλα.
Για τις επιλογές ψαριών, το ξέρω ότι δεν είναι τέλειες, αλλά ήθελα να δώσω ένα κοινωνικό χαρακτήρα στο ενυδρείο μου με κιχλίδες και ζωοτόκα.

harilaos
21-03-08, 15:06
Γεία σου. Συμφωνώ με τα παιδιά και να συμπληρώσω πως το χαλίκι σου μου φαίνεται ελαφρώς χοντρό για τα corydoras..

xontros
21-03-08, 15:43
Να προσθέσω κι εγώ (μη φανταστείς, νέος κι εγώ, στην προσπάθεια ακόμη, αλλά η προσπάθεια δεν είναι αυτή που μετράει? :) ):

- Να προσθέσεις νερό, μέχρι εκεί που ξεκινά το καπάκι, για να μη φαίνονται εκείνα τα αντιαισθητικά άλατα..
- Τα φυτά δείχνουν γενικά πιο όμορφα αν είναι φυτεμένα τα όμοια μαζί..

Καλή συνέχεια!

speargunner
30-03-08, 17:58
Ανέβασα κάποιες καλύτερες φωτογραφίες σύμφωνα με τις οδηγίες του raven. Τα 2 τελευταία post ήταν πολύ ουσιαστικά για εμένα που είμαι άπειρος γιατί πρότειναν ιδέες πάνω στη δικιά μου "ασχετοσύνη". Περιμένω και άλλα.
Για τις επιλογές ψαριών, το ξέρω ότι δεν είναι τέλειες, αλλά ήθελα να δώσω ένα κοινωνικό χαρακτήρα στο ενυδρείο μου με κιχλίδες και ζωοτόκα.
Αυτές οι κιχλίδες με τα ζωοτόκα ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ! !Μόνο από άποψη παραμέτρων νερού να το δεις το θέμα,τα ανώτερα αποδεκτά όρια για το ένα είδος δε συναντάνε καν τα κατώτερα για το άλλο!!Το ram σου(αν αυτά που βλέπω είναι τα συνηθισμένα του χρώματα)δεν περνάει καθόλου καλά!Άσε που ζουν και σε ζευγάρια!

KOKOBAS
31-03-08, 16:15
οκ παιδιά. Η κιχλίδα είναι λάθος, το έχω αποδεχτεί και το γνωρίζω. Δε της βάζω ζευγάρι γιατί ακριβώς γνωρίζω ότι είναι λάθος. Είναι λίγο προσωπική εμμονή το ότι θέλω να τη κρατήσω. Γνωρίζω ότι αυτό που λέω δεν είναι ΚΑΘΌΛΟΥ ΣΩΣΤΟ!!! Οπότε είναι ένα λάθος που δε θα ξανακάνω, αλλά ελπίζω να μη περνάει τόσο χαλιά. Η αλήθεια είναι ότι τα ψάρια είναι ζωντανά και δε μπορούμε να τα αξιοποιούμε υπό το πρίσμα της ιδιοτροπίας του χομπίστα, αλλά δε μπορώ να αρνηθώ ότι αυτή η κιχλίδα έχει γίνει η αδυναμία μου, γιατί είναι το πιο ομορφο ψαράκι από όσα έχω και δε θέλω να την αποχωριστώ. Προσπαθώ να της παρέχω το καλύτερο δυνατό.

KOKOBAS
02-04-08, 19:47
Σήμερα έκανα μετρήσεις και είχα τα παρακάτω:
ΝΟ2 = 0,1
ΝΟ3 = 0-1
ΚΗ = 6
ph= 7,5
Είναι λογικές αυτές οι τιμές. To KH δεν έπρεπε να είναι ψηλότερα. Το βάζω εδώ γιατί έχω κάνει παρουσίαση. Ευχαριστώ.

delta66
17-04-08, 03:40
οκ παιδιά. Η κιχλίδα είναι λάθος, το έχω αποδεχτεί και το γνωρίζω........ Προσπαθώ να της παρέχω το καλύτερο δυνατό.
Και γιατι δεν διωχνεις ολα τα αλλα ψαρια και να κανεις ενα "καλυτερο δυνατο" ενυδρειο γι'αυτην?;)
Εκτος αυτου και τα corydoras ειναι λαθος στη συνθεση.
Ουτε αυτα πανε με τα υπολοιπα ψαρια απο αποψη νερου (θελουν μαλακο και ελαφρως οξινο), επισης το χαλικι που εχεις ειναι πολυ χοντρο, θελουν μισο χιλιοστο χαλικακι, σαν αμμο δηλαδη γιατι θα καταστραφουν τα μουστακια τους και δεν θα μπορουν να τραφουν σωστα με τα σχετικα αποτελεσματα.
Καλη συνεχεια.
Διαβασε λιγο τα προφιλ των ψαριων που εχεις για να εξακριβωσεις τις απιτησεις τους και να τους δωσεις τις καλυτερες δυνατες συνθηκες για να τα εχεις το μεγαλυτερο δυνατο διαστημα που μπορουν να ζησουν και να τα χαιρεσαι.

Φιλικα Σπυρος.

KOKOBAS
17-04-08, 08:21
Και γιατι δεν διωχνεις ολα τα αλλα ψαρια και να κανεις ενα "καλυτερο δυνατο" ενυδρειο γι'αυτην?;)
Εκτος αυτου και τα corydoras ειναι λαθος στη συνθεση.
Ουτε αυτα πανε με τα υπολοιπα ψαρια απο αποψη νερου (θελουν μαλακο και ελαφρως οξινο), επισης το χαλικι που εχεις ειναι πολυ χοντρο, θελουν μισο χιλιοστο χαλικακι, σαν αμμο δηλαδη γιατι θα καταστραφουν τα μουστακια τους και δεν θα μπορουν να τραφουν σωστα με τα σχετικα αποτελεσματα.
Καλη συνεχεια.
Διαβασε λιγο τα προφιλ των ψαριων που εχεις για να εξακριβωσεις τις απιτησεις τους και να τους δωσεις τις καλυτερες δυνατες συνθηκες για να τα εχεις το μεγαλυτερο δυνατο διαστημα που μπορουν να ζησουν και να τα χαιρεσαι.

Φιλικα Σπυρος.
Σπύρο η ιδέα σου μου αρέσει και την επεξεργάζομαι αρκετά τελευταία.
Να διώξω το χαλίκι, το έχω σκεφτεί και εγώ, αλλά μετά τι βάζουμε? εκεί κολάω. Δεν έχω πρόβλημα να διώξω τα γκαπάκια και τα τους ξιφοφόρους, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο. Επίσης θέλω οπωσδήποτε τα φυτάκια μου. Καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσα να βάλω πέρα από αυτά. Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι το ενυδρείο έχει βρει ένα ρυθμό τώρα και τρέχει καλά. Το σκέφτομαι πολύ για να το αλλάξω.
-------------------------
Σε όλα αυτά βάλε ότι δεν υπάρχει και ελευθερος χρόνος.

delta66
17-04-08, 16:25
Σπύρο η ιδέα σου μου αρέσει και την επεξεργάζομαι αρκετά τελευταία.
Να διώξω το χαλίκι, το έχω σκεφτεί και εγώ, αλλά μετά τι βάζουμε? εκεί κολάω. Δεν έχω πρόβλημα να διώξω τα γκαπάκια και τα τους ξιφοφόρους, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο. Επίσης θέλω οπωσδήποτε τα φυτάκια μου. Καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσα να βάλω πέρα από αυτά. Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι το ενυδρείο έχει βρει ένα ρυθμό τώρα και τρέχει καλά. Το σκέφτομαι πολύ για να το αλλάξω.
-------------------------
Σε όλα αυτά βάλε ότι δεν υπάρχει και ελευθερος χρόνος.

Οπως και να το κανεις ολα αυτα μαζι δεν γινονται.
Δηλαδη και φυτα και ψαρια και αμμος και κιχλιδες δεν γινονται ολα σε ενα.
Η μονη διεξοδος ειναι 2 διαφορετικα ενυδρεια.
Αν δε γινεται λογω (για ολους τους συνχομπιστες το λεω αυτο) χρονου ή χωρου ή οικονομικων ή δεν ξερω τι αλλο, διαλεγεις το μεγαλυτερο "ερωτα", ξεκινας με αυτο και βλεπεις μετα.

Αν δεν υπηρχε σοβαρο προβλημα χρονου :
-Ενα φυτεμενο ενυδρειο (χωρις corydoras κλπ που θελουν ειδικη μεταχειρηση σε πολλα, οχι μονο στο χαλικι) με ζωοτοκα που ειναι πολυ ευκολα και στο νερο και στη συντηρηση και συνδυαζονται και με φυτα που σου αρεσουν,
-και ενα νταμαροενυδρειο για κιχλιδες, με αμμο πετρες για φωλιες και σκληρο νερακι ειναι :smt055

Προσπαθησε για καλη λειτουργεια και αποφυγη προβληματων=τρεξιμο, να ειναι ενυδρεια με ενα (δυο ειδη) το πολυ το καθενα. species tank (http://www.atchison.com/ArticlesandStories/speciestanks.html)
Ετσι θα δεις και τις πραγματικες συμπεριφορες των αγαπημενων σου ψαριων.
Εκει θα καταληξουμε ολοι στο τελος :grin:
Αυτα σκεφτομαι το τελευταιο καιρο να κανω και γω :cool:


Φιλικα Σπυρος

KOKOBAS
17-04-08, 21:01
Σπύρο, καλά τα λες....
θα χρειαστεί απλά λίγο καιρό να το πάρω απόφαση....καταλαβαίνεις...ε?

delta66
17-04-08, 21:09
:smt023

Απλα να ξερεις οτι οσο καθυστερεις, οποιο ψαρι απο αυτα που εχεις δεν ζει σε καλες συνθηκες γι'αυτο, λιγοστευει ο χρονος ζωης του ;).

Καλη συνεχεια,
Φιλικα Σπυρος.

Irwan
18-04-08, 08:27
Γειά χαρά και απο μένα! Μ'αρέσει πολύ το ενυδρείο σου!

Έχω κάποιες αντιρρήσεις, δέν καταλαβαίνω γιατί λέτε όλοι ότι είναι τόσο λάθος η μικροκιχλίδα με τα ζωοτόκα, σύμφωνα με όσες πληροφορίες έχω βρεί οι συνθήκες της μικροκιχλίδας (bolivian ram ή αλλιώς η επιστημονική του ονομασία Microgeophagus altispinosus) είναι αυτές, (http://www.aquariumlife.net/profiles/south-american-cichlids/bolivian-ram/100050.asp) ενώ οι συνθήκες των guppies αυτές. (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm) Και επειδή εγώ στην έδωσα τη μικροκιχλίδα και το είχα ψάξει αρκετά πρίν τη δώσω στο καινούριο της σπίτι παραθέτω το συλλογισμό μου:
Εφ'όσον λοιπόν τα guppies είναι μιά χαρά σε Ph 5-8,5 και η μικροκιχλίδα αυτή σε pH 6,5-7,5 άν κατεβάσεις λίγο το pH και είσαι στο ουδέτερο δέν θα είσαι μιά χαρα? Επίσης από σκληρότητες το bolivian ram μπορεί να ζήσει άνετα μέχρι και σε 14 βαθμούς γενική σκληρότητα, άρα άν είσαι στους 10 δέν θα είσαι μιά χαρά καί για τα ζωοτόκα καί για την μικροκιχλίδα; (Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος).
Ίσως η λάθος βάση που έχει ξεκινήσει η συζήτηση οτι είναι λάθος η μικροκιχλίδα είναι ότι θεωρήσατε ότι είναι Microgeophagus ramirezi (http://fishbase.org/Summary/speciesSummary.php?ID=12305&genusname=Mikrogeophagus&speciesname=ramirezi), στην οποία περίπτωση όντως θα ήταν τελείως λάθος με ζωοτόκα - θέλεια ακόμα και πιό ψηλή θερμοκρασία - , αλλά εδώ μιλάμε για το Microgeophagus altispinosus (http://fishbase.org/Summary/speciesSummary.php?ID=15902&genusname=Mikrogeophagus&speciesname=altispinosus) του οποίου τα χρώματα στο ενυδρείο σου είναι μιά χαρά και φαίνεται και χαρούμενο, και οι συνθήκες που χρειάζεται είναι λίγο διαφορετικές και είναι και πιό σκληρό ψάρι (δείτε κ εδώ (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ramirezi.htm)). Εντάξει εννοείται ότι θα ήταν πολύ καλύτερα σε ένα species tank αλλά ακόμα και η περιοχή που κολυμπάνε (ram κάτω ζωοτόκα πάνω) βεβαιώνει ότι δέν ενοχλούν κιόλας το ένα το άλλο. Πείτε μου άν έκανα κάπου λάθος, γιατι θα το έχω και τύψεις ότι έδωσα την κιχλίδα μου σε ενυδρείο που στρεσσάρεται..
Όσον αφορά τα corydoras συμφωνώ ότι είναι λίγο χοντρό το χαλίκι αλλά απ'ότι έχω διαβάσει ο Kostas G. είναι ο πιό καταρτισμένος στα γατόψαρα!
Περιμένω τις απαντήσεις και όποιου έχει πρακτική εμπειρία με bolivian ram και ελπίζω να μήν έχεις πρόβλημα τελικά να βάλεις και ακόμα ένα για να έχει παρέα .
Αυτά! :rolleyes:

KOKOBAS
18-04-08, 10:15
http://www.aqua-fish.net/show.php?h=corydoras

Βρε παιδιά η θερμοκρασία είναι κατάλληλη, η σκλήρότητα επίσης είναι σωστή, το ph επίσης είναι σωστό. Φυτάκια έχω και μεγαλώνουν και αυξάνονται. Τι δε καταλαβαίνω. Εγώ το μόνο που κατάλαβα είναι ότι χρειάζεται μάυρη άμμο ή λεπτό χαλίκι μαύρο για να είναι καλύτερα?
Μπερδεύτηκα.

Irwan
18-04-08, 10:59
Άν κρατήσεις το pH στα 6-8 και τη σκληρότητα γύρω στα 10 πιστέυω θα είσαι οκ για τα corydoras, αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να μήν έχεις βυθό που ενδεχομένως να τραυματίσει τα μουστάκια τους γιατί μετά είναι πολύ πιό ευάλωτα στις ασθένειες και είναι και σαν να έχουν "μειωμένη όραση" για την εύρεση τροφής. Πάντως δέ νομίζω ότι πρέπει απαραίτητα το χαλίκι ή η άμμος να είναι μαύρα, απλά να είναι λεπτόκοκκα.

KOKOBAS
18-04-08, 13:05
Ένας λόγος που τα Corydoras κρύβονται κάποιες φορές, είναι το πολύ έντονο φως μέσα στο ενυδρείο. Αν έχουν λίγο διαθέσιμο χώρο και οι λάμπες ρίχνουν έντονο φως, το περιβάλλον γίνεται πολύ αφιλόξενο. Αποσύρονται σε μέρη σκοτεινά, γίνονται δειλά και με την παραμικρή κίνηση προσπαθούν να εξαφανιστούν. Σαν λύση για αυτό το φαινόμενο έχουμε την προσθήκη φυτών που αναπτύσσονται στην επιφάνεια του νερού, αλλά και την αντικατάσταση του βυθού με σκουρόχρωμο χαλίκι. Λευκό χαλίκι και άμμος αντανακλούν πολύ φως. Είναι εντυπωσιακή η διαφορά που θα διαπιστώσουμε με αυτή την αλλαγή στην συμπεριφορά των ψαριών μας. Ένα χαρακτηριστικό αυτής της διαφοράς είναι και τα χρώματα που παρατηρούμε στα Corydoras. Τα πραγματικά τους χρώματα τα διαπιστώνουμε μόνο αν ο βυθός είναι σκουρόχρωμος και το φως όχι πολύ έντονο. Για να λύσουμε λοιπόν το πρόβλημα των ψαριών, αν κρύβονται, πρέπει να δοκιμάσουμε μια από τις δυο λύσεις ανάλογα με το είδος που φιλοξενούμε.

από τη σελίδα:http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/corydoras.htm

Tolis
18-04-08, 13:09
Εφ'όσον λοιπόν τα guppies είναι μιά χαρά σε Ph 5-8,5Αυτο θα πρεπει να το διορθωσει ο θειος Τακης...

KOKOBAS
18-04-08, 13:47
το ph που θέλουν είναι 6,5-8 από ότι έχω καταλάβει, αλλά αυτό είναι μαζί με το ph των corydoras. Για ποιο λόγο δε πάνε μαζί?

delta66
18-04-08, 19:31
.....Έχω κάποιες αντιρρήσεις, δέν καταλαβαίνω γιατί λέτε όλοι ότι είναι τόσο λάθος η μικροκιχλίδα με τα ζωοτόκα, σύμφωνα με όσες πληροφορίες έχω βρεί οι συνθήκες της μικροκιχλίδας (bolivian ram ή αλλιώς η επιστημονική του ονομασία Microgeophagus altispinosus) είναι αυτές, (http://www.aquariumlife.net/profiles/south-american-cichlids/bolivian-ram/100050.asp) ενώ οι συνθήκες των guppies αυτές. (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm) ....Δεν ειναι το θεμα του νερου μονο για τη συμβιωση.
Τα ram πρεπει να ειναι σε μικρα γκρουπ η ζευγος και αν γινει αυτο (δλδ ζευγος) γινονται επιθετικα κατα την αναπαραγωγη τους οπως καθε καλη κιχλιδα :).

.....Πάντως δέ νομίζω ότι πρέπει απαραίτητα το χαλίκι ή η άμμος να είναι μαύρα, απλά να είναι λεπτόκοκκα.ναι, απαραιτητο να ειναι λεπτοκοκκο (μισο χιλιοστο εως 0,8 του χιλιοστου)
και να μην ειναι : ασπρο, φωτεινο, να αντανακλα το φως, να γυαλιζει κλπ. ενα μπεζ πχ ειναι καλο. χαλικι για corys (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua2/Pc200002.jpg)


το ph που θέλουν είναι 6,5-8 από ότι έχω καταλάβει, αλλά αυτό είναι μαζί με το ph των corydoras. Για ποιο λόγο δε πάνε μαζί?Το καταλληλο pH για το ram και για τα guppies και για τα corys ειναι 7 (τα guppies ισως λιγο πιο αλκαλικο 7,3 και τα corys λιγο πιο οξινο 6,8 8)
Και ενταξει ειναι "κοντα", με 7 πχ βολευονται και τα τρια.
Η σκληροτητες ομως? ram=gH:10, guppy=gH:10-20 (αυτο που θα το ρυθμιζεις?);)
Τα corydoras sterbai (αυτα δεν εχεις?) θελουν λιγο πιο ψηλη θερμοκρασια γενικα.

Οταν καποιο προφιλ λεει 5,5-8 εννοει οτι δεν θα ψοφησει αμεσα αν παει στο 6 το pΗ αλλα δεν λεει οτι θα ζησει λιγοτερο απ'οτι μπορει.
Ειναι σαν να λεμε και εσυ μπορεις να ζησεις στους 42C που εχει καυσωνα το καλοκαιρι.
Φαντασου λοιπον να ζουσες σε ενα τετοιο καλοκαιρι χωρις air-condition για ολη σου τη ζωη :grin: (ποσο θα αντεχες?)

Ειναι και θεμα βιοτοπου και ειρηνικης συμβιωσης κλπ (οπως ειπα πιο πανω).

Αυτα τωρα λενε πολλοι ειναι για τους "αρρωστους",
αλλα κανονικα "αρρωστοι" πρεπει να ειναι ολοι οσοι ασχολουνται με το χομπυ, πιστευω κατα τη γνωμη μου.
Και φυσικα δεν επιβαλλω τη γνωμη μου, απλα την αναφερω.
Δεν θα σε "μαλλωσει" κανεις για την δικη σου ουτε και μενα για τη δικη μου :smt052.

Για να επανελθω στο κυριως θεμα,
το ενυδρειο ειναι πολυ ωραιο και φαινεται οτι εχεις μερακι και ορεξη.
Περιμενω απο σενα κι αλλα ωραια πραγματα στην πορεια.

Φιλικα Σπυρος.:smt052

KOKOBAS
18-04-08, 21:34
Σπύρο, αυτό που σκέφτομαι είναι σε πρώτο επίπεδο να αλλάξω λίγο το χαλίκι και να ρίξω λίγο λεπτόκοκο μαύρο χαλίκι ή μπεζ.
Δε σε θεωρώ άρρωστο, καθότι όλοι κουβαλάμε μια ψιλοαρρώστια για να περνάμε τόσες ώρες στο forum.
Η επόμενη σκέψη μου είναι να προσθέσω ένα ram του αντίθετου φύλλου, αλλά αυτό είναι λίγο δύσκολο, αφού δε ξέρω καν τι φύλλο είναι το ram μου. Αυτά....

delta66
19-04-08, 06:40
Η επόμενη σκέψη μου είναι να προσθέσω ένα ram του αντίθετου φύλλου, αλλά αυτό είναι λίγο δύσκολο, αφού δε ξέρω καν τι φύλλο είναι το ram μου. Αυτά....
Γιατι δεν βγαζεις μερικες καθαρες φωτογραφιες απο το ψαρι και να κανεις ενα νεο θεμα ρωτωντας να βοηθησουν οσοι ξερουν για την αναγνωριση του φυλου του.:rolleyes:

Μερικα χαρακτηριστικα:
- First 3-5 spiny rays of male’s dorsal fine are elongated, and his tail is slightly lyre shaped. Being smaller than the male, the female lacks these features.
- Hard to tell. Males usually have longer filaments on their fins.Also females have more red in their abdominals.
- mature males being slightly larger and in some cases showing longer extensions on both the caudal fin and the posterior of the dorsal fin

http://www.theaquariumwiki.com/Mikrogeophagus_altispinosus
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/531.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Mikrogeophagus_altispinosus
[/URL][URL="http://en.wikipedia.org/wiki/Mikrogeophagus_altispinosus#cite_note-dcichlids-2"] (http://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_dimorphism)

KOKOBAS
19-04-08, 19:59
Γιατί το ενυδρείο βρίσκεται σε διαρκή φάση βελτίωσης με διάφορες συμβουλές, όπως τοποθέτηση φυτών σε ομάδες. οπότε θέλω όταν ξαναανεβάσω φώτος να είναι καλύτερα...

Irwan
19-04-08, 20:59
To σημαντικό είναι μαθαίνοντας να γινόμαστε πιό σωστοί απέναντι στους οργανισμούς που φιλοξενεί το ενυδρείο μας. Οι πληροφορίες που υπάρχουν στο φόρουμ είναι τρομερές και με τη βοήθεια όσων έχουν παραπάνω εμπειρία πιστεύω πως το χόμπυ μπορεί γενικότερα στην Ελλάδα να ανέβει επίπεδο. :D Aυτό για γενικό σχόλιο. Πάντως το ενυδρείο σου φαίνεται πολύ υγιές και καλοσυντηρημένο οπότε πιστεύω οτι με το μεράκι που έχεις θα βρείς λύσεις και θα το κάνεις ακόμα καλύτερο, καλή συνέχεια!

KOKOBAS
04-05-08, 18:39
μετά από παρατηρήσεις και όλα αυτά που συζητήσαμε, έκανα κάποιες βελτιωτικές κινήσεις. Το χαλίκι δε φαίνεται να ενοχλεί τα corydoras, τα οποία έχουν πολύ φυσιολογική συμπεριφορά. Έφτιαξα μια σπηλια για τις κιχλίδες. Σύντομα θα φύγουν οι ξιφοφόροι από το ενυδρείο. Τα γκαπάκια από ότι διάβασα είναι ανθεκτικά οπότε δε θα έχουν πρόβλημα. Είμαι σε αναμονή να μεγαλώσουν τα φυτά και περιμένω και πάλι παρατηρήσεις.
Τιμές με υγρά τέστ
ΝΟ3 -> 0
ΝΟ2 -> 0
PH -> 7,5(είμαι στη διαδικασία να το κατεβάσω στο 7)
Gh ->12-13
Kh -> 6
όπως καταλαβαίνεις delta σιγά σιγά πάω να κρατήσω μόνο τις κιχλιδούλες, αλλά είπαμε θέλει χρόνο.

delta66
04-05-08, 19:37
όπως καταλαβαίνεις delta σιγά σιγά πάω να κρατήσω μόνο τις κιχλιδούλες, αλλά είπαμε θέλει χρόνο.
Συντομευσε το ομως οσο μπορεις γιατι εχω ακουσει (ευτυχως δεν εχω δει) ασχημα πραγματα για τη συμβιωση αυτων των ψαριων (κιχλιδες με αλλα ψαρια).
Επισης τα corys οσο και αν τα βλεπεις να μην ενοχλουνται, τοσο καταστρεφονται σιγα σιγα τα μουστακια τους κα δεν θα μπορουν να τραφουν .
Για να λενε πολυ ψιλο χαλικι εως αμμο, κατι θα ξερουν οι πιο εμπειροι.

Καλη συνεχεια.

Μια αποφαση ειναι να "καθαρισεις" :cool:

φιλικα Δελτα :smt052