PDA

Επιστροφή στο Forum : μικρο φυτεμενο


andreas213
16-03-08, 12:48
Πληροφορίες

Διαστάσεις:50*25*25
Όγκος:32 λιτρα
Κατηγορία:φυτεμενο
Φυτά:anubia,ceratophyllum demersum,διαφορα φυτα απο λιμνη
Ψάρια / Άλλα είδη:5 neon και 2 fire tetra,1 mountain shrimp,1 pleco,2 baby guppy
Διακοσμητικά υλικά:2 ριζες μοπανι,χαλικι απο pet shop
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:σκουρο ετοιμο φοντο
Φωτισμός:sylvania 15 watt
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες
Φιλτράρισμα:200 l/hr εσωτερικος
Θερμοστάτης:50 watt
Λίπανση:florena sera
Παροχή CO2:diy 1 φυσσαλιδα/5 δευτερολεπτα

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:50% ανα 2 εβδομαδες
Θερμοκρασία:27
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
16-03-08, 12:52
Απο αυτη την φωτο καλο φαινεται αλλα αν μπορεις ανεβασε και αλλες.

alexinio
16-03-08, 13:54
Kαλό φαίνεται εκ πρώτης όψεος.
Αλλά...πολλα ψαράκια για τα λίτρα σου.
Περα από το ότι δεν ταιριάζουν οι συνθήκες [παρόλο που δεν νομίζω να έχεις κάνει καμιά μετατροπή στο νερό δικτύου σου] tetra δεν βάζουμε σε τόσα λίγα λίτρα γιατί θέλουν κοπάδι και ελάχιστο μήκος ενυδρείου 50-60cm.
Πόσο μάλλον για pleco που οι περισσότεροι και οι πιο συνηθισμένοι που βρίσκουμε στα pet shop φτάνουν μηκος πάνω απο 30-40cm
Έχεις σχετικά καλό φωτισμό και γενικά καλές συνθήκες για να ευδοκιμήσουν τα φυτά οπότε μπορείς να πειραματιστείς περισσότερο με την προσθήκη κι άλλων.
Aνέβασε και καμιά φωτογραφία της πρόσοψης.
Kαλή συνέχεια

andreas213
16-03-08, 15:50
και αλλη μια.συγχωρειστε με για τις φωτογραφιες αλλα ειναι απο κινητο.

ΕΛΒΙΡΑ
16-03-08, 18:16
Μου αρέσει πολύ το ενυδρείο σου!!! Οι ρίζες πολύ πετυχημένες!!! Μπράβο!! Καλή συνέχεια....!

andreas213
16-03-08, 21:13
Μου αρέσει πολύ το ενυδρείο σου!!! Οι ρίζες πολύ πετυχημένες!!! Μπράβο!! Καλή συνέχεια....!
ευχαριστω πολυ.περιμενω και αρνητικα σχολια για να διορθωσω κατι.οτιδηποτε που θα βοηθησει.καλοπροαιρετα παντα ε?????:p :p :p :grin:

Neoklis
16-03-08, 21:23
Πολύ όμορφο γενικά...
Μου αρέσει η αριστερή πλευρά... Αυτό που θα έκανα εγώ είναι να άλλαζα το χαλίκι μέ ένα πιο λεπτόκοκκο (διαμέτρου 1-1,5) χαλαζιακό...
Θα δεις ότι θα σου αρέσει πολύ περισσότερο οπτικά... και καμιά anubia nana μπροστά και αριστερά να καλύψει λίγο....

Ένα microsorum pterotus μέσα στα ξύλα θα δείξει ακόμη πιο όμορφο από την egeria densa...

Και για δεξιά ένα Polysperma θα ήταν όρορφο ή μία difformis...:rolleyes:

Φιλικά, Νεοκλής.

asourtzo
16-03-08, 21:26
Θα συμφωνησω με τους αλλους , πολυ ομορφο το ενυδρειο σου απλα εγω θα αλαζα το χαλικι σε κατι πιο ψιλο;)

Tetra
16-03-08, 21:38
Πολυ ωραιο...Μπραβο

Kαλό φαίνεται εκ πρώτης όψεος.
tetra δεν βάζουμε σε τόσα λίγα λίτρα γιατί θέλουν κοπάδι και ελάχιστο μήκος ενυδρείου 50-60cm.


50 cm ειναι το ενυδρειο...:smt120

andreas213
17-03-08, 01:07
Πολυ ωραιο...Μπραβο



50 cm ειναι το ενυδρειο...:smt120
ναι 50 cm.δεν κανει για τα tetra?σκεφτομουν αντι για χαλικι να βαλω αμμο.τι λετε?και σιγουρα θα μπουν περισσοτερα φυτα.το ενυδρειο τρεχει μια εβδομαδα περιπου.σας ευχαριστω ολους παντως.:p :p
φιλικα Ανδρεας;)

fotis478
17-03-08, 01:23
Μου αρέσει το ενυδρείο σου. Μου φαίνεται ότι με αμμο και περισσότερα φυτά θα γίνει ακόμα πιο όμορφο.

Neoklis
17-03-08, 03:25
Κάνε μία αναζήτηση σχετικά με την άμμο...
Αναφέρεται ότι δεν είναι η ιδανικότερη λύση για φυτεμένα.... :rolleyes:

alexinio
17-03-08, 15:12
Πληροφορίες

Διαστάσεις:50*25*25
Όγκος:32 λιτρα

Δεν το είδα αυτό.
Απλά δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.
Είσαι ψιλοοριακά.
Θα συμφωνήσω για το ψιλόκοκο χαλικάκι ή άμμο.
Είναι γνωστό ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για τα φυτά[επειδή δεν μπορούν να αναπνέουν:smt120] αλλά με μία ταμπλετίτσα θα την βγάλεις μιά χαρα.
Εγω στο μικρό που έχω,έχω άμμο και δεν αντιμετωπίζω κανέναν πρόβλημα ακόμα και με φυτά που τρέφονται κυρίως από τις ρίζες...πόσο μάλλον εσύ που έχεις anubies και κεαρτόφυλλο.
Καλή συνέχεια όποιες και αν είναι η επιλογες σου.

Φιλικά;)