PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυλο κριμπ;


strinzis
15-03-08, 23:07
Θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει με το φυλο του ''κυριου'' στη παρακατω φωτογραφια;και λεω κυριου γιατι η ουρα και το ραχιαιο πτερυγιο δειχνουν οτι ειναι αρσενικο, αλλα το σχημα της κοιλιας και το εντονο χρωμα με μπερδευουν.:confused:


http://www.picport.gr/u/78/i/P3150182.JPG
http://www.picport.gr/78/p123456.JPG

asourtzo
15-03-08, 23:37
Φιλε μου κατα πασα πιθανοτητα για αρσενικο το βλεπω , αν και ουτε στην μια ουτε στην αλλη φοτο μπορω να διακρινω την ουρα , απο την δευτερη φοτο θα ελεγα οτι εχεις ζευγαρακι στο ενυδρειο σου:p Μην σε μπερδευει το χρωμα και ο δικος μου ο αρσενικος ειχε το ιδιο εντονο χρωμα ;)

Πάνος
15-03-08, 23:50
για αρσενικο τον κοβω...αλλα θα ηταν καλο να βλεπαμε και μια φωτο του αλλου σου κριμπ..εισαι βεβαιος πως το αλλο ειναι θηλυκο?

strinzis
16-03-08, 00:21
Στο ενυδρειο δεν υπαρχουν 2 αλλα 4 ψαρακια!(συγνωμη για την παραληψη)Ο λογος που ρωταω ειναι γιατι ο κυριος (αν ειναι κυριος τελικα) εχει στριμωξει τα υπολοιπα σε μια γωνια του ενυδρειου! :smt100 (Τα υπολοιπα αν δεν κανω λαθος ειναι 1αρσενικο και 2θυληκα!!)με αποτελεσμα και ζευγαρακι να μην εχει δημιουργηθει(αυτο δεν με πειραζει και πολυ ) και να υπαρχει ''ενταση'' στο ενυδρειο κυριως κατα τη διαρκεια του ταισματος!

fotis478
16-03-08, 00:42
Αρσενικός μου φαίνεται από τη 2η φωτογραφία.

Αυτή τη συμπεριφορά που περιγράφεις παρουσίαζε ο δικός μου αρσενικός όταν η θηλυκιά ήταν με τα μικρά τους.

strinzis
16-03-08, 00:54
:smt075 Αν τελικα ειναι αρσενικο λεω να το χαρισω σε καποιον και να βρει την ηρεμια του το ενυδρειο!

asourtzo
16-03-08, 00:54
Με 4 κριμπ στο ενυδρειο σιγουρα θα υπαρχουν εντασεις και στο μελλον, μην περιμενεις να ηρεμησουν συντομα τα πραγματα :o, ειδικα αμα το αρσενικο που εδειξες στις φοτο προσπαθει να οριοθετησει μια αλφα περιοχη μεσα στο ενυδρειο , και στριμωχνει οπως λες ολα τα αλλα σε μια γωνια.
Η περιμενε λιγο ακομα να δημιουργησουν ζευγαρι και βγαλε τα αλλα 2 , η βαλε τουλαχιστον πολλες κρυψωνες να μην τρωνε και τσαμπα ξυλο τα υπολοιπα:D :D

strinzis
16-03-08, 00:57
Μαζι γραφαμε!:)

alexinio
16-03-08, 13:39
Αρσενικος!!!!!!!!!
-------------------------
Επίσης εκτός από το αρσενικό που πρέπει να δώσεις πρέπει να δώσεις και ένα θυλικό γιατί τα kribensis είναι ψάρια που ζουν σε ζευγάρια και όχι σε χαριέμια όπως άλλα είδη κιχλιδών.

strinzis
16-03-08, 13:56
Περιμενα να σχηματιστει ζευγαρι και μετα θα εβγαζα τα υπολοιπα!Οποτε βγαζω τον αρσενικο και αναμενω!