PDA

Επιστροφή στο Forum : RΙΟ-180 Εξοπλισμο για μεσογειακο


Μικρος
11-03-08, 15:27
Καλησπερα σας

Επειδη υπαρχει μια εντονη σκεψη για το συγκεκριμενο set-up θα ηθελα να με ενημερωσετε για μερικα πραγματακια.Διαβαζοντας τα ποστ πηρα μια μυρωδια ...κρυαδα μαλλον για το τι και πως.Οι ερωτησεις ειναι πολλες αλλα οχι του παροντος.

SKIMMER - CHILLER - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΕΣ X ? - REFRACTOMETER

Το αρχικο ερωτημα ειναι το κοστος αγορας(στο περιπου) των παραπανω για τα λιτρα μου καθως και ποσους κυκλοφορητες χ ποσα λ/ω θα χρειαστει?
Συγκεκριμενες προτασεις εταιριων για τον εξοπλισμο θα βοηθησει στο να κανω μια πρωτη γνωριμια με το αλατι.
Δειξτε υπομονη και επιεικια σε εναν καρααρχαριο και ισως μελλοντα αλμυρο.
Ευχαριστω

Tricky
11-03-08, 20:54
Δεν υπαρχει μια fix τιμη .

Χονδρικα σε αυτα τα λιτρα , θα σου ελεγα :

1) chiller επωνυμο για 300 λιτρα : 300 ευρω
2) ρεφρακτομετρο : 25 ευρω
3) Κυκλοφορητες : 100 ευρω συνολικα
4) σκιμμερ : 150-250 ευρω για κατι καλο εξωτερικο ωστε να μη σου φαει χωρο

Μικρος
11-03-08, 22:55
Καλησπερα Tricky

1) chiller επωνυμο για 300 λιτρα : 300 ευρω
Η αγορα του chiller ειναι μονοδρομος για το μεσογειακο ή μπορει να γινει και με ανεμηστηρακια και eliwell ?Ειναι ικανα να φερουν το νερο σε χαμηλες θερμοκρασιες που εχει το μεσογειακο?
2) ρεφρακτομετρο : 25 ευρω
3) Κυκλοφορητες : 100 ευρω συνολικα
Συνολο οι κυκλοφορητες ποσες φορες τα λιτρα του ενυδρειου θα πρεπει να γυριζουν /ωρα?
4) σκιμμερ : 150-250 ευρω για κατι καλο εξωτερικο ωστε να μη σου φαει χωρο
Ποιες οι διαφορες εσωτερικου και εξωτερικου καθως και τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα αυτων(καλυτερη αποδοση,θορυβος κλπ.)Απ'οτι διαβαζω προτεινεις deltec mce 600 για τον οποιο εχει και καδο χημικου φιλτρου.ποια η χρηση του?
Συγγνωμη για την ανακριση απλα θελω να κατανοησω καλυτερα μηχανηματα και λειτουργιες που δεν γνωριζω ωστε να κανω σωστη επιλογη εξοπλισμου και να δω τελικα αν θα μπορεσω.

Εμεις οι μικροι ειμαστε ολο ερωτησεις....:grin:

ευχαριστω πολυ+-3

Tricky
12-03-08, 09:24
Αν και δεν ειχα μεσογειακο ενυδρειο , φοβαμαι πως οι ανεμιστηρες δεν θα σε καλυψουν ...μετα βιας κρατουν τροπικο ενυδρειο και η εξατμιση ειναι τεραστια.

Ενα ανετο chiller χρειαζεται.

H κυκλοφορια μην σε προβληματιζει ..τη βλεπεις/φτιαχνεις και στην πορεια αναλογα με τα ζωντανα σου.

Τα εξωτερικα σκιμερ απλα δεν τρωνε χωρο στο main tank ...

Μικρος
12-03-08, 15:30
Προς το παρον το chiller μενει στα υποψιν και λογω καιρου αλλα και λογω οτι σκεφτομαι να βαλω a/c μιας και υπαρχουν και αλλα ενυδρεια στο χωρο.
Οσον αφορα το skimmer απο τα ποστ που εχω διαβασει οι περισσοτεροι διαλεγουν το deltec mch 600 και μαλλον θα καταληξω εκει.Τωρα στο θεμα κυκλοφορητες η αρχικη μου απορια υπαρχει ακομα στα λιτρα του ενυδρειου που θα πρεπει να γυριζουν.Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να ρωτησω αν ο ογκος και η θεση του ζβ στο ενυδρειο εχει να κανει και με το σημειο καθως και με την ενταση λ/ω των κυκλοφορητων που θα μπουν?
ευχαριστω

Μικρος
17-03-08, 15:32
Καλησπερα σας
Εχοντας καταληξει με skimmer-stream-refractometer υπαρχει κατι αλλο για το οποιο θα πρεπει να προμηθευτω για να κανω το πρωτο βημα.
Ευχαριστω

Υ.Γ.Παιδια το θεμα το εχω παρει πολυ στα σοβαρα και πραγματικα ενδιαφερομαι για οποιαδηποτε πληροφορια-συμβουλη-εμπειρια που θα μου φανει χρησιμη
+-3

Μικρος
01-04-08, 00:09
Καλησπερα σας και παλι..

Εδω και μια βδομαδα εχει φυγει η παραγγελια μου για την μεσογειακη βουτια στα βαθια.Τελος αυτης η αρχη της επομενης παραλαμβανω τον εξης εξοπλισμο.

Deltec MCH 600
2XTunze 6025
Sechem matrixcarbon 2000ml
Seachem Phosguard 2000ml

Εχω ηδη στα χερια μου ενα ρεφρακτομετρο με το οποιο εκανα και τις πρωτες μετρησεις απο την περιοχη που μελλοντικα θα γινει η συλλογη του βραχου και των οργανισμων.

οι μετρησεις εγιναν Κυριακη πρωι 2μ απο την ακτη και ειχαμε

Αλατοτητα 1032
PH 8.45
KH 7
Θερμικρασια 12C(20εκ αποΕπιφανεια)

Η κρυαδα του νερου μου επεισε για την αναγκαιοτητα του chiller πραγμα που ηθελα να αποφυγω λογο κοστους κτησης και χρησης(βλεπε ΔΕΗ).Η θερμοκρασια δωματιου ειναι γυρω στους 22C το χειμωνα και 32C το καλοκαιρι.Το ερωτημα ειναι τι θα πρεπει να κοιταξω για την σωστη επιλογη ενος ψυκτικου μηχανηματος για τα λιτρα μου rio 180,ωστε να εχω την επιθυμητη θερμοκρασια χειμωνα-καλοκαιρι.Ανοιχτος σε Προτασεις -υποδειξεις-προτροπες για την αγορα θα βοηθουσε πολυ.

Ενα δευτερο ερωτημα ειναι για την κατασκευη της βασης που θα χρειαστω για την τοποθετηση του βραχου-βραχακια.Εχω διαβασει οτι καλο ειναι για πολλους και διαφορους λογους ο βραχος να "παταει" στο υποστωμα το λιγοτερο δυνατο.Και εδω πληροφοριες οπως και φωτογραφιες αν υπαρχουν θα ηταν χρησιμες για τον τροπο κατασκευης οπως και για την αντοχη και την σταθεροτητα του.Οι περισσοτεροι εχετε σωλhνες pvc απ'οτι διαβαζω,Υπαρχει και αλλη προταση-λυση?Τι θα με συμβουλευατε να κανω?

Ευχαριστω
Μικρος

accnt
01-04-08, 08:23
Έχω μετρήσει θερμοκρασία το καλοκαίρι σε βάθος από 0 έως 6 μέτρων και ήταν γύρω στους 24-25 C. Οπωσδήποτε θέλεις chiller λοιπόν να κατεβάσεις από 32+ γιατί αν η θερμοκρασία είναι 32 στο δωμάτιο, χωρίς σύστημα ψύξης η θερμοκρασία στο ενυδρείο θα είναι σίγουρα παραπάνω.
Το Ph 8,45 είναι πολύ δύσκολο να το διατηρήσεις στο ενυδρείο σου. Με πολλή κόπο ίσως να το έχεις γύρω στο 8,2 αλλά εφόσον τα ψάρια προσαρμοστούν, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα…
Για το θέμα της βάσης… καλό θα είναι να βάλεις, αλλά όχι και 100% απαραίτητο. Γιατί η δυναμική του μεσογειακού βράχου ως προς την φίλτρανση, υπολείπεται κατά πολύ σε σχέση με αυτή ενός τροπικού. Οπότε η «ζημιά» που μπορεί να κάνει ατή η επαφή άμμου και βράχου, μειώνεται σημαντικά. Αλλά αν μπορείς βάλε. Το άσχημο είναι ότι σε περιορίζει στο aquascaping.
Κάνε ένα search στο forum, υπάρχουν και φωτό και απόψεις… (κερκίδα,

Μικρος
02-04-08, 01:37
καλησπερα accnt
Για chiller σκεφτομαι για τον TECO TR15 .Σε 300 λιτρα κατεβαζει 15C οποτε αν υποθεσουμε οτι θα φτασει σε καυσωνα 35C στα 180 λιτρα θα πιασεο χωρις προβλημα τους 22C που ειναι μια ιδανικη θερμοκρασια για το μεσογειακο το καλοκαιρι.Μια απορια εδω.Οταν ο κατασκευαστης προτεινει flow rate 400l/h εχει να κανει με την ροη που θα πρεπει να εχει το εξ.φιλτρο προς το chiller?δηλαδη η επιλογη του φιλτρου εχει σχεση με το flow rate η ειναι ασχετο.Σκεφτομαι για 2217 το οποιο εχει 1000λ/ω ειναι λαθος?
Οσον αφορα την τοποθετηση του βραχου σε περιπτωση που δεν γινει με pvc τι αλλες επιλογες εχω?,Υπαρχει καποιο υλικο που να μπορει να τοποθετηθει σε ολη την επιφανεια μιας και οΖΒ στην ουσια θα ειναι πολλα βραχακια στυλ malawi και φοβαμαι τις πτωσεις?
Ευχαριστω
Μικρος

PascM
02-04-08, 01:58
1) -> θα απαντήσουν οι γνώστες εγώ δεν ξέρω, αλλά μάλλον είναι έτσι όπως τα λες οπότε λάθος το 2217.
2) -> eggrate πλαστικό που δεν έχει πρόβλημα στο ενυδρείο και ειναι περίπου σαν πλέγμα αλλά σκληρό και σηκώνει το βάρος του βράχου που το υποστηρίζεις από κάτω με ποδαράκια (και για να μην λυγίζει και για να αντέχει το βάρος καλύτερα) από αυτά που χρησιμοποιούν στους πάγκους κουζίνας οι κατασκευαστές.

accnt
02-04-08, 08:10
Από το chiller θα πρέπει να περνάνε 400 λίτρα την ώρα. Από κει και έπειτα και σχετικά με το τι φίλτρο θα χρησιμοποιήσεις υπάρχουν κάνα δυο παράγοντες που πρέπει να σκεφτείς.
Την υψομετρική διαφορά και ότι μεταξύ φίλτρου και ενυδρείου θα παρεμβάλλεται και το chiller. Δηλαδή το 2217 έχει 1000 λίτρα την ώρα. Όμως αν μετρήσεις τελικά τι έρχεται στο ενυδρείο σου, τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ, υψομετρική διαφορά και υλικά φιλτραρίσματος μειώνουν την ροή. Με την παρεμβολή του chiller έπειτα, η ροή θα πέσει ακόμη χαμηλότερα. Έχω την αίσθηση ότι η τελική ροή (καθαρή) που θα περνάει από το chiller μπορεί να περιοριστεί στο 50%.
Οπότε πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά.

Όπως λέει και ο «Πασχάλης» το eggrate με πόδια πλαστικά επιπλοποιίας θα κάνει δουλειά. Χρειάζεται λίγο προσοχή σχετικά με την σχεδίαση όμως (ειδικά με το πλάτος), γιατί σε δυσκολεύει (περιορίζει) λίγο στο aquascaping.

Μικρος
02-04-08, 19:40
Καλησπερα σας φιλοι μου
accnt kai pascM...
Σημερα ηρθαν στα χερια μου skimmer-κυκλοφορητες αντιφωσφορο και αθρακα:smt041 :grin: και συντομα chiller και φιλτρο.
Για το οποιο φιλτρο δεν ειμαι ακομα σιγουρος για την επιλογη του 2217..Εκεινο που θελουμε ειναι ροη κοντα στα 400l/h.Αν υποθεσουμε οτι εχουμε 50%-60% μειωση της ροης ειμαστε μια χαρα.Τι γινεται ομως αν η ροη ειναι μεγαλυτερη?μειωση ή αυξηση της ψυκτικης ικανοτητας του chiller και αν βεβαια ειναι καλο για το μηχανημα.Αληθεια εχετε μετρησει την ροη στα εξωτερικα φιλτρα σαςσε τι ποσοστο δουλευουν? .Ρωταω μιας και δεν εχω και δεν ξερω:cool:
Δεν εχω καταλαβει την κατασκευη με το πλαστικο eggrate και τα ποδαρακιαΥπαρχει καποια φωτο η σχεδιο?
Σας ευχαριστω για την βοηθεια και την υποστηρηξη +-3
Μικρος

PascM
02-04-08, 21:49
Για δες εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=234295&postcount=57

Αν και δεν είναι και η καλύτερη διότι με το aquascape δεν έχω ασχοληθεί όσο θα έπρεπε λόγο φόρτου εργασίας.

Μικρος
03-04-08, 08:05
Για δες εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=234295&postcount=57

Αν και δεν είναι και η καλύτερη διότι με το aquascape δεν έχω ασχοληθεί όσο θα έπρεπε λόγο φόρτου εργασίας.
Οντως ενας συνδιασμος λειτουργικοτητας και εμφανισης θα ηταν ιδανικος.

Μικρος
07-04-08, 19:11
Λοιπον κυριοι
Το σχεδιο εχει μπει στην τελικη ευθεια.
Στον εως τωρα εξοπλισμο προστεθηκε chiller teco TR15 και ενα φιλτρο eheim 2217 για την κυκλοφορια του ψυκτικου.Εκεινο που απομενει ειναι το σημειο που θα μπει το ενυδρειο με τον εξοπλισμο του ωστε ο θορυβος και η ζεστη που θα βγαζουν(βλεπε skimmer,chiller)να ειναι σε ανεκτα επιπεδα.Ελπιζω να γλυτωσω τρυπες στους τοιχους(σκεφτομαι το ψυκτικο να ειναι σε αλλο δωματιο απο το σαλονοενυδρειο μου, το οποιο αεριζεται καλα(κουζινα).
Εχω ξεφυγει ...ασχετο
Σε συζητηση με τους μπιροψαροσυναδελφοσυλλογιτες που εγινε το Σαββατο περι βασης βραχου-βραχακια αποφασισα να βαλω μονο φελιζολ ενα στρωμα ΝΒ και απο πανω τον ΖΒ αλα malawi.
Αν μεσα στη βδομαδα παραλαβω και την στολη καταδυσης απο φιλο το βλεπω κατα την Κυριακη να κανω βουτια.
Βεβαια σε αυτο το σημειο να υπενθυμισω και να ευχαριστησω για την μεχρι τωρα βοηθεια απ' ολα τα παιδια του gab και του συλλογου για την επιτυχη επιτευξη του στοχου.
+-3 +-3 +-3 +-3 +-3
Και η ιστορια συνεχιζεται....
Μικρος

PascM
07-04-08, 19:14
Εγώ πάντος θέλω video από την κατάδυση!!! :D

Tolis
07-04-08, 19:37
Εκτος αν ειναι "αναγνωριστικη", μηπως ειναι νωρις για βουτια?

Μικρος
07-04-08, 22:25
Εγώ πάντος θέλω video από την κατάδυση!!! :grin:

Δυστυχως βιντεο δεν θα υπαρξει,εχω παει το βαθυσκαφος για service αλλα υποβρυχιες φωτο σιγουρα.


Εκτος αν ειναι "αναγνωριστικη", μηπως ειναι νωρις για βουτια?

....και εχουμε αργησει φετος Τολη,η παρεα ηδη εχει βραχει...Οσο για τον βυθο γυρω απο το νησι ειναι γνωστος μιας και ειναι το στεκι μας. :smt030 :smt030

Tolis
07-04-08, 22:29
Νωρις εννοω σε σχεση με την κατασταση του ενυδρειου

PascM
07-04-08, 22:32
Από τη στιγμή που θα μπουν όλα ζωντανά μέσα όχι.

Μικρος
07-04-08, 23:06
Δεν σκεφτομαι ακομα για καποιο ψαρι η αλλο οργανισμο αν εννοεις αυτο.
Εκεινο που πρεπει να γινει πρωτα ειναι μπει ολος ο εξοπλισμος επανω και να τσεκαρω αν δουλευει το ολο συστημα.Επειτα θα τοποθετησει το φελιζολ και ο νεκρος βραχος για να το κρατα κατω και θα το γεμισω με θαλασσινο νερο για να δουλεψει.Μελλοντικα αφου το φερω στις σωστες συνθηκες(θερμοκρασια,παραμετρους) και αφου σιγουρευτω οτι εχω στρωμενο ενυδρειο θα αρχισω να βαζω ζωντανο βραχο και οργανισμους με φειδω.
Θεωρω πως ετσι θα πρεπει να γινει η διαδικασια.
Επειδη ομως η εμπειρια μου στα θαλασσινα ειναι ανυπαρκτη αποιαδηποτε παρατηρηση η συμβουλη ειναι παντα ευπροσδεκτη μιας και στοχος μου ειναι το σωστο και οχι το γρηγορο.

accnt
08-04-08, 07:29
Στη θέση σου δεν θα έβαζα καθόλου νεκρό βράχο.
Όταν είσαι έτοιμος ώστε να λειτουργήσει το ενυδρείο, θα πρέπει να βάλεις ζωντανό βράχο, όσο περισσότερο πορώδης γίνεται και με περισσότερη ζωή.
Έτσι γεμίζεις το ενυδρείο με θαλασσινό νερό, λειτουργείς τα μηχανήματα, το σταθεροποιείς και μετά βάζεις βράχο - άμμο.

Και εννοείτε ότι θα τα πάρεις από όσο βαθύτερα μπορείς.

Μικρος
08-04-08, 20:37
Στη θέση σου δεν θα έβαζα καθόλου νεκρό βράχο.
Όταν είσαι έτοιμος ώστε να λειτουργήσει το ενυδρείο, θα πρέπει να βάλεις ζωντανό βράχο, όσο περισσότερο πορώδης γίνεται και με περισσότερη ζωή.
Έτσι γεμίζεις το ενυδρείο με θαλασσινό νερό, λειτουργείς τα μηχανήματα, το σταθεροποιείς και μετά βάζεις βράχο - άμμο.


Μια διευκρινιση Γιαννη
Στην περιπτωση που δεν μπει ΝΒ παρα μονο ΖΒ.
Στα σημεια που θα εχει σκεπαστει με αμμο ο ΖΒ μετα απο λιγο καιρο θα νεκρωσει λογο μηδενικης κυκλοφοριας?Αν ναι θα ειναι για το χρονικο διαστημα αυτο πηγη νιτρικων απο την αποσυνθεση των οργανισμων?

NPS
09-04-08, 05:08
Στην περιπτωση που δεν μπει ΝΒ παρα μονο ΖΒ.
Στα σημεια που θα εχει σκεπαστει με αμμο ο ΖΒ μετα απο λιγο καιρο θα νεκρωσει λογο μηδενικης κυκλοφοριας?Αν ναι θα ειναι για το χρονικο διαστημα αυτο πηγη νιτρικων απο την αποσυνθεση των οργανισμων?
Θα έλεγα να ξανασκεφτείς την τοποθέτηση βάσης με eggrate. Είναι απλή και δοκιμασμένη κατασκευή, η οποία θα βοηθήσει πολύ στο μέλλον.
Θα αποφύγεις αυτό που αναφέρεις πιο πάνω, αλλά και θα εξασφαλίσεις και μεγαλύτερη λειτουργική επιφάνεια, τόσο στο βράχο όσο και στην άμμο.

accnt
09-04-08, 07:22
Συμφωνώ με τον Νίκο.
Αλλά όμως αν δεν θέλεις τελικά ή δεν μπορείς να βάλεις, τότε επαναλαμβάνω μην βάλεις ΝΒ, δεν αξίζει. Ότι ζωή και να πεθάνει, μέσα σε λίγες μέρες δεν θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Ενώ θα σου μείνει ζωντανή όλη η υπόλοιπη επιφάνεια.

Μικρος
09-04-08, 12:06
Καλημερα
Την περιπτωση κατω φελιζολ και απο πανω 2-3 φυλλα eggrate πως την βλεπετε?

PascM
09-04-08, 12:10
Αν βάλεις το eggrate δεν το χρειάζεσε το φελιζόλ.
Ο βράχος σου θα πατάει πάνω στο eggrate και από κάτω θα έχεις παχύ στρώμα άμμου (με μικρό κενό μεταξύ eggrate και άμμου) και καλή κυκλοφορία.
Το ζητούμενο είναι να μείνει ζωντανή η άμμος που υπάρχει κάτω από το eggrate και θα βοηθήσει φυσικά στην φίλτρανση.

NPS
10-04-08, 06:09
Για να σου δώσω να καταλάβεις, ο ρόλος του eggrate, δεν είναι απλά για την έδραση του βράχου, αλλά για να επωφεληθούμε περισσότερο τις επιφάνειες των ζωντανών βιολογικών υλικών.
Για το λόγο αυτό το eggrate, το τοποθετούμε μάνω σε ποδαράκια, πχ από pvc, ώστε ο βράχος να μην έρχεται καθόλου σε επαφή με την άμμο και πολύ περισσότερο να μη βυθίζεται μέσα σε αυτή.
Με τη σωστή τοποθέτηση, φροντίζουμε να εξασφαλίσουμε ένα "κενό", μεταξύ άμμου και βράχου, γύρω στα δύο εκατοστά, ώστε να υπάρχει απρόσκοπτη κυκλοφορία νερού.
Έτσι εκμεταλλευόμαστε, όσο το δυνατόν καλύτερα τις ζωντανές βιολογικές επιφάνειες και αποφεύγουμε τη δημιουργία "νεκρών ζωνών".

Μικρος
10-04-08, 07:14
Καλημερα
Εχω κατανοησει την σημασια και την λειτουργικοτητα της κατασκευης με pvc και eggrate,περι σωστης κυκλοφοριας και νεκρων ζωνων. Εκεινο που δεν μου "καθεται" ειναι το οπτικο αποτελεσμα της κατασκευης .Θα επανελθω με την τελικη αποφαση.
Ευχαριστω

accnt
10-04-08, 07:40
Όντως το οπτικό αποτέλεσμα αλλά και οι περιορισμοί, είναι ένα θέμα.
Παρόλα αυτά όμως με μερικές κινήσεις θα μπορέσεις να κρύψεις τα πόδια. Κάποια μικρά κομμάτια βράχου σίγουρα θα ακουμπούν στην άμμο τόσο για να κρύψεις τα πόδια, αλλά και για να τελειοποιήσεις το aquascaping. Όσο για το eggrate θα «πιάσει» κοραλλίνη σε ένα λογικό χρονικό διάστημα.
Σκέψου το σοβαρά…

Μικρος
10-04-08, 13:29
Ο κυβος ερριφθη
Η αναζητηση για σωληνες προχωραει (Α ρε Τασο τι τραβας...)
Το προβλημα ειναι οτι δεν βρισκω eggrate.Πηγα σε ηλεκτρολογικα,υδραυλικα,χρωματα-σιδηρικα και ολοι με κοιταγανε σαν εξωγηινο.Ξερετε που μπορω να βρω ή αν μπορει καποιος να βρει να φερει στο συλλογο το Σαββατο?Μιλαμε για διαστασεις 100εκΧ50 εκ
Ευχαριστω

Tolis
10-04-08, 14:19
η σωστη ορθογραφια ειναι eggcrate (αυγο-καφασι), (οχι οτι θα βοηθησει να το βρεις)

Iann_is
10-04-08, 14:30
Να κάνω μία ερώτηση μιας και βρίσκομαι σε παρόμοια φάση?
Το eggcrate δεν έχει καμία πιθανότητα να πιάσει βιολογία. Ο νεκρός βράχος απο την άλλη μέχρι το σημείο που πατάει στην άμμο μετά απο κάποιο καιρό θα ζωντανέψει. Έκτός απο το οικονομικό πραγματικά δεν καταλαβαίνω άλλο λόγο να μην στηρίζουμε το ζωντανό βράχο πάνω σε νεκρό. Δηλ στην χειρότερη να μην ζωντανέψει ο βράχος (να συμπεριφερθεί δηλ σαν eggcrate) σωστα?

boom
10-04-08, 14:30
eggcrate θα βρεις σε καταστηματα με εξοπλισμο καταστηματων.. (καταστηματα εννοω, καφετεριες, εστιατορια κτλ)

Ελπιζω να βοηθησα..

accnt
10-04-08, 14:55
O νεκρός βράχος θα γίνεις ζωντανός, σε αρκετό καιρό και ανάλογα με την ποιότητα του ζωντανού. Όμως πάλι θα έχεις χάσει το σημείο που ακουμπά με την άμμο + την άμμο από κάτω.
Αν δεν μπορείς να βρεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε μη τοξικό που να γίνει κάτι σαν βάση. π.χ πραγματικό καφάσι…(μικρό ….), αρκεί να μην φαίνεται πολύ μετά. Ακραία λύση.
Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει eggcrate (σωστά?) αλλά σωλήνες pvc ενωμένες μεταξύ τους και από πάνω έβαλα τρυπημένα κομμάτια plexi.

Τώρα αν δεν….. ε μην βάλεις. Πολλοί δεν έχουν. Απλά αν βάλεις εκμεταλλεύεσαι 100% την βιολογία του βράχου + άμμου.

NPS
12-04-08, 07:00
Ο κυβος ερριφθη
Η αναζητηση για σωληνες προχωραει (Α ρε Τασο τι τραβας...)
Το προβλημα ειναι οτι δεν βρισκω eggrate.Πηγα σε ηλεκτρολογικα,υδραυλικα,χρωματα-σιδηρικα και ολοι με κοιταγανε σαν εξωγηινο.Ξερετε που μπορω να βρω ή αν μπορει καποιος να βρει να φερει στο συλλογο το Σαββατο?Μιλαμε για διαστασεις 100εκΧ50 εκ
Ευχαριστω
Μπορείς να φτιάξεις ένα πλέγμα με σωλήνες PVC ή σωλήνες αυτόματου ποτίσματος, τους οποίους να τους δέσεις μεταξύ τους με tai-rap. Όλο αυτό το πλέγμα θα ακουμπάκαι θα δένεται, σε ποδαράκια χοντρύτερης διαμέτρου σωλήνα.
Για να πάρεις μια ιδέα κατασκευής και τι αναζητάς, σου επισυνάπτω την πιο κάτω φωτο:

NPS
12-04-08, 07:04
Να κάνω μία ερώτηση μιας και βρίσκομαι σε παρόμοια φάση?
Το eggcrate δεν έχει καμία πιθανότητα να πιάσει βιολογία. Ο νεκρός βράχος απο την άλλη μέχρι το σημείο που πατάει στην άμμο μετά απο κάποιο καιρό θα ζωντανέψει. Έκτός απο το οικονομικό πραγματικά δεν καταλαβαίνω άλλο λόγο να μην στηρίζουμε το ζωντανό βράχο πάνω σε νεκρό. Δηλ στην χειρότερη να μην ζωντανέψει ο βράχος (να συμπεριφερθεί δηλ σαν eggcrate) σωστα?
Νομίζω ότι θα σου λυθούν οι απορίες, αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικά τη δημοσίευση Νο 28, αυτού του θέματος.

Μικρος
12-04-08, 08:48
Καλημερα Νικο
Χρησιμες οι φωτο της κατασκευης.+-3 .
Σημερα στο συλλογο θα εχουμε εργασιες κατασκευης της βασης με σωληνες pvc.Το μονο που μας λειπει ειναι το eggcrate....
Ανακοινωση
Οποιος εχει και μπορει να φερει ενα κομματι 100Χ50 θα ειμαι υποχρεος(εννοειται οχι τζαμπε...)
Ευχαριστω

Iann_is
12-04-08, 14:38
Την δευτέρα θα μου το φέρουν :(
Πάντως σε μαγαζί με είδη καταστημάτων (ψυγεία-κουζίνες-μιξερ κτλ) έχει!!

NPS
13-04-08, 07:12
Καλημερα Νικο
Χρησιμες οι φωτο της κατασκευης.+-3 .
Σημερα στο συλλογο θα εχουμε εργασιες κατασκευης της βασης με σωληνες pvc.Το μονο που μας λειπει ειναι το eggcrate....
Ανακοινωση
Οποιος εχει και μπορει να φερει ενα κομματι 100Χ50 θα ειμαι υποχρεος(εννοειται οχι τζαμπε...)
Ευχαριστω
Το συγκεκριμένο υλικό, μπορεί να το προμηθευτεί κάποιος από το κατάστημα Plexiglass Σπακουρής Δημήτρης, Μυκάλης 29, Πειραιάς
τηλ.
fax 210 4131217
e-mail: spakouris@hol.gr

Μικρος
16-04-08, 13:35
Καλημερα
Επειδη σημερα σκεφτομαι να βαλω νερακι ειναι απαραιτητο να δουλευει και το skimmer ή μπορω να το εχω μονο με τους κυκλοφορητες?.Θα πρεπει να ριχνω και τροφη για να διατηρησω την βιολογια του?.Αν ναι υπαρχει καποια συγκεκριμενη για το μεσογειακο?
Ευχαριστω

accnt
16-04-08, 14:54
Καλημερα
Επειδη σημερα σκεφτομαι να βαλω νερακι ειναι απαραιτητο να δουλευει και το skimmer ή μπορω να το εχω μονο με τους κυκλοφορητες?
Εφόσον έχει βράχο μέσα καλό θα ήταν να λειτουργεί το skimmer.

.Θα πρεπει να ριχνω και τροφη για να διατηρησω την βιολογια του?.
Nαι μπορείς να ρίχνεις (πάντα με βράχο μέσα)

Αν ναι υπαρχει καποια συγκεκριμενη για το μεσογειακο?
Όχι.

Ευχαριστω

....

Μικρος
17-04-08, 12:40
Μπηκε το νερο στο αυλακι....:D
Χθες γεμισα το ενυδρειο με 180λ θαλασσινο νερο και εβαλα σε λειτουργεια τις 2 αντλιες 2Χ2500λ/ω.Λογο υπερβολικου θορυβου zw η μια βγηκε εκτος και λειτουργει μονο με μια τωρα(ειναι απο aquaristic να στειλω e-mail για το προβλημα του θορυβου?Υπαρχει περιπτωση αντικαταστασης?)
Απο τυχη κατα την συλλογη νερου βρεθηκε μια γαριδουλα 1εκ. και ενα μικρο ψαρακι 1εκ.
Απο προθεση εβαλα 4-5 μικρα σαλιγκαρακια διαμετρου 0.5εκ-1εκ και 2 αχινους διαμετρου 1 και 2 εκΖωντανο βραχο και αμμο δεν εχω βαλει ακομα παρα μονο 2-3 πετρες ανευ βιολογιας.Οι πετρες ειναι πανω σε βαση απο σωληνες pvc.
Γνωριζω οτι κακως εβαλα οργανισμους στο ενυδρειο αλλα πραγματικα δεν αντεξα.......:smt075 Να τους γυρισω πισω ή να τους κρατησω μεχρι να μπει(εντος βδομαδας)ο ΖΒ και η ΖΑ.
Αυτα ειναι τα νεα.

accnt
17-04-08, 12:50
Τι αντλία είναι? Η νανο της tunze? Αν ναι, οι συγκεκριμένες αντιπετωπίζουν αυτό το πρόβλημα και είναι και γνωστό. Οπότε μια ενημέρωση στο κατάστημα πρέπει να γίνει.

Τα σαλιγκάρια και οι αχινοί είναι υπερευαίσθητα ζωντανά (και ας μην τους φαίνεται). Οπότε καλύτερα να τα γυρίσεις πίσω.

Μικρος
17-04-08, 13:13
Τι αντλία είναι? Η νανο της tunze? nano tunze 6025Αν ναι, οι συγκεκριμένες αντιπετωπίζουν αυτό το πρόβλημα και είναι και γνωστό.αλλη λυση αθορυβη και αξιοπιστη? Οπότε μια ενημέρωση στο κατάστημα πρέπει να γίνει.

Τα σαλιγκάρια και οι αχινοί είναι υπερευαίσθητα ζωντανά (και ας μην τους φαίνεται). Οπότε καλύτερα να τα γυρίσεις πίσω:smt022 οκ....
Οποτε οταν μπει βραχος -αμμος-skimmer τοτε θα πρεπει να γινει η εισαγωγη και των οργανισμων.Σωστα?
Ευχαριστω Γιαννη

accnt
17-04-08, 13:28
Ναι!
Το skimmer και τα χημικά υλικά βάλτα από τώρα σε λειτουργία.

Μικρος
17-04-08, 14:07
Ευχαριστω και παλι Γιαννη

Για αξιοπιστο και αθορυβο κυκλοφορητη υπαρχει καποια προταση?

accnt
17-04-08, 14:42
Kαι οι Korallia είναι καλές....

NPS
18-04-08, 05:35
Χαίρομαι για την εξέλιξη.
Φρόντισες το νερό που συνέλεξες να είναι καθαρό?? Όσο και να πρόσεξες, το νερό από παραλίες, πάντα έχει κινδύνους. Για το λόγο αυτό, όπως ανέφερε και ο Γιάννης, η άμεση λειτουργία του χημικού φίλτρου και του skimmer, επιβάλλεται.
Όταν συλλέξεις βράχο, καλό είναι να προσέξεις καλά την επιλογή των κομματιών, αλλά και τον τρόπο μεταφοράς τους στο ενυδρείο, ώστε να έχεις τα καλύτερα βιολογικά αποτελέσματα και άμεσα.
Θα σου πρότεινα, να μεταφέρεις το βράχο μαζί με νερό, μέσα σε κουβάδες ή καλύτερα σε ψυγείο-α camping. Ο χρόνος της μεταφοράς θα πρέπει να περιοριστεί στο ελάχιστο και να φροντίσεις να μην ανέβει η θερμοκρασία του νερού, όπως συμβαίνει συχνά μέσα στο αυτοκίνητο.
Ένα άλλο που καλό θα ήταν να προσέξεις κατά την τοποθέτηση του βράχου στο ενυδρείο. Καλό είναι να μην αλλάξεις την προσήλια από την σκιερή πλευρά του. Αυτό πολλές φορές δεν μπορούμε να το τηρήσουμε για λόγους αισθητικής, αλλά όσο περισσότερα κομμάτια τοποθετήσεις κατ' αυτόν τον τρόπο, τόσο καλύτερα και άμεσα αποτελέσματα θα έχεις.

Πρόσεξε την επιλογή των κομματιών. Πιθανά να μην μπορέσεις να βρεις σε μία μόνο εξόρμηση την ποσότητα που επιθυμείς ή όλη μαζί από το ίδιο μέρος. Μπορείς όμως να επαναλάβεις την αναζήτηση και συλλογή και άλλες φορές, μέχρι να βρεις ότι το καλύτερο.
Καλή συνέχεια

nikman
18-04-08, 07:42
Για αξιοπιστο και αθορυβο κυκλοφορητη υπαρχει καποια προταση?


χρησιμοποιώ τους marea και δεν έχω να αναφέρω μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα από τη λειτουργία τους.
Είναι αθόρυβες και τώρα τις έχει βγάλει και με μαγνήτη.

Μικρος
18-04-08, 17:52
καλησπερα
Οποτε μεταξυ tunze,karallia και marea με κριτηριο θορυβο και αξιοπιστια πια περνει την καλυτερη βαθμολογια ?
Το Skimmer θα μπει το Σ/Κ.
Οσο για την βουτια ειμαι κομπλε.Λεω να πεσω Κυριακη(πιθανονοτατα)
Στολη,γαντια,μασκα,βατραχοπεδιλα,καλεμι,σφυρι και φυσικα υποβρυχια μηχανη.
Αν υπαρχει ενδιαφερον για παρεα στη βουτια ας στειλει pm.Κερναμε και καφε.
Νικο θα εχω υπ'οψιν τις πληροφοριες περισυλλογης.
Τελικα η τρελα δεν παει μονο στα βουνα αλλα και στη θαλασσα....εχω ξεφυγει :grin: ...για να δουμε...

Μικρος

thanasis76
18-04-08, 19:36
καλησπερα κι απο εμενα!!! μπραβο σου μικρε που το συνεχιζεις...
ξερεις μετα το καλοκαιρι μαλλον θα ειμαστε μαζι...
θα ετοιμασω το δικο μου θαλασσινο και θα ειμαστε παρεα...
αληθεια που θα πεφτεις βουτιες??
εχει ενδιαφερον βυθο??
αν οχι ελα εδω.... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

accnt
18-04-08, 20:04
Μικρέ θα ερχόμουνα, αλλά η άτιμη η στολή δεν μπαίνει.... Τα παραπανίσια κιλά βλέπεις. Αν ήταν καλοκαίρι...

Μικρος
18-04-08, 21:36
Καλησπερα και παλι
Θαναση στις φωτογραφιες βλεπεις το "μαγαζι" που θα ψωνισω.
Γιαννη σου εχω θεση.....κουβαλημα ΖΒ και ΖΑ χαχα:D
Περα απο την πλακα θα χαρω καποια στιγμη να κερασω καφε.

Πριν λιγο μπηκε σε λειτουργια και το skimmer.:p

Βλεπω οτι βγαζει πολυ λευκο αφρο.Ειναι οκ?
Μια ερωτηση ακομα.Τι ποσοτητες ανθρακα και αντιφωσφορο θα πρεπει να βαλω και ποτε καταλαβαινω οτι θελει αλλαγη?
Ευχαριστω

accnt
18-04-08, 21:56
Άστο να στρώσει το μηχανάκι....

Χμ.... από κει θα ψωνίσεις.... βαθιά όμως...

Οι συσκευασίες άνθρακα και αντιφωσφόρου γράφουν πάνω. για αρχή τον άνθρακα άστον. Έπειτα δεν χρειάζεται συνέχεια.

Μικρος
20-04-08, 19:34
Καλησπερα σας
Σημερα μπηκε ο βραχος:smt041 :smt041 :smt041 .Απ'οτι δειχνει εχει ζωουλα επανω:D .
Μερικες φωτογραφιες για να μοιραστω τη χαρα μου.Τσαπα, καλεμι, σφυρια, ψυγεια,κουβαδες ηταν τα εργαλεια........ε ρε γελια οσοι με βλεπαν.

PascM
20-04-08, 20:42
Μου αρέσει που λες φαίνετε να έχει ζωούλα επάνω του!! :D

accnt
20-04-08, 20:53
Καλή αρχή....

Πολλές ακροάλγες βλέπω... Ελπίζω να μην σου ... λιώσουν (το είχα πάθει σε παλιά μου απόπειρα...

Έχω την εντύπωση ότι ψάρεψες από αρκετά ρηχά.... ε?

Μικρος
20-04-08, 21:01
Καλή αρχή....

Πολλές ακροάλγες βλέπω... Ελπίζω να μην σου ... λιώσουν (το είχα πάθει σε παλιά μου απόπειρα...

Έχω την εντύπωση ότι ψάρεψες από αρκετά ρηχά.... ε?

Ποιες ειναι οι ακροαλγες Γιαννη τα πρασινα?Αν ειναι να τα βγαλω με κανα μαχαιρι.
Σε παραδεχομαι!Με επιασες για το βαθος!Απλα δεν ειχα βαριδια και για αυτο το λογο ψωνισα ρηχα.
Πληροφοριακα εχω βαλει και αντιφωσφορο 150ml

accnt
20-04-08, 21:11
Αν και το φρέσκο θαλασσινό νερό δεν πρέπει να έχει φωσφορικά, άστο το αντιφώσφορο. Βάλε και άνθρακα.

Και τα πράσινα και τα «κίτρινα» από πάνω είναι μακροάλγες. Αν δεν έχεις δυνατό φωτισμό, θα την…. κάνουν… και με όλο και κάτι θα επιβαρυνθεί το ενυδρείο σου.
Στη θέση σου (και επειδή δεν ξέρω αν ζήσουν) θα τις έβγαζα.

Αυτό που κάθεται η γαρίδα (φονιάς…) τι είναι? Σαν νταμάρι το βλέπω και θέλει δρόμο…

Μικρος
20-04-08, 21:57
Ειναι παλαιοτερη φωτογραφια στις νεες δεν υπαρχει, ειναι ηδη εξω.Την εβαλα γιατι ειναι η ωρα που εχει αρπαξει ενα flakes και τρωει:p
Το αντιφωσφορο το εβαλα προληπτικα. Ποιος ο ρολος του ανθρακα στο θαλασσινο ενυδρειο?
Επειδη ειναι ψηλα στις t5 λεω να το αφησω και αναλογως με την πορεια τους θα τις βγαλω.
Πολλες φορες ενω ξερουμε οτι ειναι λαθος εμεις το κανουμε,μονο και μονο για την παρατηρηση και την εμπειρια.Μια πολυθρονα εχει παει ηδη μπροστα απο το ενυδρειο:D

Αρχιζει και με γλυκαινει το αλατι...

PascM
20-04-08, 21:58
Ο άνθρακας θα κρατήσει τυχόν χημικά-τοξικά που θα αποβληθούν από τους οργανισμούς λόγο του στρές τους.

Μικρος
20-04-08, 22:10
Σε ευχαριστω πολυ Μανο!+-3 Φωτο δεν σου εβγαλα αλλα να τις περιμενεις συντομα.Και δεν ειμαι και ατριχος....Τελος :D

NPS
21-04-08, 15:57
Καλό φαίνεται το κομμάτι που επέλεξες. Είναι ελαφρύ και πορώδες?
Όλη την Κυριακή αυτό ψάρευες???

Η βάση μου φαίνεται λίγο "γκουμούτσα", αν δεν μπορείς να την κρύψεις, θα έλεγα να την αντικαταστήσεις με eggrate.

Το χημικό φίλτρο, πρέπει να είναι σε λειτουργία από την πρώτη μέρα.
Καλή συνέχεια.

Μικρος
21-04-08, 17:31
NPS
Καλό φαίνεται το κομμάτι που επέλεξες. Είναι ελαφρύ και πορώδες?Η μεση μου το ξερει.δεν θα τολεγα οτι ειναι ελαφρυ.αλλα ουτε και ιδιαιτερα πορωδες με εξαιρεση μερικες μικρες τρυπουλες
Όλη την Κυριακή αυτό ψάρευες???
Βασικα Κυριακη ειχαμε εργασιες κηπου με τους αλλους ενοικους και επειδη δεν εμφανιστηκανzw ο μ... δηλαδη εγω τραβηξα ολο το κουπι.Οποτε οσο κουραγιο και χρονο βρηκα το εκμεταλλευτηκα:D
Η βάση μου φαίνεται λίγο "γκουμούτσα", αν δεν μπορείς να την κρύψεις, θα έλεγα να την αντικαταστήσεις με eggrate.Επειδη το ενυδρειο ειναι πειραματικο το aquascape σε αυτη τη φαση ειναι δευτερευον.Παντως για ενα 400 ειναι οτι πρεπει:D

Το χημικό φίλτρο, πρέπει να είναι σε λειτουργία από την πρώτη μέρα.
Σημερα το βραδακι θα μπει και ο ανθρακας
Καλή συνέχεια.
+-3

Μικρος
01-05-08, 10:04
Καλημερα σας
Παρατηρησα μια αλλαγη σε ενα οργανισμο και συγκεκριμενα αλλαγη χρωματος.Μαλλον πρεπει να ειναι καποιο ειδος την οικογενειας phylum parifera(sponges) αλλα δεν ειμαι σιγουρος.περιμενω γνωμες:)
Στις φωτογραφιες ειναι διπλα στο ροζακι που και αυτο δεν γνωριζω τι ειναι!Απο λευκο εγινε κιτρινο
Το ενυδρειο μεχρι στιγμης δουλευει χωρις καμια απωλεια.φτου φτου.Ταιζω λιγο καθε μερα flakes .Μερικες φωτο ακομα....
Ευχαριστω

Μικρος
01-05-08, 10:20
Οι φωτογραφιες.....:smt069:smt069
Η συγκριση γινεται με την φωτογραφια στο post 56 4η φωτο.

accnt
01-05-08, 12:56
Ωραία...

Να ξέρεις ότι οι αχινοί τρώνε την κοραλλίνη....με αυτούς τα βράχια σου θα είναι πάντα άσπρα...

Μικρος
02-05-08, 12:52
Ετσι ειναι Γιαννη,απ'οτι εχω διαβασει οι αχινοι τρεφονται με αλγη που βρισκονται στους βραχους.ειναι γενικα της νυχτας.Εκεινο που εχω παρατηρησει ειναι οτι προτιμουν σκιερα σημεια του ενυδρειου.
Για τον οργανισμο γνωριζουμε κατι?Ειναι οντως καποιο ειδος σγουγγαριου ,οπως και το προκαλεσε την αλλαγη χρωματος?

accnt
02-05-08, 13:04
Mάλλον για σφουγγάρι μοιάζει (το καφέ).

Μικρος
05-05-08, 18:37
Καλησπερα σας
Χθες εκανα το τραπεζι στην κοκκινη ανεμωνη μου.Ειχα διαβασει οτι μπορουμε να ταισουμε με μικρα γαριδακια αρκει να τα τοποθετησουμε στα πλοκαμια της.Αρχικα ξεπαγωσα τα γαριδακια μεγεθους 0.5 εως 1 εκ. σε ενα πλαστικο ποτηρακι με λιγο νερο ενυδρειου.Το προβλημα ηταν οτι ολα τα πλοκαμια της τα ειχε μεσα,οποτε θα επρεπε καπως να την δελεασω.Εριξα λιγο ζουμακι μεσα στο ενυδρειο μηπως και το παρει μυρωδια.Ετσι και εγινε μεσα σε λιγα δευτερολεπτα αρχισε να ανοιγει.Δεν περασε ενα λεπτο και ηταν εκει,ετοιμη και ανοιχτη για το τραπεζι.Το μενου ηταν σουσι-γαριδακια και φυσικα το ταισμα θα γινοτανε με τα παραδοσιακα κινεζικα ξυλακια +-3.:smt027
Εκλεισα τους κυκλοφορητες,εστεισα την καμερα,(κερακια,λουλουδια,μουσικη,κλπ),πηρα τα ξυλακια και πιανοντας τα γαριδακια απ'το ποτηρι αρχισα να ταιζω το :smt054μωρακι μου στο στομα:smt030.Με το που ακουμπουσε η τροφη στα πλοκαμια της σαν να την χτυπαγε ρευμα και αμεσως στο σημειο εκεινο αρχιζε να κλεινει-παγιδευει και να τα πηγαινει προς το κεντρο που ειναι το στομα της.Τα δε πλοκαμια που δεν ειχαν τροφη ηταν τεντομενα προς αναζητηση νεας τροφης.Η ποσοτητα ηταν 4-5 γαριδακια και ο ογκος τροφης οσο ενα μπιζελι.
Για να μην γινομαι κουραστικος η ολη διαδικασια εχει καταγραφει σε βιντεο εκτος των ακαταλληλων στιγμων μετα το τραπεζι....:oops:
Οσο για το βιντεο επειδη με τα pc ειμαι αστα να πανε υπαρχει μονο στο αρχειο μου .Το σιγουρο ειναι οτι θα αγγαρεψω καποιoν να μου ανοιξει ενα λογαριασμο στο yt για να τα δειτε εκει ή ενα cd copy.Αξιζει...:smt103
Αυτα....

Μικρος
06-05-08, 18:19
Μερικες επιπλεον πληροφοριες και παρατηρησεις
Πληροφοριες

επιστημονικη ονομασια-actinia equina
Χρωματισμος-κοκκινη και ανοιχτο μωβ
Στοματικος κυκλος μεχρι 5εκ
Ζει γενικα σε ρηχα νερα εως και την επιφανεια,γιαυτο και δεν εχει προβλημα οταν εκτιθεται στον αερα.
Γενικα ειναι νυκτοβιος οργανισμος
Ζει συνηθος σε βραχους
Διατροφη-Σαρκοφαγο

Πηγη(THE GREEK SEASHORE-BATJAKAS-ECONOMAKIS)


Παρατηρησεις

Εχει παρατηρηθει οτι αλλαζει την θεση του και δεν ειναι σταθερα προσκολλημενο σε ενα σημειο.Οταν ειναι σε αναζητηση τροφης(δλδ)με ανοιχτα τα πλοκαμια τυχαινει να πιανει και αλλα πραγματα,οπως διαφορα φυτα και μικροαλγες.Αφου τα περιεργαστει για 10-15'' τα αφηνει μιας και ειναι σαρκοφαγο.Αν και νυκτοβιο μολις αντιληφθει τροφη στην στηλη νερου ανοιγει και περιμενει.
Σας εχω και μια φωτο με ανοιχτα τα πλοκαμια

accnt
06-05-08, 19:31
Είναι όντως εκπληκτικό ζώο!

nikman
06-05-08, 23:17
Ωραία είναι, έχει ασυνήθιστο χρώμα να σου ζήσει!!!

Tolis
06-05-08, 23:18
Δεν προσεχεις και θα μπεις τιμωρια :D

nikman
06-05-08, 23:22
Δεν προσεχεις και θα μπεις τιμωρια :D

ΩΧ έχεις δίκιο Boss sorry :smt021 :D

NPS
07-05-08, 06:22
Πολύ ωραία η εξέλιξη του μικρού σου Μεσογειακού συστήματος!
Ο Μεσογειακός αχινός είναι πολύ καλός νυχτόβιος καθαριστής με εξαιρετική προσφορά στην ισορροπία του φυσικού συστήματος. Αδιαφόρησε για την κοραλλίνη, η οποία θα αναπτύσσεται συνέχεια.
Η επιβίωσή του δηλώνει πολύ καλές συνθήκες. Είναι ευαίσθητος στα νιτρικά.
Έχεις μετρήσει καθόλου, ώστε να μην σου ξεφύγουν, ιδιαίτερα τώρα που ταίζεις την ανεμώνη?
Μπορείς να χρησιμποιήσεις μια σύριγγα, για το τάισμα της ανεμώνης, κάνοντας turget feeding, ώστε να αποφεύγεις τις πολλές απώλειες.
Ο σπόγγος είναι δύσκολο να επιβιώσει σε κλειστό σύστημα. Πιθανά οι αλλαγές του χρώματος να δηλώνουν και την υποστροφή του.
Καλή συνέχεια.

Μικρος
19-05-08, 14:00
καλησπερα σας
χθες εκανα βουτια γυρω απο το νησι-μαγαζι που ψωνιζω και τα ευρηματα ηταν απιστευτα.
Μαζεψα αλλη μια κοκκινη ανεμωνη για να εχει παρεα,λιγη αμμο και ενα τεραστιο κωνικο σαλιγκαρι.Τα 2 πρωτα μπηκαν στο ενυδρειο,το δε σαλιγκαρι σε ενα μικροτερο για φωτογραφηση και μελετη,το οποιο θα παει παλι στη θαλασσα σημερα.Μιλαμε για 30εκ υψος και μεγιστο πλατος στα 15 εκ,με βαρος περιπου στο 1,5 με 2 κιλα.Η επιφανεια που βεντουζαρει ειναι σχεδον οσο μια παλαμη(μαζι με τα δαχτυλα).Εχει 2 κεραιες σε χρωματισμο κιτρινι-μαυρο(ριγε).τα οποια στην μεγιστη διαστολη φτανει τα 10εκ.Στη βαση δε αυτων εχει και ματια με κανονικη οραση.Αυτο το συμπερανα γιατι καθε φορα που πλησιαζα το χερι αυτο μαζευοταν.Η δε "ταπα" του σαλιγκαριου εχει το μεγεφος ενος ποντικιου pc.Το βαθος που το βρηκα ηταν στα 5 μετρα περιπου σε βραχωδη περιοχη.
Εκει ομως που εφυγα τελειως ηταν οι σπηλιες και αυτα που ειδα εκει.Περιοχες ολοκληρες πολλα τετραγωνικα,phylum porifera(σφουγγαρια) και phylum bryozoa(βρυοζωα).Ενας τεραστιος πινακας ζωγραφικης με χρωματα οπως(ασπρο,μαυρο,κοκκινο,μπλε,πρασινο,κιτρινο,μωβ, βιολετι,λαχανι,γκρι,μπεζ.και αλλα .απιστευτο θεαμα.Στην επομενη βουτια θα εχω φακο και μηχανη για να δειτε το εργο του καλλιτεχνη που ονομαζεται φυση.
Ξαναλεω απιστευτα χρωματα
Μικρος

Iann_is
19-05-08, 14:14
Φώτο - φώτο - φώτο!!

Μικρος
19-05-08, 20:08
Οι φωτο απο το σαλιγκαρακι....
Προσεξτε τα κιτρινιμαυρα πλοκαμια του και κοντα στη βαση τα ματια του.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
19-05-08, 20:21
ειναι η λεγομενη μπουρου. αυτη που σφυρηζεις κιολλας
. εγω δεν θα την κρατουσα για διακοσμητικο:p.

Μικρος
19-05-08, 20:28
ειναι η λεγομενη μπουρου. αυτη που σφυρηζεις κιολλας
. εγω δεν θα την κρατουσα για διακοσμητικο:p.
...ουτε εγω.σημερα πηγε σπιτι της στη θαλασσα....

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
19-05-08, 20:37
...ουτε εγω.σημερα πηγε σπιτι της στη θαλασσα....

εχω ηδη 3 μεγαλες αλλα τις ειχα βρει στο ψαροντουφεκο αδειες τις δυο. την 3 την εβρασα για να την κρατησω και ειπα οτι δεν το ξανακανω.

NPS
22-05-08, 15:14
...ουτε εγω.σημερα πηγε σπιτι της στη θαλασσα....
Σωστά έπραξες!

Μικρος
04-06-08, 21:51
Καλησπερα σας
Σημερα εκανα βουτια στην ''σπηλια με τα χρωματα''.οπως εχω ονομασει το σημειο αυτο:p.Η σημερινη συλλογη ειχε βρυοζωα(phylum bryozoa),σφουγγαρια(phylum porifera),ενας μωβ-μπλε αχινος(μαλλον...sphaerechinous granularis),κοραλια και μια ανεμωνη απο αλλη εξορμηση.
φωτογραφιες
1.εκεινη την ωρα μολις εχει πιασει ενα γαριδακι.
2-3 κλεινει το σωμα της προς τα μεσα με την τροφη.
4-5 ξανανοιγει για αναζητηση νεας τροφης.
6-8 δυο-δυο.
9 Οι ανεμωνες οταν εχει φωτα ειναι ετσι.Ανοιγουν μονο για φαγητο.Με το που θα σβησουν ανοιγουν για ολο το βραδυ.
και καπου μια φωτογραφια με ανεμωνη που εχει φαει ΚΑΛΟ γευμα
οι οργανισμοι που εχουν αποκισει ολο το βραχο.κοραλια,βρυοζωα.σφουγγαρια .Ενα οστρακο απο καλογνωμη εχει γινει πορτοκαλι αποικια.ενα πορτοκαλι και ενα κιτρινο σφουγγαρι,γαλαζιο,κοκκινο,κιτρινο,ροζ,μωβ κοραλια
Ητελευταια φωτογραφια ειναι οικογενειακη (ο μικρος κεφαλος εχει γινει διπλος)

accnt
05-06-08, 08:07
Μπράβο, πολύ το χαίρομαι το ενυδρείο σου!

Μικρος
05-06-08, 14:47
Ευχαριστω Γιαννη
το στοιχημα ειναι να "πιασουν" οι οργανισμοι για να αρχισει να αποκταει και λιγο χρωμα το ενυδρειο,περα της φυσικης φιλτρανσης.το μελλον θα δειξει...

accnt
05-06-08, 15:32
Φαντάζομαι ότι τώρα το καλοκαίρι θα περάσεις τα πιο δύσκολα.
Αν κρατήσει το σύστημά σου, μετά όλα θα πάνε σίγουρα καλά!

Μικρος
07-06-08, 22:34
Μερικες φωτογραφιες απο το σημειο συλλογης.Δεν ειναι οι καλυτερες,θα χρειαστει φακος την επομενη φορα.

NPS
08-06-08, 06:21
Πολύ ωραία η εξέλιξη!!
Καλή συνέχεια.

Μικρος
11-06-08, 10:13
Καλημερα σας
Χθες παρατηρησα οτι εχω 2 αχινους διαμετρου 0.5εκ.Επειδη ψαχνομαι να δω τι εχει γινει(αν ειναι γεννα η αν υπαρχαν και δεν τους ειχα δει λογω μεγεθους) θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει κανεις τον ρυθμο αναπτυξης τους 'η αν γνωριζει καποιος σχετικα με την αναπαραγωγη.
Ευχαριστω

mastronik
13-06-08, 09:26
Μικρέ καλημέρα,
σχετικά με την ανάπτυξη των αχινών από προσωπική εμπειρία έχω να πω οτι ο δικός μου ο μαύρος από το μέγεθος που αναφέρεις μέσα σε 5 μήνες έχει γίνει περίπου 5 εκατοστά σε διάμετρο...Μπόλικη κοραλινική να έχουν και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα...

Μικρος
14-06-08, 09:48
Καλημερα Mastronik
Μου προκαλει εντυπωση η παρατηρηση σου για τον μαυρο αχινο!Μιλαμε για 1εκ το μηνα αναπτυξη!Στο δικο μου εχω 5 μαυρους αχινους απο 2-5εκ.Τρεις μηνες τωρα δεν εχω προσεξει καποια ιδιαιτερη μεταβολη ως προς το μεγεθος τους.Να συμπληρωσω οτι η διατροφη ειναι πλουσια απο μικροαλγες και κοραλινη.Εχεις καποιο λινκ η βιβλιο που να αναφερεται η αναπτυξη και η αναπαραγωγη του μαυρου αχινου?Τους επομενους μηνες θα εχω και γω προσωπικη εμπειρια για την πορεια τους.
Η απορια βεβαια παραμενει γεννα ή υπηρχαν?

NPS
19-06-08, 14:52
Πριν από τέσσερα ή και περισσότερα χρόνια συνέλεξα περίπου δέκα μαύρους μεσογειακούς αχινούς διαμέτρου ενός εκατοστού. Σήμερα έχουν όλοι ξεπεράσει τα πέντε εκατοστά χωρίς να έχω απώλειες. Ο ρυθμός ανάπτυξής τους, βέβαια εξαρτάται από την ποσότητα τροφής που τους παρέχει το κλειστό σύστημα και σε καμία περίπτωση η αναφορά μου δεν αποτελεί τον κανόνα. Δεν παίρνω παρουσίες, αλλά τους βλέπω καθημερινά να δραστηριοποιούνται κατά τη διάρκεια της νύχτας, ενώ την ημέρα βλέπω κάποιους σε κάποιες εσοχές του βράχου, να παραμένουν αδρανείς. Όπως ακριβώς συμβαίνει και στο φυσικό τους περιβάλλον.
Δεν τρέφονται αποκλειστικά με κοραλλινική άλγη αλλά με κάθε είδους διατομικής μορφής άλγης, κάνοντας εξαιρετική δουλειά καθαρισμού σε όλα τα σημεία των βράχων, αλλά και στα τζάμια. Δεν κυκλοφορούν στην άμμο ή πάνω στα κοράλλια.
Έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι κουρνιάζουν στα ίδια σημεία, όταν τελειώνουν τη νυχτερινή βάρδια τους, ενώ ακολουθούν την ίδια πάντα διαδρομή. Αναγκάστηκα να μεταφέρω έναν στο refugium, γιατί κάθε βράδυ, μόλις αφυπνιζόταν ακολουθούσε την ίδια διαδρομή, με αποτέλεσμα να μου ανατρέπει πάντα ένα συγκεκριμένο κοράλλι.
Ενώ η διαβίωσή τους σε τροπικές συνθήκες, δείχνει εξαιρετικά καλή, δεν παρατήρησα ποτέ αναπαραγωγική δραστηριότητα, χωρίς όμως να είμαι και σε θέση να την αποκλείσω.

Συμπερασματικά από την προσωπική μου εμπειρία, θα έλεγα ότι η παρουσία του μαύρου μεσογειακού αχινού σε ένα κλειστό φυσικό σύστημα, συμβάλει ουσιαστικά στην όλη ισορροπία και για το λόγο αυτόν αποτελούν εξαιρετική επιλογή. Είναι διακριτικοί (ανάλογα με το μέγεθός τους), ανθεκτικοί και προσαρμοστικοί (εφόσον βρίσκονται σε σωστές συνθήκες), αντικαθιστούν ή ενισχύουν τέλεια το έργο των αλγοβόρων σαλιγκαριών, χωρίς να προκαλούν ζημιές, όπως συμβαίνει με τα τροπικά ξαδέλφια τους, που θεωρούνται «μπουλντόζες».

accnt
19-06-08, 21:42
Δηλαδή Νίκο, αν κατάλαβα καλά, έχεις βάλει Μεσογειακούς αχινούς στο τροπικό σου θαλασσινό ενυδρείο?

NPS
23-06-08, 05:40
Δηλαδή Νίκο, αν κατάλαβα καλά, έχεις βάλει Μεσογειακούς αχινούς στο τροπικό σου θαλασσινό ενυδρείο?
Ορθόν.
Όπως και ολοθούρια, ερημίτες, οφίουρους....

Μικρος
07-08-08, 22:17
Ετσι για να μην ξεχνιωμαστε....
Φωτο υστερα απο ενα πολυ καλο γευμα.Εχει διπλασιαστει σε μεγεθος για να χωρεσει την τροφη.Οσο θα χωνευει θα επανερχεται στο αρχικο της μεγεθος.

Πάνος
22-06-10, 14:51
εε..να ξεθαψω κι εγω ενα θεμα ...
πολυ ενδιαφερουσα παρουσιαση....το ενυδρειο συνεχιζει να υπαρχει?? τιποτα οδηγιες προς φρεσκο-ναυτιλομενους???