PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με μανομετρα!


kill_bill
09-03-08, 18:18
Καλησπερα σε ολους. Πηρα απο αγγελια του φορουμ ενα πληρες συστημα CO2 (πλυν controller) και εκατσα σημερα να το συνδεσω. Εβαλα τεφλον παντου κλασσικα, εσφιξα τα παντα κ ανοιξα τερμα την παροχη της μπουκαλας. Η μεγαλη πιεση στα 50bar. Μετα ανοιξα τη μικρη παροχη σιγα σιγα αλλα τιποτα. Κολλημενος ο δεικτης μικρης πιεσης στο 0. Εβγαλα τα παντα κ παλι απο αρχη αλλα ξανα τα ιδια. Τα μανομετρα ειναι απο aquaristic. Καμια ιδεα?

Stelios_Rjk
09-03-08, 21:37
Δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα ενας κανονας ασφαλειας ειναι οτι οταν ανοιγεις την πιεση τα μανομετρα πρεπει να κοιτανε εδαφος. Εχουν αναφερθει περιπτωσεις σε μανομετρα που χρησιμοποιουνται σε μπουκαλες αυτονομης καταδυσης να σκανε χωρις σημαδια προειδοποιησης ή εμφανη λογο.

steady
09-03-08, 21:57
δεν μιλας με το παιδι που τα πειρες που σιγουρα κατι παραπανω θα ξερει?

kill_bill
09-03-08, 22:06
Δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα ενας κανονας ασφαλειας ειναι οτι οταν ανοιγεις την πιεση τα μανομετρα πρεπει να κοιτανε εδαφος. Εχουν αναφερθει περιπτωσεις σε μανομετρα που χρησιμοποιουνται σε μπουκαλες αυτονομης καταδυσης να σκανε χωρις σημαδια προειδοποιησης ή εμφανη λογο.

Δεν ηξερα κατι τετοιο, σε ευχαριστω για την ενημερωση :o

δεν μιλας με το παιδι που τα πειρες που σιγουρα κατι παραπανω θα ξερει?

Δεν ξερει τιποτα το παλικαρι και ισως τα επιστρεψω κιολας (οντας αχρησιμοποιητα τα πηρα). Πως γινεται να δειχνει πιεση μπουκαλας αλλα να μην βγαζει CO2 απο την εξοδο καθως και το 2ο μανομετρο να ειναι στο 0 οτι κ να κανω? Γκαντεμια με δερνει μαλλον :mad:

Τσιόνογλου Σταύρος
09-03-08, 23:19
Eπειδή έπαθα το ίδιο πράγμα πριν απο κανένα μήνα στα καλά καθούμενα το μανόμετρο της μπουκάλας έδειχνε 69 ατμ. και ο μειωτήρας 0 .Εκανα τα παρακάτω άλλαξα το χαλασμένο μανόμετρο(που δείχνει την μικρή πίεση) με καινούργιο και πάλι τα ίδια και μετά απο ψάξιμο μου είπαν οτι το πρόβλημα ήταν στο κορμό της συσκευής που βιδώνουν τα μανόμετρα (οτι υπάρχει μια μεμβράνη που τρύπησε και δεν περνάει το CO2)λόγω εγγύησης μου αντικατέστησαν όλο το σύστημα και όλα δουλεύουν σωστά ,πιθανόν να έχεις το ίδιο πρόβλημα περισσότερα δεν γνωρίζω να σου πώ:rolleyes: .

kill_bill
09-03-08, 23:42
Τα μανομετρα σου Σταυρο ειναι απο aquaristic?

chrisx
09-03-08, 23:42
Λογικά θα το έχεις κοιτάξει, αλλά αν το Α είναι τελείως κλειστό, όσο και να ανοίγεις το Β δεν θα έχεις έξοδο του αερίου. Έτσι τουλάχιστον δουλεύει σε μένα το τρελο-papillon.

kill_bill
09-03-08, 23:59
Ναι το εχω κοιταξει, εχω ανοιξει/κλεισει τα παντα συγχρονως κ αντιθετα κ δουλεια δεν εκανα. Ακομα κ την βελονοειδη εβγαλα τελειως απο το σωμα. Γιατι τρελοpapillon?

Τσιόνογλου Σταύρος
10-03-08, 00:28
Όχι τα πήρα απο Θεσ/νίκη οπότε και η αντικατάσταση έγινε σε λίγες ώρες και δεν είχα πρόβλημα.

ΧρήστοςΠ
10-03-08, 08:03
Τα μανόμετρα είναι τα δικά μου και τα είχα πάρει απο τον Azores στην Θεσσαλονίκη .Φέρτα πίσω και θα κάνω μια ερώτηση αν θα τα αλλάξει ;)

chrisx
10-03-08, 14:47
Γιατι τρελοpapillon?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22412