PDA

Επιστροφή στο Forum : Άρωστο χρυσόψαρο


ΚώσταςΒ
05-03-08, 13:28
Γεια σε όλους.
Το ένα εκ των δυο χρυσόψαρων που έχω σε ένα ενυδρείο 25 Lit έχει βγάλει στο σώμα του άσπρα σημαδάκια σαν κόκκους αλατιού και συνήθως κάθεται στον πάτο του ενυδρείου. Πρόκειται για Ich;

george
05-03-08, 13:30
Ναι.
Δύο χρυσόψαρα σε 25 λίτρα είναι πολλά.
Τα έχεις καιρό μαζί ;
Υπάρχει φίλτρο ;
Μετρήσεις ;

ΚώσταςΒ
05-03-08, 13:41
Ξέρω ότι τα 25 είναι λίγα. Τα έχω 15 μέρες περίπου έχω φίλτρο με σφουγγαράκι δεν υπάρχει θερμοστάτης και οι μετρήσεις που έκανα με σταγόνες δείχνουν 0,2mg/l. Το θέμα είναι ότι πήγα σε pet και μου πρότειναν να αγοράσω ένα άλλο χρυσόψαρο παρά να ασχοληθώ με τη θεραπεία του υπάρχων. Διάβασα στο forum ότι το αλάτι μπορεί να το θεραπεύσει.

george
05-03-08, 13:47
0,2 mg/l τι μέτρηση είναι ;
Μπορείς να κάνεις θεραπεία με αλάτι για ενυδρειακή χρήση ή χοντρό τυροκομικό χωρίς πρόσθετα ροής.
3 γρ αλάτι ανά λίτρο νερού και το αφήνεις για 10 μέρες.
Θα πρέπει να αποχωριστείς το ένα σου χρυσόψαρο γιατί τα προβλήματα δεν θα σταματήσουν ή να σκεφτείς την αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου.

Σχετικά με τον καταστηματάρχη...τι να πω zw
Η λογική ...σιγά....ψάρια είναι...αν τα χάσεις αγόρασε άλλα...είναι μακριά από το σκεπτικό ενός χομπίστα.

ΚώσταςΒ
05-03-08, 13:53
Η μέτρηση αφορά NH3 και NH4+. Υπάρχουν άλλες μετρήσεις και πως γίνονται;

Blanch
06-03-08, 01:05
Η μέτρησή σου αφορά την αμμωνία. Για να μην υπάρχει πρόβλημα στο νερό του ενυδρείου σου πρέπει να είναι μηδενική. Μηδενικά επίσης πρέπει να είναι και τα ΝΟ2 (νιτρώδη) και υπάρχει ανάλογο τεστ γι αυτά.

Αυτές οι τιμές μηδενίζονται όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Με δύο χρυσόψαρα σε 25 λίτρα δεν είναι εύκολο να γίνει και θα παρουσιάζονται πολύ συχνά προβλήματα όπως αυτό που αντιμετωπίζεις.

ΚώσταςΒ
06-03-08, 09:53
Θα φροντίσω να τα προμηθευτώ. Πάντως δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ τα pet άκου έξι λίτρα για κάθε χρυσόψαρο...Από εσάς έμαθα ότι το κάθε ένα θέλει 30 λίτρα και να σκεφτείτε ότι στην αρχή πίστευα ότι είναι υπερβολικό μέχρι που άρχισαν τα προβλήματα.


Διαβάζοντας τα post στο forum αρχίζω να κατανοώ τον κύκλο του αζώτου αλλά δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω αμμωνία νιτρικά και όλα αυτά όταν λέμε αμμωνία εννοούμε ΝΗ3 σωστά; το ΝΗ4+ τι είναι;

george
06-03-08, 11:10
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13655

ΚώσταςΒ
06-03-08, 11:14
Ο.Κ. Το είχα διαβάσει απλά τόσα πολλά σε τρεις μέρες χάθηκα λίγο.