PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταισμα?


ton12
04-03-08, 16:16
Θέλω να κανω μια ερωτηση να μου πουν οι πιο εμπειροι. Τι ποσοτητα τροφης πρεπει να δινουμε στα ψαρια και ποσες φορες την ημερα? Επισης ποσες μερες μπορουν να αντεξουν τα ψαρακια χωρις φαγητο? 2 ειναι πολλες? :rolleyes:

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
04-03-08, 16:21
Eνας γενικος κανονας ειναι να ριχνεις τοση τροφη οση μπορουν να φαν τα ψαρακια σου μεσα σε ενα λεπτο.την ποσοτητα αυτη θα την βρεις με πειραματα.Και μια μερα την εβδομαδα θα τους κανεις διαιτα(για την σιλουετα:D ).Αντεχουν και 4 μερες χωρις φαγητο(τουλαχιστον τα δικα μου)

ton12
04-03-08, 16:55
Ευχαριστω πολυ. :p

vasilakis
05-03-08, 01:36
Η ποσοτητα τροφης που μπορεις να ριχνεις καθε μερα εξαρταται απο πολλους παραγοντες...
Απο το αν εχεις μεγαλο σκιμερ , αν εχεις πολλα κοραλια (γιατι και αυτα συμμετεχουν στο φαγοποτι) , αν εχεις refugium με αλγες , αν και ποσο στρωμενο ειναι το ενυδρειο....
Εγω στην αρχη ταιζα 5 φορες την μερα και πολυ συχνα κατεψυγμενη αλλα εχω δυνατο σκιμερ και τις αλγες να φωτιζονται 24 ωρες το 24ωρο.
Τωρα που ηρεμησα :rolleyes: ταιζω 2-3 φορες την μερα .
Οσο για το ποσες μερες μπορουν να μη μεινουν νηστικα τα ψαρια , θα ελεγα οτι για μια βδομαδα και λιγο παραπανω δεν παθαινουν τιποτα ( οχι οτι ειναι και καλο απο την αλλη).
Αυριο φευγω για 4 -5 μερες και ουτε που σκεφτηκα να βαλω ταιστρα (τα εσκασα ομως σημερα :smt073 ).