PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη συμπεριφορά ''Κογκολέζου''


ΚώσταςΒ
02-03-08, 22:53
Έχω πάρει ένα ενυδρείο των 25 Lit περίπου. Γέμισα τον πάτο με ένα στρώμα πολύχρωμα πετραδάκια και έχω τοποθετήσει και ένα πλαστικό φυτό. Για τον καθαρισμό του νερού φροντίζει ένα φίλτρο με σφουγγαράκι το οποίο έχει τη δυνατότητα να κυκλοφορεί 150 Lit/h μάξιμουμ. Γέμισα το ενυδρείο με νερό και το άφησα 24 ώρες με το φίλτρο σε λειτουργία πριν βάλω μέσα ψαράκια. Έριξα σταγόνες sera aguatan για το χλώριο και μετά μια ώρα τις σταγόνες nitrivec της sera. Μετά το εικοσιτετράωρο πρόσθεσα ένα χρυσόψαρο κοινό και ένα cachi. Κάθε μέρα και για δέκα μέρες ρίχνω 15 σταγόνες της sera nitrivec. Σε μέτρηση που έκανα με test σταγόνων το νερό για ΝΗ3 και ΝΗ4+ βρέθηκε κανονικό 0,2mg/l.
Την εντεκάτη μέρα έβαλα στο ενυδρείο ένα κογκολέζο. Τις δύο πρώτες μέρες όλα ήταν φυσιολογικά. Την Τρίτη μέρα ο κογκολέζος άρχισε να κρύβεται δίπλα στο πλαστικό φυτό που υπάρχει, πάντα στην ίδια θέση. Μέτρησα πάλι το νερό για ΝΗ3 και ΝΗ4+ και βρέθηκε μεταξύ 0,2 mg/l και 0,5 mg/l. Την τέταρτη μέρα, σήμερα το πρωί δηλαδή, άρχισε να κολυμπάει στην επιφάνεια αλλά περισσότερο δίνει την εντύπωση ότι παρασύρεται από το ρεύμα που δημιουργεί το φίλτρο. Τα άλλα δύο ψαράκια εξακολουθούν να είναι το ίδιο ζωηρά. Ταΐζω μια φορά τη μέρα λίγο και συνεχίζω να ρίχνω τις σταγόνες nitrivec της sera. Μείωσα τη ροή του φίλτρο μήπως ενοχλείτε από το ρυθμιστή ροής. Τι φταίει και ο κογκολέζος συμπεριφέρεται έτσι. Είναι θέμα προσαρμογής η κάτι άλλο;

Πάνος
02-03-08, 23:14
το ψαρι οταν "παρασυρεται" προφανως ειναι εξασθενημενο...εχεις πολυ αμμωνια!!! δε δικαιολογειται σε αυτην την ημερα του κυκλου του αζωτου..θα επρεπε να ειχε μηδενιστει ηδη..δες εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=4834&d=1160425774
αλλαγες νερου λιγο ταισμα και ριξε την αμμωνια και /η αν εχεις νιτρωδη...
ηδη 3 χρυσοψαρα σε τοσο συντομο διαστημα σε τοσα λιτρα ειναι υπερβολη...
και για τα λιτρα σου φυσικα ειναι απαγορευτικα...λεμε 30 λιτ για καθε χρυσοψαρο...πρεπει να εχεις τουλαχιστον 80 λιτ για τα ψαρια σου...

PascM
03-03-08, 00:23
Να ρωτήσω και εγώ κάτι?
Τί είναι το cachi ???
Επίσης αμμωνία 0,2 και 0,5 δεν είναι καθόλου κανονικό!!!
Έχεις ένα άστρωτο και παραφορτωμένο ενυδρείο δυστυχώς!!

ΚώσταςΒ
03-03-08, 00:36
Λάθος Calico Ranchu ήθελα να γράψω. Στο Τεστ που έχω (Waterlife) τις συγκεκριμένες τιμές τις αναφέρει Caution. Θα πρέπει να ανησυχώ δηλαδή; Πότε δεν έχω πρόβλημα;

PascM
03-03-08, 00:38
Θα πρέπει αμμωνία και ΝΟ2 να είναι μηδέν!!!
Επίσης κάθε χρυσόψαρο θέλει τουλάχιστον 30 λίτρα (καθαρά) για να ζήσει σωστά !!!

ΚώσταςΒ
03-03-08, 00:43
Μηδενίζει με αλλαγή του νερού;

Πάνος
03-03-08, 00:47
για αρχη ειναι το μονο που μπορεις να κανεις...και μετα διαβασε για το στρωσιμο του ενυδρειου και τον κυκλο του αζωτου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655 και διαβασε και στο www.tsamisaquarium.gr (http://www.tsamisaquarium.gr)

PascM
03-03-08, 00:47
Με συχνές αλλαγές νερού μπορείς να το κρατήσεις χαμηλά και κάποια στιγμή θα στρώσει το φίλτρο, όμως με τόσα ψάρια μέσα σίγουρα θα έχεις πρόβλημα.

ΚώσταςΒ
03-03-08, 00:53
Δυστυχώς ο ''κογκολέζος" δεν άντεξε τις άσχημες συνθήκες...λίγο πριν διαπίστωσα ότι είχα την πρώτη απώλεια.

Πάνος
03-03-08, 00:56
το παθημα γινεται μαθημα...και πολλοι απο εδω μεσα...ετσι μαθαμε....οποτε σκουμπωσε τα μανικια και μελετησε πολυ καλα!! τωρα εμαθες το πιο σπουδαιο μαθημα...οτι τα λαθη δε τα πληρωνουμε στην ουσια εμεις αλλα τα ψαρακια μας!!!
καλο διαβασμα και μη στεναχωριεσαι...πολύ!

ΚώσταςΒ
03-03-08, 01:08
Ο.Κ. Ευχαριστώ.