PDA

Επιστροφή στο Forum : Macblack Φυτεμένο


chemical mac
02-03-08, 18:35
Λοιπόν κυρίες κύριοι και κύριοι, ήρθε και η σειρά μου...και όποιον τον πίκρανα πολύ, ε τώρα είναι η σειρά του για να πάρει εκδίκηση :D

Πληροφορίες

Διαστάσεις:
Όγκος: 20 λίτρα (16 καθαρά)
Κατηγορία:φυτεμένο
Φυτά:echinodours tenelus, caratophyllum demersum, valisneria marmor, limnopihlla sesiphlora, riccia fluitans
Ψάρια / Άλλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά:χαλίκι 1mm, 2 κομμάτια mangrove, 3 πέτρες ποταμίσιες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:8 ώρες με χρονοδιακόπτη, στο μέλλον θα πάει στις 10 ώρες
Φωτισμός:11 watt dulux
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες με χρονοδιακόπτη, στο μέλλον θα πάει στις 10 ώρες
Φιλτράρισμα:1 εξωτερικό κρεμαστό aquaclear με σφουγγάρι, βιόμπαλες και substrat pro
Θερμοστάτης: 15watt
Λίπανση:seachem flourish & seachem potassium
Παροχή CO2: με φιάλη CO2, 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο

Παράμετροι:

pH:6.8
Γενική σκληρότητα (GH):11 (Sera)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8 (Sera)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): <0.6 (sera)
Νιτρικά (ΝΟ3):15 (salifert)
Αλλαγές νερού:25% την εβδομάδα
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:υπάρχει ένας μικρός κυκλοφορητής για καλύτερη κυκλοφορία στα κάτω στρώματα του νερού αλλά βοηθάει και στη διάχυση του CO2, καθώς ο σωλήνας του CO2 είναι περασμένος εκεί μέσα

Ο σκοπός είναι να μεγαλώσουν οι βαλισνέριες και η λιμνοφίλα έτσι ώστε να καλύψουν τον εξοπλισμό. Το ενυδρείο στο μέλλον ίσως φιλοξενήσει μερικές γαρίδες. Τα φυτά που βρίσκονται μέσα είναι κλαδέματα από άλλα ενυδρεία και για αυτό η κατάσταση τους δεν είναι και η καλύτερη (αλλά αυτό είναι κάτι που θα αλλάξει στο άμεσο μέλλον). Η riccia είναι ευγενική χορηγία του Neoklis.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
02-03-08, 18:38
Πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου.Ειδικα οταν θα μεγαλωσουν θα γινει ονειρο. Αφισα-φοντο δεν θα βαλεις?

chemical mac
02-03-08, 18:41
αφίσα δε πρόκειται να βάλω. θα αφήσω τις βαλισνέριες να πάρουν τα πάνω τους και να κάνουν αυτές τη δουλειά ή το πολύ πολύ να κάνω έναν τοίχο java (το πήρα το κολάι τώρα :D :D :D )

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
02-03-08, 18:45
αφίσα δε πρόκειται να βάλω. θα αφήσω τις βαλισνέριες να πάρουν τα πάνω τους και να κάνουν αυτές τη δουλειά ή το πολύ πολύ να κάνω έναν τοίχο java (το πήρα το κολάι τώρα :D :D :D )


Ακομα καλυτερα.Θα προτιμουσα τον javawall. Μονομαχοκατοικια?

Z_X
02-03-08, 18:47
Εγω θελω να δω το τσιμπιδάκι...αλι...

kill_bill
02-03-08, 18:47
Το ενυδρείο στο μέλλον ίσως φιλοξενήσει μερικές γαρίδες.

Οχι μονομαχος :D

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
02-03-08, 18:48
ΣΩΣΤΟΣ. Δεν το ειδα.

imichal
02-03-08, 19:07
Καλό....εχει μέλλον ακόμα ομως! Αυτά τα μικρά φυτεμενα ενυδρεία πάντα μου αρεσαν.....Ειμαι σίγουρος πως μολις μεγαλώσουν τα φυτά σου θα γινει πολύ ομορφο!!! Καλη συνεχεια!

Τσιόνογλου Σταύρος
02-03-08, 19:20
Μάκη τι είναι αυτό?:D :D ενυδρείο χα χα.Πόσα θέλεις για να μας τρελλάνεις ,απότι φαίνεται αν φουντώσουν λίγο τα φυτά βάλεις και καμμιά κόκκινη γαριδούλα θα δείξει ωραίο οπότε θα κάνεις προσπάθεια για πιο μικρό μετα (σε μέγεθος μπουκαλάκι του νερου:D )

Χαρης Χ.
02-03-08, 19:52
Λοιπόν κυρίες κύριοι και κύριοι, ήρθε και η σειρά μου...και όποιον τον πίκρανα πολύ, ε τώρα είναι η σειρά του για να πάρει εκδίκηση .
:grin: Πολυ καλο αλλα λιτο. Πολυ λιτο σαν αδειο ψιλικατζηδικο :smt005 :smt005 :smt005
Αλλα πιστευω θα εχεις πρόβλημα με τα είδη που έχεις,μαλλον θέλεις παραπάνω πέτρα.

asourtzo
02-03-08, 19:59
Πολυ καλο αλλα πιστευω οτι οταν μπουν οι δισκοι!!! :p θα φαινετε καλυτερο:D :D :D

halvas69
02-03-08, 20:02
Πολυ καλο αλλα πιστευω οτι οταν μπουν οι δισκοι!!! :p θα φαινετε καλυτερο:D :D :D

Τα Γκάλαχερ εννοείς ! :p

μελινακι
02-03-08, 20:09
πολυ μου αρεσει που ειναι ετσι διαφανο..:rolleyes::)

sackett
02-03-08, 21:09
Πολύ συμπαθητικό.Θα είναι στολιδάκι όταν τα φυτά πάρουν τα πάνω τους ;)

Πάνος
02-03-08, 22:20
πολυ ομορφο...θα γινει κουκλι μολις αναπτυχθουν τα φυτα..

klaz
02-03-08, 23:51
πολυ ομορφο...θα γινει κουκλι μολις αναπτυχθουν τα TZAMIA......:rolleyes::D:D.:cool::cool::cool::cool :

dinos99
03-03-08, 01:44
αιπαισαι πολλι τρυψυμω αι μακι???ουται οιχνος αλγεις δαιν βλαιπο.βαλλαι καναινα μωνωμαχω μαισα και θα δης που θα γουσταροις και ασ τους κατειγωροις τωρα:D:D

chemical mac
03-03-08, 02:36
αχ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...τελικά αποφάσισα να το κάνω βιοτοπικό ριο καλαμαριά και να ρίξω μέσα γύρω στα 20 red belly και 2-3 καρχαρίες και καμιά τσιπούρα. τι λέτε...δεν ταιριάζουν όλα αυτά :D

Perazzi
03-03-08, 02:43
αχ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...τελικά αποφάσισα να το κάνω βιοτοπικό ριο καλαμαριά και να ρίξω μέσα γύρω στα 20 red belly και 2-3 καρχαρίες και καμιά τσιπούρα. τι λέτε...δεν ταιριάζουν όλα αυτά :D
θα σου λίπουν δύο λαβράκι και μουρμουράκια :D

flying_guardian
03-03-08, 17:21
αχ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...τελικά αποφάσισα να το κάνω βιοτοπικό ριο καλαμαριά και να ρίξω μέσα γύρω στα 20 red belly και 2-3 καρχαρίες και καμιά τσιπούρα. τι λέτε...δεν ταιριάζουν όλα αυτά :D

Άντε επιτέλους το παρουσίασες!!!!!:D :D
Συγνώμη ξέχασες για το δεκάμετρο χταπόδι του ατλαντικού που σου είπα να βάλεις; :smt119 :smt082 :smt043
Αχ ξέχασα! είναι γλυκού νερου!!!!:D :D
Λοιπόν, κομμένη η πλάκα! Είναι πανέμορφοοοοο!!!!!! Ανυπομονώ να έρθει η ώρα μου και εμένα να βάλω τα φυτάκια μου!!!! Σε "ζηλεύω"!!!!!!!

halvas69
03-03-08, 22:23
Έχει δίκιο ο ιπτάμενος φύλακας μας, με την πλάκα δεν γράψαμε και τι πραγματικά νοιώθουμε για το ενυδρειο.
Λοιπόν είναι ένα στολίδι, στο ξεκίνημα του βέβαια, αλλά δείχνει ότι σιγά σιγά που θα μεγαλώσουν τα φυτάκια, θα γίνει κουκλί.
ΥΓ οι πέτρες σου μου αρέσουν πολύ.

Neoklis
04-03-08, 00:38
Ωραίος ο λαχανόκηπος (πλάκα κάνω):D :D :D ...

Έχει μέλλον ακόμη αλλά πιστεύω ότι μόλις πιάσουν για τα καλά τα φυτά θα γίνει πολύ όμορφο....
μου αρέσει πολύ το σημείο με τις πέτρες και το τενελους δεξια....

Iann_is
04-03-08, 00:43
Νομίζω οτι αν βάλεις TFT τηλεόραση και οχι CRT, οπως βλεπω στην πρώτη φώτο, θα δείξει καλύτερα!!!
Παρα πολύ όμορφο!!

melli
06-03-08, 19:59
Καλορίζικο! Κουκλάκι θα γίνει σε λίγο καιρό. Ελπίζω να δούμε καμια φωτό σε 1-2 μήνες...
Μπράβο σου :smt023

chemical mac
15-05-08, 22:11
τα τζάμια μεγάλωσαν κι είπα να σας τα δείξω μπας κι υπάρχει διαφορά. και όπως λέει ο σοφός λαός "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες" το ενυδρείο κατάντησε αρένα :D :D :D υπόψην πως τα τζάμια του ενυδρείου καθαρίστηκαν για πρώτη φορά από τότε μόλις την προηγούμενη κυριακή κι αυτό ποιο πολύ γιατί μου την έδινε που δεν έβλεπα κρύσταλο (όχι ότι είχε κάτι ιδιαίτερο)
--------------------------------------------------------------------
Bibako πάρε τα husqvarna κι έλα για κούρεμα το Σάββατο

chemical mac
15-05-08, 22:14
μόλις αντιλήφθηκα ότι οι παλαιότερες φωτό δεν υπάρχουν γι αυτό....ενδεικτικά. οι 2 πρώτες είναι από τον Μάρτιο που έγινε το πρώτο σετάρισμα και οι υπόλοιπες ένα μήνα μετά :)

Χαρης Χ.
16-05-08, 11:07
Φιλε MAC δεν φερνω τα Husqvarna μου μην σπασω κανενα μαχαιρι.
Εχω ενα φιλο με τρακτερακι αν θελεις .
Η πληρωμη μας θα ειναι ολο το κλαδεμα της ρίτσια ,το μισο για μενα και το μισο για τον φιλο paco.
ΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ? :smt084

Βρηκα μια τσαπα προχειρη και ανεβαινω μην φωλιασε κανενα φιδι στο μποστανι.

Ποιος εισαι ο ΖΧ ?

Πάνος
16-05-08, 13:03
ολο λογια εισαι...που ειναι βρε η αλγη που υποσχεθηκες???? ........εεεεεεεεεε?????????......... ειπες οτι θα εχεις ολα τα ειδη σε ποσοτητες που θα ξεχειλιζουν απο το ενυδρειο...ειπες οτι θα επιανε αλγη και το επιπλο που εχεις το ενυδρειακι......
απαραδεκτος!!!!
λοιπον ο τιτλος του "algae grower" κατασχεται και σου αποδιδω τον τιτλο....
"mini-bostani Lord".......παραβλεπω τις ατασταλιες σου γιατι εκανες κατι πολυ ομορφο!!!:D

xontros
16-05-08, 13:59
Καλό, αλλά οι άλγες πού πήγανε? Το περίμενα με μαύρες BBA, Green Spot, Τριχοειδείς.. Απογοήτευση! :D

Πάντως, ένα από τα πράγματα που μου άρεσαν πολύ στις αρχικές φωτογραφίες ήταν οι πέτρες που είχες, το σχήμα, το χρώμα, και η διάταξή τους, και είναι κρίμα που χάθηκαν μέσα στον tenellus.. Επίσης, αφού δε βάζεις background (εξ'άλλου, ο μονομάχος αποκλείει εκ των πραγμάτων το χαρτόνι), γιατί δεν γεμίζεις το πίσω μέρος με vallisneri-ες? ;)

Πολύ ωραίο πάντως το mini-bostani (που λέει και ο alex/polis), έχει ένας φίλος ένα μικρούλι ενυδρειάκι, και μας έχεις δώσει αρκετές ιδέες με το στήσιμο ρίζες-πέτρες.. :smt041

Να ρωτήσω και κάτι επί τη ευκαιρία? Ο tennelus εξαπλώθηκε έτσι χωρίς υπόστρωμα? :confused:

chemical mac
16-05-08, 14:20
Καλό, αλλά οι άλγες πού πήγανε? Το περίμενα με μαύρες BBA, Green Spot, Τριχοειδείς.. Απογοήτευση! :D

Πάντως, ένα από τα πράγματα που μου άρεσαν πολύ στις αρχικές φωτογραφίες ήταν οι πέτρες που είχες, το σχήμα, το χρώμα, και η διάταξή τους, και είναι κρίμα που χάθηκαν μέσα στον tenellus.. Το αφήνω να μεγαλώσει κι άλλο και μετά θα πέσει ψαλιδάκι Επίσης, αφού δε βάζεις background (εξ'άλλου, ο μονομάχος αποκλείει εκ των πραγμάτων το χαρτόνι), γιατί δεν γεμίζεις το πίσω μέρος με vallisneri-ες? ;) Είναι ακριβώς κάτω από το φίλτρο και θα γίνει πόλεμος, βαλισνέριες σε όλες τις πλευρές

Πολύ ωραίο πάντως το mini-bostani (που λέει και ο alex/polis), έχει ένας φίλος ένα μικρούλι ενυδρειάκι, και μας έχεις δώσει αρκετές ιδέες με το στήσιμο ρίζες-πέτρες.. :smt041

Να ρωτήσω και κάτι επί τη ευκαιρία? Ο tennelus εξαπλώθηκε έτσι χωρίς υπόστρωμα? :confused: Ναι χωρίς υπόστρωμα και χωρίς καν ταμπλέτες. Και για να ξηγηθώ οι άλγες δεν αναφέρονταν σε αυτό το ενυδρείο αλλά στο άλλο που είναι το μπαλκόνι. Σε αυτό το ενυδρείο άλγη εμφανίστηκε όταν μπήκαν τα ψάρια μέσα αλλά κι αυτό δεν ήταν κάτι το τραγικό, απλή πράσινη άλγη στα τζάμια που δεν ενοχλούσε κιόλας. Όπως λέω από το στήσιμο του το ενυδρείο καθαρίστηκε την προηγούμενη κυριακή (από άλγη).

sarcastic
18-05-08, 18:07
μόλις αντιλήφθηκα ότι οι παλαιότερες φωτό δεν υπάρχουν γι αυτό....ενδεικτικά. οι 2 πρώτες είναι από τον Μάρτιο που έγινε το πρώτο σετάρισμα και οι υπόλοιπες ένα μήνα μετά :)

χαχαχαχαχαχα!!!!!!!καλά που έβαλες τις 2 πρώτες φωτό για να δούμε την τεράστια διαφορά που έχει το ενυδρείο σου μετά από ένα μήνα...καμία!!! μα ντιπ καμία προόδο??? πάντως συνέχισε την προσπάθεια και που ξέρεις... ?πάντως είναι παααρα πολύ όμορφο το ενυδρεικάκι σου και φαινέται ότι ο μονομαχολης σου είναι βασιλιάς εκεί μέσα...un grante beso mi amigo!!!!

dinos99
22-05-08, 16:40
αφου δεν σε παει το χομπι ρε μακη..τι το παλευεις????πετα τα ενυδρεια και κανε συλλογη απο γραμματόσημα.
besitos:D