PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελική μορφή!!!


Perazzi
01-03-08, 22:11
Ύστερα από αρκετή μελέτη και αρκετές χρήσιμες συμβουλές που πήρα από όλους σας κατάφερα επιτέλους. Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα όλους εσάς που με βοηθήσατε με τις συμβουλές σας!!:cool:

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80 Χ 40 Χ 50
Όγκος: 140lt καθαρό
Κατηγορία: κοινωνικό
Ψάρια: 4 σκαλάρια, 2 δολάρια, 2 ramirezi, 1 dwarfgourami, 3 corydoras
Διακοσμητικά υλικά: 3 Ξύλο, χαλίκι, πέτρες
Φόντο: χαρτόνι με πέτρες
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες με χρονοδιακόπτη
Θερμοστάτης: scuba 150 watt
Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Αλλαγές νερού: 30% Κάθε βδομάδα
Θερμοκρασία: 27cσταθερά

Ryu
01-03-08, 23:00
[/font][FONT='Verdana','sans-serif']
τι ειναι αυτο ρε παιδια?
πιστευω οτι εχεις πολλα ψαρακια με διαφορετικες απαιτησεις.
στη θεση σου εγω θα κρατουσα τα 2σκαλαρια και τα γκουραμι.

Perazzi
02-03-08, 00:33
[/font][FONT='Verdana','sans-serif']
τι ειναι αυτο ρε παιδια?
πιστευω οτι εχεις πολλα ψαρακια με διαφορετικες απαιτησεις.
στη θεση σου εγω θα κρατουσα τα 2σκαλαρια και τα γκουραμι.
Και εγώ δεν ξέρω τι είναι εκείνα όταν γράφο έτσι γίνεται, για 140 λίτρα δεν πιστεύω να είναι πολλά
-------------------------
Και εγώ δεν ξέρω τι είναι εκείνα όταν γράφο έτσι γίνεται, για 140 λίτρα δεν πιστεύω να είναι πολλά
Δες πάλι το ίδια με τα γράμματα
-------------------------
τόσο άσχιμο είναι κανίς δεν είπε τίποτα :( :( :( :( :( :( :( :(

Πάνος
02-03-08, 00:40
συγχαρητηρια για το μερακι σου!
η αληθεια ειναι πως οταν μεγαλωσουν τα σκαλαρια σου και τα δολλαρια σου θα εχεις προβλημα...χθες εδωσα ενα σκαλαρι που ειχα 2 χρονια...το πηρα 4 εκ και εγινε 15!!!
επισης με τα ξυλα που εχεις και τις πετρες αν ειχες και αληθινα φυτα θα ηταν σουπερ..αλλα σε περιοριζουν τα δολλαρια σε αυτο...

Perazzi
02-03-08, 00:44
συγχαρητηρια για το μερακι σου!
η αληθεια ειναι πως οταν μεγαλωσουν τα σκαλαρια σου και τα δολλαρια σου θα εχεις προβλημα...χθες εδωσα ενα σκαλαρι που ειχα 2 χρονια...το πηρα 4 εκ και εγινε 15!!!
επισης με τα ξυλα που εχεις και τις πετρες αν ειχες και αληθινα φυτα θα ηταν σουπερ..αλλα σε περιοριζουν τα δολλαρια σε αυτο...
Ξέρω όμος υι να κάνω τους λατρέυω, βέβεα και τα άλλα, σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου

Πάνος
02-03-08, 00:48
ψαξε η ρωτα πιο εμπειρους αν τα δολλαρια απεχθανονται καποια φυτα σαν φαγητο η αν δε τα πειραζουν επειδη εχουν σκληρα φυλλα (π.χ. ανουμπιες)...θα μπορουσες να βαλεις τετοια φυτα και να δωσεις και μια διαφορετικη πινελια!!΄΄και χρησιμη ...θα παραγουν οξυγονο και θα σου ριχνουν τα νιτρικα-φοσφωρικα...

Perazzi
02-03-08, 00:53
ψαξε η ρωτα πιο εμπειρους αν τα δολλαρια απεχθανονται καποια φυτα σαν φαγητο η αν δε τα πειραζουν επειδη εχουν σκληρα φυλλα (π.χ. ανουμπιες)...θα μπορουσες να βαλεις τετοια φυτα και να δωσεις και μια διαφορετικη πινελια!!΄΄και χρησιμη ...θα παραγουν οξυγονο και θα σου ριχνουν τα νιτρικα-φοσφωρικα...
αυτό που ξέρω για τα δολάρια είναι οτι τρώναι τα πάντα απο τα φυτά

Πάνος
02-03-08, 01:00
ΤΟΣΟ φαγανες??? πω πω πω....

Perazzi
02-03-08, 01:03
ΤΟΣΟ φαγανες??? πω πω πω....
:D :D :D για τι τα αγαπάω? γιαυτό το λόγο

Πάνος
02-03-08, 01:18
" τα ψαρια αυτα τρωνε κυριως φυτα συνεπως δε πρεπει να τοποθετησετε βλαστηση στο ενυδρειο παρα μονο ποικιλιες με μαλακά φυλλα που αναπτυσσονται γρηγορα για να χρησιμοποιηθουν σαν τροφη.σηνυθως δεν τους αρεσουν πολυ τα αγρια ισχυρα φυτα και αυτο ισχυει επισης και για το βρυο της ιαβας οποτε μπορουν να τοποθετηθουν αυτες οι ποικιλιες αν θελετε να εχετε βλαστηση στο ενυδρειο.."

με λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο...νομιζω ειναι ενδιαφερον..

(οπως βλεπετε γραφω χωρις τονους στις λεξεις...στη λεξη ****** βγαζει αστερακια οποτε επρεπε να το διορθωσω με τονο και να γραψω "μαλακά φυλλα"..χε χε

Τσιόνογλου Σταύρος
02-03-08, 01:20
Κάποτε θα πρέπει να μάθουμε να αποχωριζόμαστε κάποια ζωντανά για το καλό το δικό τους και του ενυδρείου μας φίλε μου,εσύ μπορεί να τα αγαπάς αλλά αυτα δεν το καταλαβαίνουν.

Perazzi
02-03-08, 01:21
" τα ψαρια αυτα τρωνε κυριως φυτα συνεπως δε πρεπει να τοποθετησετε βλαστηση στο ενυδρειο παρα μονο ποικιλιες με μαλακά φυλλα που αναπτυσσονται γρηγορα για να χρησιμοποιηθουν σαν τροφη.σηνυθως δεν τους αρεσουν πολυ τα αγρια ισχυρα φυτα και αυτο ισχυει επισης και για το βρυο της ιαβας οποτε μπορουν να τοποθετηθουν αυτες οι ποικιλιες αν θελετα να εχετε βλαστηση στο ενυδρειο.."

με λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο...νομιζω ειναι ενδιαφερον..
Α ναι σε ευχαριστώ πολύ, τη φυτά είναι αφτά μη πός ξέρης ???

Πάνος
02-03-08, 01:24
1ον...ο σταυρος εχει δικιο...
2ον..αν τελικα τα κρατησεις μεχρι να μεγαλωσουν λιγο...πιο ισχυρο φυτο απο την anubia barteri εγω δε ξερω....το βρυο της ιαβας ειναι το vesicularia dubyana.

Perazzi
02-03-08, 01:29
1ον...ο σταυρος εχει δικιο...
2ον..αν τελικα τα κρατησεις μεχρι να μεγαλωσουν λιγο...πιο ισχυρο φυτο απο την anubia barteri εγω δε ξερω....το βρυο της ιαβας ειναι το vesicularia dubyana.
Μέχρη να μεγαλόσουν αυτά θα πάρω ένα μεγάλω ενιδύο, σκέυτομαι το Juwel 400 ,οκ θα ψάξω αυτά τα φυτά σε ευχαριστώ ξανά :D :D και μία άλλη απορία τα γράμματα μου γιατή γίνονται όπος ποιό πάνω???

Πάνος
02-03-08, 01:34
"το crinum thaianum είναι από τα κατάλληλα φυτά για ψάρια που έχουν την συνήθεια να τρώνε τα φυτά, αφού δεν μπορούν να φάνε τα σκληρά του φύλλα. "
πηγη: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fyta/crinum.htm
εννοεις τα πλαγια γραμματα? αυτοματα για να διαχωριζει τα προηγουμενα νομιζω..

Perazzi
02-03-08, 01:38
"το crinum thaianum είναι από τα κατάλληλα φυτά για ψάρια που έχουν την συνήθεια να τρώνε τα φυτά, αφού δεν μπορούν να φάνε τα σκληρά του φύλλα. "
πηγη: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fyta/crinum.htm
εννοεις τα πλαγια γραμματα? αυτοματα για να διαχωριζει τα προηγουμενα νομιζω..
πω πω χίλια ευχαριστώ για μένα βρείκες πολλά να σε καλά ρε
Πάνω

Πάνος
02-03-08, 01:44
να εισαι καλα...αυτα ειναι γραμμενα...τωρα το αν τελικα σου τα τσακισουν τα δολλαρια ειναι αλλο θεμα...αλλα εχω πολλους λογους να θεωρω αξιοπιστες της πηγες που τα βρηκα...αν ψαξεις κι εσυ λιγο ακομα σιγουρα θα βρεις κι αλλα...
επισης να τους δινεις και φυτικες τροφες εταιρειων καθως και μαρουλι-σπανακι (θα το αφηνεις το πρωι ως το βραδυ..οχι παραπανω στο ενυδρειο)..αν καλυπτονται με αυτα υποθετω πως θα ειναι λιγοτερο επιθετικα στα "σκληρα" φυτα σου..

Ryu
02-03-08, 01:44
παντως τα δολλαρια σου δεν θα ειναι ευτηχισμενα εκει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21393&highlight=%E4%EF%EB%E1%F1%E9%E1
α!και την ανουμπια την τρωνε.;)

Perazzi
02-03-08, 01:50
παντως τα δολλαρια σου δεν θα ειναι ευτηχισμενα εκει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21393&highlight=%E4%EF%EB%E1%F1%E9%E1
α!και την ανουμπια την τρωνε.;)
Να μην βιάζωνται να περιμένουν ακώμα δύο μήνες να πάρω το 400άρα, και εκεί μη μου λέται δεν κάνουν :p

red rubin
02-03-08, 10:08
Τα σκαλαρια κατι μου θυμιζουν παντως...
Καλη συνεχεια Perazzi
Τα δολλαρια παντως οντως δεν ταιριαζουν.Να φανταστεις οτι ειναι απο τα πιο αντιεμπορικα ψαρια.Τρωνε φυτα,μεγαλωνουν πολυ κτλ..

Perazzi
02-03-08, 12:35
Τα σκαλαρια κατι μου θυμιζουν παντως...
Καλη συνεχεια Perazzi
Τα δολλαρια παντως οντως δεν ταιριαζουν.Να φανταστεις οτι ειναι απο τα πιο αντιεμπορικα ψαρια.Τρωνε φυτα,μεγαλωνουν πολυ κτλ..
Αλλά και από τα ποιό όμωρφα είναι, αυτά τα φυτά μπορούμαι να βρούμαι..anubia barteri, vesicularia dubyana, crinum thaianum???

red rubin
02-03-08, 19:28
Μπορουμε να τα βρουμε.Δεν ειναι δυσκολο.