PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθιστες Γαριδες!


gtsia
29-02-08, 19:19
Βλεπω τις γαριδες μου να καθονται μαζεμενες σε σχημα γαμα και σαν να ξυνουν τις ουρες τους!
Σημαινει κατι αυτο?
Μετα πως μπορω να ξεχωρισω τι ειδος ειναι γιατι προσπαθω να βρω αν φταινε αυτες ή το μαχαιροψαρο μου για 2 μονοφθαλμα και μετεπειτα νεκρα ζεβρακια μου??(Ακουσα οτι ghost shrimp σκοτωνουν και το 2ο ζεβρακι μου το ειδα πριν πεθανει να ειναι γυρω γυρω του η μια γαριδα να το περιτρυγιριζει)!
Εχουν κατι σαν πολυ μικρες δαγκανουλες και ειναι διαφανες με πρασινο ή πορτοκαλι σακο μετα το στομα τους(εσωτερικα) και τελιτσες μαυρες στο σωμα τους,4 κεραιες περιπου!

Tolis
29-02-08, 19:29
To μαχαιροψαρο ειναι γνωστος ματοβγαλτης.
Οι γαριδες ειναι αυτες?
http://www.tolibra.com/fish/images/amano2.JPG

gtsia
29-02-08, 19:33
Σιγουρα ρε Τολη να φταιει αυτο ??
Μην διωξω αδικα το αγαπημενο μου μαχαιροψαρο!!
Εκει με οδηγει βεβαια και το γεγονος οτι οι απωλειες αυτες γινονταν και την νυχτα (τα εβρισκα το πρωι μονοφθαλμα) που ειναι και οι ωρες δρασεις του "μαχαιρα" αλλα λεω μηπως δεν φταιει το κακομοιρο και την δουλεια την κανουν οι γαριδες που δεν ξερω ακριβως το ειδος!!
Μοιαζουν πολυ στο σωμα απλα οι δικες μου εχουν εξτρα 2 δαγκανουλες που στην φωτο σου δεν βλεπω καθολου!

giagligian
29-02-08, 20:15
Μήπως έχεις βάλει αστακούς μέσα?

blackghost7
01-03-08, 05:58
Λεγονται ghost-rock shrimps ή καπως ετσι... Εχει δικιο ο φιλος υπαρχουν και ειναι οντως γαριδες και οχι αστακοι και επισης δεν ειναι και τοσο ακινδυνες....

gtsia
01-03-08, 23:08
Να τις προσεχω δηλαδη μην αγριεψουν!Ουτε το μαχαιροψαρο τα βγαζει περα ειδικα με την μια την μεγαλουτσικη περι τα 3εκ!!