PDA

Επιστροφή στο Forum : kribs..γονος και νεα ωοτοκια..βοηθειστε !


Πάνος
27-02-08, 17:05
καλησπερα...1 φεβρουαριου ειδα τα πρωτα μωρα των κριμπς μου.
σημερα ειναι 4 εβδομαδων περιπου και μεχρι χθες υπο την προστασια και των 2 γονεων...χθες βραδυ η θηλυκια αλλαξε συμπεριφορα..."εξοριζε" συνεχως τον αρσενικο απο την περιοχη της φωλιας. αποτελεσμα ο αρσενικος να εχει κομμενη ουρα...τα μωρα δε τα πειραζε...
σημερα η θηλυκια ειναι ολη μερα στη φωλια και δεν εχει βγει καθολου...τα μικρα υπο την προστασια του μπαμπα...κατα πασα πιθανοτητα εχει αυγα παλι...
1. γιατι εδιωχνε η θηλυκια τον αρσενικο αφου ειναι ζευγαρι?
2. τι πρεπει να κανω με τον 1ο γονο αν εχουμε νεα γεννα?
φοβαμαι μηπως αποδεσμευτουν οι γονεις απο την προστασια των μικρων της 1ης γεννας και τοτε τα μικρα θα ειναι απροστατυετα σε ενυδρειο 120 λτ με γκουραμια και σκαλαρι διολου ευκαταφρονητα στο μεγεθος...
αυτο που μπορω να κανω ειναι να απομονωσω τα μωρα στο 56 λιτ που προοριζα για το ζευγος (που θα μεινει στο 120) αλλα φοβαμαι μηπως δε πρεπει να τα αποχωρισω απο τους γονεις ακομα.....τι να κανω???
τα μωρα ειναι 0,5 εκατοστο (3πλασια περιπου απο οσο γεννηθηκαν) και τρωνε σερα μικροπαν...τα 2 ενυδρεια εχουν ιδιες συνθηκες νερου.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
κανεις...?...φοβαμαι πωςτις επομενες μερες θα γινει εκκολαψη και τα πρωτα μωρα θα εχουν προβλημα...μπορω να τα χωρισω απο τον πατερα τωρα?

Moutralewn
28-02-08, 10:52
Φίλε Πάνο, αρχικά μην αγχώνεσαι.
Το γεγονός ότι η θυληκία διώχνει τον αρσενικό μπορεί να αφείλεται σε πολλά πράγματα. Μπορεί π.χ. να "του κουνιότανε" για ζευγάρωμα και εκείνος να μην ήθελε οπότε τώρα του κάνει την "δύσκολη".
Ίσως για τον λόγο του ότι τα μωρά είναι μικρά, να μην ήθελε να ζευγαρώσει ο μπαμπάς.

Επίσης, μπορεί ο αρσενικός να θέλει να περιορίσει την θυληκιά στην φωλιά της λόγω του ότι μπορεί αυτή καταλάθος να έφαγε κάποιο απο τα μικρά (π.χ. βάζοντας το στο στόμα για να το προστατέψει).Βλέποντας αυτό ο αρσενικός έγινε επιθετικός. Οπότε μπορεί τα φαινόμενα να απατούν και να μην τον διώχνει η θυληκία απλώς να πηγαίνει εκείνος επίτηδες για να σιγουρευτεί ότι η μαμά θα μείνει στην φωλιά ώστε να μην αποτελεί κίνδυνο για τα μικρά.

Στην περίπτωση την οποία επέλθει πάλι ζευγάρωμα, τα μικρά της 1ης γέννας δύσκολα θα επιζήσουν απο σκαλάρια και γκουράμια. Σε περίπτωση που δεν γίνει αυτό και τα μικρά αποδεσμευτούν απο τους γονείς όταν πρέπει, πάλι θα υπάρχει πρόβλημα με τα σκαλάρια και τα γκουράμια μιας και θα είναι αρκετά μικρά. Οπότε το καλύτερο θα ήταν μόλις τα μικρά αποδεσμευτούν απο τους γονείς να τα βάλεις στο 54άρι και θα είναι μια χαρά. Κάτι τέτοιο θέλει συνεχή παρακολούθηση γιατι απο την στιγμή που θα "ελευθερωθούν" απο τους γονείς, μπορεί σε 1-2 βράδια να έχουν φαγωθεί όλα οπότε περιμένεις και την κατάλληλη στιγμή τα απομονώνεις. Επίσης, έχε υπόψη σου ότι δεν θα είναι εύκολο να πιάσεις τα μικρά επειδή λόγω μεγέθους θα χώνονται όπου βρουν.
Πάντως,προσωπικά πιστεύω ότι δύσκολα θα ζευγαρώσουν ενώ έχουν άλλα μικρά υπο την προστασία τους.

Σε γενικές γραμμές μπορεί ο αρσενικός να έκρινε ότι η θυληκιά (ή και το αντίθετο) δεν είναι αρκετά έμπειρη για να προσέχει τα μικρά.

Το βασικό είναι να μην αγχνώνεσαι και να τους αφήσεις να τα βρουν μόνοι τους.
Στην δικιά μου 1η γέννα είχε συμβεί κάτι παρόμοιο: Ο αρσενικός έριχνε τέτοιο "ξύλο" στην θυληκιά που πίστευα ότι είναι στα τελευταία της. Φαντάσου ότι κολυμπούσε χωρίς καθόλου ουρά (απο τα τσιμπίματα του αρσενικού). Παρόλα αυτά, μετά τα "βρήκαν".
Είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα στην 1η-2η γέννα λόγω απειριάς των γονέων να συμπεριφερθούν αναλόγως. Αλλά αφού ταίριαξαν, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Πάνος
28-02-08, 11:06
σε ευχαριστω φιλε μου..
και μονο που με εκανες να νιωσω οτι εχω συμμαχο διπλα μου...η θυληκια ενω ηταν μεσα στη φωλια εβγαινε για να δωσει μια τσιμπια στον αρσενικο και παλι στη φωλια....παραξενο ε?...σημερα δε φαινεται να επιτιθεται...
εδω και σχεδον 2 μερες μονο ο μπαμπας προσεχει τα μικρα και ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θηλυκια εχει αυγα...ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεσα...δε βγαινει καθολου.
κι επειδη διαβασα οτι καπου 3-4 βδομαδες προσεχουν τα μικρα..πιστευω οτι η ωρα πλησιαζει και πρεπει να ειμαι παρων....(εξαλλου η θηλυκια τα αφησε ηδη..)
με φοβισε μηπως σκασουν μυτη τα νεα μικρα και η "ανεξαρτησια" των μικρων γινει αμεσα η και μηπως τα κηνυγησουν οι ιδιοι οι γονεις...
αν δω σημαδια αμελειας θα τα απομακρυνω...

ερωτηση...θα εχουν προβλημα σε αυτη την ηλικια αν τα χωρισω τις προσεχεις μερες? θα συνεχισω να τους δινω την ιδια τροφη...
(επειδη ελλειψει γονεα "κοκκαλωνουν" σε διαφορα σημεια...σκεφτομαι να τα μαζεψω με το λαστιχο που αναρροφω...εχει μεγαλη διαμετρο...)

s-vitzi
28-02-08, 21:51
σε ευχαριστω φιλε μου..
και μονο που με εκανες να νιωσω οτι εχω συμμαχο διπλα μου...η θυληκια ενω ηταν μεσα στη φωλια εβγαινε για να δωσει μια τσιμπια στον αρσενικο και παλι στη φωλια....παραξενο ε?...σημερα δε φαινεται να επιτιθεται...
εδω και σχεδον 2 μερες μονο ο μπαμπας προσεχει τα μικρα και ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θηλυκια εχει αυγα...ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεσα...δε βγαινει καθολου.
κι επειδη διαβασα οτι καπου 3-4 βδομαδες προσεχουν τα μικρα..πιστευω οτι η ωρα πλησιαζει και πρεπει να ειμαι παρων....(εξαλλου η θηλυκια τα αφησε ηδη..)
με φοβισε μηπως σκασουν μυτη τα νεα μικρα και η "ανεξαρτησια" των μικρων γινει αμεσα η και μηπως τα κηνυγησουν οι ιδιοι οι γονεις...
αν δω σημαδια αμελειας θα τα απομακρυνω...

ερωτηση...θα εχουν προβλημα σε αυτη την ηλικια αν τα χωρισω τις προσεχεις μερες? θα συνεχισω να τους δινω την ιδια τροφη...
(επειδη ελλειψει γονεα "κοκκαλωνουν" σε διαφορα σημεια...σκεφτομαι να τα μαζεψω με το λαστιχο που αναρροφω...εχει μεγαλη διαμετρο...)

Εγω ,με τη φτωχη μου εμπειρια,θα σου προτεινα να αρχισεις να μεταφερεις ηδη τα μικρα,αν μπορεις βεβαια...Το λεω γιατι το ειδα με τα ματια μου,ο μπαμπας βολτα με τα μικρα και η μανα φυλουσε αυγα.Μολις σκασανε ομως τα "φρεσκα" οχι απλως δεν τα προσεχαν αλλα τα κυνηγησανε κιολας,με αποτελεσμα,απο αυτη τη γεννα να μου μεινει μονο ενα:smt108 ,το οποιο τωρα ειναι γυρω στα 3,5cm.Βεβαια απο τοτε συνεχεια γεννοβολανε:rolleyes:
Εχω δηλαδη μικρα απο 3 συνεχομενες γεννες και φυλανε παλι αυγα (koynelochromis pulcher):D
Nα κι ενα βιντεακι απο την τελευταια φουρνια...
http://s232.photobucket.com/albums/ee41/s-vitzi/?action=view&current=MOV01027.flv

Πάνος
28-02-08, 23:33
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..πολυ ομορφα τα μικρα σου...να σου ζησουνε...
τοτε αυριο θα κοιταξω να τα πιασω...(να δω πως) και να τα βαλω στο 56 λιτ μονα τους......επιχειρηση σκουπα...:D :D παμε για αναρροφηση) αλλιως δε νομιζω οτι πιανονται...
και μια ακομη ερωτηση....
οταν οι γονεις λειπουν κηνυγωντας αλλα ψαρια τα μικρα "παγωνουν" σε διαφορα σημεια...κρυβονται γιατι νιωθουν ανασφαλεια...αν τα χωρισω μηπως κανουν το ιδιο και δε τρωνε? δηλαδη υπαρχει κινδυνος 4 βδομαδες να ειναι πολυ νωρις και να μην αντεξουν μονα τους?

Tolis
28-02-08, 23:36
δηλαδη υπαρχει κινδυνος 4 βδομαδες να ειναι πολυ νωρις και να μην αντεξουν μονα τους?Κανενας κινδυνος.

Πάνος
29-02-08, 23:05
ευχαριστω admin:p
-------------------------
ευχαριστω admin:p

και πηρα λοιπον μετα τις απαντησεις σας την αποφαση να χωρισω σημερα τα μωρα.....αλλα....Η ΑΓΑΠΗ ΑΡΓΗΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ!!...γυρνωντας απο τη δουλεια βλεπω τους γονεις ο ενας στη μια ακρη και ο αλλος στην αλλη...δαρμενοι μεταξυ τους και με ξεφτισμενα πτερυγια...ολα τα ψαρια κηνυγουσαν τα μωρα..!!! που να τα πιασεις τα διαολια..πιανονται??
πιανονται αν ξεστησεις το ενυδρειο...και το εκανα....απο τις 3 το μεσημερι ειχα ανουμπιες και μοπανι σε λεκανες...το φιλτρο επισης να λειτοουργει σε ενα κουβα...ολα τα ψαρια τα εβαλα στο 56 λιτ και ψαρευα μωρα κριμπς...βρηκα?? σχεδον ολα ...μαζεψα 34 μωρα ...:D :D
τωρα ειναι μονα τους στο 56 λτ και κοβουν βολτες ανενοχλητα...με την ευκαιρια αλλαξα υποστρωμα και εκανα καινουριο aquascape.
τι θα γινει ομως με τους γονεις που σκοτωνονται? θα δειξει...