PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για mini reef


alan boy
27-02-08, 12:54
σιγα σιγα στα αλατια και εγω.

λοιπον εχουμε και λεμε.
ενυδρειο 65χ44χ50υψος. θα γεμμιζει μεχρι τους 43ποντους νερο οποτε καθαρα περιπου 120λιτρα .

απο εξοπλοισμος υπαρχει αυτοματη αναπληρωση νερου(by stathis 200)eliwel 915 ci αντιστρωφη οσμοση 3σταδιων ΜWS (νομιζω δεν εχει DI) μαι λαμπα uv18watt jbl 2 εξ.φιλτρα eheim 2213 και ph controller

το ενυδρειο δεν εχει πατο αυτη τη στιγμη (εσπασε) και μπορω να κανω τρυπες.
ετσι τι ειναι καλυτερα να του βαλω σαμπ με συστημα durso?η να του βαλω ενα εξωτερικο φιλτρο?(π.χ.2217?)

γνωριζω οτι με το σαμπ υπαρχουν πολλα πλεονεκτηματα αλλα μηπως αυτο ειναι μονο για μεγαλα ενυδρεια?

απο κυκλοφορια νερου?ποσες αντλιες χρειαζομαι και τι "ιποδυναμης"? γνωριζω οτι υπαρχουν οι κοραλια οι sun sun και οι maxi jet.

απο φωτισμο λογικα ΜH. 75 η 150 βατ?.δεν θελω δυσκολα κοραλια μονο ευκολα.αλλα και μια ανεμονη που ολοι φανταζομαστε....ναι ναι και 2 κλουν.

σκιμερ? ποιο? βασικα θελω να ειναι οσο το δυνατον πιο αθορυβο γινεται και ας ειναι και λιγο πιο ακριβο.(ακουω οτι το deltec 600 κανει αρκετο θορυβο)

βασικα αν γινει σαμπ υπαρχουν πιο πολλες επιλογες σκιμερ? ετσι?ενω στα κρεμαστα περιοριζομαστε.

ρεφακτομετρο?ποιο?
και απο τα διαφορα ζουμια ποια ειναι απαραιτητα?
ποιο αλατι ? και ποσο ζωντανος βραχος και αραγονιτης πρεπει να μπει?

δεν βιαζομαι σιγα θα τo ξεκηνισω απλα να γινει κατι καλο......
ευχαριστω

Tricky
27-02-08, 13:07
Αν λαβεις σε ενα ποστ τις απαντησεις σε ολες σου τις ερωτησεις , σιγουρα θα πηξεις :D

Ξεκιναμε με τη γυαλα ...σιγουρα ,αν μπορεις, φτιαξε sump ...ειδικα σε μικρο ενυδρειο , θα σου λυσει τα χερια.

Λαμπα 150 βατ αν εχεις καταληξει σε HQI ...Υπαρχουν πολλες επιλογες , ειτε σε DIY ή σε ετοιμο φωτιστικο.

Κυκλοφορια συμφωνα με τα ζωντανα που θες να κρατησεις ...κατι σε 20x-30x τα λιτρα του ενυδρειου.

Σκιμερ αναλογα με το τι θα κανεις με τη γυαλα.

alan boy
27-02-08, 13:23
για λαμπα θελω DIY.
τωρα για σκιμερ το deltec600 μπαινει και σε σαμπ και κρεμαστο?
επισης πρεπει να γινει καποια βαση για να παταει ο βραχος?

accnt
28-02-08, 09:58
Η βάση για να πατάει ο βράχος μόνο καλό μπορεί να κάνει, αλλά δεν ξέρω αν είναι εύχρηστη σε μικρά ενυδρεία. Επίσης θα πρέπει να βρεις τρόπο να κρύψεις τα πόδια της (με μικρά βραχάκια…).

Το deltec μάλλον θα μπει πάλι κρεμαστό στο sump, αλλά αν κάνεις sump μπορείς να επιλέξεις και άλλα skimmer.

Κυκλοφορητές υπάρχουν και οι nano της tunze.

Βράχο γύρω στα 12-17 κιλά και άμμο (αραγωνίτη καλύτερα και μάλιστα νεκρό….) γύρω στους 5-10 πόντους.

alan boy
28-02-08, 10:31
ΤΕΛΙΚΑ παω για σαμπ.
μπορω να κανω τρυπες της μιας ιντσας.
να κανω μια η δυο?
αν γινει μια ο πυργος θα γινει 12χ12χ43
ενω αν γινουν 2 θα γινει 13χ18χ43

accnt
28-02-08, 11:32
Κοίτα λογικά με μια δεν θα έχεις πρόβλημα…
Προσωπικά θα έκανα δύο όμως και η δεύτερη θα ήταν απλά εφεδρεία. Δηλαδή δεν θα την έκανα π.χ. Durso, αλλά απλά θα της προσάρμοζα μια σκέτη σωλήνα, ελάχιστα παραπάνω από την κύρια, η οποία θα κατέβαζε νερό μόνο σε περίπτωση «αστοχίας» της κύριας.

alan boy
28-02-08, 14:40
εκοψα τον πατο με 2 τρυπες 1 ιντσας.
οι τρυπες δεν ειναι στο κεντρο αλλα πισω δεξια η αριστερα.(θα δουμε)

alan boy
29-02-08, 10:20
Nα και οι φωτο.κατω αριστερα εχω ενα μπαλωμα δεν ειναι τιποτα....ο πατος ειναι 8αρι τζαμι και τα υπολοιπα 5αρι
κοντρες στον πατο να βαλω?μου φαινεται πολυ δεμενο

alan boy
01-03-08, 18:09
Nα και νεες φωτο.εκανα βλακεια με τον πυργο γιατι φαινεται η σιλικονη (τζαμι αμμοβολης)αλλα μαλλον θα κολλησω και απο εξω μαυρο πλεξι γκλας.τα χτενια πως σας φαινονται?με τον τροχο τα εκανα.....αυριο θα ταποσω τις τρυπες και θα το γεμμισω νερο

vasilakis
01-03-08, 18:23
Γιωργο τωρα που βλεπω σε τι υψος ειναι οι κοντρες σε σχεση με τον πυργο υπερχειλησης θα ελεγα οτι πρεπει να κατεβασεις λιγο το πλεξι για να μην ειναι μεσα στο νερο και οι κοντρες

alan boy
01-03-08, 18:56
βασιλη ο πυργος ειναι 43 cm και οι κοντρα στα 44cm.
λες να την ακουμπαει το νερο?
αυριο θα το γεμμισω και θα δω πως δουλευει.
αν ακουμπαει θα την ξηλωσω και θα την βαλω πιο πανω.
μπορω να κατεβασω και λιγο ακομη τα χτενια

για πεστε και τι αντλια χρειαζεται για την επιστροφη απ το sump?ποσα λιτρα και καμια μαρκα?
αυριο θα δοκομασω με μια champion cx2500 που εχω γιΑ αλαγες νερου

vasilakis
01-03-08, 19:07
Ή θα ανεβασεις την κοντρα ή θα κατεβασεις το πλεξι τοσο ωστε οι σχισμες του να ειναι ελαχιστα κατω απο τον πυργο υπερχειλησης.

alan boy
02-03-08, 15:21
σημερα το γεμμισα.
ρε παιδια γιατι το durso πρεπει να εχει ταπα επανω?στη δικη μου περιπτωση δουλευει αθορυβα και χωρις ταπα επανω.:confused:

εστελνα με μια αντλια το νερο επανω και ειναι τελειως αθορυβο :smt120
τελικα οι κοντρες ακουμπανε στο νερο.θα τις σηκωσω πιο ψηλα.
και χανει νερο σταγονιτσες σταγονιτσες απ το μπαλωμα κατω δεξια (να παρει)

τις ξηλωσα τις κοντρες.εκοψα και το δαχτυλο μου λιγοοοοο

να και φωτο

Nik25
03-03-08, 09:53
Eιναι πολυ μικρη η επιστροφη της αντλιας (οπως φενεται και στην φωτο) γιαυτο ο durso δεν κανει θορυβο και δεν σιφωναρει.Σιγουρα θα χρειαστεις μεγαλυτερη αντλια απο τι βλεπω.

alan boy
03-03-08, 12:11
.Σιγουρα θα χρειαστεις μεγαλυτερη αντλια απο τι βλεπω.

ΝΑι ενταξει αυτην την εβαλα δοκιμαστικα.εβγαζε νερο σαν ενα φιλτρο eheim2028 περιπου 1000 λ.το λαστιχο στη φωτο ειναι 16/22 οχι 12/16

ξηλωσα και το πισω τζαμι και σημερα θα κολλησω καινουριο.(χωρις να κοπω αυτη τη φορα)

τι αντλια πρεπει να βαλω? το ενυδρειο θα ειναι καθαρα λιτρα 100λιτρα χωρις το sump.
θα ηθελα μια αθορυβη να καιει λιγο ρευμα δυνατη στιβαρη και να μη χαλαει ποτε............μηπως τα θελω ολα????? :D:D

PascM
03-03-08, 13:14
θα ηθελα μια αθορυβη να καιει λιγο ρευμα δυνατη στιβαρη και να μη χαλαει ποτε............μηπως τα θελω ολα????? :D:D

Όταν την βρεις μας λες και εμάς να την αγοράσουμε :D :D

Nik25
04-03-08, 20:04
Mε κλειστα ματια Eheim 1250 (1200litr/h).Φοβερο εργαλειο.Θα ειναι οτι πρεπει.

alan boy
15-04-08, 22:35
λοιπον εχουμε προχωρισει λιγο

πηρα σκιμμερ http://www.tmc-ltd.co.uk/aquarium/v2skim-skimmers.asp το μοντελο 600
αντλια eheim compact 3000 με τ θα σπαει σε 2 εξοδους για περισοτερη κυκλοφορια
1 tunze 6025
1 coralia 1
αυτα http://cgi.ebay.com/Salinity-Refractometer-digital-pH-Meter-Aquarium-ATC_W0QQitemZ230241887076QQihZ013QQcategoryZ20755Q QcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262#ShippingPa yment

λαμπες τ5 4χ24 aqua medic 2 10000κ 1ακτινικη 1 15000κ φωτιστικο τελικα εκανα DIY
σαμπ 50χ40χ45 υψος
τσιλερ οχι ακομα(αλλα αν ολα πανε καλα ναι)

θελω να ρωτησω για μηχανικο φιλτρο εχω ενα 2213.μηπως ειναι καλυτερα να παρω ενα με καλαθακια, μικροτερο καδο και μικροτερη κυκλοφορια? οπως αυτο? http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=223202&t=temartic_e&userid=DkUQNSIYx00M7iubBD6XoPRjJeUIodH63y4

και κατι αλλο καλσιουμ ριακτορ υπαρχει καποιος "κανονας" στα λιτρα που μπενει?δηλαδη πανω απο ποσα λιτρα?η μπενει και σε μικρα ενυδρεια?
ευχαριστω

alan boy
15-04-08, 22:44
εχω ετοιμασει και τους 4 ανακλαστηρες(ειναι οι απλοι τ8 )που θα μπουν μες στο καπακι φωτο αυριο.
οπως και της ξυλινης βασης με ντουλαπια (φοβερη)
τα durso εγιναν 2 τελικα τις 1 ιντσας

konchrist
15-04-08, 22:45
Αντε Γιωργο κανε το θαλασσινο για να παρουμε σειρα με την βοηθεια της εμπειριας που θα αποκτησεις. :):):):)

accnt
16-04-08, 08:10
Ωραία τα durso!!!

Calcium reactor θα χρειαστείς ανάλογα με τα κοράλλια που θα βάλεις. Αν το ενυδρείο σου είναι σχεδόν μόνο με Sps κοράλλια και δεις ότι τα συμπληρώματα που βάζεις πλεον δεν συμφέρουν, τότε μπορείς να σκεφτείς και αυτήν την λύση. Είναι και εύκολοι στην κατασκευή του σαν Diy...;)

alan boy
16-04-08, 13:40
να και οι φωτο

Tricky
16-04-08, 15:00
Ωραια φαινονται ολα ...

Ριακτορα μπορεις να παρεις ενα Αμερικανικο που κυκλοφορει ...ειναι για nano reef και κοστιζει καμμια 35 ευρω ...μια χαρα φαινεται (φυσικα θες εξτρα μπουκαλες co2 , μανομετρα κλπ κλπ αλλα αυτα απο Ευρωπη).

Αν υπαρχει η δυνατοτητα , εγω ειμαι υπερ του ριακτορα ακομα και σε μικρα ενυδρεια ....

alan boy
16-04-08, 17:04
Ωραια φαινονται ολα ...

Ριακτορα μπορεις να παρεις ενα Αμερικανικο που κυκλοφορει ...ειναι για nano reef και κοστιζει καμμια 35 ευρω ...μια χαρα φαινεται (φυσικα θες εξτρα μπουκαλες co2 , μανομετρα κλπ κλπ αλλα αυτα απο Ευρωπη).
....

35 ευρα??
μανομετρα και 3κιλη μπουκαλα εχω.και ph controller :D :D

Tricky
17-04-08, 06:15
Αυτο ειναι το μηχανακι :

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=RIO-29709&Category_Code=creactor

Google it για reviews και ισως καλυτερη τιμη προιοντος / μεταφορικων σε σχεση με παραπανω λινκ.

Θα σου στειλω πμ απο που και πως το αγορασα εγω ωστε να βγει 35 ευρω ;)

accnt
17-04-08, 07:27
Εγώ πάντως σε τόσο μικρό ενυδρείο δεν θα έβαζα CR. Και ούτε "πολύπλοκες" συσκευές. Θα προσπαθούσα να το κρατήσω όσο απλούστερο γίνεται. Άλλωστε CR χωρίς πολλά SPS δεν έχει και πολύ νόημα.

Στο δικό μου, που είναι 250 λίτρα, κρατάω χαλαρά το Ca σε υψηλά επίπεδα με turbo calcium.
Μην ξεχνάμε και τις "παρενέργειες" που έχει ένα CR.

alan boy
17-04-08, 08:14
Μην ξεχνάμε και τις "παρενέργειες" που έχει ένα CR.

να πουμε λιγα γι αυτο :rolleyes: :rolleyes:

accnt
17-04-08, 08:32
Τα μειονεκτήματα ενός CR είναι το αυξημένο κόστος απόκτησης του ίδιου του CR, αλλά και του συνοδευτικού εξοπλισμού, μείωση του Ph στο ενυδρείο, μεγάλη αύξηση του Kh στου ενυδρείο (με προσοχή και όχι υπερδοσολογία λύνεται), σωληνώσεις και χρήση αντλίας για την τροφοδοσία του.
Το σημαντικότερο είναι η μείωση του Ph.

Στο μεγάλο ενυδρείο που είχα και με τα τόσα Sps η λύση του CR ήταν ιδανική. Μου έλυσε τα χέρια και στην τελική ήταν πιο οικονομική λύση από το να προσθέτω συνεχώς «ζουμιά».

Όμως τώρα στο 250λιτρο (και με τα κοράλλια που έχω –λίγα Sps-) πραγματικά δεν χρειάζεται. Είναι καρφωμένο στο 450 και αυτό μόνο με το purple up που βάζω μόνο για την κοραλλίνη. Αν δω ότι πέφτει, βάζω λίγο turbo calcium και είμαι οk.

Έτσι αυτό που σου λέω είναι να δεις αν πραγματικά τον έχεις ανάγκη.
Είναι θετικό που έχεις ήδη τον εξοπλισμό και όντως το κόστος του είναι αμελητέο, αλλά αν δεν έχεις αρκετά Spsκοράλλια δεν είναι απαραίτητος.
Και τα Lps χρειάζονται Ca, αλλά το καταναλώνουν πολύ λιγότερο από τα Sps και αυτό γιατί η ανάπτυξή τους, είναι πολύ μικρότερη από αυτή των Sps.

Tricky
17-04-08, 09:07
Αν καποιος δεν διαθετει καθολου παρελκομενο εξοπλισμο co2 , τοτε ισως να μην αξιζει ...ο φιλος ομως εδω εχει αρκετα πραγματα.

ΙΜΟ ενα reef ενυδρειο με στρωμμενο ριακτορα ειναι οτι καλυτερο ακομα και στα λιγα λιτρα ...μαζι με ενα αξιοπιστο συστημα αναπληρωσης και μια ταιστρα μπορει να μεινει βδομαδες ολοκληρες χωρις ''κηδεμονια'' ...μονο αυτος ο αυτοματισμος αξιζει τον κοπο και την επενδυση ειδικα αν γινει εξαρχης οπου οι πειραματισμοι ειναι πιο ευκολοι και οι οποιες ακραιες τιμες προκυψουν (λογω χρησης ριακτορα) θα ειναι σχετικα ''ανωδυνες''.

Απο προσωπικα εμπειρια , τα ζουμια ειναι ευχρηστα μονο στην περιπτωση που εισαι συνεχως ''απο πανω'' ...αρκουν καποιες μερες απουσιας και θα προκυψουν ανισσοροπιες.

Συμφωνω φυσικα οτι η χρηση ριακτορα θελει προσοχη ...καποια ενυδρεια καταστραφηκαν εξαιτιας καποιας δυσλειτουργιας του ολου συστηματος CO2 + reactor.

alan boy
11-11-08, 14:22
μετα απο αρκετο διαστημα πολλες δοκιμες αδιασματα γεμμισματα ηρθε ο καιρος να μυρισει θαλασσα :smt035
μαλλον σημερα θα γεμμισει νερο ro και θα πεσει το αλατι.
μετα βλεπουμε για βραχο και αραγονιτη :smt102
πεστε καμια ιδεα για το πως να μειωσω το κοχλασμα του νερο στο sump
επισης θελω να ρωτησω για μηχανικο φιλτρο εχω ενα 2213.μηπως ειναι καλυτερα να παρω ενα με καλαθακια, μικροτερο καδο και μικροτερη κυκλοφορια? οπως αυτο http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=203202&t=temartic_e&userid=WwnaSFlZJaszOOuswhSGPCybjELxRUFN9Ql

να και φωτο

banik
11-11-08, 14:48
αντε ριξε κ το αλατακι, καλη συνεχεια:D

alan boy
12-11-08, 22:44
επεσε το αλατι χτες το βραδυ με 2κυκλοφοριτες να δουλευουν.
το πρωι εβαλα στην πριζα και την OR 2500 ακουα μεντικ και εβαλα τον ελιγουελ στους 26 βαθμους.
ποτε θα φυγει η ασπριλα?(ειναι αρκετη)
και κατι αλλο μετρησα αλατοτητα και ειναι στο 1020.
ερωτηση:υπαρχει περιπτωση να μην εχει λιωσει ακομη το αλατι?
το αλατι που εβαλα ειναι ακουα λαιτ εριξα περιπου 4κιλα.
το ενυδρειο ειναι 120λκαι το σαμπ 80λ

accnt
12-11-08, 23:10
Υπομονή και θα λιώσει. Που θα πάει...

alan boy
16-11-08, 21:14
ελιωσε τελικα :smt003
αλατοτητα1025 και ειμαστε ετοιμοι για βραχο.αυριο θα αποφασισω απο που :smt088:sad:
εκανα και βαση.
ακουσα ενα σεναριο οτι δε χρειαζετε να μπει βαση για το βραχο.
παιζει κατι τετοιο?
και κατι αλλο εχω 2αντλιες μια κοραλια 1 και μια τουνζε 6025 επισης την επιστροφη της ακουα μεντικ OR2500 την εχω σπασει σε 2 εξοδους ειναι κατι που πρεπει να προσεξω για την κυκλοφορια πανω στο βραχο?
να πω οτι σαν αρχαριος θα ηθελα να βαλω μαλλακα και μετρια κοραλια και πολυ αργοτερα κανα sps

odin79
18-11-08, 12:34
η βαση δεν ειναι αναγκαιο να μπει αν και συνισταται..εγω δεν εχω ας πουμε και δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα μεχρι τωρα..παντως η βαση διασφαλιζει οτι η κυκλοφορια γινετε πιο αβιαστα κατω απο τον βραχο ενω χωρις την βαση τα σημεια που θα θαφτουν στην αμμο θα νεκρωσουν και ετσι θα χασει ο βραχος μερος της βοιολογικης του ικανοτητας..καλο ειναι να μπει ενας κυκλοφοριτης πισω απο τον βραχο ετσι ωστε να διασφαλισεις οτι δεν θα υπαρχουν νεκρα σημεια (εστιες νιτρικων και αλλα κακα) αναμεσα στον βραχο..

alan boy
20-11-08, 11:27
σε 200 λιτρα νερο 125ενυδρειο+70 το σαμπ ποσο αντιφωσφορο και ανθρακα πρεπει να βαλω?
ο αντιφωσφορος ειναι της ακουα λαιτ.
ανθρακα εχω ενα της eheim,να παρω καποιον καλυτερο?

Manolis
21-11-08, 19:10
Πολλες φορες δεν ειναι σωστο να κρινουμε απο τα λιτρα αλλα και απο τα ψαρια και τα κορραλια που εχουμε μεσα.Αν εχεις πολλα ψαρια για πχ καλο ειναι να αυξανεις τις ποσοτητες αν ταιζεις πολυ το ιδιο.Γενικοτερα πολλες μαρκες εχουν οδηγιες που σου προτεινουν ποσο,μαζι και με την δικια σου κριση θα εχεις ενα καλο αποτελεσμα

Εγω χρησημοποιω τον seachem.Αποφευγω τα προιοντα που ειναι σε μορφη σφουγγαρι γιατι εμενα προσωπικα μου μαζευαν αρκετη βρομα που πιστευω οτι ειναι πηγη νιτρικων και ενοιτε οτι δεν την θελουμε ειδικα στα ρεεφ enydreia

alan boy
03-12-08, 18:46
εχτες μπηκε ο βραχος.μπορω να πω ηταν πολυ καθαρος.
απλα τον εβαλα μεσα αλλα να δω τι στησιμο θα του κανω :confused:
πηρα και αραγονιτη ζωντανο 20κιλα για dsb sto sump μια και τον βρηκα καλη τιμη αλλα ακομα δεν τον εριξα
ανθρακα matrix και αντιφωσ ακουα λαιτ τα οποια ακομα δεν εβαλα.
εχω 1 τουνζε 6025 και μια koralia 1 πιστευετε οτι πρεπει να τις βαλω και τις 2?υποψιν και τα 2500 λιτρα της OR που γυριζει απο το σαμπ τα οποια τα εχω σπασει σε 2 εξοδους.

Manolis
04-12-08, 07:01
Κοιτα καλο ειναι να τις βαλεις τωρα που κουραρεις τον βραχο .Οσο πιο πολυ τοσο καλητερα.Αργοτερα βλεπεις...

accnt
04-12-08, 08:31
εχτες μπηκε ο βραχος.μπορω να πω ηταν πολυ καθαρος. Δεν ξέρουμε αν είναι κουραρισμένος. Οπότε άστον μερικές μέρες και κάνε τις μετρήσεις σου.
απλα τον εβαλα μεσα αλλα να δω τι στησιμο θα του κανω :confused:
πηρα και αραγονιτη ζωντανο 20κιλα για dsb sto sump μια και τον βρηκα καλη τιμη αλλα ακομα δεν τον εριξα Ρίχτον...
ανθρακα matrix και αντιφωσ ακουα λαιτ τα οποια ακομα δεν εβαλα. Βάλτα και αυτά.
εχω 1 τουνζε 6025 και μια koralia 1 πιστευετε οτι πρεπει να τις βαλω και τις 2? Ανάλογα με τα κοράλλια που θα βάλεις. Βάλτε για αρχή και μετά βλέπεις. Έτσι και αλλιώς θέση θα τις αλλάξεις αρκετές φορές, μέχρι να βριε την καλύτερη θέση.
υποψιν και τα 2500 λιτρα της OR που γυριζει απο το σαμπ τα οποια τα εχω σπασει σε 2 εξοδους.

....

alan boy
04-12-08, 09:29
εχτες το βραδυ εκανα μετρησεις
και εχουμε
no2=0
no3=0
phosphate=0
αμονια=0
kh=5
οι μετρησεις εγιναν με τεστ API.
ειναι λογικο να ειναι ολα στο 0(μηδεν):confused:?
α να πω οτι και το σκιμερ επιτελους εβγαλε πολυ λιγο αφρο στο ποτηρακι

vasilakis
04-12-08, 10:07
Απο τη στιγμη που εβγαλε βρωμια το σκιμερ εχουμε ενα ακομα λογο να πιστευουμε οτι δεν μπορει να ειναι ολα μηδεν .
Οσο καθαρος και να ειναι ο βραχος , κατι θα αφησει στο νερο.
ΒΑλε και τους δυο κυκλοφορητες να τον χτυπανε και ξαναμετρα μετα απο 2-3 μερες.

accnt
04-12-08, 10:33
Το θέμα είναι τι χρώμα είχε ο αφρός στο κύπελλο του skimmer. ;)

alan boy
04-12-08, 10:49
παιδια ο αφρος ηταν σαν νερο διαφανης.
και ηταν πολυ πολυ λιγο σχεδον τιποτα.
και ο αφρος που γινεται μεσα στο σκιμερ πριν πεσει στο κυπελο ειναι τελειως διαφανης.

accnt
04-12-08, 14:00
Αυτό που περίμενα....
Δεν έχεις ακόμη τπτ οργανικό για να το "πετάξει" έξω το skimmer.
Και με τα αποτελέματα των test που έκανες φαίνεται ότι ο βράχος είναι μια χαρά.

alan boy
04-12-08, 14:10
να ταισω μερικα φυλαρακια τροφη?
να και τα τεστ
μονο της αμωνιας λειπει που και αυτο ηταν μηδεν

accnt
04-12-08, 14:27
Ρίχνε κάθε μέρα λίγη τροφή και μετά από 3-4 μέρες ξαναμέτρα για να δούμε πως τα πάει ο βράχος σαν «βιολογικό φίλτρο». Μην το παρακάνεις όμως…

alan boy
04-12-08, 23:21
εφαγα ενα απογευμα γι αυτο :smt088.πως σας φαινεται? :smt102

nikman
05-12-08, 00:04
Καλύτερα από την πρώτη φορά.
Το ΚΗ σου είναι μόνο 5;
ποιό αλάτι έβαλες; αλατότητα;

alan boy
05-12-08, 07:17
ναι ειναι μονο kh5.
αλατι εβαλα ακουα λαιτ
αλατοτητα 1025
εχτες εριξα 1,5κουταλια σουπερ μπαφερ για να παρουμε λιγο πανω :smt003



κατι αλλο, τον αραγονιτη τωρα πως τον ριχνω?σταματαω κυκλοφοριτες και αντλια και βουρ μεσα?θα θολωσει το νερο?λογικα επιδη ειναι ζωντανος δεν τον ξεπλενω ετσι??

madfdg
05-12-08, 08:37
Δεν σταματάς τπτ ...βουυυυρ μέσα!Το νερό θα θολώσει.Αν είναι ζωντανός δεν τον ξεπλένεις!Μικρό το ΚΗ σου και αν συνεχίσει έτσι στις αλλαγές θα έχεις πρόβλημα:(

alan boy
05-12-08, 08:40
!Μικρό το ΚΗ σου και αν συνεχίσει έτσι στις αλλαγές θα έχεις πρόβλημα:(



εχτες εριξα 1,5κουταλια σουπερ μπαφερ για να παρουμε λιγο πανω :smt003

κωστα πιστευω να ανεβει λιγο.σε 24 ωρες λογικα θα το μετρισω

madfdg
05-12-08, 08:46
Οτι θα ανέβει είναι σίγουρο.Αν όμως σε κάθε αλλαγή νερού σου δίνει τόσο χαμηλό ΚΗ νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα:(! Κάνε μια δοκιμη όταν είναι να κάνεις την αλλαγή και μέτρα στο δοχείο της αλλαγής πόσο ΚΗ σου βγάζει το αλάτι!Αν σου βγάζει και εκεί χαμηλό μάλλον θα πρέπει να το αλλάξεις σύντομα!

accnt
05-12-08, 08:47
Μια χαρά το βλέπω τον βράχο έτσι.
Ίσως να πρόσθετες καμιά πετρούλα κάπου, έτσι ώστε κάποια σπηλιά να έχει μόνο ένα άνοιγμα.

alan boy
05-12-08, 08:57
Οτι θα ανέβει είναι σίγουρο.Αν όμως σε κάθε αλλαγή νερού σου δίνει τόσο χαμηλό ΚΗ νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα:(! Κάνε μια δοκιμη όταν είναι να κάνεις την αλλαγή και μέτρα στο δοχείο της αλλαγής πόσο ΚΗ σου βγάζει το αλάτι!Αν σου βγάζει και εκεί χαμηλό μάλλον θα πρέπει να το αλλάξεις σύντομα!

α δηλ το αλατι φταιει?εγω νομιζα το νερο που ειναι απο ro. παντως μετρησα με 2 τεστ API και TETRA και μου εδιξαν και τα 2 πεντε.
το αλατι ειναι της ακουα λαιτ.
πεστε καμια αλλη μαρκα :-P

madfdg
05-12-08, 09:04
Με νερό όσμωσης όταν έκανα αλλαγές το Tropic marin pro reef μου έδινε 11ΚΗ στο δοχείο αναπλήρωσης ;) Ο αραγωνίτης πάντα boostαρει τις μετρήσεις μας αλλα μην φανταστείς κάτι xtreme!Εχω την εντύπωση πως το αλάτι σου δίνει τόσο χαμηλό ΚΗ (έτσι και αλλιώς δεν έχεις και τπτ άλλο μέσα στο ενυδρείο τώρα:rolleyes:)

vasilakis
05-12-08, 09:19
Επειδη χρησιμοποιουσα το συγκεκριμενο αλατι εχω να πω οτι εδινε πολυ καλες τιμες ΚΗ Ca και Mg . Απο ιχνοστοιχεια τωρα δε μπορεις να πεις τι εχει σε σχεσγ με τα αλλα αν δεν κανεις χημικη αναλυση.
Ca 390
Kh 10
Mg 1290

alan boy
05-12-08, 09:47
ναι βασιλη θυμαμαι που ειχες γραψει καλες κριτικες για το συγκεκριμενο αλατι.
τι να πω οπως ειπε και ο κωστας μονο βραχο εχω στο ενυδρειο,δε νομιζω να φταιει κατι αλλο.

akisk
07-12-08, 10:29
Εμένα το τεστ της Tetra μου έδειχνε KH ~7 και μέτρησα με Salifert 9. Εμπιστεύομαι περισσότερο το δεύτερο.
Σαν αλάτι όμως της Tetra μου έδωσε πολύ καλές μετρήσεις και αυτό χρησιμοποιώ τώρα στο 230άρι. Πριν στο νάνο έβαζα TropicMarin Pro που μου είχε ανεβάσει αρκετά το Μαγνήσιο.
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου Alan. ;)

alan boy
08-12-08, 09:59
αυτο ειναι το τελικο

klaz
08-12-08, 10:07
μου δινει ενα αισθημα ανασφαλειας το στησιμο.
σιγουρα μπορεις και καλυτερα γιωργη.
δε φωναζεις τον γνωστο κουρου,εεεεε,γκουρου ηθελα να πω να σε βοηθησει..?:D:D

accnt
08-12-08, 10:10
Είναι όμορφο το στήσιμο και "περίεργο" και μπορείς να τοποθετήσεις και κοράλλια.
Βέβαια το θέμα της ευστάθιας είναι μεγάλο...

alan boy
08-12-08, 10:12
ρε φιλε 3 ωρες εφαγα χτες γι αυτο.......
σταθερο ειναι παντως. τουβλο (χα χα)
εχει και αρκετες τρυπες μεσα για να περνουν τα ψαρακια.
δε βαζω ξανα χερι μεσα τετοια ταλεπωρια ο βραχος δεν ειδε ουτε οταν τον εβγαζαν απο την ινδονησια.

accnt
08-12-08, 10:14
Έτσι είναι αυτά τα πράγματα... :D

alan boy
19-01-09, 22:30
σκιμερ tmc600 προηγουμενο ηταν το ρεμορα.ανθρακας+αντιφωσφορος μεσα σε εσωτ φιλτρο στο σαμπ.
kh-8 αμονιες νιτρικα ολα μηδεν.
αλγη πρασινη αρκετη
1τανκ 1γκραμα 1κλοουν 1φαιερφις 3χρομις 1γκομπυ 1γαριδα
1μανιταρι 1 εφυλια 1ρεκορδεα

vasilakis
19-01-09, 22:44
Καποιος εβγαλες λιγο αλγη :roll: !!!
Βγαλε οση μπορεις με το χερι και περιμενε.
Αν μπορουσες να βρεις κανα tangακι ή κανα foxface να σου δανεισουν για λιγο ...:rolleyes:

alan boy
07-02-09, 09:24
λοιπον μετα την εισβολη των 4 τουρμπο σνειλ αλαξαν πολα πραγματα.(προς το καλυτερο ε?)
επισης εβαλα 2γαριδες μια κλινερ και μια τσερυ και εναν μικρο κοκινοπο αστακο και μερικα lps
μετρησεις ca 420 mg 1280 sal 1024 ph8.1 kh-8 αμωνια δεν μετρησα νιτρικα φοσφορικα μηδεν
επισης σε 2 μηνες λειτουργιας δεν εχω κανει αλαγη νερου.
να και φωτο

madfdg
07-02-09, 09:42
Τα καλά πρώτα :D:D
Μετρήσεις μια χαρά (μετρα που και που και την αμμωνία)
Απο άλγη πας πολύ καλά!

Πάμε στα άλλααααα!
Η cherry τι γαρίδα είναι?? Δές εδώ μήπως την βρείς http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=497+525
όπως επίσης και τον αστερία http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=497+528
ώστε να είμαστε σίγουροι οτι είναι safe :rolleyes:

madfdg
07-02-09, 09:44
Ωωωωωπ σορρυ!Αντί για αστακό εγώ διάβασα αστερία:rolleyes:

alan boy
07-02-09, 09:53
μα εχω και αστερια!!!!!
αν δεις κατω αριστερα......φαινεται κατι πορτοκαλι
και λεω που τον ειδε???

madfdg
07-02-09, 10:01
:D:D:D

Για δες λίγο και πές τι πλασματάκια είναι!

madfdg
07-02-09, 10:13
Alan και κάτι άλλο ....... προγραμμάτισε και καμία αλλαγή νερού!!Μόνο καλό θα κάνει;)

alan boy
07-02-09, 10:15
ο αστεριας ειναι αυτος http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+528+581&pcatid=581
και η γαριδα αυτη http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+525+697&pcatid=697

madfdg
07-02-09, 10:22
Ωραία και τα δύο!!!
Όσον αφορά τον αστερία , πολύ φοβάμαι πως δεν θα σου ζήσει για πού καθώς το ενυδρείο σου είναι "φρέσκο" και δεν έχει τροφή για αστερία:rolleyes:
Όσον αφορά την γαρίδα , τσέρυ σου την είπε ο πετσοπάς?:D:D Debelius απο εδώ και πέρα θα την λές! Καλό θα ήταν να έπαιρνες ή 2 cleaner ή 2 Debelius αφού εύκολα γίνονται ζευγάρι και μπορείς ευκολα να πάρεις γέννα (άσχετα αν δύσκολα την κρατάς);)
Σε κάθε περίπτωση να σου ζήσουν!!!

Neoklis
07-02-09, 10:36
Ωραιος ο Γιώργος!!!!!!:):):)
Καλα πας!!! Ομορφο αποτελεσμα για τοσο λίγο χρονικό διάστημα...;)

Απο ψάρια καλα εισαι μην βαλεις αλλα... Αντε κανενα gobie να ανακατεβει λιγο την αμμο.

alan boy
07-02-09, 11:47
α μια και το εφερε η κουβεντα, εβαλα ενα γκομπυ αλλα το εχω χασει.
δεν το εχω δει για 8 μερες.
λετε να ανεχωρισε για αλλο κοσμο?

Neoklis
07-02-09, 13:53
ποιο εβαλες?

alan boy
07-02-09, 18:42
ποιο εβαλες?

αυτο

alan boy
18-02-09, 23:34
παιδια προβλημα!!!!!!πριν 8-10μερες ειχα ριξει (τελικα πολυ) μαγνησιο.
τωρα μετρησα μαγνησιο και εχει καρφωσει στο 1440
τι κανουμε?

maikl
18-02-09, 23:44
....μηπως καμια αλλαγη? :confused:

vasilakis
19-02-09, 01:05
Τιποτα απολυτως Γιωρη!
Εγω ειχα 1500 τον περισσοτερο καιρο χωρις να ριχνω τιποτα.
Αστο να πεσει μονο του.

alan boy
07-03-09, 00:45
ρε παιδια να ρωτησω κατι ακομη, πολες φορες τωρα τελευταια ακουω στο ενυδρειο χτυπηματα σαν να χτυπα καποιος το τζαμι με σφυρακι.
τι μπορει να ειναι???????

harilaos
07-03-09, 00:53
Απ' ότι έχω διαβάσει, mantis (??)

alan boy
07-03-09, 10:59
κατι τετοιο φοβαμαι και εγω
να πω επισης οτι ενω ολες οι μετρισεις ειναι αψογες χανονται ξαφνικα ψαρια.
τα μικρα σε μεγεθος δεν τα βλεπω καθολου ομως το μπλου τανκ το οποιο ηταν πιο μεγαλο 5cm ενω ηταν πολυ καλα ξαφνικα το βρηκα νεκρο.
υπαρχει περιπτωση να τα σκοτωνει αυτη η γαριδα?
και πως ειναι η οψη της?εχουμε κανα λινκ?
και το ποιο συμαντικο πως την βγαζουμε???????????

να και μια φωτο με το μακαριτη μπλου τανκ :cry:

βρηκα αυτες http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+525+1702&pcatid=1702
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+525+2281&pcatid=2281
να υπαρχουν και αλλα ειδη?

sifnos
07-03-09, 11:04
κανε μια αναζητηση θα βρεις απαντησεις.ειναι σαν αλογακι τις παναγιας

maikl
23-06-09, 07:15
...τελικα τι εγινε ,βρεθηκε ο ενοχος?

alan boy
23-06-09, 15:36
οχι ακομη.
καθε βραδυ λεω θα βαλω παγιδα αλλα ολο το αναβαλω.
παντως το τικ τικ ακουγεται.
ιδιαιτερα οταν ριχνω τροφη

arkoujohn
18-08-09, 11:35
Τελικά δεν μαθαμε ποτέ τι εγινε με αυτή την mantis???
Χθές έβαλα και εγώ L.R. στο ενυδρείο πρόλαβα δυο mantis όσο ξέπλενα το βράχο πριν τον τοποθετήσω αλλά εκει που καθόμουν το βράδυ να σου η τρίτη που δεν έφυγε με το ξέπλυμα!!!
Τωρά δεν ξέρω δουλευει αυτή η παγίδα ή να βγάλω πάλι όλους τους βράχους?
Δεν τον θέλω αυτο τον "δολοφόνο" μέσα στο reefaki μου θέλω ήρεμα πράγματα, οχι να ψάχνω ώς Νικολούλη εξαφανισμένα πλάσματα που κάποτε ζούσαν στο ενυδρείο μου..
http://www.aquatek.gr/vb/images/misc/progress.gif

alan boy
18-08-09, 13:10
εχω ευχαριστα πραγματα.........
απλα εδω και περιπου 3εβδομαδες σταματησε το τικ τικ.
τωρα τι επαθε δεν ξερω παντως εγω δεν την ειδα ποτε.
μονο την ακουγα.
συντομα ομως εχει μετακομιση στα 270 λιτρα

arkoujohn
18-08-09, 16:40
Αμ έλα που εγώ την είδα κιολάς....
Αυτή η παγιδα με το κομμένο μπουκάλι δούλεψε σε κανέναν???

alan boy
18-08-09, 18:39
εγω 2 βραδια που το εβαλα δεν επιασα τιποτα.

arkoujohn
18-08-09, 18:43
Ισως επειδη δεν υπήρχε τιποτα.
Τώρα παρατήρησα ότι υπάρχει και ένα μικρό μαύρο καβούρι, είναι και αυτό ανεπιθύμητο?
Μα καλά πόσα πράγματα κουβαλάει αυτός ο ζωντανός βράχος???

alan boy
18-08-09, 19:12
οτι υπηρχε υπηρχε αφου το ακουγα καθε μερα και ιδιαιτερα οταν ταιζα.
καβουρι εξω :smt065


Μα καλά πόσα πράγματα κουβαλάει αυτός ο ζωντανός βράχος???
δε μπορεις να φανταστεις ποσα :D

arkoujohn
18-08-09, 19:18
και το καβουρι εξω???
Πως το πιανεις αυτό ολο κρύβεται?

alan boy
18-08-09, 19:22
εγω εριξα τροφη βγηκε να για φαγητο και τον επιασα σχετικα πολυ ευκολα.
τωρα ζει μεσα στο σαμπ