PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεια σας


MADFOKIA
24-02-08, 21:27
Γεια σας παιδεια και απο μενα.
Καινουργιοι και μεις.
Φτιαξαμε ενυδρειο 900λιτρων, προς το παρον παμε καλα, βαλαμε κατι ψαρακια για αρχη πηγαν καλα, τωρα βαλαμε και αλλα, αλλα μας εβγαλε το ενα (αυτοκρατορας) κατι ασπρα ελπιζουμε να μην ψοφησει γιατι παρατηρησα οτι οι γαριδες ολο τον περιτρυγυριζουν.
Ειναι αληθεια οτι αμα πανε οι γαριδες στα ψαρια και τα τσιμπανε-καθαριζουν θα ψοφησει?
Ειχαμε ξαναφτιαξει ενυδρειο θαλασσινο ηταν 500λιτρων, τοτε μεναμε Αθηνα αλλα δυστυχως συναιχεια ψοφαγανε τα ψαρια και ακριβα ψαρια οτι θες ειχαμε γιατι δεν μας πληροφορουσαν σωστα πως να το εχουμε. Τωρα ειμαιστε Σαλονικα λογω δουλειας και ειπαμε να ξαναπρωσπαθησουμε. Βρηκαμε καλο μαγαζατορα και οτι μας λεει παντα σωστος προς το παρον, μπορει να τον ξερουν οι Θεσσαλονικεις.
Ελπιζω να παμε καλα.
Δεν το ξερα οτι υπαρχει ιστοσελιδα με θαλασσινα.
Παντως για οτι αποριες σε σας θα ρωταμε.

vasilakis
24-02-08, 21:43
Καλως ηρθες στην παρεα φιλε μου!
Καλο θα ηταν να μας ελεγες δυο λογια παραπανω για το ενυδρειο σου ( εχει ζωντανο βραχο ? τι ψαρια εχει? τι εξοπλισμο εχει? μετρησεις νερου?)
για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.
Οσο για τη γαριδα αυτη ειναι η δουλεια της ... να καθαριζει τα ψαρια απο παρασιτα και οχι να τους κανει κακο εφ΄οσον μιλαμε για την cleaner shrimp .

Raven
24-02-08, 22:24
Καλως ορισες !:smt039

Τσιόνογλου Σταύρος
24-02-08, 22:43
Καλώς όρίσατε :smt039 :smt039 :smt039 νομίζω οτι για ένα ενυδρείο 900Λ.πρέπει να μας κάνετε μια παρουσίαση με πολλές φώτο.

mikele
24-02-08, 22:43
Καλως ηρθες στην παρεα φιλε μου!
Καλο θα ηταν να μας ελεγες δυο λογια παραπανω για το ενυδρειο σου ( εχει ζωντανο βραχο ? τι ψαρια εχει? τι εξοπλισμο εχει? μετρησεις νερου?)
για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.
Οσο για τη γαριδα αυτη ειναι η δουλεια της ... να καθαριζει τα ψαρια απο παρασιτα και οχι να τους κανει κακο εφ΄οσον μιλαμε για την cleaner shrimp .
:smt023 :smt023 :smt023

accnt
25-02-08, 08:42
Καλώς όρισες…

Περιμένουμε μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου.
Υπάρχει περίπτωση κάποια μη εμφανή λάθη ή παραλήψεις να ευθύνονται για τις παλιές απώλειες. Ίσως μπορέσουμε να τα εντοπίσουμε…

MADFOKIA
26-02-08, 21:43
:) Ευχαριστουμε για το καλοσορισμα.
Θα βγαλουμε φωτογραφιες πολλες να μας πειτε την γνωμη σας.
Ναι βαλλαμε και αλλα ψαρακια.
Θα σας γραψουμε λεπτομερως και ονομασιες και μετρησεις.

MADFOKIA
11-04-08, 20:59
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ.
ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΒΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΦΩΤΟ.

Πάνος
11-04-08, 21:18
πανεμορφα πλασματα τα θαλασσινα ψαρια!!! να τα χαιρεστε!! οτι χρειαστειτε οι αλμυροι της παρεας θα σας βοηθησουν!! καλη επιτυχια στο χομπυ

MADFOKIA
11-04-08, 21:32
ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΛΛΕΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
11-04-08, 21:34
Καλώς όρισες…

MADFOKIA
11-04-08, 21:42
ΛΙΓΕΣ ΑΚΟΜΑ

accnt
11-04-08, 22:16
Μεγάλοοοοο ενυδρείο!
Πολύ καλή προσπάθεια.

Αυτό που με ξενίζει είναι η αφίσα πίσω, που επαναλαμβάνεται. Θα ήταν πολύ καλύτερα ένα απλό μαύρο φόντο.

Επίσης ο τρόπος που έστησες το βράχο είναι λίγο περίεργος. Έκανες τρία νησάκια πολύ ψηλά.
Πες μας και λίγα λόγια για τον εξοπλισμό σου.

MADFOKIA
20-04-08, 20:30
ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ.
ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΟΛΑΑΑΑΑΑ ΨΟΦΗΣΑΝ.ΕΜΕΙΝΕ ΕΝΑ BLUE TANG ΝΟΜΙΖΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΦΟΡΕΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΖΩΝΤΑΝΟΣ. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ.
ΤΩΡΑ ΒΑΛΑΜΕ ΚΟΡΑΛΙΑ μαλακά, ΒΑΛΑΜΕ ΛΙΓΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΟΧΙ ΟΛΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ 1/3. ΒΑΛΑΜΕ ΑΝΕΜΩΝΕΣ ΚΑΠΟΥ 3 ΜΕ ΚΛΟΟΥΝ , ΓΑΡΙΔΕΣ, ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ, ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ.
Α ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΘΟΛΩΣΑΝ. ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΑΠΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΣΑΛΙΑ Η ΑΝΕΜΩΝΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ.
ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΤΗ ΔΙΑΡΡΥΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΠΕΤΡΩΝ ΛΟΓΩ ΚΟΡΑΛΙΩΝ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟ ΑΛΛΑΞΕ, ΚΡΕΜΑΣΑΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΛΧΑΛΑΙΝΤ ΝΟΜΙΖΩ ΛΕΓΟΝΤΑΙ(ΩΡΑΙΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΜΕ.
ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΠΑΛΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.
Η ΑΦΙΣΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΑΠΛΟ ΜΑΥΡΟ ΦΟΝΤΟ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΚΕΝΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ.
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?

accnt
20-04-08, 20:49
Τι εξοπλισμό έχεις αναλυτικά...

Mikepap
20-04-08, 21:56
καλως ήρθες στην παρεα!

vasilakis
21-04-08, 00:56
Φιλε μου λυπαμαι για τις απωλειες που ειχες αλλα ηταν και ειναι στο χερι σου η υγεια του ενυδρειου σου...
Εκτος απο αγαπη χρειαζεται και αρκετο διαβασμα (τουλαχιστον στην αρχη) για να μπορεσεις να το διατηρησεις .
Εμεις εδω ειμαστε για να απαντησουμε σε οποιες αποριες σου δημιουργηθουν απο το +-4 ...