PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαρκόφυτο!


mad
23-02-08, 23:59
Θα ήθελα εάν ξέρει κάποιος φίλος να μου εξηγήσει, πως ενώ δεν έχω πολύ δυνατή κυκλοφορία, (ένα MAREA 6000 και ένα MAXI-JET 1200) σε ενυδρείο 400 λίτρα το σαρκόφυτο όταν έκλεισα τον MAREA άνοιξε πιο πολύ, έδειξε σαν να το ενοχλούσε η κυκλοφορία. υπ'οψιν η ροή δεν έπεφτε επάνω του, ήταν στραμμένος στην επιφάνεια, και το σαρκόφυτο στον πυθμένα!!!

accnt
25-02-08, 08:46
Το θέμα όμως δεν είναι το σαρκόφυτο, αλλά το ότι δεν πρέπει να αφήσεις το ενυδρείο σου χωρίς κυκλοφορία.

Η ροή του νερού πολλές φορές «χτυπάει» τα ζωντανά μας έστω και όχι απ΄ ευθείας.

mad
25-02-08, 11:24
Ναι σίγουρα! θα προσπαθήσω να βρω μια λύση, απλά ρώτησα εάν είναι υπαρκτό το πρόβλημα ή εμένα μου φαίνεται έτσι!!

accnt
25-02-08, 13:17
Κοίτα είναι γενικό και στα Lps και στα "μαλακά" κοράλλια, όταν δεν υπάρχει κυκλοφορία "ανοίγουν" περισσότερο. Όμως δεν γίνεται να μην έχουμε κυκλοφορία.
Πολλές φορές όταν τάιζα και ξέχναγα να ξανανοίξω τους κυκλοφορητές τα Lps μου "τουμπάνιαζαν".... :p

madfdg
25-02-08, 18:10
Εγώ πάλι για να μπορέσω να "σταυρώσω" μια bubble την έκανα βόλτες στο ενυδρείο μέχρι που βρήκα τελικά ένα σημείο που της άρεσε.Υπόψην πως σε όσα μέρη την έβαζα σε κανένα δεν υπήρχε άμεση κυκλοφορία:rolleyes:

mad
27-02-08, 20:34
Σολομώντια λύση!! χαμήλωσα τον κυκλοφορητή, και είναι καλύτερα κοιτάξτε!