PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι οι μετρήσεις μου φυσιολογικές?


xaftel
23-02-08, 15:33
Έχω ενα ενυδρείο απο carrefour με κιχλίδες αμερικάνικες και αφρικάνες.Εκανα ένα τεστ της esha με stick και μου έβγαλε ph 6.4 no2 >21d και no3 250.Πως τα βλέπετε?

PascM
23-02-08, 16:04
Χάλια μαύρα!!
Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει? Είναι εντελώς άστρωτο, κάνε άμεσα μεγάλη αλλαγή νερού 60-70% με προσθήκη αντιχλωρίου και στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.
Και δώσε και περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο.

xaftel
23-02-08, 16:38
Είναι γύρω στα 80 λτ και έχω υπερβολικα πολλα ψάρια.σε 1-2 βδομάδες θα βάλω το καινούριο μου σε λειτουργία(400ρι).Εχω ενα οσκαρ κ ενα fenestratis vieja γυρω στα 15 εκ.,ena copadichromis azureus κ ενα labidochromis yellow κι αυτά γυρω στα 15,ενα παπαγαλοψαρο γυρω στα 8,δυο clown κ ενα γλείφτη

Nik25
23-02-08, 16:55
Περα απο την λαθος συνθεση ψαριων σου ,τα λιτρα ειναι βασανιστικα για τους κατοικους που εχεις.Καλυτερα να μην χανεις αλλο χρονο.Δανεισε προσωρινα τα ψαρια σε καποιο πετ να στα κρατησουν μεχρι να παρεις το 400αρι.Και πανω απο ολα αποφασισε τι ειδους ενυδρειο θελεις να κρατησεις.Αλλο αφρικανικες κιχλιδες, αλλο αμερικανικες ,αλλο κοινωνικο αλλο δισκοι κλπ κλπ.Με καταλαβαινεις τι εννοω.Το μονο σιγουρο ειναι οτι το οσκαρ θα χρειαζεται μονο του 400 λιτρα σε λιγο καιρο.

xaftel
23-02-08, 17:19
την εκανα την αλλαγη νερου.απο αυτα που εχω,ποια ταιριαζουν να μπουν μαζι στο 400ρι?

Cydox
24-02-08, 16:43
Αν για αμερικάνες εννοείς τα όσκαρ τότε κράτα τις αφρικάνες, βέβαια μπορείς να προσθέσεις μερικά άτομα ακόμη, για το 400άρι πάντα μιλάω. Για τα παπαγαλόψαρα μπορείς να διαβάσεις το σχετικό thread βγάζει μάτια πιο είναι..αλλά σε περίπτωση που δεν το είδες http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm
Διάβασε για το στρώσιμο και πως γίνεται.

xaftel
25-02-08, 02:13
το εχω διαβασει αυτο,αλλα αφου το εχω πάρει το καημένο να το πετάξω?