PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιές μορφές ζωής καθαρίζουν το ενυδρείο


Manolis
21-02-08, 22:43
Γεία σας.Έχω ένα 120L reef ενυδρείο το οποίο ειναι σε λειτουργία 8 μηνες.Με ένα κυκλοφορητή Marea 4400.Ο βραχος μπαίνει σιγα σιγα μεχρι τώρα 22 κιλά.Και ψοφιο αργονήτι περιπου 12εκ.Η μονη ζωή που ηπαρχει ειναι ενα dumsel που μπήκε εδω 2 μέρες.

1 Τι σαληγκάρια η γενικα τι μορφές ζωής να βάλω για να καθαρήζετε το ενυδρείο απο αλγη και διάτομο και γενικά?(Θέλω να αποφύγω τα χημικά)

2 Χρειάζομαι να να βαλω ανθρακα για να καλύτερη ποιότητα νερού?

(προσπαθω να το κανο berlin)

Ευχαριστώ

Tricky
22-02-08, 00:32
Γεια χαρα φιλε ...

Καταρχην εχεις σκιμερ ? αν οχι θα σου ελεγα να χρησιμοποιεις ενεργο ανθρακα.Το νερο ειναι διαυγες τωρα ?

Επισης χρησιμη ειναι η χρησιμοποιηση αντιφωσφωρου ωστε να απομακρυνεις φωσφωρικα και silicates (υπευθυνα σε μεγαλο βαθμο για τα διατομα που λες).

Απο σαλιγγαρια μπορεις να βαλεις :

1)turbo snail
2)astrea snail
3)trochus snail
4)nassarius

Manolis
22-02-08, 23:55
Όχι skimer δεν έχω.Εβαλα σήμερα seachem άνθρακα.Τι ακριβώς κάνει?
Οπως είπες το νερο δεν είναι διαυγες .Ελπίζω με τον άνθρακα να ειναι καλύτερα.

Επίσης πως δημιουργούνται τα PO4 kai silicate?

Απο σαλιγγαρια Πόσα να βάλω ? απο την εμπειρία και παρατήρηση, πιστεύω θα κρίνω
Ευχαριστω

Τα πήρα 2 turbo snails 5 euro το ένα ειναι καλη τιμή?

Tricky
23-02-08, 01:34
Ο ενεργος ανθρακας αφαιρει πολλα οργανικα απο το νερο και απομακρυνει την ανεπιθυμητη και αντιαισθητικη κιτρινιλα ...ειδικα για ενυδρειο χωρις σκιμμερ , θεωρω τη χρηση ανθρακα απαραιτητη.

Τα PO4 και silicates εισαγονται στο ενυδρειο στο ενυδρειο απο πολλες πηγες (απο το νερο βρυσης εφοσον δεν χρησιμοποιειται RO , απο τις τροφες που ταιζουμε τα ψαρια , απο καποια προσθετα που ριχνουμε κλπ).

Απο σαλιγγαρια , θα ελεγα να βαλεις ενα pack με ποικιλια απο αυτα που σου ειπα (2-3 απο καθε ειδος, nassarius ακομα και περισσοτερα) ...υπαρχουν και πιο αποτελεσματικα σαλιγγαρια αλλα αντε να τα βρεις στο Ελλαντα :(.

Manolis
23-02-08, 01:38
Απο τιμή?

Εκανα edit το θεμα οταν απαντησες οποτε δεν ειδες και την τελευταία ερώτηση!

χαχα

Tricky
23-02-08, 01:43
Τα πήρα 2 turbo snails 5 euro το ένα ειναι καλη τιμή?

Παιζει ρολο και το μεγεθος τους ...3,5 - 5 ευρω ειναι λογικες τιμες;)

accnt
23-02-08, 22:46
Προσοχή στα σαλιγκάρια γιατί όσο και αν δεν τους φαίνεται είναι πολύ ευαίσθητα.... Θέλουν "στρωμμένα" ενυδρεία και πολύ (παρα πολύ) αργή προσαρμογή όταν τα αγοράζουμε...

Manolis
24-02-08, 23:41
Εκανά 2 ωρες προσαρμογή.Καθε 30 λεπτά εβαζα και ενα ποτηρι νερο απο το ενυδρείο.Με την σακούλα μεσα στο ευδρείο για σταθερή θερμοκρασία.

Σωστό?

Επίσης Παράγγειλα όλα τα τέστ της tropic marin και σύντομα θα εχω όλες τις μετρησεις.
Εχω μπερδευτει βεβαια με το PH kai KH δεν χέρω στα reef τι μετρήσεις πρεπει να εχω . η θερμοκρασια μου ειναι 25 και ι πυκνότητα 1.025.

accnt
25-02-08, 09:10
Εκανά 2 ωρες προσαρμογή.Καθε 30 λεπτά εβαζα και ενα ποτηρι νερο απο το ενυδρείο.Με την σακούλα μεσα στο ευδρείο για σταθερή θερμοκρασία.

Σωστό?

Θα προτιμούσα λιγότερο νερό σε πιο τακτά χρονικά διαστήματα. Οι δυο ώρες είναι το ελάχιστο για τα σαλιγκάρια.
Όμως μήπως πρέπει να αναρωτηθούμε τι είδος προσαρμογή κάνουν τα καταστήματα? Και σε συνδιασμό του ότι ένα σαλιγάρι "καταδικασμένο" μπορεί να αντέξει αρκετό καιρό, καταλαβαίνουμε το "ρίσκο"....

accnt
25-02-08, 09:15
Εχω μπερδευτει βεβαια με το PH kai KH δεν χέρω στα reef τι μετρήσεις πρεπει να εχω . η θερμοκρασια μου ειναι 25 και ι πυκνότητα 1.025.

Το Kh πρέπει να είναι 8-10 και το Ph 8,00- 8,30. Bέβαια χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια για να διατηρήσεις αυτές τις τιμές. Δεν είναι όπως στο γλυκό νερό.
Την θερμοκρασία να την ανεβάσεις στους 26-26,5.