PDA

Επιστροφή στο Forum : ραμιρεζι με γαριδες και σαλιγκαρια.


dinos99
20-02-08, 15:23
μπορουν να συνυπαρξουν αυτα τα ειδη???το εχει δοκιμασει κανεις???

Πάνος
20-02-08, 15:37
ειχα καποτε γαριδες αμανο και ραμιρεζι...δε τις πειραζανε...
εν αντιθεση με τα jewel που αναγκαστικα να τα χωρισω....για σαλιγκαρια δε ξερω..

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
20-02-08, 16:11
αν εκδηλωσουν ταση για ζευγαρωμα τα ραμ δεν θα ειναι επικυνδινα για τις γαριδες?

Πάνος
20-02-08, 16:15
τα δκα μου δε το επιχειρησαν ποτε..δε τα πηγαιναν και τοσο καλα...
καποιος που εκανε αναπαραγωγη ραμιρεζι?? ποσο επιθετικα γινονται σαν γονεις??

Τσιόνογλου Σταύρος
21-02-08, 01:12
Τα ραμιρέζια με τις αμάνο δεν μπορώ να πώ ότι είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα και σε εποχή γέννας με τις κόκκινες σοβαρότατο απο εκατοντάδες τις έφτασαν σε λίγες δεκάδες,με τους δίσκους σοβαρότατο να δείτε γέλιο δίσκος 15 και βάλε εκατοστών να τον κυνηγάει 4-5 εκ ραμιρέζι ,σαλιγκάρια δεν ξέρω.Αποτέλεσμα χάρισα τα ραμιρέζια και ησύχασε το ενυδρείο.Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου πιστεύω ότι καλύτερα είναι όταν θέλουμε να κρατήσουμε ζευγάρι ραμιρέζια ή και κάποιο άλλο είδος νανοκιχλίδας να το κρατήσουμε μόνο του ή με τον αριθμο των θηλυκών που του αναλογούν για να έχουμε το κεφάλι μας όσο πιο ήσυχο μπορούμε χωρίς παρεξηγήσεις.

Giorgos
26-02-08, 13:31
Τα ραμιρέζι δεν θα έχουν πρόβλημα να προστατέψουν τα αυγά τους (και αργότερα τα μωρά τους) από τα σαλιγκάρια. Αν θέλεις να βάλεις γαρίδες, οι αμάνο είναι μια καλή επιλογή. Καλό θα ήταν όμως σε περίπτωση που γεννήσουν τα ραμιρέζι να άφηνες ένα μικρό φως αναμένο για να είναι ευκολότερη η "δουλειά" τους.

Στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αφήσεις μόνα τους τα ραμιρέζι με μερικούς otocinclus sp.

dinos99
26-02-08, 14:04
οταν λες οτι δεν θα εχουν προβλημα να προστατευσουν τα αυγα τους εννοεις οτι θα τα τσακισουν τα σαλιγκαρια???αυτη την στιγμη στο ενυδρειο (60λιτρα) εχω μονο 4 αμανο και 4 τσερι τις οποιες θα πρεπει να βγαλω(??).σκευτομουν (οταν επιτελους βρω) να βαλω ενα ζευγαρι ραμ και 5 καρδιναλιους.

MiziGr
26-02-08, 14:15
Εγώ όταν είχα πάρει γέννα από αυτά τα ψαράκια (σε νερό δικτύου και χωρίς καμία προετοιμασία) δεν είχαν κανένα πρόβλημα ούτε με τις amano ούτε με το apple snail.

dinos99
26-02-08, 14:28
δημητρη τι αλλα ψαρακια ειχες μεσα???

MiziGr
26-02-08, 14:32
Είχα και 3 αγγελόψαρα (σκαλάρια). Δηλαδή 5 ψάρια 3 γαρίδες και ένα σαλιγγάρι. Απλά τα είχα σε 120λιτρο