PDA

Επιστροφή στο Forum : θηλυκο δαλματιας ?


Kiki
19-02-08, 13:14
:) γεια σας παιδια! μηπως καποιος απο εσας εχει θηλυκο δαλματιας στην θεσσαλονικη ή στα περιχωρα? εδω και αρκετο καιρο ψαχνω και μαλλον σπανιζουν τετοια κοριτσια.... τι να πω!:(

Σπύρος Μ
21-02-08, 18:05
Ρώτα και σε κανα πετ.Να ξέρεις οτι τα δαλματίας θέλουν βούρτσισμα συνεχώς χρόνο για παιχνίδι χώρο για εκτόνοση .εχεις παιδιά;

Ryu
21-02-08, 18:07
Ρώτα και σε κανα πετ.
.........

aaaooll
21-02-08, 18:26
εδω και αρκετο καιρο ψαχνω και μαλλον σπανιζουν τετοια κοριτσια....
μαλων ρωτησε..

Pritanis
21-02-08, 20:59
μαλλον εχει αρσενικο (το δειχνει και στο αβαταρ) και του ψαχνει γυναικα......

Σπύρος Μ
21-02-08, 21:31
Το λέω αυτό,γιατί παραλίγο να σκοτώσει τον ξάδελφο μου όταν ήταν 6 χρονών.Δέν είναι για παιδιά αυτά τα σκυλιά.Τα θες με χαρτιά πεντιγκρι και τέτοια;Γιατί είδε το μάτι μου στο σχιστό από ιδιώτη150ευρώ το ένα.Είπε όμως πως είναι πιστοποιημένη η ράτσα και 1 που δεν ήταν ηγιές του έκανε κατευθείαν ο γιατρός ευθανασία.Πάντως είναι πανέμορφα.

Kiki
22-02-08, 08:48
εχω αρσενικο και ψαχνω για νυφη βρε παιδια! ναι εχω μια κορη2,5 ετων και σας πληροφορω οτι ειναι αψογος. το μονο κακο που εχουν ειναι οτι συμπεριφερονται σαν κουταβια ακομα και στα 10 τους χρονια και αυτο τα κανει λιγο "αγαρμπα". ειναι πολυ καλα σκυλια ειδικα με τα παιδια και μπορουν να τα προστατεψουν κιολας. ειναι νευρικα πεισματαρικα και θα ελεγα και εκδικητικα... αφου αν τα πηραξεις δεν το ξεχνανε με τιποτα και θα σου τη φυλανε....
ευχαριστω πολυ παντως!
τελικα καμια νυφη υπαρχει?

delta66
22-02-08, 10:00
εχω αρσενικο και ψαχνω για νυφη βρε παιδια! ναι εχω μια κορη2,5 ετων και σας πληροφορω οτι ειναι αψογος. το μονο κακο που εχουν ειναι οτι συμπεριφερονται σαν κουταβια ακομα και στα 10 τους χρονια και αυτο τα κανει λιγο "αγαρμπα". ειναι πολυ καλα σκυλια ειδικα με τα παιδια και μπορουν να τα προστατεψουν κιολας. ειναι νευρικα πεισματαρικα και θα ελεγα και εκδικητικα... αφου αν τα πηραξεις δεν το ξεχνανε με τιποτα και θα σου τη φυλανε....
ευχαριστω πολυ παντως!
τελικα καμια νυφη υπαρχει?

Υπαρχει νυφη αλλα μενει μακρυα.

Τα χαρακτηριστικα παντως που αναφερεις δεν αφορουν ολα τα δαλματιας.
Υπαρχει βεβαια ενας κοινος παρονομαστης σε καθε ρατσα και συγκεκριμενα στα Δαλματιας λεει οτι ειναι πολυ ενεργητικα σκυλια.
Αυτο πολλες φορες μεταφραζεται σε ανυπακοη και νευρικοτητα απο τους ιδιοκτητες τους, ομως αν τους δινουν καθημερινα την ευκαιρια να εκτονωθουν με βολτα και τρεξιμο και το κυριοτερο αλματα (ειναι το δυνατο τους σημειο) δεν θα εχουν προβληματα.
Οσο για τα αλλα χαρακτηριστικα που αναφερεις (πεισματαρικα-εκδικητικα) ειναι χαρακτηριστικα που μπορουν να εμφανιστουν σε ολες τις ρατσες των σκυλιων αλλα και των ανθρωπων :grin:
Καθε ζωο εχει το χαρακτηρα του με τα ελλατωματα του.
Η "Νυφη" παντως δεν εχει δειξει τιποτα απο αυτα τα χαρακτηριστικα.
Ειναι απλως ενα πανεξυπνο ενεργητικο σκυλι που εκτονωνεται στη βολτα και ολη μερα στο σπιτι ειναι "κυρια".
Την εχω απο 40 ημερων, βολτα βγαινουμε χωρις λουρι (πιο συγκεκριμενα, το φοραω εγω στο λαιμο μου γιατι πρεπει να υπαρχει ενα λουρι "καπου" ευκαιρο :rolleyes:). Συνεννοουμαστε με λεξεις και τη γλωσσα του σωματος για το περασμα λεοφορων κλπ

Δεν θα γινουμε συμπεθεροι αλλα σου βαζω καμμια φωτο ετσι να τη δειξεις στον Δαλματο σου να ξερει τι εχασε.
Σου ευχομαι να βρεις μια καλη νυφη (και ηρεμη) για τον φιλο σου.

Φωτο 1 Daizy σημερα, Φωτο 2 βολτα και με χιονι, Φωτο 3 ηρεμια μετα τη βολτα, Φωτο 4 Daizy 8 μηνων, Φωτο 5 Daizy 4 μηνων, Φωτο 6 Daizy 2 μηνων

Kiki
22-02-08, 10:39
θα συμφωνησω μαζι σου. βεβαια υπαρχει και η διαφορα του φυλου. Ξερεις...τεστοστερονη. ειναι πολυ ομορφη παντως η δικια σου.:p

fishme1
22-02-08, 17:02
καταρχην για ποιον λογο πρεπει να ζευγαρωσετε τα σκυλια σας;
παρτε μια ιδεα για τις συνεπειες τετοιων ζευγαρωματων.δεν εχει σημασια που δειχνει γατια κατι αναλογο συμβαινει και με τα σκυλια
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-hh86-niiikos-whyneuter1.jpg

Σπύρος Μ
22-02-08, 19:12
αν γενήσει,θα τα τσεπόσει και θα έχω έναν ακόμα σκήλο:D
ε;αντε και γρήγορα.μπορείς να το βάλεις και σε αγγελίες του τιβι ζάπινγκ.Έτσι είχα βάλει και εγώ για τον Φάτσα το κοκεράκι της γιαγιάς μου και το γκριφοκανισάκαρό μου τον SHIBA τον 1ο.
Τώρα είναι 12 χρονών χώρίς δόντια.

Ryu
22-02-08, 23:26
καλητερα τα ζευγαρωματα να τα αφηνουμε στους υπευθηνους εκτροφεις...
περα απο τα αδεσποτα...τετοια ζευγαρωματα απο ιδιωτες ειναι και η αιτια που υπαρχουν και η κληρονομικες ασθενειες στα καθαροαιμα.που και η ποιο συχνη στα δαλματιας ειναι η κοφωση...γι'αυτο καλητερα kiki στειρωσε τον σκυλο σου και μην τον ζευγαρωσης...που δεν χρεαζετε κιωλας...

Perazzi
22-02-08, 23:56
εχω αρσενικο και ψαχνω για νυφη βρε παιδια! ναι εχω μια κορη2,5 ετων και σας πληροφορω οτι ειναι αψογος. το μονο κακο που εχουν ειναι οτι συμπεριφερονται σαν κουταβια ακομα και στα 10 τους χρονια και αυτο τα κανει λιγο "αγαρμπα". ειναι πολυ καλα σκυλια ειδικα με τα παιδια και μπορουν να τα προστατεψουν κιολας. ειναι νευρικα πεισματαρικα και θα ελεγα και εκδικητικα... αφου αν τα πηραξεις δεν το ξεχνανε με τιποτα και θα σου τη φυλανε....
ευχαριστω πολυ παντως!
τελικα καμια νυφη υπαρχει?
Στο Quikko pet shop στην περιοχή αεροδρομίου πρίν μία βδομάδα ρώτισα φέρνουν ότι θες με χαρτιά καθαροεμίας 700 ευρό

fishme1
23-02-08, 00:46
αντε,αλλη μια φορα για τα πετ σοπ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21629