PDA

Επιστροφή στο Forum : malawi 240 lit.


imichal
15-02-08, 19:21
Πληροφορίες

Διαστάσεις:121 x 41 x 55 cm
Όγκος:240 Litres
Κατηγορία: λιμνη malawi
Φυτά: valisneria
Ψάρια / Άλλα είδη:2 Pseudotropheus sp. Acei , 4 Labidochromis Yellow, 4 Melanochromis cyaneorhabdos (maingano)
Διακοσμητικά υλικά: 18 κιλα αραγωνιτης, 5 κιλα απλη αμμος ιδιου χρωματος, ασβεστολιθικες πετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: juwel Rock
Φωτισμός: 2 x 54 W
Διάρκεια φωτισμού: 11 ωρες
Φιλτράρισμα:1000 litres per hour εσωτερικο & eheim 2215 εξωτερικο
Θερμοστάτης:200 Watt
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:8.2
Γενική σκληρότητα (GH): 18
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 14
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:30% την βδομαδα
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

kats7h0d
15-02-08, 19:35
:cool:Δεν έχω λόγια πολύ ωραίο το ενυδρείο....;):p

Z_X
15-02-08, 19:41
Ομορφο και αυτο,
και εμενα μου αρέσουν τα λιτα ενυδρεία(για κιχλίδες ενυδρεια μιλάω) με λίγες πετρες κάποια φυτά,απλωμένη αμμος....
Αλλα πιστευω θα εχεις πρόβλημα με τα είδη που έχεις,μαλλον θέλεις παραπάνω πέτρα.
Αυτες οι διακοσμήσεις δεν ταιριάζουν σε όλες της κιχλίδες.

thanasis76
15-02-08, 19:52
καλος το και το δικο σου κουκλι....
πολυ ομορφο ειναι αλλα πιστευω οτι θα πρεπει να βαλεις περισσοτερες πετρες για να υπαρχουν περισσοτερες κρυψωνες για ολα....

orck
15-02-08, 20:57
ωραιο ειναι, μονο που θα σου πω και εγω οτι δεν εχεις αρκετες κρυψωνες :)

σε εσενα ειχα πει για τις κιτρινες φωτογραφιες; δεν ειναι ωραιες οι κιτρινες φωτογραφιες...

fotis478
15-02-08, 21:19
Πολύ ομορφο κ απλό.

Στη θέη σου θα προσπαθούσα να φτιάξω περισσότερες σπηλιές.

Andros
15-02-08, 22:12
Ομορφο οπτικο αποτελεσμα, αλλα...πετρες θελεις και αλλες πετρες;) Εχεις 10 ψαρια σε 240 λιτρα ε?? Τοσα εχω κι"εγω αλλα σε 430 λιτρα και δεν τολμω να βαλω αλλα αφου συντομα... περιμενω γονους. Δεν ειναι κακο που εχεις 10 ψαρια σε 240 λιτρα αλλα προσωπικα πιστευω οτι εισαι στα ορια λαμβανοντας υποψη το τελικο μεγεθος που θα παρουν τα ψαρια σου και λαμβανοντας υποψη ακομα το γεγονος οτι συντομα θα αποκτησεις γονους, που αν θελεις να επιβιωσουν καποια, βαλε κι'αλλες πετρες. Παντως ομορφη δουλεια μεχρι στιγμης μπραβο! Τωρα, τα νιτρικα οταν λες οτι ειναι μηδεν??:confused:

nikman
17-02-08, 00:47
Αυτό το ενυδρείο σου Ηλία είναι που μου αρέσει πιο πολύ από τα υπόλοιπα.
Το άγριο τοπίο που δημιουργεί η πέτρα σε ενυδρεία malawi είναι φανταστικό.
Θα συμφωνήσω με τους προγράψαντες ότι θα χρειαστείς κι άλλες πέτρες για να τελειοποιηθεί το τοπίο.
Όμως μη βιαστής να βάλεις ότι πέτρα βρεις. Ψάξε το λίγο και πειραματίσου μέχρι να βρεις τις πέτρες που θα ταιριάξουν.
Το υψηλό gh-kh στο έδωσε ο αραγωνίτης; Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;

Και το ph σου είναι τέλειο!
Δε θα δυσκολευτής καθόλου με το θαλασσινό:D

imichal
17-02-08, 10:38
το gh μου το εδωσε ο αραγωνιτης. Με το που τον εβαλα εκανε σαλτο από το 8 στο 18...... Τοσο καιρο προσπαθουσα να ανεβασω το gh με ασβεστολιθικς πετρες ματαια.....εβαλα τωρα τον αραγωνιτη και ολα καλα!
Το kh το ανεβαζω με σοδιτσα....

orck
17-02-08, 11:03
το kh ανεβαινει με πιο φυσικο τροπο;
επισης τι μαρκα αραγωνιτη πηρες (φανταζομαι νεκρο σε σακουλα σφραγισμενο) και ποσο καλα ταιριαξε με την αμμο, κοκκομετρια, χρωμα;

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να μην μπει μονο αραγωνιτης;
υπαρχει λογος που χρειαζεται η αμμος θαλασσης;


Το kh το ανεβαζω με σοδιτσα....

imichal
17-02-08, 11:16
αν θυμαμαι καλα ηταν της "ocean" ο αραγωνιτης......
ναι νεκρο σφραγισμενο σε σακουλα.....
Αμμο θαλασσης δεν εβαλα. Οταν λεω αμμος εννοω απλή μη ασβεστολθικη αμμος απο το πετ σοπ ιδιου χρωματος και κοκομετριας με τον αραγωνιτη...
Αυτο το εκανα λογω κοστους.....Εδώ στα Χανια ο καθε σακος αραγωνιτη (9κιλων) εχει την εκπληκτικη τιμη των 44 ευρω......(στην Αθηνα εχει 20ευρω...) οπότε εβαλα 2 9κιλους αραγωνιτη ωστε να ειμαι σιγουρος οτι θα επιτυχω τις τιμες gh και τα υπολοιπα απλη αμμος των 4 ευρω το σακουλακι....
Μονο αραγωνιτη βαζουμε συνηθως στα "tanganyika" που θλουν ακομια πιο σκληρο νερο.....
Υποτιθεται οτι βαζοντας ασβεστολιθικε πετρες ανεβαζεις και το gh και το kh αλλα εγω τουλαχιστον 2 μηνες μετα και δεν ειχα δει αποτελεσματα....(ειδικα στο kh που στα Χανια εχουμε 5). Οποτε πηρα δραστικα μετρα.....

soupia
17-02-08, 11:40
Ηλία βάζοντας πιο πολλές πέτρες (ασβεστολιθικές) θα ανέβαινε η σκληρότητα.
Ο αραγωνίτης μετά από κάποιο διάστημα χάνει την ιδιότητα του στο να επηρρεάζει την σκληρότητα ή έχεις μόνιμα αποτελέσματα;

Andreas301
17-02-08, 12:22
Πολύ όμορφο ενυδρείο και αν και κινδυνεύω να φανώ κοινότοπος ,θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στο ότι χρειάζεσαι ΠΟΛΛΕΣ πέτρες ακόμη αλλά όντως μη βιαστείς, να βρεις πέτρες που θα σου δημιουργήσουν την αίσθηση που θέλεις και κυρίως περάσματα και σπηλιές.
Το Rock μου αρέσει άλλωστε το ίδιο έχω κι εγώ, όσο πάει θα γίνεται καλύτερο. Ίσως έχεις μερικά ψαράκια απραπάνω από όσα πρέπει στην πορεία θα το αντιμετωπίσεις όταν θα αρχίσουν οι γέννες.
Το ΚΗ μπορεί να ανέβει και με καλύτερο αερισμό ώστε να διώξεις και το όποιο CO2 υπάρχει (με καμιά αερόπετρα ή καλύτερη ανατάραξη).
Κατά μία άποψη Ηλία είσαι τυχερός γιατί εύκολα ανεβάζεις PH και σκληρότητες όταν θέλεις να βάλεις malawi ή Tanganyika. Δύσκολα κατεβάζεις όταν θέλεις να βάλεις αμαζονίου, όπως στη Θεσσαλονίκη, και θέλεις να αποφύγεις ΡΟ κλπ.
Καλή συνέχεια !

imichal
17-02-08, 14:54
Ο αραγωνίτης μετά από κάποιο διάστημα χάνει την ιδιότητα του στο να επηρρεάζει την σκληρότητα ή έχεις μόνιμα αποτελέσματα;

Νομίζω μονιμα αποτελεσματα....

soupia
17-02-08, 18:16
Ωραία τώρα έχεις σκληρότητα 18. Όταν κάνεις την αλλαγή νερού πόσο πέφτει η σκληρότητα κ μετά από πόσο χρόνο έρχεται πάλι στο 18;

imichal
17-02-08, 18:38
δεν εκανα μετρησεις κατευθειαν μετα την αλλαγή αλλά την επομενη μερα (το αμελησα...) οποτε δεν μπορώ να ειμαι ακριβης στην απάντηση μου....
Την επομενη παντως το πρωι που τελικα εκανα μετρησεις η σκληροτητα δεν ειχε επηρεαστει.....

imichal
01-03-08, 18:24
Mια και ολοι μου ειπατε να βάλω περισσοτερες πέτρες......δεν μπορουσα να κανω και αλλιως....:D

mmbuna
01-03-08, 19:09
Πολύ καλύτερα τώρα με τις πολλές κρυψώνες! Γενναία αλλαγή, μαρέσεις!

Το μόνο που θέλεις να προσέξεις τώρα είναι, να στερεώσεις σωστά τις πέτρες (με το βάρος και το σχήμα τους) ώστε να μην έχεις κατρακύλες όταν τα μικρά αρχίσουν τις εντατικές εκσαφές...

Εύγε, μαρέσει... (τό είπα?)

Z_X
01-03-08, 19:19
Εισαι αρχηγος...

blondi
02-03-08, 16:28
φανταστικο, πολυ ωραιο μπραβο και απο μενα!