PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυτά


Kotsos
14-02-08, 19:49
Υπαρχουν φυτα για θαλασσινο ενυδρειο??? Εγώ έχω κάποιο είδος (οι φωτο είναι λίγο χάλια).. Υπάρχει κάποιο άλλο είδος??

Υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ:)

vasilakis
14-02-08, 20:58
Για ριξε μια ματια εδω...
http://www.marinelifephotography.com/marine/seaweeds/green-seaweeds.htm

Kotsos
15-02-08, 13:13
Για ριξε μια ματια εδω...
http://www.marinelifephotography.com/marine/seaweeds/green-seaweeds.htm
Έίναι πολύ όμορφα. δεν έχω δει όμως κάποιο από αυτά σε πετ σοπ...

Πως μπορω να τα απόκτήσω??:(

accnt
15-02-08, 14:25
Δεν υπάρχουν φυτά, τουλάχιστον με τον ακριβή όρο, στη θάλασσα.
Απ΄ όσο γνωρίζω μόνο οι Ποσειδωνίες έχουν ριζικό σύστημα, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν χαρακτηρίζονται ως φυτά.

Αυτά που βλέπεται είναι μακροάλγες.
Και δυστυχώς όσο παράξενο σας φανεί, δεν τις βάζουμε στο ενυδρείο μας.
Η εξάπλωσή τους είναι ταχύτατη και δυστυχώς αν μπουν, πάντα θα «φυτρώνουν».

Μερικά είδη από αυτές τις μακροάλγες, τις βάζουμε στο sump με φωτισμό έτσι ώστε να καταναλώνουν Νο3 από το ενυδρείο μας. Και πάλι όμως υπάρχει περίπτωση μέσω των σπόρων, το ενυδρείο να γεμίσει. Για να μην γίνει αυτό αφήνουμε τον φωτισμό στο sump όλο το 24ωρο ανοικτό.
Ένας άλλος κίνδυνος που έχουν οι μακροάλγες είναι η απότομη καταστροφή τους (όχι ολική), κατά την οποία αποδεσμεύουν στο νερό ότι έχουν κρατήσει (Νο3) με καταστρεπτικά αποτελέσματα ορισμένες φορές.
Η μόνη αξιόπιστη μακροάλγη (δεν αφήνει σπόρια και δεν πεθαίνει εύκολα) είναι η chaeto.

Προσοχή λοιπόν με τις επιλογές σας…

Kotsos
16-02-08, 20:24
Δεν υπάρχουν φυτά, τουλάχιστον με τον ακριβή όρο, στη θάλασσα.
Απ΄ όσο γνωρίζω μόνο οι Ποσειδωνίες έχουν ριζικό σύστημα, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν χαρακτηρίζονται ως φυτά.

Αυτά που βλέπεται είναι μακροάλγες.
Και δυστυχώς όσο παράξενο σας φανεί, δεν τις βάζουμε στο ενυδρείο μας.
Η εξάπλωσή τους είναι ταχύτατη και δυστυχώς αν μπουν, πάντα θα «φυτρώνουν».

Μερικά είδη από αυτές τις μακροάλγες, τις βάζουμε στο sump με φωτισμό έτσι ώστε να καταναλώνουν Νο3 από το ενυδρείο μας. Και πάλι όμως υπάρχει περίπτωση μέσω των σπόρων, το ενυδρείο να γεμίσει. Για να μην γίνει αυτό αφήνουμε τον φωτισμό στο sump όλο το 24ωρο ανοικτό.
Ένας άλλος κίνδυνος που έχουν οι μακροάλγες είναι η απότομη καταστροφή τους (όχι ολική), κατά την οποία αποδεσμεύουν στο νερό ότι έχουν κρατήσει (Νο3) με καταστρεπτικά αποτελέσματα ορισμένες φορές.
Η μόνη αξιόπιστη μακροάλγη (δεν αφήνει σπόρια και δεν πεθαίνει εύκολα) είναι η chaeto.

Προσοχή λοιπόν με τις επιλογές σας…

Τα διάφορα "φύκια" που υπάρχουν εδώ στην ελλάδα δεν είναι φυτά???

Αυτό το πράγμα που αχνοφαίνετε στις φωτογραφίες μου, μήπως ξέρει κανείς τι είναι??:D

Obelix(Reifen)
17-02-08, 07:08
Αν και είναι πολύ θολή μαλών μια κόκκινη που έχω και εγώ .
Πολύ καλή και καθόλου επεκτατική .
Μια καλύτερη φωτογραφεία θα ήταν φρόνιμο να δούμε ,μήπως έχεις τελικά κάτι που δεν έχω.
Γενικά καλές όλες έκτος απο αυτές που είναι σαν μπίλιες και στις Caulerpa

Θανάσης
25-02-08, 19:05
Αυτά που βλέπεται είναι μακροάλγες.
Και δυστυχώς όσο παράξενο σας φανεί, δεν τις βάζουμε στο ενυδρείο μας.


Σε αυτό επιτρέψτε μου να διαφωνήσω....:rolleyes::D

accnt
25-02-08, 20:18
Δεκτή η διαφωνία.:D
Κοίτα Θανάση δεν είναι κανόνας και είναι και θέμα γούστου.
Η δικιά μου πρόταση είναι να μην μπαίνουν. Οι περισσότερες από αυτές του link είναι επεκτετικές και αν μπουν σχεδόν δεν εξαφανίζονται μετά...
Από την άλλη ο καθένας κάνει ότι νομίζει, εφόσον έχει επίγνωση των πραγμάτων.

Θανάσης
25-02-08, 21:35
:D

η αλήθεια είναι ότι χρειάζονται συχνό κούρεμα...:D:D

Kotsos
25-02-08, 21:41
:D

η αλήθεια είναι ότι χρειάζονται συχνό κούρεμα...:D:D
Αυτό το κόκκινο που έχω (δεν μπορώ να βγάλω καλυτερες φωτο) δεν έχει τάσεις επέκτασης.:D :grin:

Έχει φουντώσει βαίβαια αρκετά αλλά δεν έχει πάει στις διπλανές πέτρες.

Θανάσης
25-02-08, 22:40
εμένα πάντως από έτσι (http://anasios.alx.googlepages.com/mini-100_0060.JPG/mini-100_0060-full.jpg)έγινε κάπως έτσι (http://anasios.alx.googlepages.com/mini-100_0011.JPG) αν και θελω να βαλλω και κάποια κοράλια αργότερα..