PDA

Επιστροφή στο Forum : πλατη για malawi


orck
11-02-08, 22:30
ειδα αυτο (http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=308954&t=temartic_e&userid=TkkbVhx2S3bV2sMxGIe4uBIaibrS3b7lndY) και θα ηθελα την γνωμη σας
http://www.aquaristikshop.com/pictures_g/308954.gif
λεει οτι εχει επικαλυψη απο αληθινη πετρα :rolleyes:
αν το εχει δοκιμασει κανεις και εαν ειναι ικανοποιημενος

σε σχεση με το Rock της Juwel πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλυτερο κυριως γιατι δεν θα εχει επαναλαμβανομενο μοτιβο οπως το rock οταν βαζεις το ενα κομματι διπλα στο αλλο

μηπως το φερνει κανεις Ελλαδα; (για να προσπαθησουμε να στηριξουμε την τοπικη αγορα :D)

george
11-02-08, 23:00
Την έχω στο ενυδρείο μου...όταν πιάσει και άλγη....άψογη...και σε καλη τιμή.

orck
12-02-08, 15:51
Γιωργο ειναι οντως με επικαλυψη αληθινης πετρας;

steady
12-02-08, 19:54
ρε παιδια 81€ πολλα δεν ειναι για ετοιμη πλατη?

orck
12-02-08, 20:07
ναι ειναι πολλα αλλα και εμεις ειμαστε αρκετα... κοροιδα για να τα δινουμε :)
αν σκεφτεις ομως ποσο εχει το Juwel Rock που στο τελος θα σου φαινεται και σαν πλακακι με το πανομοιοτυπο σχεδιο του, νομιζω οτι ειναι καλα

thanasis76
12-02-08, 20:17
ναι ειναι πολλα αλλα και εμεις ειμαστε αρκετα... κοροιδα για να τα δινουμε :)
αν σκεφτεις ομως ποσο εχει το Juwel Rock που στο τελος θα σου φαινεται και σαν πλακακι με το πανομοιοτυπο σχεδιο του, νομιζω οτι ειναι καλα

καλησπερα κι απο εμενα...
η πλατη ειναι οντως πολυ ομορφη...
οσο για τα χρηματα ειναι στην ευχερια του καθενος αν μπορει να τα δωσει...
αυτο που εγω πιστευω ειναι πως ειναι κριμα να σπαταλαμε τοσα λιτρα που μας πιανει μια εσωτερικη πλατη απο τα ψαρακια μας...
το μαυρο χαρτονι η μια αλλη πλατη ψωτογραφιας πιστευω οτι ειναι μια χαρα...

Andreas301
12-02-08, 20:22
Δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη διαφορά το juwel rock. Ίσα ίσα φτηνότερο βγαίνει όταν υπάρχουν προσφορές.
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/edfa89fcab52c06ce8d7221a979dc4a3/cl/details/cnid/v_manufac.585/anid/365012/Juwel%20Motive-Backround%20Rock%20600/

Εγώ μάλιστα το πήρα από Ελλάδα με συνολικά μόλις 15 ευρώ διαφορά παραπάνω (τα δύο τεμάχια) δηλαδή όσο τα μεταφορικά.
Πάντως και αυτό το background φαίνεται ωραίο.
Όσο για το πανομοιότυπο σχέδιο φίλε μου ork πολύ έυκολα δεν φαίνεται αυτό ή και αντιμετωπίζεται.
Μάλιστα στο malawi όλο και κάποιες πέτρες θα ακουμπάνε προς τα πίσω κρύβοντας αυτό που θέλεις.
(αλλά υπάρχουν κι άλλοι τρόποι)

orck
12-02-08, 20:33
φιλε Andreas301 μαλλον δεν τα εγραψα σωστα και παρανοησες
εκανα την συγκριση με το rock 600 (που το θεωρω υποδεέστερο, κυριως λογο της συμετριας των κομματιων του που το κανει να μοιαζει αφυσικο) και ειναι μολις ελαχιστα φτηνοτερο ~€68

οσον αφορα το νερο που εκτοπιζει ειναι περιπου 24 λιτρα (με μεσο παχος 4εκατοστα) δεν μου φαινεται σημαντικο ποσο για 240 λιτρα ενυδρειο

Andreas301
12-02-08, 21:36
Σίγουρα το μονοκόμματο κομμάτι που προτείνεις είναι μάλλον πιο βολικό μια και δεν θα έχεις τη χαραγή στη μέση για να πρέπει να την κρύψεις ούτε και την επανάληψη του μοτίβου (που αντιμετωπίζεται πάντως).

Νομίζω ότι αξίζει το κόπο να το παραγγείλεις αν είναι εντός του προυπολογισμού σου. Συμφωνώ ότι τα λίτρα που καταλαμβάνει είναι αμελητέα, το τριδιάστατο background δεν συγκρίνεται με τίποτα (που είναι ο klaz να υπερασπίσει την τιμή του μαύρου χαρτονιού ?? :D).

Πάντως πληροφοριακά, η σχετικά εμφανής ένωση στη μέση των δύο κομματιών του rock εύκολα "κρύβεται¨αν με ένα κομμάτι ξύλο πιέσεις και ¨σπάσεις" το background στο σημείο της ένωσης ώστε τα κομματάκια να διαχυθούν και στα δύο τεμάχια. Μπορείς μάλιστα να το περάσεις και με λίγη σκούρα άμμο ανακατεμένη με μαύρη σιλικόνη σε σποραδικά σημεία ώστε να κρυφτούν οι ατέλειες.
Για την επανάληψη του μοτίβου απλά βάζουμε (αν θέλουμε) το ένα ανάποδα, βέβαια στην περίπτωση αυτή δεν θα καβαλλήσει η μία εσοχή που έχει στο άκρο στην επόμενη, αλλά αυτό δεν είναι σημαντικό. Εναλλακτικά φροντίζουμε το στήσιμο των πετρών μας να καλύψει σημεία επανάληψης ή βάζουμε και καμιά valisneria. Τέλος πάντων νομίζω ότι είμαι off topic πλέον!

Moutralewn
14-02-08, 14:31
Παίδες και μία άλλη παράμετρος.

Πως θα μπει σε ενυδρείο με κόντρες σαν π.χ.του ΡΙΟ αν είναι μονοκόμματο;

Εγώ στο ΡΙΟ 180 με την πλαστική κόντρα στην μέση, το DIY background που έφτιαξα ( με παρόμοιο πάχος) δεν έμπαινε με τίποτα μονοκόμματο.

Οπότε μήπως μία τέτοια αγορά έχει κάποιους περιορισμούς τελικά;

orck
14-02-08, 15:43
καλα που το ειπες, εχεις δικιο
βεβαια μπορεις να ξεκολησεις την πλαστικη κοντρα (με σιλικονη ειναι) και να την ξανακολησεις μετα

Παίδες και μία άλλη παράμετρος.

Πως θα μπει σε ενυδρείο με κόντρες σαν π.χ.του ΡΙΟ αν είναι μονοκόμματο;

Εγώ στο ΡΙΟ 180 με την πλαστική κόντρα στην μέση, το DIY background που έφτιαξα ( με παρόμοιο πάχος) δεν έμπαινε με τίποτα μονοκόμματο.

Οπότε μήπως μία τέτοια αγορά έχει κάποιους περιορισμούς τελικά;

Andreas301
14-02-08, 21:32
Παίδες και μία άλλη παράμετρος.

Πως θα μπει σε ενυδρείο με κόντρες σαν π.χ.του ΡΙΟ αν είναι μονοκόμματο;



Μπράβο Moutralewn !! αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Η κοινή λογική μερικές φορές μας εγκαταλείπει.
Τα καινούργια RIO300 μάλιστα έχουν δύο κόντρες κιόλας δεν είναι ??

καλα που το ειπες, εχεις δικιο
βεβαια μπορεις να ξεκολησεις την πλαστικη κοντρα (με σιλικονη ειναι) και να την ξανακολησεις μετα

Orck εγώ δεν θα το διακινδύνευα αυτό. Τώρα να κάποιος το έχει κάνει ή εσύ το έχεις ξανακάνει με ασφάλεια.... Καλύτερα background σε δύο κομμάτια.

orck
14-02-08, 22:09
καλα το καλυτερο μου φαινεται οτι ειναι το μαυρο χαρτονακι και τερμα
ειναι και το φτηνοτερο :)

Tolis
14-02-08, 23:11
Το περι ου ο λογος background δεν λυγιζει καθολου? Τοσο λιγο ωστε να μπει στο ενυδρειο στη μεση και να σπρωχθει πισω μετα?

orck
14-02-08, 23:34
10-12 κιλα
αν το καταφερεις και το βαλεις μεσα νομιζω οτι ειναι ευκολο να το σπρωξεις να ακουμπησει το πισω γυαλι

Andreas301
15-02-08, 09:09
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα βάρους αλλά ευλυγισίας όπως ανέφερε ο Tolis. Δυστυχώς δεν μπορείς να το ξέρεις αν δεν το έχεις για να το δοκιμάσεις.. Διαλέγεις και παίρνεις. Εκτός αν ο george που το έχει ήδη βάλει μπορεί να σε διαφωτίσει για το θέμα της ευλυγισίας.