PDA

Επιστροφή στο Forum : Labidochromis Yellow σε ποσα λιτρα??


Apollwnas
10-02-08, 13:40
Καλησπερα δεδομενου οτι οι παραπανω κιχλιδες φτανουν στα 8 εκατοστα θα μπορουσα να στεγασω ενα χαρεμι 1 αρσ 3 θηλυκα σε ενα 60 λιτρο ? Αν ισχυει ο κανονασ λιτρο ανα εκαστο μπορω υποθετικα!

Z_X
10-02-08, 13:50
Καλησπερα δεδομενου οτι οι παραπανω κιχλιδες φτανουν στα 8 εκατοστα θα μπορουσα να στεγασω ενα χαρεμι 1 αρσ 3 θηλυκα σε ενα 60 λιτρο ? Αν ισχυει ο κανονασ λιτρο ανα εκαστο μπορω υποθετικα!
Δεν μπορείς ουτε υποθετικά ουτε πραγματικά...
Λίγα ειναι τα 60 γ αυτο το είδος και οσο για τον κανόνα αστο καλύτερα...

imichal
10-02-08, 14:46
Συμφωνω....

Giannis-malawi
10-02-08, 15:15
σε αυτα τα λιτρα φιλε μου ξεχνας τα παντα απο malawi..

δες αν θελεις κατι απο tanganyika..μικροκιχλιδες..;)

fotis478
10-02-08, 16:05
Μπορείςνα βαλεις ενα ζευγάρι κριμπένσις, αφρικάνες είναι κ αυτές.

Stelios_Rjk
10-02-08, 18:37
Τα labidos γινονται γυρω στα 12-13εκ. και οχι 8 (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=713) (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=713%29). Η αναλογια 1λιτρο για καθε εκατοστο ψαριου ειναι κι αυτη... ξεπερασμενη. 2 ειναι το ελαχιστο οριο και αναλογα παντα με το ειδος, για 4 labs θελεις 120 λιτρα μικτα, περιπου 100 καθαρα και οπωσδηποτε ενα μετρο ενυδρειο στο μηκος. Και παλι εισαι στα ορια αλλα πες πως με μια υποχωρηση το κανεις.
Οπως γραφουν και τα παιδια πας για tanganyika ή kribensis και φουλ στις γεννες.

MiziGr
10-02-08, 19:10
Στα λίτρα σου θα μπορούσες να δοκιμάσεις και ένα ζευγαράκι ραμιρέζι!!!

Apollwnas
11-02-08, 09:23
Οκ φουλ στις γεννες αλλα η απορια μου ειναι τα μικρα μετα τι τα κανουμε ?Κραταμε μερικα κ τα αλλα τα δωριζουμε?τα κραταμε ολα?Η τα δινουμε ολα κ κραταμε το αρχικο ζευγαρι?Αυτη την ερωτηση την κανω για τα ολα τα ειδη ψαριων οχι μονο για τις κιχλιδες!

Stelios_Rjk
11-02-08, 10:05
Κρατας οσα χωρανε/μπορουν να συμβιωσουν και τα υπολοιπα τα δινεις.

Apollwnas
11-02-08, 11:08
Δεν μπορω να πω οτι με καλυψε η απαντηση αφου με αυτη την λογικη μπορω εκ των προερων να βαλω περισσοτερα ψαρια χωρις να περιμενω γεννα!οταν καποιος μουπροτεινει ενα ζευγαρι κ εγω δεν του δωσω τα απαραιτητα για μια γεννα (ανεβασμα θερμοκρασιας ) πχ κ δεν γεννησει δεν μπορω να ειχα βαλει ασ πουμε 6 κ να κραταγα αυτο τον πληθυσμο

george
11-02-08, 11:35
Τα labidos σε 60 λίτρα απλώς....ξέχασε τα :(

Apollwnas
11-02-08, 11:47
ναι το εχω υποψιν μου απλα γενικα ρωταω μετα την γεννα τι κανουμε κ επειδη αναφερθηκαν σε ραμιρεζι κ σε κριμπενσις αναφερθηκα σαυτα.Αν μπορεις να με βοηθησεις στο παραπανω ερωτημα

Giannis-malawi
11-02-08, 13:56
ναι το εχω υποψιν μου απλα γενικα ρωταω μετα την γεννα τι κανουμε κ επειδη αναφερθηκαν σε ραμιρεζι κ σε κριμπενσις αναφερθηκα σαυτα.Αν μπορεις να με βοηθησεις στο παραπανω ερωτημα

δεν μπορεις να βαλεις μεγαλυτερο πληθυσμο γιατι θα γινει χαμος με 5-6 απο αυτα τα ψαρια σε τοσα λιτρα..η γεννα μεχρι να μεγαλωσουν τα μικρα θα περασει καιρος..πιστεψε με θα το χαρεις πιο πολυ ετσι...

με πιο πολλα ενηλικα ψαρια απλα θα εχεις τσακωμους συνεχεια..και πολυ στρες..:(

Apollwnas
12-02-08, 23:05
οκ αν καταλαβα καλα κραταω τα μικρα που χωρανε με το ζευγαρι,και οταν μεγαλωσουν τα μικρα λογικα θα πρεπει να δωσω καποια..Αλλα ποια το ζευγαρι η τα μικρα?Και αν στο μεταξυ υπαρξουν και αλλεσ γεννες?

Stelios_Rjk
13-02-08, 00:51
Το αρχικο ζευγαρι το κρατας, δινεις απο τα μικρα οταν θα εχουν μεγαλωσει τοσο ωστε να μπορουν να δοθουν. Αν παρουσιαστει κι αλλη γεννα παραλληλα απλα εσυ δινεις απο τα μεγαλωμενα και μεγαλωνεις και τα αλλα μεχρι να δωσεις και απο αυτα.