PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο Tricky's nano-reef


Tricky
09-02-08, 11:30
Αγαπητοι φιλοι ,

Μετα απο πολλες καθυστερησεις , ξεκινησε χθες το νεο mini reef μου ...
Αρχικα προοριζοταν για το υπνοδωματιο αλλα κατεληξε και αυτο στο ''σαλονι'' , περιπου 10 εκατ μακρια απο την θεση μου στον καναπε.

Προκειται για ενα Boyu MT-50 χωρητικοτητας 80 λιτρων νερου που προοριζεται να γινει ενα απλο zoa/mushroom tank χαμηλων απαιτησεων, καταναλωσης και συντηρησης.Δεν φτιαχνεται για χομπιστικες αναζητησεις αλλα ως ενυδρειο lifestyle οπου η συνολικη αισθητικη ειναι το ζητουμενο και μονο ....την οποια αναπτυξη θα ειχε μετα απο δυο χρονια , μπορω να την εξασφαλισω απο σημερα αφου τα ζωα που θα ζησουν εκει ειναι μη απαιτητικα και εισαγονται σε γεναιοδωρες ποσοτητες (5 βραχια ζωανθους και γεμισε http://www.aquatek.gr/vb/images/smiles/003.gif )

Το ενυδρειο ειναι ενας κυβος με false back φιλτρo ...μπηκαν δυο PC λαμπες της interpet στα 24 watt (μισες λευκες/μισες μπλε) οι οποιες τροφοδοτουνται απο ενα ηλεκτρονικο εξωτερικο Ballast OSRAM 2 X 24 watt .Μπηκε θερμαντηρας schego 125 watt και o κυκλοφορητης της πλατης φιλτρου.Εξοπλισμος δεν θα μπει μεσα στο τανκ , απολυτως τιποτε.

Μπηκαν 2 χ 9 κιλα ζωντανης αμμου carib sea και δυο κομματια Live rock απο το fish only ....και ξεκιναμε !!

Δεν θα μπει σκιμερ αλλα ισχυρο χημικο φιλτραρισμα και συχνες αλλαγες νερου ...φυσικα θα παει fishless για καποιους μηνες.

Δεν θελω να κουρασω αλλο ...θελω ομως να ευχαριστησω :
1) Τον φιλο Σταθη για την συνδεση/Modification του φωτιστικου και ballast και την κατασκευη του συστηματος Moonlight (που ακομα δεν εχει μπει)
2) Τον Κωστα Madfdg για την ζωντανη αμμο
3) Τον Τασο για την βοηθεια του σε προηγουμενο χρονο
4) Κυριως τον φιλο Gorgi και το Γιωργο της Ζωοφιλιας Περιστεριου που ,ως αλλοι καταδρομεις, βοηθησαν χθες στο στησιμο του ενυδρειου και ειχαν πολλες και καλες ιδεες.

madfdg
09-02-08, 11:33
Καλή αρχή Βασίλη γιατί το αποτέλεσμα της ολοκλήρωσης είναι εκ των προτέρων γνωστό:smt045:smt045

vasilakis
09-02-08, 11:39
Μου φαινεται θα δουμε ενα νεο μικρο εργο τεχνης...:p
Καλη αρχη Bill!!!

Neoklis
09-02-08, 11:46
Θοβερό μου φαίνεται!!! Μπράβο ρε Βασίλη...
Μας έχεις πάρει τα μυαλά με τα μικρά reefάκια!!!!:p

kill_bill
09-02-08, 11:47
Παντα τετοια! Φτου φτου!

Tricky
09-02-08, 11:51
Ευχαριστω παιδια ;)

Περιμετρικα του βραχου θα τοποθετηθουν βραχακια με zoanthus πανω σε egg crate ...θα γινει ενα λιβαδι δηλαδη γεματο zoas χωρις να ''πνιγει'' η αμμος.

O ζωντανος βραχος (ουσιαστικα ειναι ενα μεγαλο κομματι Branch συν ενα μικροτερο στη βαση για ευσταθεια) θα γινει ο ''φαρος'' των mushroom (κυριως ricordea yuma και florida) ωστε σταδιακα να καλυφθει ολοκληρος.

Κομματακια Live rock (rumbles) θα μπουν στην πλατη-φιλτρο τα οποια σε συνδιασμο με το μικρο DSB και τον βραχο του main tank , θα παρεχουν βιολογικη υποστηριξη.

Απο χημικα , θα χρησιμοποιουνται full ανθρακας , ισως καποιες εξτρα ρητινες και αντιφωσφωρο ...η κυκλοφορια θα μεινει στο 10x-12x ...νερο απο RO-DI. Απο προσθετα , θα ριχνω μονο Purple up συν καποιο ΚΗ buffer στο νερο της αναπληρωσης.

Neoklis
09-02-08, 11:54
Βασίλη όσον αφορά την κυκλοφορία, θα έχεις τον κυκλοφορητή της πλάτης?
Αρκεί νομίζεις?

Tricky
09-02-08, 12:00
Θα του βαλω maxi-jet 1200 γιατι ο boyu δεν κανει τιποτε.

Αν μπει αλλος θα μπει στην πλατη ...μεσα στο τανκ δεν μπαινει τιποτε , ουτε καλωδιο ;)

Γενικα , τα soft corals θελουν χαλαρη ροη

inser
09-02-08, 13:22
Βασιλη καλη συνεχεια αν και ειμαι σιγουρος οτι το τελικο αποτελεσμα θα ειναι super..:smt045

Θανάσης
09-02-08, 14:01
Μπράβο!!!:p


Πανέμορφο θα γίνει`!!:rolleyes::D

nikman
10-02-08, 01:23
Μπράβο Βασίλη πάντα πρωτοπόρος... :)

Στη πλάτη έχεις προσαρμόσει κάποια αφίσα ή την έχεις βάψει. Αναφέρομαι στο ωραίο μπλε χρώμα που απορρέει.

Γράφεις ότι θα προσθέτεις kh buffer στην αναπλήρωση του νερού.
Δηλαδή θα έχεις διαλύσει το ζουμάκι στο βαρελάκι της αναπλήρωσης ούτως ώστε να εισέρχεται σταδιακά στο ενυδρείο σου;

Στις αλλαγές νερού προσθέτεις κάποια buffers ή ότι σου δίνει το αλάτι;

accnt
10-02-08, 10:29
Βασίλη πολύ ωραίο φαίνεται και ακούγετε ότι θα γίνει κιόλας....:p

Ένα από τα σημαντικά θέματα είναι ότι ακόμη είσαι ελεύθερος και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.... απόλαυσέ το φίλε μου.... (οι... πικραμένοι....) :D :D :D

Tricky
10-02-08, 16:31
Στη πλάτη έχεις προσαρμόσει κάποια αφίσα ή την έχεις βάψει. Αναφέρομαι στο ωραίο μπλε χρώμα που απορρέει.



Καταρχην ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια ...

Το μπλε χρωμα ειναι απο τις λαμπες ...το ενυδρειο ερχεται ετοιμο με μαυρο ακρυλικο στην πλατη .Οι λαμπες ειναι δυο Interpet Daylight Blue των 24 βατ εκαστη ...σε καθε μια , η μιση ειναι λευκη στα 6500κ και η αλλη μιση ακτινικη.
Interpet Daylight Blue T5 Compact 24 W (http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/86d4520fdbf77d76bedb9eaeaee0d608/cl/details/cnid/6b544ef3266c72919.66248941/anid/6f844f06516410479.66690542/Interpet%20Daylight%20Blue%20T5%20Compact%2024%20W/)
Συνολικα βγαζουν 2.300 x 2 = 4.600 lumens.

Το καλο ειναι οτι στο καπακι χωρουν και 2 χ 36 βατ PC αν τελικα χρειαστει ή θελω περισσοτερο φως ...το ακομα καλυτερο ειναι οτι το ηλεκτρονικο ballast Osram ειναι 2 χ 24 με 39 watt (υποστηριζει δηλαδη και 2 χ 36 watt) .Οποτε , μεσα σε 3 λεπτα το ενυδρειο μπορει να αναβαθμισει το φωτισμο του κατα 24 watt .

Isidoros
10-02-08, 23:06
Καλη αρχη Μπιλι;) Το συστατικο της επιτυχιας ειναι γνωστο πλεον σ εσενα.:D

billy
11-02-08, 09:25
Καλή αρχή Βασίλη...;);):pΦυσικά όλα μελετημένα όπως πάντα μπράβο φίλε :smt045:smt045...Περιμένουμε με αγωνία το αποτέλεσμα.:p:p

Humu
11-02-08, 14:07
Καλή συνέχεια Βασίλη. Φοβερές ιδέες για το στήσιμο.
Περιμένουμε φώτο στη συνέχεια. :smt038

Tricky
11-02-08, 14:14
Ευχαριστω παιδια !!

Tricky
15-02-08, 21:08
Ξεκινησαμε ...

Αφου αποστειρωσα το τανκ με full ανθρακα/αντιφωσφωρο , εβαλα στην πλατη-φιλτρο ενα μπλε σφουγγαρι γεματο ζωυφια και βακτηρια (το εστρωνα στο αλλο mini reef εδω και μηνες) , ξεκινησα τις μεταφορες και αγορες.

Μπηκαν :
3 x ricordea yuma (2-3 heads εκαστο) : πρασινα/πορτοκαλι/ροζ(κατι)
2 x ricordea florida
1 x clam 2-3 εκατ. (κακως αλλο το πηρα:))
διαφορα μανιταρια / ζοανθους

Δεν μπηκαν σε θεσεις αλλα τα αμολησα πανω στην αμμο ...καποια επρεπει να μεταφερθουν επειγοντως απο το αλλο Mini reef γιατι κοντευε να ξεχειλισει απο κοραλια. Το aquascaping θα γινει σε δευτερο χρονο , μαλλον την Κυριακη.

Να και αλλη μια προχειρη φωτο.

Isidoros
16-02-08, 08:47
Δεν κρατιεσαι Βασιλακη.:grin:

Tricky
16-02-08, 08:58
Αστα να πανε ...

Παντως εχει φοντα να γινει ομορφο ...;)

Isidoros
16-02-08, 17:10
Αστα να πανε ...

Παντως εχει φοντα να γινει ομορφο ...;)
To μονο σιγουρο.:p

Tricky
16-02-08, 19:15
Να και μερικες φωτο απο τα ζωντανα μου που περιμενουν στην ουρα για aquascaping :)

thanpapa
19-02-08, 01:31
Πολυ καλη αρχη! Η συνεχεια θα ειναι σιγουρα ακομη καλυτερη! Περιμενουμε να δουμε τι επεται !
Θανασης

Tricky
22-02-08, 01:14
Εβαλα μια Eheim compact 1000 στη θεση της Boyu ...αυτη η αντλια ''κινει'' την πλατη-φιλτρο.

Τολμω να πω πως ειναι η ιδανικη αντλια για αυτο το τανκ ...σιγουρα δεν θα χρειαστει αλλη κυκλοφορια +-8

θοδωρης
24-02-08, 19:12
Εχω την εντυπωση οτι θα γινει ενα μικρο κοσμημα οταν ολοκληρωθει !!!
Για αλλη μια φορα αποδεικνυεται οτι το ενυδρειο για να λαμψει θελει πρωτα μερακι και αγαπη και μετα ολα τα μηχανακια και τους εξοπλισμους!
Μπραβο Βασιλη!

Iann_is
03-04-08, 23:41
Μήπως μπορούμε να δούμε μία φώτο απο το καπάκι και την πατέντα για τις 2 λάμπες?

Tricky
04-04-08, 09:41
Θα κοιταξω να βαλω ...

Γενικα δεν ηταν τιποτε δυσκολο :

1)Αγορασα ενα Ballast osram 2 x 24(/39) watt ηλεκτρονικο + καλωδια/μπριζα
2) αγορασα ενα ντουι + clip αναρτησης για power compact λαμπες straight 4-pin

Ανοιξα το καπακι , ξεβιδωσα το υπαρχον ντουι (απο τη μανα του φοραει μια λαμπα 18 watt power compact) και το μετεφερα πιο πισω ωστε να χωραει 24αρα λαμπα.Διπλα σε αυτο , βιδωσα και το ετερο καινουργιο ντουι (κολλητα).Τελος , βιδωσα τα δυο clip αναρτησης των power compact που συγκρατουν την λαμπα πανω στο καπακι.

Πεταξα φυσικα το φθηνιαρικο κινεζικο ballast 1 χ 18 βατ το οποιο ηταν εσωτερικο και εβραζε σαν διαολος.

Συνεδεσα τα δυο ντουι πανω στο osram Ballast (το οποιο πλεον ειναι εξωτερικο).

Iann_is
04-04-08, 10:24
Το καπάκι σου έχει και ανεμιστηράκια απο την μαμά του, σωστα βασίλη?
Ρωτάω γιατί πήρα το ίδιο, αρχικά για να μεταφέρω ένα κοπαδάκι απο celestial pearl, αλλα το 95% απο τις αναζητήσεις που έκανα το έχουν κάνει nano και έχω ψηθεί άσχημα, μιας και η μετακόμιση τελικά θα αργησει και άλλο (αν θυμάσαι το άλλο μου post).
Έτσι σκέφτόμουνα μήπως και μυρίσω λίγο θάλασσα για να αποκτούμε μία εμπειρία σιγά σιγά :)

Tricky
22-04-08, 21:57
Συμπληρωθηκαν κιολας δυο μηνες ζωης στο νεο αυτο reef .

Παραμενει χωρις ψαρια με μονους επισημους κατοικους δυο sexy shrimp.

Τα ευκολα κοραλια μου πανε απροβληματιστα...ειδικα οι ricordea εχουν γινει διπλες.

Αν κατι μου εκανε εντυπωση σε αυτο το ενυδρειο ηταν η παντελης απουσια αλγης ...ποτε πχ δεν ειδα καφε αλγη σε αυτο το ενυδρειο:roll:http://www.aquatek.gr/vb/images/smiles/icon_rolleyes.gif ...μονο κοραλινη παντου ακομα και στο μπροστινο τζαμι (τα τζαμια τα εχω καθαρισει δυο φορες στους δυο μηνες λειτουργιας).

Τρεχει χωρις σκιμερ με τακτικες αλλαγες ανθρακα και αντιφωσφωρου (βαζω μονο phosguard) συν Chemi pure .

Ταιζω 3 φορες την εβδομαδα μονο με την ακολουθη συνταγη :
Σε ενα ποτηρι μεσα βαζω ενα κυβο κατεψυγμενα Lobster eggs / ενα κυβο κατεψυγμενο microplacton / ενα scoop cyclopezee / 5 ml salifert coral food ή Marine de lux (εναλλακτικα) / 5 ml Marine Snow

....κλεινω κυκλοφορια και αδειαζω απο πανω (σαν μαγειρας:)) το μιγμα : το τι γινεται στο ενυδρειο ειναι απιστευτο ...τουλαχιστον 50 σκουληκια εμφανιζονται μεσα απο το βραχο , μεσα απο τις αποικιες ζωανθους και αρχιζουν τη μασα ...οι γαριδες τρελαινονται !

...καθως το μιγμα ταξιδευει αργα προς τα κατω , ''λουζει'' ολα τα κοραλια ! ολα τα ζωανθους αρχιζουν τη μασα , μια τραχιφιλια γινεται διπλασια , τα ricordea γινονται σαν ομπρελες ...ωραιο θεαμα γενικα , αν και λιγο τρομακτικο οταν βλεπεις ολα αυτα τα σκουληκια (μερικα πολλων εκατοστων) να εμφανιζονται μεσα σε δευτερολεπτα :Dhttp://www.aquatek.gr/vb/images/smiles/003.gif http://www.aquatek.gr/vb/images/smiles/003.gif

Ιστοριες ενος fishless mini reef ...:):) http://www.aquatek.gr/vb/images/smiles/icon_smile.gif

accnt
23-04-08, 07:24
E μάγειρα.....:D Ωραία η συνταγή σου....

billy
23-04-08, 07:42
Μπράβο βρε Βασίλη, ωραία πράγματα έκανες πάλι..:smt038
Βαλε και καμιά φώτο να γουστάρουμε...;)

Iann_is
23-04-08, 09:29
Βάλε και καμία φώτο ρε Βασίλη να ζηλέψουμε!!

nikman
25-04-08, 02:00
(τα τζαμια τα εχω καθαρισει δυο φορες στους δυο μηνες λειτουργιας).

http://www.aquatek.gr/vb/images/smiles/icon_smile.gif

Ζηλεύω και μόνο που διαβάζω το παραπάνω. :D
Εγώ θέλω δύο φορές τη βδομάδα καθάρισμα. Βέβαια καταλαβαίνω ότι είναι λόγω της σημαντικά περισσότερης τροφής που ρίχνω καθημερινά (λόγω των ζωντανών)
Ευτυχώς γλίτωσα από το "κούρεμα" του βράχου, κάτι είναι κι αυτό. :smt020

Tricky
03-05-08, 17:43
Φωτογραφιες σημερα με την ευκαιρια της εισαγωγης του πρωτου κατοικου του nano ...εστω και αν ειναι διερχομενος :)http://www.aquatek.gr/vb/images/smiles/003.gif

Η χαρα μου μεγαλη που φιλοξενω ξανα (μετα την πρωτη ατυχη προσπαθεια) το ψαρι που με εκανε να ασχοληθω με το θαλασσινο ενυδρειο.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
03-05-08, 18:49
Φανταστικο.

asourtzo
03-05-08, 19:05
Πολυ καλο!!!!!!!!:smt041

alexinio
03-05-08, 19:07
Aπλά υπέροχο ...και το ψάρι αλλά και το ενυδρείο.
Είδος puffer έιναι?

Tricky
03-05-08, 19:07
Το ψαρακι θα μεινει στο Nano για να καρδαμωσει (ειναι μωρο) και μολις παρει τα πανω του και βεβαιωθω οτι ειναι υγιες (κανα μηνα δηλαδη) , θα μετακομισει το 400αρι ωστε να ηγηθει των rhinecantus trigger που ζουν εκει :D:D

Το clown trigger αυτο ειναι στο μικροτερο μεγεθος εισαγωγης και θελει λιγο προσοχη στην αρχη ;)

strider
03-05-08, 19:08
αν και από θαλασσινό δεν ξέρω και πολλά( γιατί από γλυκό ξέρω:cool::grin:)
είναι απλά φοβερό.οσο για το υπέροχο ψάρι ποιος στη χάρη του;)

φυσικά δεν ξέρω καν τι ψάρι είναι

madfdg
03-05-08, 19:11
Κούκλος Βασίλη να σου ζήσει!!!Φτου φτου:p:p:p

Tricky
03-05-08, 19:28
αν και από θαλασσινό δεν ξέρω και πολλά( γιατί από γλυκό ξέρω:cool::grin:)
είναι απλά φοβερό.οσο για το υπέροχο ψάρι ποιος στη χάρη του;)

φυσικά δεν ξέρω καν τι ψάρι είναι

Να σαι καλα φιλε μου ...

το ψαρακι αυτο ειναι ενα Balistoides conspicillum (Clown Trigger)....

http://www.malawicichlidhomepage.com/other/balistoides_conspicillum.htm

...απο τα πλεον επιθετικα θαλασσινα ψαρια που μεγαλωνει πολυ , θελει χωρο και αν ''ζοριστει'' , σκοτωνει για πλακα τους συγκατοικους του.

Επισης θεωρειται απο πολλους ως το ψαρι με τον υψηλοτερο δεικτη νοημοσυνης αναμεσα στα ενυδρειακα ψαρια ...αυτο που λεμε ψαρι-κατοικιδιο ;)

strider
03-05-08, 19:53
ευχαριστώ για το link .
μακαρι να φτίαξω και εγώ κάποτε ενα τετοιο ενυδρείο( αν και τα μικρούλια μου δε θέλω να τα αφησω)

accnt
03-05-08, 20:05
Ωραίος Βασίλη ο ψάρις σου και το ενυδρείο....

Άντε να έρχομαι να το χαιδεύουμε μαζί...:D

Πάνος
03-05-08, 20:18
μπραβο βασιλη...πω πω τι μηκος εχει αυτο το "ιχθυδιο"??:D

billy
03-05-08, 23:20
Να σου ζήση Βασίλη είναι υπέροχος ....;);)Φτου Φτου μην τον ματιάσουμε...:p

nikman
04-05-08, 04:18
Ωραίες και καθαρές φωτογραφίες!!! Να υποθέσω ότι πήρες καινούρια φωτοτογραφική ή σου έκανε το χατίρι ο μικρός trigger και κολυμπούσε χαλαρά απολαμβάνοντας την ομορφιά του πραγματικά καλοστημένου ενυδρείου σου; :D
Βασίλη να σου ζήσει ο μικρός και να τον χαίρεσαι για πολλά-πολλά χρόνια :D

Tricky
04-05-08, 10:38
Σας ευχαριστω παιδια .

Το ψαρι ειναι 4 εκατ.
Η φωτ. μηχανη ειναι η D80.

Να υπενθυμισω πως το clown trigger δεν ειναι reef safe και μεγαλωνοντας , θα καταβροχθιζει σχεδον οτιδηποτε.

Οι δυο sexy γαριδες που ειχα μεσα στο mini reef μετακομισαν χθες (πριν μπει ο clown trigger) στη παρακατω γκαρσονιερα ...αλλιως θα τις ετρωγε.

zeroboy
09-05-08, 17:58
Μπράβο Βασίλη ο στάρ σου είναι κούκλος.:p

vasilakis
09-05-08, 19:33
Μπραβο Βασιλη που δεν πτοηθηκες απο την προηγουμενη απωλεια σου και ξαναπηρες αυτο το διαμαντι!!!!
Μακαρι να γινει και το πρωτο αλανι! :cool:

Tricky
13-05-08, 20:38
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια ...
Δυστηχως ημουν εκτος Ελλαδας την τελευταια εβδομαδα και δεν ειχα προσβαση.

Το ψαρακι μου ειναι μια χαρα και εχει παρει τα πανω του ...ας ειναι καλα η ξαδερφη που το προσεχε ολες τις μερες τις απουσιας μου.

accnt
14-05-08, 07:45
Μπράβο στην ξαδέλφη λοιπόν!

Τυχερέ.... :D

Tricky
30-05-08, 11:58
Ο clown trigger εχει πια ξεπεταχτει και βγαζει χαρακτηρα ...πλεον παρακαλαει για φαγητο οποτε με βλεπει :D .Προχθες επαιζε επι μια ωρα με ενα σαλιγγαρι ...το πηγαινε βολτα μεσα στο ενυδρειο μεχρι που βαρεθηκε (δεν το εφαγε)

Το καλο ειναι οτι τα παει καλα με τα κοραλια παρα την πεινα που περασε οταν ελειπα (ταιζοταν μια φορα τη μερα).Τον εχω βαλει πλεον σε εντατικο προγραμμα παχυνσης ωστε να παει σιγα σιγα στο 400αρι FO.

Το δυσκολο ειναι οτι μου εχει φυγει ο πατος στις αλλαγες νερου (60 λιτρα καθε βδομαδα σε τρεις δοσεις για ενυδρειο 80 λιτρων) ...οταν δεν εχεις σκιμερ , πρεπει να προσεχεις;)

CZIOGAS-REEF
04-06-08, 14:16
πολυ καλο το αποτελεσμα.ευγε και απο εμενα.καλη συνεχεια.παντα τετοια.