PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφή για κριμπένσις


fotis478
05-02-08, 20:17
Καλησπέρα παιδιά
εδώ και 3 εβδομάδες περιπου φιλοξενώ στο 60αρι ενυδρείο μου ενα ζευγαρι κριμπέμσις(θα σας κάνω μια παρουσίαση μολις βρω λιγο χρόνο, εξεταστική βλεπετε...). Όλα καλά πάνε πρόλαβαν ήδη να γεννήσουν. Το μόνο που με προβληματίζει λιγο είναι το γεγονός οτι το ζευγάρι δεν δείχνει προθυμία για φαγητό. Καμία από τις τροφές που εχω δοκιμάσει δεν τα έχει συγκινισει ιδιαίτερα.Προφανώς και τελικά τρώνε κατι απ'όλα αλλά.... Ή αυτά τα ψάρια είναι ανόρεκτα ή δεν έχω καταλάβει το γούστο τους στη διατροφή. Θα σας γράψω παρακάτω τις τροφες που τους δίνω.Η συμπεριφορά αυτή δεν παρουσιάστηκε τώρα, όσο τα έχω αυτη τη συμπεριφορα παρουσιάζουν. 'Οσοι φιλοξενείτε κριμπενσις γραψτε μου τί τους δίνετε. Για τα μικρά εχω προμηθευτεί sera mikropan την οποία τιμούν.

tetraPrima mini granules
sera granured
sera vipagran
tropical φυλλαράκια
astra spirulina flake

ευχαριστώ για το χρόνο σας

imichal
05-02-08, 20:26
εμενα τρωνε τα παντα.....!!!

fotis478
05-02-08, 21:07
vbmenu_register("postmenu_234792", true);
Αλήθεια φίλε imichal τί τα ταϊζεις;
Εχεις παρατηρήσει κατι να το τρώνε με λαιμαργία;

alexinio
05-02-08, 22:17
Επειδή έχω και εγώ κριμπένσις στο ενυδρείο μου η αλήθεια είναι ότι δεν συγκινούνται από οποιοδήποτε είδος τρφοής που τους δίνω
Την ώρα του ταίσματος δεν το παίρνουνε χαμπάρι [ή δεν τους νοιάζει] και δεν ανεβαίνουν στην επιφανεια για να φάνε.
Κυρίως τρώνε ότι πέσει κάτω και όταν το πάρουνε χαμπάρι...
Τσιμπολογάνε την σπιρουλίνα που δίνω στον πλεκό,το σκουλικάκι όταν πέσει κάτω και την serα viformo που είναι τροφή για γατόψαρα.
Επίσης ταίζω και με sera vipan και vipagran...αλλα πού ανταπόκριση?

asourtzo
05-02-08, 22:25
Τα δικα μου τα κριμπ τρωνε πραγματικα τα παντα ολες τις τροφες του εμποριου αν και δειχνουν μια καποια προτιμιση στις τροφες των αντσιστρους, αλλα χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν τιμουν οτι πεσει στο ενυδρειο:D

imichal
05-02-08, 23:27
:smt045

Moutralewn
06-02-08, 11:52
Το πιτσιρίκια Κριμπς που έχω, τρώνε τα πάντα και με πολύ βουλιμία.

Οι "γονείς" είναι ακριβώς όπως τους αναφέρετε. Δεν δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην αρχή αλλά μετά, σε ανύποπτες στιγμές βγαίνουν "τσάρκα" και τρώνε απο τον βυθό.

Οπότε θεωρώ ότι ιδανικότερες τροφές και τα granules ή τα sinking pellets των εταιριών και όχι τα "φυλλαράκια" τα οποία βυθίζονται μετά απο κάποια ώρα.

strinzis
06-02-08, 15:55
Τα δκα μου τρωνε και φιλαρακια και τα pellets διαφορων εταιριων,αρκει να βυθιζονται!οπως ειπαν καιτα παιδια παραπανω στην αρχη δεν δειχνουν ενδιαφερον αλλα σε ανυποπτο χρονο και κυριως οταν σβησουν τα φωτα βγαινουν και τρωνε!τα φυλλαρακια αν τα μουσκεψεις πρωτα για λιγα λεπτα σε νερο απο το ενυδρειο βυθιζονται και αυτα αμεσως!!επισης τρελαινονται για bloodworms αλλα αυτα βυθιζονται δυσκολα!

Giorgos
26-02-08, 13:12
Μην ταΐζετε bloodworms περισσότερες από δύο φορές την εβδομάδα.

alexinio
26-02-08, 14:27
Ευτυχως που το είπες...
Γιατί ταίζω σχεδόν κάθε μέρα όλα μου τα ψαρια
Γιατί όμως?

Tolis
26-02-08, 14:31
Πολυ λιπαρη τροφη.