PDA

Επιστροφή στο Forum : Ή θα την μαθω ή θα την ''σκοτωσω''


Tricky
05-02-08, 14:01
Περασε ενας χρονος και ακομα δεν εκατσα να μαθω τη μηχανη μου :(

Ειναι μια Nikon D80 ...εχω τον φακο του ΚΙΤ καθως και εναν μακρο απο φιλο που εχει την ιδια.

Οσο και αν ''επαιξα'' , δεν εχω καταφερει να βγαλω μια φωτο της προκοπης
...βλεπω κατι φωτο τραβηγμενες απο μηχανες των 200 ευρω και ειναι πανεμορφες και εγω με την κουμουτσα απλα δεν ...:)

Να κατσω να μαθω το Manual αποκλειεται ...υπαρχει κανενα set ρυθμισεων τις οποιες να βαλω και να κανω δουλεια ? πχ σε μια γενικη ενυδρειου με Τ5 λαμπες : τι ρυθμισεις ISO/WB κλπ να βαλω ? απο τι αποσταση ? με φλας ή χωρις ? Εχω τριποδο Giottos.

Celda
05-02-08, 17:01
Και για να γίνω κακιά εγω...πόσο θα την "σκότωνες" :?: :D :D

σοβαρα τωρα...αφού βαριέσαι να διαβάσεις το μάνιουαλ...δεν εχεις κανα φίλο να σου δείξει...έστω τα βασικά;;;:rolleyes:

φιλικά παντα,

Tricky
05-02-08, 23:48
σοβαρα τωρα...αφού βαριέσαι να διαβάσεις το μάνιουαλ...δεν εχεις κανα φίλο να σου δείξει...έστω τα βασικά;;;:rolleyes:

φιλικά παντα,

Μπα δεν εχω καποιον ...οταν την πηρα , σκεφτηκα να εκανα μερικα σεμιναρια αλλα ουτε χρονος υπηρξε ουτε πολυ ορεξη ...

Σε γενικες φωτογραφιες τα παω σχετικα καλα αλλα με ενυδρειακες δεν βλεπω φως ...σαν το Βεγγο πολυτεχνιτη ενα πραγμα :D:D

crazyio
06-02-08, 12:48
Η Nikon D80 είναι πάρα πολύ καλή μηχανή, από τις καλύτερες ερασιτεχνικές.
Αν θες την γνώμη μου ΜΗΝ την σκοτώσεις ..... κράτησε την και κάποια στιγμή θα σου έρθει η όρεξη ..
ΠΟΤΕ μην λές ποτέ .. !!
Εγώ πχ πάντα κατηγορούσα το film και ήμουν έτοιμος να "σπρώξω" μια Nikon FE και τώρα παίζω με φιλμ, ασπρόμαυρο και σκοτεινό θάλαμο ..
ΠΟΤΕ μην λες ΠΟΤΕ λοιπόν ... ;)
Κράτησε την γιατί αξίζει πολλά και αν θές να βγάζεις φωτογραφίες τσακ μπάμ πάρε μια μηχανή της σειράς compact με 100-150 ευρώ και τέλος ..

Οι SLR πάσχουν στο "auto" σε αντίθεση με της μικρές compact. Αν όμως μάθεις να την χειρίζεσαι η διαφορά τους στις photo είναι τεράστια ..

Z_X
06-02-08, 23:10
Ειναι κριμα να εχεις ωραίο εργαλείο και να μην το εκμεταλευεσαι.....
Σίγουρα πρέπει να διαβάσεις και το μανουαλ,αλλιώς δουλειά δεν κάνεις.
Τωρα γενικά να σου πώ σε θαλασσινο το white balance θα το εχεις σε αυτόματο,θα βαλεις 800 η 1600 iso,διαφραγμα απο 3,5 εως 8 το πολύ και ταχυτητα απο 1/30(αφου εχεις τριποδα) μεχρι 1/200.
Κάπου εκει είσαι για της λήψεις στο ενυδρείο σου.
Διάβασε και τεσταρε το λίγο να βρεις ακριβός της σωστές ρυθμίσεις που θα χρειαστούν για να βγούν καλές φωτο...

Tricky
07-02-08, 11:40
Οκ thanks ...θα πειραματιστω ετσι

octania246
08-02-08, 08:35
εμενα παντως με την olympus με βοηθησε πολυ το παρακατω.φυσικα θελει ακομα δουλεια αλλα κανε μια δοκιμη;);)

Ακόμη δεν έχεις μάθει τη μηχανή και αυτό θα πάρει κάποιο καιρό σίγουρα!
Και το θέμα που πας να βγάλεις δεν είναι και το πιο εύκολο.

Δοκίμασε Manual, χωρίς φλας, ISO 800 για αρχή (αν δεις ότι έχει θόρυβο βάλε 400, αν και πιστεύω θα είσαι καλά με τα 800), Manual focus (Να μην εστιάζει η μηχανή αυτόματα).

Πρέπει να πετύχεις μια τιμή 1/25 sec το λιγότερο (εάν έχεις σταθερό χέρι) με F 3,5 (ή 2.8 αν έχει ο φακός σου).

Για να αστιάσεις manual βάζεις στο Μ το φακό. Το ένα δακτυλίδι του φακού στα 14 mm και το άλλο στα 0.15 μέτρα (ή 15 cm ή αν δεν είναι τόσο, τότε στο μικρότερο νούμερο απόστασης). Προσπάθησε τώρα βλέποντας μέσα από το σκόπευτρο (Το οποίο δεν έχουν καλό οι Olympus) να δεις καθαρά την εικόνα σου κάνοντας εσύ μπρος πίσω το σώμα σου μέχρι να καθαρίσει.

Επίσης πρέπει να κοιτάζεις το δείκτη (αυτόν που δείχνω στη φωτο παρακάτω) να είναι κοντά στο 0.
Και 2 γραμμές προς το - να είναι (υποφωτισμένη) δεν πειράζει τόσο.

Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει από τη μηχανή σου να πειράζεις τα 3 που είπαμε πιο πάνω (Την ταχύτητα π.χ 1/40 sec., το άνοιγμα του κλείστρου π.χ F 3.5 και το ISO)

crazyio
08-02-08, 12:39
το 2.8 διάφραγμα δεν ενδείκνυται (και κατα πόσο το 1.8 που μπορεί να έχει ένας πιο φωτεινός/ακριβός φακός) γιατί θα σου δώσει πολύ μικρό βάθος πεδίου.
Τόσο μικρό που στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν θα έχεις σωστά εστιασμένο όλο το ψάρι που θες να φωτογραφίσεις αλλά ένα τμήμα του μόνο.
Φυσικά αυτό ισχύει σε φωτογράφιση από κοντά.
Το διάφραγμα (f/) με την απόσταση του θέματος έχουν μεγάλη σημασία ..
Με f/3.5 - f/8 θα έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα όσο αφορά το βάθος πεδίου σου αλλά θα χρειάζεσαι κατά 2 με 3 στοπ αντίστοιχα να χαμηλώσεις ταχύτητα.(συγκριτικά με f/2.8 )
Ένα τρίποδο θα κάνει καλή δουλειά ... ;)

khpouros
10-02-08, 00:35
δες και εδώ μπορεί να δε βοηθήσει

http://photo-estiasi.gr/smf/index.php?topic=227.30