PDA

Επιστροφή στο Forum : κλασσικά απορίες


KOKOBAS
04-02-08, 11:30
Γεια σας. Έπειτα από 8 μήνες στο γλυκό σκέφτομαι ότι θα ήθελα να περάσω στο θαλασσινό. Ομολογώ ότι είμαι λίγο δυστακτικός, λόγω του ότι νοιώθω άσχετος, αλλά νομίζω ότι με βοήθεια κάτι καλό μπορεί να προκύψει.
Αρχικά έχω ένα ενυδρείο 1,20*40*60, 280lt
ένα φίλτρο eheim prof. II 2028
και μπόλικη διάθεση.
Από ότι έχω καταλάβει χρειάζομαι
skimmer, ζωντανό βράχο, ένα ακόμα φίλτρο για βιολογικο και άμμο(ζωντανή και νεκρή) σωστά ή χάλια.
Θα ήθελα να γίνει reef.
Σημ. Αν πιστεύετε από αυτά που ρωτάω ότι θα αποτύχει πείτε το ελεύθερα.

accnt
04-02-08, 12:37
Ομολογώ ότι είμαι λίγο δυστακτικός, λόγω του ότι νοιώθω άσχετος, αλλά νομίζω ότι με βοήθεια κάτι καλό μπορεί να προκύψει.

H καλύτερη βοήθεια θα έρθει από την πλευρά σου, μόνο με σωστή πληροφόρηση και αρκετό διάβασμα.


Αρχικά έχω ένα ενυδρείο 1,20*40*60, 280lt
ένα φίλτρο eheim prof. II 2028
και μπόλικη διάθεση.
Από ότι έχω καταλάβει χρειάζομαι
skimmer, ζωντανό βράχο, ένα ακόμα φίλτρο για βιολογικο και άμμο(ζωντανή και νεκρή) σωστά ή χάλια.
Θα ήθελα να γίνει reef.

Τα 40 εκατοστά πλάτος είναι πολύ λίγα για ένα σωστό aquascaping. Μπορείς βέβαια να το πετύχεις, αλλά θα πρέπει να κάνεις ορισμένες υποχωρήσεις.
Το eheim 2028 δεν το χρειάσεσαι, ή αν θες μπορείς να το κάνεις χημικό. Βέβαια νομίζω ότι είναι τεράστιο και δεν θα κάνει... Άλλο φίλτρο με βιολογικό υλικό δεν χρειάζεσαι. Την βιολογία σου θα την στηρίξεις στο ζωνατνό βράχο και στην άμμο που θα ζωντανέψει και αυτή. Θα χρειαστείς 30 με 40 κιλά βράχο.
Πρέπει να δεις πως θα προσαρμόσεις τον φωτισμό σου (Τ5 ή Μetal Halide), η οποία θα πρέπει να είναι γύρω στα 200 με 300 Watt.

Επίσης θα χρειαστείς καλή κυκλοφορία.
Από εξοπλισμό R.O. με D.I., refractometer, σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης (αν δεν θες να την κάνεις καθημερινά με το χέρι), σύστημα ψύξης για το καλοκαίρι.

Επίσης τεράστια υπομονή.

Ψάξε στο forum και θα βρεις πολλά post σαν το δικό σου με ερωτοαπαντήσεις. Πολλά από τα ερωτήματά σου, έχουν ήδη απαντηθεί πολές φορές! ;)

vasilakis
05-02-08, 11:08
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πιασεις και να διαβασεις
ολα θεματα που ξεκινησαν αρχαριοι σαν και εσενα και ειμαι σιγουρος οτι
θα παρεις πολλα απο εκει.

pipis
07-02-08, 17:24
Το πρόβλημα είναι να βρείς κανενα κατάστημα της προκοπής, σκέφτομαι κι εγω κάποια στιγμή να ασχοληθώ. Με γλυκού νερού ασχολούμαι απο το 1999.