PDA

Επιστροφή στο Forum : Άρρωστο καναρίνι


basillis
28-01-08, 00:24
Έχω ενα αρσενικό καναρίνι και απο το καλοκαίρι και μετά το είχα σε μια θέση στον τοίχο πάνω απο το σώμα του καλοριφέρ! Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έχει συνεχώς πτερόροια και φυσικά να μην κελαιδάει καθόλου. Μόλις έμαθα τον λόγο αυτης της κατάστασης του άλλαξα θέση (εδω και μια εβδομάδα). Ξέρει κανείς αν θα ξανακελαιδίσει ποτέ και αν πρέπει να κάνω κι κάτι άλλο?

Παρέληψα να πω οτι μου είπανε να προσθέσω στο νερό της ποτήστρας, 4 σταγόνες βιταμίνης για πουλιά. (Σε καθημερινή βάση).

Θεοδωρος
28-01-08, 00:41
καθεται φουσκωμενο ή ειναι καλα μονο που δεν κελα'ι'δαει;

memy
28-01-08, 09:12
Μπορείς να βρεις πληροφορίες στο kanarini.net και φυσικά ο Μάριος θα σε βοηθήσει. Τι τους έχουμε τους ειδικούς;... :smt045

stav
28-01-08, 10:28
Οχι σε ζεστο μερος,καθαριοτητα,πλουσια διατροφη,πολυβιταμινες και υπομονη.Το πουλι θα κελαιδισει.

basillis
28-01-08, 17:38
καθεται φουσκωμενο ή ειναι καλα μονο που δεν κελα'ι'δαει;

Οχι Θεόδωρε είναι εντάξει απλά δεν κελαιδάει και έπεφταν τα πούπουλά του.

memy, θα επισκευτώ την εν λόγο σελίδα. Σε ευχαριστώ.

stav, μακάρι να κελαηδίσει, την διατροφή την εφαρμόζω ήδη.

andreas K
01-02-08, 14:11
Θα κελαηδησει αλλα προσεχε μην το εκθετεις σε ρευματα και εναλλαγες θερμοκρασιας...

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
02-02-08, 18:08
θα ξανακελαηδισει μολις συνηθισει το καινουργιο περιβαλλον του και δυναμωσει απο την πτερροροια. λιγο μηλο ,λιγο μαρουλακι(λιγο) και μισο αυγο βρασμενο μαζι με το τσοφλι(για να παρει ασβεστιο αν το χρειαζεται) θα βοηθησει. αυτα θα τα αφηνεις μια μερα και μετα θα βγαζεις οτι εχει μεινει γιατι χαλανε.τωρα αν θες εχει στα μαγαζια φαρμακα-βιταμινες που βοηθανε αν και πιστευω οτι δεν θα τα χρειαστεις.εγω εχω 50 καναρινια και αναπαραγω καθε χρονο αλλα τετοια φαρμακα δεν βαζω. καλη επιτυχια με το καναρινακι σου.

basillis
03-02-08, 19:34
θα ξανακελαηδισει μολις συνηθισει το καινουργιο περιβαλλον του και δυναμωσει απο την πτερροροια. λιγο μηλο ,λιγο μαρουλακι(λιγο) και μισο αυγο βρασμενο μαζι με το τσοφλι(για να παρει ασβεστιο αν το χρειαζεται) θα βοηθησει. αυτα θα τα αφηνεις μια μερα και μετα θα βγαζεις οτι εχει μεινει γιατι χαλανε.τωρα αν θες εχει στα μαγαζια φαρμακα-βιταμινες που βοηθανε αν και πιστευω οτι δεν θα τα χρειαστεις.εγω εχω 50 καναρινια και αναπαραγω καθε χρονο αλλα τετοια φαρμακα δεν βαζω. καλη επιτυχια με το καναρινακι σου.

Nαι τα εφαρμόζω αυτά Αντώνη, και ελπίζω να πάνε ολα καλά.
Όσο για τα 50 καναρίνια σου, τι να πω? Χαρά στο κουράγιο σου!!!
Πρέπει να τα αγαπάς πολύ φαντάζομαι...

PascM
04-02-08, 04:17
Και το αυγό το αφήνουμε για λίγη ώρα μέσα (μια με δυο) όχι περισσότερο!



Υ.Γ. Κοίτα να δεις τώρα που όλοι θα με κράξουν αλλά έχω δίκιο και το ξέρω!!!

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
04-02-08, 13:01
εχεις δικιο για το αυγο αλλα αυτο ισχυει για το καλοκαιρι λογω ζεστας. τωρα το χειμωνα δεν εχει προβλημα αν μεινει μια μερα.(10-12 ωρες εννοω. απο το πρωι ως το βραδυ)

basillis
12-05-08, 17:57
Για την ιστορία να αναφέρω οτι με τις παραπάνω συμβουλές-οδηγείες, το καναρίνι έγινε τραγουδισταράς μεγάλος!!!
Ευχαριστώ όλους σας.:p

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
12-05-08, 21:45
Να 'σαι καλα να το χαιρεσαι.;)

lingistis
13-05-08, 08:03
Ωραία Βασιλάκη, τώρα θα σε ξυπνάει από τα χαράματα :)
(υπάρχει κόλπο και γι'αυτό :D)

basillis
14-05-08, 18:03
Ωραία Βασιλάκη, τώρα θα σε ξυπνάει από τα χαράματα :)
(υπάρχει κόλπο και γι'αυτό :D)
Τι κόλπο? Να του βγάλω την μπαταρία???:D:D