PDA

Επιστροφή στο Forum : RIO 240-140kgr+αμμο. Αντεχει ?


Μικρος
24-01-08, 15:26
καλησπερα

Θα υπαρχει προβλημα με την αντοχη του ενυδρειου και του επιπλου με τοσο βαρος?Σε περιπτωση που αντεχει και το περισσοτερο βαρος τοποθετηθει στη μια πλευρα θα εχει προβλημα?
Εννοειται οτι θα μπει φελιζολ και οτι οι πετρες θα κολληθουν

Ευχαριστω

steady
24-01-08, 23:57
μιαλαμε για -200 κιλα δηλαδη περιπου πετρες και αμμος παραπανω νομιζω οκ θα ειναι εχουν πολυ γερες βασεις τα juwel εγω σε καρφουρισιο 100λιτρο που ετρεμε τρελα η βαση απο πριν εβαλα 40+κιλα πετρες και 20 κιλα αμμο και ηταν οκ αλλα ας πει κανεις που εχει φορτωσει το ιδιο ενυδρειο να δουμε!

Μικρος
25-01-08, 00:03
..και εγω αυτο περιμενω,να ακουσω ατομα που εχουν βαλει κοντα στα κιλα μου .....να παρω λιγο θαρρος γιατι μου φαινονται πολλα και με φοβιζει οτι θα ειναι σχεδον μονοπλευρα τοποθετημενα

σε ευχαριστω

Stelios_Rjk
25-01-08, 01:37
Εγω στο Rio 180 που εχω εχω βαλει 50-60κιλα πετρες και 15-20 κιλα αμμο, δεν μου εχει κανει κατι, η διαφορα μας ειναι βεβαια μεγαλη αλλα ειναι και θεμα κλιμακας.

PascM
25-01-08, 03:09
ΙΜΟ δεν έχει κανένα πρόβλημα!

Rayden
25-01-08, 07:34
Εχε κατα νου παντως οτι αν βαλεις τοσο βαρος σε πετρες μεσα δεν θα μεινει και παρα πολυ νερο...

andreas K
25-01-08, 12:48
Αντεχει αλλα μπορεις να μειωσεις το βαρος χωρις να μειωθουν οι κρυψωνες-σπηλιες....

Μικρος
25-01-08, 14:09
Αντεχει αλλα μπορεις να μειωσεις το βαρος χωρις να μειωθουν οι κρυψωνες-σπηλιες.......και πως μπορει να γινει αυτο Ανδρεα?Υποθετω να υπαρχει καποιο τελαρο οπου εκει πανω θα επενδυθει με πετρες και μεσα θα ειναι κουφιο ή κατι αλλο...?Αν και οπ'οτι λενε και τα αλλα παιδια δεν εχω φοβο
ευχαριστω

andreas K
25-01-08, 22:29
Xρησιμοποιησε υλικα μικρου βαρους σε σχεση με τις πετρες π.χ. κομματια απο σωληνα p.v.c, πετρες λαβα, σωληνα 12/16 και 16/22 πιασμενο με δεματικα,τουβλα με μεγαλες τρυπες κ.λ.π.Εννοειται οτι ολα αυτα θα καλυφθουν με πετρες της επιλογης σου ουτως ωστε να μην ειναι εμφανη.

kanarini
30-01-08, 23:26
Xρησιμοποιησε υλικα μικρου βαρους σε σχεση με τις πετρες π.χ. κομματια απο σωληνα p.v.c, πετρες λαβα, σωληνα 12/16 και 16/22 πιασμενο με δεματικα,τουβλα με μεγαλες τρυπες κ.λ.π.Εννοειται οτι ολα αυτα θα καλυφθουν με πετρες της επιλογης σου ουτως ωστε να μην ειναι εμφανη.

ποσα κιλα σε πετρες και αμμο μπορουμε να βαλουμε σε ενα 300 ενυδρειο, ποσα μπορει να αντεξει η βαση και ποσα ειναι καλο να βαλουμε ετσι ωστε να μην (φαμε) πολλα λιτρα νερου.