PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπας και τα Κριμπς νομίζουν ότι είναι Convicts??


Moutralewn
22-01-08, 12:30
Φίλοι μου καλημέρα.

Έχω "θέμα" με τα Κριμπς μου.

Προφανώς νομίζουν ότι είναι convicts ή κουνέλια.

Τί εννοώ......Πριν 2 μήνες τα Κριμπς μου με έκαναν παππού. Γέννησαν καμιά 30αριά πιτσιρίκια τα οποία ζουν όλα μέχρι σήμερα και έχουν γίνει περίπου 2-2,5 εκ.
Χθες, αποφάσισαν να με ξανακάνουν παππού και μου χάρισαν καμιά 30αριά εγγόνια ακόμη.

Τα κηνυγητά είναι έντονα μιας και το ενυδρείο είναι γεμάτο μικρά ψαράκια.

Οπότε, έχω μέσα στο 80άρι μου, Ένα ζευγάρι Κριμπς, περίπου 30 πιτσιρίκια, περίπου 30 νεογέννητα και 3 cherry barbs.

Και τώρα ερχόμαστε στα καθέκαστα......

1. Μπορώ να χαρίσω τα πιτσιρίκια Κριμπς ή είναι πολύ μικρά ακόμα και δεν είναι καλό να αλλάξουν περιβάλλον;

2. Μόλις τελείωσα το στήσιμο του Ριο 180 που προορίζεται για malawi. Αυτό σημαίνει ότι είναι "νταμάρι" και έχει άμμο θαλάσσης.
Μήπως να μετέφερα τα πιτσιρίκια εκεί μέχρι να μεγαλώσουν λίγο και κατόπιν να τα δώσω ή θα έχουν πρόβλημα μα το ανεβασμένο ph και την σκληρότητα;

Όπως καταλαβαίνετε προτιμώ να προβώ στην 1η κίνηση (να δώσω απο τώρα τα μικρά) και να ξεκινήσω το malawi που το ετοιμάζω πολύ καιρό τώρα αλλά απ'την άλλη θέλω και το καλύτερο για τα μικρά Κριμπς μου.

Τί μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Tolis
22-01-08, 14:28
Και προβλημα θαχουν με το πιο σκληρο νερο τα ιδια, και προβλημα θαχεις να τα πιασεις μετα οταν ειναι να τα δωσεις. Τα 2 μηνων μικρα μπορεις να τα δωσεις τωρα ανετα, βαλε μια μικρη αγγελια.

Moutralewn
22-01-08, 15:09
Και προβλημα θαχουν με το πιο σκληρο νερο τα ιδια, και προβλημα θαχεις να τα πιασεις μετα οταν ειναι να τα δωσεις. Τα 2 μηνων μικρα μπορεις να τα δωσεις τωρα ανετα, βαλε μια μικρη αγγελια.

Οπότε αποκλείουμε το να μπουν στο 180άρι.

Πιστεύεις ότι μπορούν να συμβιώσουν όλα μαζί (ζευγάρι Κριμπς, περίπου 30 πιτσιρίκια, περίπου 30 νεογέννητα και 3 cherry barbs) στο 80άρι για κάνα μήνα ακόμα;;

Tolis
22-01-08, 15:29
Οχι βεβαια.