PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Αρχάριος……και το ενυδρείο του….


NickFior
19-01-08, 18:06
Πληροφορίες
Διαστάσεις: Cayman 60 62,5x34,5x45,5cm (LxTxH)
Όγκος: 60 lt
Κατηγορία: Kοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: 1 Anubia bateri ”Tropical”, 1 Anubias nana, Anubias barteri 'coffeefolia', Hygrophila polysperma, Hygrophila corymbosa “Siamensis”, Cryptocoryne x willisii, Cryptocoryne wendtii
Ψάρια / Άλλα είδη: Guppy, 2 Golden Gourami, 2 Lemon Algae Eater , 3 Corydoras aeneus
Διακοσμητικά υλικά: 2 Φεγγαρόπετρες, 1 ρίζα Mangrove
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2x15Watt TLD
Διάρκεια φωτισμού:7.30 ώρες κλιμακωτά
Φιλτράρισμα:Eheim professional 2023
Θερμοστάτης: Bluclima 100 W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -


Παράμετροι:
pH: 7.2
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5 mg
Αλλαγές νερού: κάθε εβδομάδα 30% από Α\Ο
Θερμοκρασία:26.5 C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:


Πως σας φαινεται ?
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

-------------------------
Συγνωμη για τις foto αλλα θα αργησουν γιατι εχω μαθημα και δεν προλαμβαινω να τις ανεβασω.

NickFior
20-01-08, 10:45
Πληροφορίες
Διαστάσεις: Cayman 60 62,5x34,5x45,5cm (LxTxH)
Όγκος: 60 lt
Κατηγορία: Kοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: 1 Anubia bateri ”Tropical”, 1 Anubias nana, Anubias barteri 'coffeefolia', Hygrophila polysperma, Hygrophila corymbosa “Siamensis”, Cryptocoryne x willisii, Cryptocoryne wendtii
Ψάρια / Άλλα είδη: Guppy, 2 Golden Gourami, 2 Lemon Algae Eater , 3 Corydoras aeneus
Διακοσμητικά υλικά: 2 Φεγγαρόπετρες, 1 ρίζα Mangrove
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2x15Watt TLD
Διάρκεια φωτισμού:7.30 ώρες κλιμακωτά
Φιλτράρισμα:Eheim professional 2023
Θερμοστάτης: Bluclima 100 W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -


Παράμετροι:
pH: 7.2
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5 mg
Αλλαγές νερού: κάθε εβδομάδα 30% από Α\Ο
Θερμοκρασία:26.5 C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:


Πως σας φαινεται ?
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

-------------------------
Συγνωμη για τις foto αλλα θα αργησουν γιατι εχω μαθημα και δεν προλαμβαινω να τις ανεβασω.
Οι φωτογραφιες μου.

πλυμμήρας
20-01-08, 10:52
Αρκετά καλό το ενυδρείο σου και εύχομαι καλή συνέχεια αλλά στον φωτισμό όταν λές κλιμακωτά εννοείς ότι "σπάς" το σύνολο των 7,5 ωρών?

asourtzo
20-01-08, 11:09
Φιλε μου πολυ ομορφο το ενυδρειο σου , θα μπορουσες να βαλεις ακομα μερικα ψηλα φυτα απο την δεξια πλευρα ετσι ωστε να κρυψεις τις σωληνες του φιλτρου.
:D :D :D :D

NickFior
20-01-08, 14:43
Αρκετά καλό το ενυδρείο σου και εύχομαι καλή συνέχεια αλλά στον φωτισμό όταν λές κλιμακωτά εννοείς ότι "σπάς" το σύνολο των 7,5 ωρών?

Φιλέ πλημμύρα με το κλιμακωτό εννοώ ότι δεν ανάβουν ταυτόχρονα και δυο λάμπες δηλαδή, η μια ανάβει στης 2:30 και η άλλη στης 3:00 το μεσημέρι, το βραδύ κλείνει η μια στης 10:30 και η άλλη στης 11:00, με δυο χρονοδιακόπτες.

_antonis_
20-01-08, 17:02
Φιλε μου πολυ ομορφο το ενυδρειο σου , θα μπορουσες να βαλεις ακομα μερικα ψηλα φυτα απο την δεξια πλευρα ετσι ωστε να κρυψεις τις σωληνες του φιλτρου.
:D :D :D :D

Και να βάλεις το θερμόμετρο που είναι αριστερά, σε πλαινό τζάμι να μη πολυφαίνεται. Πολύ όμορφο είναι πάντως! Και κάνα κοκκινωπό φυτό αν βάλεις ωραίο θα δείξει...

NickFior
22-01-08, 09:59
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλω κανένα εύκολο κοκκινωπό φυτό για να βάλω;