PDA

Επιστροφή στο Forum : Αpple snail γεννητούρια!


melli
18-01-08, 16:57
Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται! Μόλις σήκωσα το καπάκι του ενυδρείου για τάισμα είδα αυτό... :smt044 :smt044 :smt044
(Το 2ο σαλιγγάρι το πήρα το προηγούμενο μεσημέρι - πότε πρόλαβαν τα άτιμα? :D)
Έχω κλείσει την τρύπα από το ένα ανεμιστηράκι για να μένει υγρασία εσωτερικά στο καπάκι και βλέπουμε...

lucy
18-01-08, 18:06
Δεν νομίζω να πρόλαβαν! Μάλλον το αγόρασες ...έτοιμο!!!
Καλά γεννητούρια! ...και στα δικά μας!

noe
18-01-08, 20:56
πως τα καταφερνετε? μόνο τα δικά μου δεν λένε να γεννήσουν, τα έχω ενα χρόνο και ακόμα δεν γέννησαν τα άτιμα, βέβαια θα μου πείτε ότι μπορεί να είναι και τα 2 θυλικά ή αρσενικά αλλα διαβασα ένα σχετικό άρθρο που έλεγε ότι μπορουν να αλλάξουν φύλο αν υπάρχει τέτοια αναγκη.

soza
18-01-08, 21:04
Iσχυει οτι αλλαζουν

Dinos-
18-01-08, 21:15
ποσο θα'θελα ενα.... :)

melli
18-01-08, 23:21
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε 2 εβδομάδες να δούμε μωρά :D. Και φυσικά Dinos- θα έχεις και το δικό σου ;).

PanosII
19-01-08, 02:27
Τα σαλιγκάρια της στεριάς αλλά και του νερού πράγματι είναι Ερμαφρόδιτα
Πανος

μελινακι
19-01-08, 09:30
Planorbis corneus, τετοιο πρεπει να ειναι το δικο μου...:rolleyes::rolleyes: πως θα μπορουσα να το κανω να γεννησει;

lucy
19-01-08, 09:40
Planorbis corneus, τετοιο πρεπει να ειναι το δικο μου...:rolleyes::rolleyes: πως θα μπορουσα να το κανω να γεννησει;


Απλά θέλει ακόμα ένα να γίνουν δυο, και μετά σταματημό δεν έχουν!!! Θα γεμίσει το ενυδρείο!

μελινακι
19-01-08, 10:26
πωλουνται αυτα καπου; που αφηνουν τα αυγα τους; δεν ελεγχεται η αναπαραγωγικοτητα τους;:confused::confused::confused:

lucy
19-01-08, 14:18
πωλουνται αυτα καπου; που αφηνουν τα αυγα τους; δεν ελεγχεται η αναπαραγωγικοτητα τους;:confused::confused::confused:

Όχι δεν πωλούνται, θα σου έρθει απρόσκλητο με φυτά ή αν σου δώσει κάποιος που έχει. Τα αυγά τους τα αφήνουν παντού αλλά κυρίως σε λείες επιφάνειες, (πλατιά φύλλα - τζάμια)
Ο έλεγχος είναι ο κλασικός όπως για όλα τα ανεπιθύμητα σαλιγκάρια: κάποιο ψάρι που τα τρώει, παγίδες κ.τ.λ.

steady
19-01-08, 14:34
φαινεται αυτο ενυδρειο εχει εφεση στα σαλιγκαρακια εμενα καποτε ειχε καμια 200αρια μικρα μεσα!:D
αντε καλα γενητουρια αλλα μην αφησεις να σκασει και δευτερο τσαμπι γιατι θα γινει κολαση το ενυδρειο μεχρι να μπορεις να τα πιασεις που θα ειναι μικρα,και εγω χαρηκα οταν γεννησαν αλλα απο ενα σημειο και μετα κατανταει pest και δεν νομιζω να ξανααφησω να βγουν!

α και τσαμπια απο εδω και περα θα βλεπεις πολυυυυυυυυ συχνα!

μελινακι
19-01-08, 16:39
μμμ... δεν μπορεις να αφαιρεσεις ενα τμημα απο το τσαμπι οτοσωστε να μην γεννηθουν οοολα τα μικρα;:rolleyes: