PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετα απο πολυ καιρο ειναι ετοιμο(κοινωνικο)


Giannis-Patra
18-01-08, 14:49
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 120Χ40Χ35
Όγκος: Περιπου 150 λιτρα καθαρα
Κατηγορία: κοινωνικο

Φυτά: 1 anubia
1 cryptocorryne
1 vallisneria

Ψάρια / Άλλα είδη: 1 Balandiocheilus melanopterus (ειναι μικρό 5-6 cm)
3 glass fish
5 clown (5 cm)
2 molly
2 μονομαχινες
2 αangelfish
2 gibbiceps ( 4-5 cm )
Διακοσμητικά υλικά: πετρα λάβας και πετρες απο αχελλωο ποταμο
(μη-ασβεστολιθικες)
κολλημενες με ενυδρειακη σιλικονη
και καρυδες κομμενες στη μεση(τις εχω ξυσει και τις εχω βρασει)
Φόντο: Μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: Sera 1Χ25 Watt
Διάρκεια φωτισμού: 8-10 ωρες
Φιλτράρισμα: 1 φιλτρο τυπου αμβουργου με κυκλοφορητη 2000 λιτρα/ωρα
Θερμοστάτης: 1 της Jager (γραφει max 300l, δεν ξερω τα watt)
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH: 6,5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): περιπου 15
Αλλαγές νερού: καθε εβδομαδα 40%
Θερμοκρασία: 26 C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:


Πως σας φαινεται ρε παιδια?
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!
Μπορω αραγε να βαλω μεσα Guppies???

dimitris21
18-01-08, 14:57
Εσένα πως σου φαίνεται? Εννοώ ότι σου αρέσει όπως είναι και απλά θέλεις να δεις και τις γνώμες άλλων? Δεν σου αρέσει και θέλεις να δεις πως θα το βελτιώσεις? Κάτι ενδιάμεσο?

Για πες μας τη δική σου γνώμη.

Tricky
18-01-08, 15:01
Γιατι οι πολυχρωμοι βολοι μεσα στο ενυδρειο ?

Γενικα το aquascaping σου απλα δεν πετυχε ...αλλα μπορεις να το αλλαξεις ευκολα ;) Οι ασπρες πετρες ειναι off ...το ιδιο και οι καρυδες ετσι οπως εχουν κοπει και τοποθετηθει (αλα σπιτακια).

Βγαλε τα βοτσαλα , βαλε κανα ξυλο και μερικα ευκολα φυτα ...επισης , μια ακομα λαμπα θα βοηθουσε.

Επισης , θα ηθελα να ερθει εκεινη η μερα οπου δεν θα βλεπω φιλτρα Aμβουργου μεσα σε ενυδρεια display :|

basillis
18-01-08, 15:03
Δημήτρη, κάτσε οσο πιο πολύ μπορείς στο gab και διάβασε...

Giannis-Patra
18-01-08, 15:03
Εσένα πως σου φαίνεται? Εννοώ ότι σου αρέσει όπως είναι και απλά θέλεις να δεις και τις γνώμες άλλων? Δεν σου αρέσει και θέλεις να δεις πως θα το βελτιώσεις? Κάτι ενδιάμεσο?

Για πες μας τη δική σου γνώμη.


Εμενα μου αρεσει ΠΑΡΑ πολυ απλα ηθελα και τις δικες σας αποψεις ως πιο πολυ εμπειροι απο εμενα!

klaz
18-01-08, 15:07
αν το καραγουσταρεις εσυ,τοτε οκ.
αυτο ειναι ετσι κι αλλιως το ζητουμενο για σενα.

soza
18-01-08, 15:31
Πιστευω οτι επιδεχεται καποιες αλλαγες και τοτε ειμαι σιγουρη οτι θα σου αρεσει πολυ περισσοτερο. Αν θελεις, μπορεις να δοκιμασεις να το κανεις να δειχνει πιο φυσικο.. Στο φυσικο περιβαλλον δεν θα εβρισκες ποτε παραταγμενες ολοστρογγυλες πετρουλες...
Θα μπορουσες να βαλεις πιο πολλα φυτακια μεσα και πετρες που να μοιαζουν πιο φυσικες.
Την καρυδα θα μπορουσες να την καλυψεις με λιγη java moss ωστε να δειχνει πιο φυσικη και τριγυρω της να υπαρχουν διαφορα φυτακια...;)

imichal
18-01-08, 18:11
Θα συμφωνησω με την sonia. Αμα το κανεις να δειχνει πιο "φυσικο" νομιζω οτι θα αρεσει και σε σενα περισσοτερο.....
Καλό θα ηταν να βγουν τα πολύχρωμα πετραδάκια και να μπουν πιο πολλά φυτά. Βάλε κανενα κομματι ξύλο ακομα......
Βασικά με τις διαστάσεις που εχεις μπορεις να πετυχεις ενα πολύ ομορφο αισθητικό αποτελεσμα....Ψάξε το λιγο και παρε μερικες ιδεες μεσα απο το GAB

Giannis-Patra
19-01-08, 13:43
Κατι μου λεει οτι θα σας ακουσω!Εχω μπει ηδη στην διαδικασια και εβγαλα τις δεξιες πετρες!
ααααααα!!!!Ξεχασα να σας πω!
Πηρα χθες το βραδυ ενα μαχαιροψαρο! http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Apteronotus%20albifrons.htm
Ειναι απιστευτο ψαρι!Κανει τρελες κινησεις!

maikl
19-01-08, 14:15
-Τωρα μου το χαλασες...:(

soza
19-01-08, 14:20
Κατι μου λεει οτι θα σας ακουσω!Εχω μπει ηδη στην διαδικασια και εβγαλα τις δεξιες πετρες!
ααααααα!!!!Ξεχασα να σας πω!
Πηρα χθες το βραδυ ενα μαχαιροψαρο! http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Apteronotus%20albifrons.htm
Ειναι απιστευτο ψαρι!Κανει τρελες κινησεις!

Mωρε ωραιο ψαρι ειναι, αλλα ειναι νυκτοβιο... κοινως κυκλοφορει και τρωει, την ωρα που τα υπολοιπα ψαρια κοιμουνται... αρα οτι ειναι μικρο και χωραει στο στομα του ( και πιστεψε με.. μεγαλωνει πολυ και εχει μεγαλο στομα)
γινεται αμεσως το κολατσιο του...

_antonis_
19-01-08, 14:35
Περιμένουμε άλλες φωτογραφίες μόλις το ψιλοαλλάξεις (και χοντροαλλάξεις δε μας χάλαγε, ε; )

Giannis-Patra
26-01-08, 12:41
Παιδιά καλημέρα. Άρχισαν οι αλλαγές σιγα-σιγα.
Εφτιαξα μια σωληνα με PVC (στον οποιο κόλλησα πέτρες απο το ενυδρείο με ενυδρειακή σιλικόνη) για να μπορει να κρύβεται το μαχαιρόψαρο.Διάβασα πολλά site για αυτό το ψάρι.Αν εχει κάπου να κρύβεται οταν θέλει δεν εμφανίζει επιθετική συμπεριφορά.Επίσης είναι φωτοφοβικό.Γι'αυτο έβαλα μια λαμπα νεον μεσα με δυνατότητα ρύθμισης της έντασης της την οποια την αναβω σε μεσαία ενταση όταν κλεινω το κανονικό φως!Εβγαλα κάποιες πέτρες που είχα (δεν μου άρεσαν,τελικά ειχατε δικιο).
Μου λείπουν όμως μερικά φυτα.Εχω 25 Watt.Τι εύκολα φυτα μπορώ να βάλω μεσα ωστε να μπορω να τα κλαδεύω και να τα μεταφυτεύω σε άλλα σημεία?

-+5-+5