PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Garry το Σαλιγκάρι!


xontros
17-01-08, 18:01
Ο καινούριος μας φίλος Garry (το όνομα προέρχεται από το μικρό φίλο του Bob Σφουγγαράκη.. χεχεχε..), σας χαιρετά και σας στέλνει τα φιλιά και την αγάπη του!

Χθες βράδυ τον πήρα, έχω καταχαρεί βασικά (φαίνεται?), τριγυρίζει από 'δω και από κει, σκαρφαλώνει στα φύλλα, στα τζάμια, πολλή πλάκα έχει :p
(η φωτογραφία είναι από τη στιγμή που βγήκε από τη σακουλίτσα του και μπήκε στο ενυδρείο)

Το μόνο που με στενοχώρησε είναι αυτά τα πράσινα σημάδια, πάνω του.. Σα βρώμα είναι, σα μούχλα.. Δεν τα είχα προσέξει εκεί που το αγόρασα, δεν ξέρω αν ήταν όλα έτσι ή μόνο αυτό.. Τι σημάδια είναι τώρα αυτά? Θα καθαρίσει άραγε ποτέ? Μόνο του? Μήπως να το βγάλω έξω (σε κανα μπολάκι με νερό ενυδρείου) και να προσπαθήσω να το καθαρίσω μόνος μου? Θα βγαίνει? Μήπως να το γυρίσω πίσω και να πάρω κάποιο άλλο, πιο καθαρό?

Ξέχασα τη φωτογραφία!

PascM
17-01-08, 18:25
Το πρασινάκι που έχει πάνω του είναι άλγη!! Και να το καθαρίσεις πάλι θα πιάσει κάποια στιγμή :D :D

Ryu
17-01-08, 18:30
μια χαρα τον βλεπω τον γκαρυ σου...μην τον καθαρισεις!

xontros
17-01-08, 18:45
Λέτε, εε? Τελικά, αυτός μπορεί και τρώει την άλγη από παντού, εκτός από πάνω του.. :smt003

Έστω λοιπόν ότι τον καθαρίζω, τον κακομοίρη, μικρούλης είναι, μην τον αφήσω έτσι.. (για δικούς μου ψυχολογικούς λόγους, περισσότερο.. δε μπορω να το βλέπω έτσι με το που το πήρα.. ακόμα και αν ξαναπιάσει άλγη στο μέλλον..) Πώς όμως? Με οδοντόβουρτσα? Αναπνέουν αυτά έξω από το νερό.. Δε θα πάθει τίποτα, έτσι δεν είναι?

Και κάτι άλλο.. υπάρχουν και σε άλλα χρώματα, έτσι δεν είναι? Πολύ τον πάω αυτόν, λέω να πάρω και δεύτερο!

lucy
17-01-08, 19:00
Να τον χαίρεσαι συνάδελφε! Εμένα μου τα τρώει ένας μούργος "γάτος" και δεν μπορώ να αποκτήσω :(
Πάρε ακόμα ένα ! Θα καθαρίζουν το ένα το άλλο! :D

Ryu
17-01-08, 19:54
Και κάτι άλλο.. υπάρχουν και σε άλλα χρώματα, έτσι δεν είναι? Πολύ τον πάω αυτόν, λέω να πάρω και δεύτερο!

τα apple snail νομιζω ειναι μονο κιτρινα.ειναι πολυ ωραια,ειχα και εγω 2 αλλα τα εχασα το καλοκαιρι με τις ζεστες:( .τωρα λεω να ξαναπαρω...εμενα μ΄αρεσαν που ειχαν λιγο πρασινιλα πανω τους...

μελινακι
17-01-08, 22:08
κι εγω εχω Γκαρι σαλιγκαρι!:D:p:o να τος:
09112007(002).jpg (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=12329&stc=1&d=1200600186)
εχω και καλυτερες φωτο αλλα δεν μπορω να τις ανεβασω... εχω και μια που φαινετε το στοματακι του!

steady
17-01-08, 23:43
ο δικος σου garry μελινακι νομιζω οτι τσιμπαει και κανει τρυπουλες στα φυτα για ψαχτο λιγο τι ειδος ειναι καλυτερα!καπου το χα διαβασει αλλα δεν ειμαι 100%

Tkagem
18-01-08, 08:30
Και εγώ έχω γεμίσει τέτοια σαλιγκάρια,είναι μεκρά σε μέγεθος αλλά πολλαπλασιάζονται ραγδαία,στα φυτά δεν έχω δει πάντως τρύπες....

lucy
18-01-08, 08:46
Αν είναι το Helisoma nigricans τρώει φυτά, αν είναι όμως το planorbis corneus τρώει μόνο άλγη.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke.htm

Tkagem
18-01-08, 09:05
Αν είναι το Helisoma nigricans τρώει φυτά, αν είναι όμως το planorbis corneus τρώει μόνο άλγη.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke.htm
planorbis corneus είναι εμένα,αλλά είναι πολύ μικροσκοπικά σαν φακές,δε μεγαλώνουν άλλο μόνο πληθαίνουν.Αλλά είναι όντως τελείως άκακα, χαίρομαι δηλαδή που τα βλέπω κι ας πληθήνουν κι άλλο!Στο ενυδρείο βρέθηκαν κατα λάθος απο moss που μου είχε δώσει ο Γιάννης (giagligian),λογικά θα έχει γεμίσει κι αυτός....

lucy
18-01-08, 09:09
Τα δικά μου έφτασαν το 1,5 εκ. αλλά εγώ τα δίνω και ταμπλέτες βυθού! Τα προσέχω τα χρυσά μου!

strider
18-01-08, 15:31
Ωραιος ο τυπος:p
Μια ερωτηση, αυτα τα αpple snails αναπαραγοντε:confused: γιατι σκεφτομαι να παρω και δε θα μου αρεσε να εμφανιστουν καμια 100σταρια των 3εκ

Υ.Γ μην αναφερεστε στον μπομπ σφουγγαρακη γιατι θα μας βαλουν απαραιτητη η γονικη συναινεση:mad:

soza
18-01-08, 15:46
Αναπαραγονται και μαλιστα σχετικα ευκολα...
Αν ομως εσυ θελεις να ελεγξεις τον πληθυσμο, τοτε μπορεις να το κανεις πολυ ευκολα, καθως εναποθετουν τα αυγα τους εξω απο το νερο. Τα αυγα τους μοιαζουν σαν ενα μεγαλο τσαμπι.Το μονο που θα εχεις να κανεις λοιπον... ειναι να ξεφορτωθεις το τσαμπι....
Οταν γεννιουνται παντως δεν ειναι 3 εκατοστα και οταν μεγαλωνουν, γινονται πολυ μεγαλυτερα απο 3 εκατοστα

steady
18-01-08, 15:53
εγω ειχα σοβαρο προβλημα με την αναπαραγωγη ενα τσαμπι αφησα και σκασανε καμια 100αρια μικρα!τα δωσα εδωσα και τους γονεις!πριν κανα εξαμηνο πειρα ενα μονο με σκοπο να μην αναπαραχθει ελα που γεναει το ατιμο 2 τσαμπια την βδομαδα εδω και κανα δυο μηνες!κανει σταση καμια βδομαδα και μετα παλι!

μαλλον θα ειχε γονιμοποιηθει και αποθηκευσει σπερμα πριν το παρω οπως εχω διαβασει αλλα ρε παιδια ποσο ειχε αποθηκευσει πια που γενναει τοσο?:smt035
αφηστε εχει γινει πανω απο 10cm το πελμα του τερας!αλλα καθαριζει οτι υπολειμα τροφης μενει κανει καλη δουλεια!

soza
18-01-08, 15:57
Μπορει τα αυγα να ειναι και σχετικα... ¨τζουφια¨:D . Το εχω δει και αυτο.. Ειχα αφησει σαλιγκαρι μονο του και γενναγε. Απο περιεργεια πηρα καποια τσαμπια και τα εβαλα σε ενα ενυδρειακι.. Ποτε δε σκασανε σαλιγκαρακια :rolleyes:

steady
18-01-08, 16:00
βασικα τα χριστουγεννα που ελειπα ενα εμεινε καιρο και σχεδον εσκασε αν εχεις δει πολλα τσαμπια θα καταλαβεις τι ενοω φαινονται σχηματισμενα μικρα σαλιγκαρακια!

το να παρω ενα τσαμπι και να το βαλω αλλου γενικα δουλευει?νομιζω ειναι ευαισθητα και δεν θελουν μετακινηση θελουν παντα εξω απ το νερο και αρκετη υγρασια!

soza
18-01-08, 16:05
Λοιπον.. εγω τι εκανα.
επερνα ενα μικρο ενυδρειακι 20 λτ. Γεμιζα μεχρι την μεση νερο.Εβαζα μεσα θερμοστατη και τιποτα αλλο. Στην επιφανεια επεπλεε ενα σκοτς μπράιτ και επανω στο σκοτς μπράιτ ειχα αφησει το τσαμπι. Αν το τσαμπι πεσει μεσα στο νερο, τοτε τα σαλιγκαρακια πνιγονται... Με αυτον τον τροπο παντα ειχα επιτυχια. Θα πρεπει ομως να εχεις σκεπασμενο το ενυδρειακι, ωστε να σχηματιζεται αρκετη υγρασια εκτος νερου. Οταν σκασουν οι πιτσιρικαδες νομιζω το πραγμα ειναι ξεκαθαρο τι πρεπει να κανεις μετα;)

μελινακι
19-01-08, 09:24
αυτο που εχω εγω, γεννηθηκε μεσα στο ενυδρειο μου..:rolleyes::rolleyes: αρα δεν μπορει να αναπαραχθει μονο του ετσι;:confused: οσο για τις τρυπες δεν μου εχει πειραξει κανενα φυτο το ψυχουλι μου:smt056

biothanasis
21-01-08, 03:14
Τα σαλιγκάρια ξηράς και νερού είναι ερμαφρόδιτα (διαθέτουν δηλαδή και αρσενικό και θυληκό αναπαραγωγικό σύστημα {γονάδες}) και έτσι μπορεί, εάν οι συνθήκες το επιτρέπουν, να πολλαπλασιαστεί χωρίς "παρτενέρ"... :D:D:D

Όπως και να'χει... καλή τύχη...:D:D:D

μελινακι
29-01-08, 14:38
το πες κι εγινε!!! μολις προχτες προσεξα το νεο μας συγκατοικο!
ενα μπεμπουλι κυκλοφορει πλεον στο ενυδρειο μου:p:p:p
ειναι κι αυτο σαν την μαμα του (ή τον μπαμπα του):rolleyes::rolleyes::rolleyes: