PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννησαμε!!!!!


imichal
13-01-08, 20:28
Τα krib μου γεννησανε!!!! Ειμαι μπαμπάς!!!

soza
13-01-08, 20:38
Ευγε!!
Αντε με το καλο να σου μεγαλωσουν.

Ασχετο.. το καπελακι και τα υπολοιπα εφταξαν?

imichal
13-01-08, 20:44
Ασχετο.. το καπελακι και τα υπολοιπα εφταξαν?

μπα....

Παιδια βοηθεια ....τι ταιζω ?
Εχω μεσα και 2 σκαλάρια (120 λιτ.) τα οποια εχουν κολλησει στην αλλη μερια του ενυδρειου γιατι τα krib τα κυνηγανε.....

soza
13-01-08, 20:47
Κοιτα να δεις.. το σιγουρο ειναι οτι μεσα σε αυτο το ενυδρειο θα ταϊστουν τα σκαλαρια :D :D

PascM
13-01-08, 20:48
Μπορεί και να διαφωνήσω Σώζαμ,
Αν έχει κρυψώνες θα τα καταφέρουν τα μικρά! (τουλάχιστον κάποια από αυτά) .
Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι έτσι όπως είναι τα πράγματα είναι καλά!

imichal
13-01-08, 20:50
Υπάρχει περιπτωση τα σκαλαρια να κανουν καμια....βρωμοδουλεια?
-------------------------
Παντως τα κριμπ δεν τα αφηνουν να πλησιασουν.....

Raven
14-01-08, 02:00
Πολυ ομορφα. Να σου ζησουνε!
εμενα παντως χωρις ζωντανη τροφη (αρτεμια) αλλα και χωρις εχθρους τα καταφεραν μονο 2 μικρα που τωρα ειναι 2μιση μηνων.

Moutralewn
14-01-08, 10:41
Τα krib μου γεννησανε!!!! Ειμαι μπαμπάς!!!

Μπαμπά έχουν!! :smt029:smt029

εσύ είσαι παππούς!! :D:D

Πολυ ομορφα. Να σου ζησουνε!
εμενα παντως χωρις ζωντανη τροφη (αρτεμια) αλλα και χωρις εχθρους τα καταφεραν μονο 2 μικρα που τωρα ειναι 2μιση μηνων.

Εμένα, απ'την άλλη, με λίγο αρτέμια, αλλά χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα όσον αφορά την τροφή και χωρίς σοβαρούς εχθρούς (μερικά cherry barbs μόνο τα οποία δεν πολυασχολούνταν με τα μικρά), έχουν επιζήσει όλα. (Καμιά 30αριά). είναι περίπου 1ος μήνα.

Τί να πω, άφησα την "μαμά" φύση και έκανε καλή δουλεια.

lucy
14-01-08, 10:44
Να σου ζήσουν!!!! Με το καλό να τα δεις να μεγαλώνουν!!!
...και με το καλό και άλλη γέννα!!!

imichal
14-01-08, 10:56
Πρεπει βέβαια να ευχαριστήσω και τον "soupia" που είναι ο "νονός" των μικρών που μου παραχώρησε το ζευγαρι krib απο τη δικη του γεννα.....
Ευχαριστώ Soupia !!!!

Faerel Nedielei
14-01-08, 11:02
Εμένα, απ'την άλλη, με λίγο αρτέμια, αλλά χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα όσον αφορά την τροφή και χωρίς σοβαρούς εχθρούς (μερικά cherry barbs μόνο τα οποία δεν πολυασχολούνταν με τα μικρά), έχουν επιζήσει όλα. (Καμιά 30αριά). είναι περίπου 1ος μήνα.

Τί να πω, άφησα την "μαμά" φύση και έκανε καλή δουλεια.



Ακριβώς μία από τα ίδια και εδώ, χωρίς την αρτέμια .


Με χρήση ξηράς τροφής (Mikrovit High-Protein και Mikrovit Spirulina της Tropical), και την αμέριστη φροντίδα των γονιών τους, έχουν φτάσει στον ένα μήνα και έχουν επιζήσει καμιά τριανταριά. Μόλις το στόμα τους αρχίσει να χωράει λίγο μεγαλύτερα πράγματα τρώνε τα πάντα!!!


P.S. Να σου ζήσουν φίλε μου

Moutralewn
14-01-08, 11:11
Ακριβώς μία από τα ίδια και εδώ, χωρίς την αρτέμια .


Με χρήση ξηράς τροφής (Mikrovit High-Protein και Mikrovit Spirulina της Tropical), και την αμέριστη φροντίδα των γονιών τους, έχουν φτάσει στον ένα μήνα και έχουν επιζήσει καμιά τριανταριά. Μόλις το στόμα τους αρχίσει να χωράει λίγο μεγαλύτερα πράγματα τρώνε τα πάντα!!!


P.S. Να σου ζήσουν φίλε μου

Βέβαια, εμένα τώρα έχουν σταματήσει οι γονείς να ασχολούνται με τα μικρά, τα οποία "τη βγάζουν" και μόνα τους.

Πάντως μου κάνει εντύπωση το πόσο καλά τα πάνε τα μικρά με τα cherry barbs. Κολυμπούν μαζί, τρώνε μαζί και δεν ενιοχλούνται το ένα απο το άλλο.

Η θυληκιά έχει αρχίσει "κουνήματα" στον αρσενικό αλλά αυτός τίποτα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό την είχε τρελλάνει στις τσιμπιές σε σημείο που δεν της είχε αφήσει καθόλου ουρά, και ήταν μονίμως κρυμμένη πράγμα που με έκανε να ανησυχω για την υγεία της θυληκιάς. Τώρα η ουρά της θυληκιάς έχει μεγαλώσει και έχει φτάσει στα κανονικά επίπεδα και ο αρσενικός είναι πιο διαλακτικός μαζί της.

Ελπίζω να μην ζευγαρώσουν πάλι σύντομα, έτσι ώστε να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά και να μπορώ να αρχίσω τα "χαρίσματα".

Faerel Nedielei
14-01-08, 11:34
Βέβαια, εμένα τώρα έχουν σταματήσει οι γονείς να ασχολούνται με τα μικρά, τα οποία "τη βγάζουν" και μόνα τους.

Πάντως μου κάνει εντύπωση το πόσο καλά τα πάνε τα μικρά με τα cherry barbs. Κολυμπούν μαζί, τρώνε μαζί και δεν ενιοχλούνται το ένα απο το άλλο.

Η θυληκιά έχει αρχίσει "κουνήματα" στον αρσενικό αλλά αυτός τίποτα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό την είχε τρελλάνει στις τσιμπιές σε σημείο που δεν της είχε αφήσει καθόλου ουρά, και ήταν μονίμως κρυμμένη πράγμα που με έκανε να ανησυχω για την υγεία της θυληκιάς. Τώρα η ουρά της θυληκιάς έχει μεγαλώσει και έχει φτάσει στα κανονικά επίπεδα και ο αρσενικός είναι πιο διαλακτικός μαζί της.

Ελπίζω να μην ζευγαρώσουν πάλι σύντομα, έτσι ώστε να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά και να μπορώ να αρχίσω τα "χαρίσματα".



Όντως τώρα είναι ανεξάρτητα και δεν έχουν πρόβλημα ούτε με τα cherry ούτε με τους αρλεκίνους. Πάντως νομίζω ότι και λιγότερο φροντίδα να έδινα στα μικρά πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα είχα, αφού οι γονείς πραγματικά ήταν το κάτι άλλο όσον αφορά τη φροντίδα. Δεν είχα ξαναδεί φροντίδα μικρών από κιχλίδες ή άλλο ψάρι γενικά και σε μερικά σημεία έμενα με το στόμα ανοιχτό.
Ακόμα και το έτερον ήμισυ (που δεν έχει και τη στενότερη σχέση με τα ενυδρεία) καθόταν και κοιτούσε τα krib και μονίμως ήταν «ε δεν το πιστεύω…τι κάνουν τώρα…κ.τ.λ.»

imichal
15-01-08, 01:28
Κοιτα να δεις.. το σιγουρο ειναι οτι μεσα σε αυτο το ενυδρειο θα ταϊστουν τα σκαλαρια :D :D

Λοιπόν κριμπ-σκαλάρια σημειωσατε 1. Οταν γυρισα από τη δουλεια ειδα τα σκαλάρια μου "ζαλισμένα" από τους "χτυπους" που τρωγανε απο τα κριμπ. Αυτη τη στιγμή τα εχω βαλει σε ενα μικρο ενυδρειο που ειχα ελευθερο....
Ηταν απίστευτο τα μικρά ηταν με τη "μαμα" τους και μολις το σκαλάρι πλησιαζε (οχι απαραιτητα για να τα πειραξει) το θηλύκο εκανε επιθεση κατα μέτωπο, το δε αρσενικο αν τυχαινε να βρίσκεται στην αλλημερια του ενυδρειου επαιρνε φορα και βουρ.....χαμος!!! Οσο μποι τους λειπει.....

PascM
15-01-08, 01:34
Ναι μεν έχουμε 1-0 αλλά πρόσεξε το Χ ή την ανατροπή!!!
Καλό είναι τα σκαλάρια να φύγουν απο εκεί ή να φύγουν τα μικρά με τα κριμπ!

Giorgos
15-01-08, 11:30
Αυτη τη στιγμή τα εχω βαλει σε ενα μικρο ενυδρειο που ειχα ελευθερο....
Για τα σκαλάρια μιλάει, Μάνο.

PascM
15-01-08, 11:32
Ναι το διάβασα λίγο γρήγορα sorry.

imichal
16-01-08, 22:13
Υπάρχει κανενα ψάρι που να μπορώ να βαλω στη θεση των σκαλαριών. Δηλαδή να δώσω τα σκαλαρια και να βάλω στη θεση τους καποια που να αδιαφορουν για τα κριμπ αλλα και τα κριμπ γι'αυτα ? Το ενυδρειο ειναι το lido και επειδή ειναι ψηλό δειχνει σα να μην υπαρχει κανενα ψαρι μεσα( τα κριμπ σουλατσαρουν στο βυθο μονο...)

Moutralewn
17-01-08, 12:27
Υπάρχει κανενα ψάρι που να μπορώ να βαλω στη θεση των σκαλαριών. Δηλαδή να δώσω τα σκαλαρια και να βάλω στη θεση τους καποια που να αδιαφορουν για τα κριμπ αλλα και τα κριμπ γι'αυτα ? Το ενυδρειο ειναι το lido και επειδή ειναι ψηλό δειχνει σα να μην υπαρχει κανενα ψαρι μεσα( τα κριμπ σουλατσαρουν στο βυθο μονο...)

Μπορείς να βάλεις ένα κοπαδάκι το οποίο να παίζει τον ρόλο των dither fishes.
Έτσι θα δείχνει και πιο γεμάτο ενυδρείο σου καθώς επίσης θα αισθάνονται και καλύτερα τα κριμπς.
Εγώ έχω ένα κοπαδάκι cherry barbs (http://www.fishbase.org/Summary/speciesSummary.php?ID=6147&genusname=Puntius&speciesname=titteya ) (http://www.fishbase.org/Summary/speciesSummary.php?ID=6147&genusname=Puntius&speciesname=titteya%29).
Ενναλακτικά μπορείς να βάλεις και ένα κοπαδάκι hatchets ( http://www.fishbase.org/Summary/speciesSummary.php?ID=10725&genusname=Gasteropelecus&speciesname=sternicla ) τα οποία ίσως να είναι και καλύτερα διότι κατα βάση κολυμπούν στα μέσα και άνω στρώματα του ενυδρείου.