PDA

Επιστροφή στο Forum : Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου


melli
09-01-08, 16:05
Καλή Χρονιά σε όλους! Νομίζω ότι μετά από 2 1/2 μήνες μπορώ να το παρουσιάσω (το καμάρι μου!). Θέλω κάνω παρουσίαση βήμα-βήμα γιατί είχα ένα θέμα όταν το ξεκίνησα: Μου άρεσαν πολύ τα φυτεμένα ενυδρεία, αλλά ως αρχάρια φοβόμουν μην καταστρέψω και τα φυτά αλλά και το όλο οικοσύστημα (σαπίσματα, νιτρικά, άλγες). Έτσι τα φυτά και οι υπόλοιποι κάτοικοι μπήκαν σιγά-σιγά και με πολύ διάβασμα φτάσαμε εδώ!
Thanks GAB :D


Η αρχή...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-dsc03079-1.jpg

Το πρώτο φυτό που έφαγα την αγορά να βρώ ήταν το tenellus (σε άθλια κατάσταση). Ίσα που φυτευόταν μόλις χώρισα τις ριζούλες!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-dsc03081.jpg

Η δε Nymphaea όχι μόνο δεν μου γέμιζε το μάτι, αλλά διαλυόταν κιόλας! Υπομονή...


Ένας μήνας μετά...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-dsc03099.jpg

Το κερατόφυλλο χαιρέτησε, το ίδιο και η elgeria desnsa (μάλλον ευθύνεται το excel). Τα υπόλοιπα φυτά μετά το σοκ της μεταφύτευσης δείχνουν να αναπτύσσονται κι έτσι προσθέτω κι άλλα! Είναι η ώρα να μπούν και οι πρώτοι κάτοικοι...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-enydreio.jpg

Μπαίνουν οι πρώτοι κάτοικοι και μαζί με αυτούς και κάποια φυτά ακόμα... Το στήσιμο αλλάζει για μια ακόμα φορά. Μάλλον δείχνει ότι το υπόστρωμα αρχίζει να θρέφει και τις ριζούλες!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-dsc03258.jpg

Το tenellus δεν είναι και το πιο «θρεμένο» που έχω δει, αλλά χωρίς πολύ φώς και CO2, δεν περιμένουμε και θαύματα! Μια χαρά πάει νομίζω...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-dsc03317.jpg

H Nymphaea γίνεται μια κούκλα και την συμπαθεί ιδιαίτερα και το apple snail όπως φαίνεται!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-garida.jpg

Ο πιο ντοπαλός κάτοικος του ενυδρείου, μας χάρισε και μία πόζα!

2 1/2 μήνες μετά...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-enydreio3mines.jpg

Επιτέλους πήρε μορφή!

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80x30x40 cm
Όγκος: 96 λτ
Κατηγορία: Κοινωνικό
Φυτά: Anubias barteri var. nana 'Petite', Anubias barteri var. barteri, Echinodorus tenellus, Nymphaea lotus (zenkeri), Bacopa monnieri, Limnophila sessiliflora, Vallisneria americana (natans), Cryptocoryne spiralis, Hygrophila difformis, Hygrophila rosanervig, (Hydrocotyle leucocephala δεν φαίνεται ακόμα, μόλις μπήκε)
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 Trichogaster leerii (1M/2F), 10 Cardinal Tetra, 2 SAE, 7 Corydoras, 2 Ancistrus Pleco Albine, 1 Pomacea bridgesi, 1 Γαρίδα Amano
Διακοσμητικά υλικά: Άμμος, 2 ρίζες μοπάνι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2Τ8 Χ 16 watt
Διάρκεια φωτισμού: 11 ώρες
Φιλτράρισμα: Eσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρια, κυκλοφορητή EHEIM με κυκλοφορία νερού 500 l/h
Θερμοστάτης: 100 watt
Λίπανση: Αραιά (αν το θυμηθώ) SEACHEM (iron, potassium) σε πολύ μικρές δόσεις.
Παροχή CO2: Όχι. Εναλλακτικά SEACHEM excel 1-2 φορές την εβδομάδα

Παράμετροι:
pH: -
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: 30% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25οC
Άλλες πληροφορίες: Υπόστρωμα Sera Flora Depot

dinos99
09-01-08, 16:36
ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα!!!πολυ ομορφο ενυδρειο και σε πολυ καλη κατασταση.:) :)

klaz
09-01-08, 16:37
και πολυ ομορφο ενυδρειο,αλλα και πολυ ομορφη παρουσιαση..!!!!
2 επισημανσεις....
καλο ειναι να μην αφηνουμε ψηλα φυτα στο μπροστινο μερος,και καλο ειναι επθισης τα κοκκινα φυτα να μην ειναι διασπαρτα αλλα σχετικα σε πολυ κοντινη αποσταση(και σε καταλληλο υψος...).
εχει πολυ μελλον το ενυδρειο σου,και μπορει να δειξει πολυ πιο ομορφο στην πορεια.
καλη συνεχεια...;)

kostantakis
09-01-08, 16:38
Πολύ απλά - Πολύ όμορφο !!!!
Συγχαρητήρια για την παρουσίαση :p

PascM
09-01-08, 16:42
Και σε λίγο καιρό που θα στρώσει ποιο καλά το tenelus θα γίνει αρκετά καλύτερο.

melli
09-01-08, 16:56
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια! :p

Και σε λίγο καιρό που θα στρώσει ποιο καλά το tenelus από το στόμα σου και.... Πως και πως το περιμένω αυτό :rolleyes:

imichal
09-01-08, 17:06
Πολύ ομορφο! Μπράβο!

πλυμμήρας
09-01-08, 17:37
Όντως πολύ όμορφο το ενυδρείο σου αλλά μήπως είναι λίγο φορτωμένο με ψαράκια?Ίσως κάνω και λάθος...

Tolis
09-01-08, 17:46
καλο ειναι να μην αφηνουμε ψηλα φυτα στο μπροστινο μερος,και καλο ειναι επθισης τα κοκκινα φυτα να μην ειναι διασπαρτα αλλα σχετικα σε πολυ κοντινη αποσταση(και σε καταλληλο υψος...).

Στο συγκεκριμενο θα διαφωνησω θειο. Τα ψηλα φυτα τα εχει βαλει μπροστα στις ακρες, οποτε δεν κρυβουν τιποτα εκτος απο το αντιαισθητικο γυαλι των πλευρων, σωστα κατα την γνωμη μου (θα ηθελα κια λιγο παραπανω bacopa δεξια).
Στα δε κοκκινα, η νυμφεα δειχνει θαυμασια και κανει κοντραστ με τα πισω της πρασινα. Και μολις φουντωσει κι η rosaneviq θα αποτελει μια "φυσικη" συνεχεια του ξυλου.
Πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα δειξει πολυ ομορφο το ενυδρειο, συγχαρητηρια.

MiziGr
09-01-08, 19:01
Πάρα πολύ όμορφη προσπάθεια! Συγχαρητήρια!!!!

Apostolis
09-01-08, 19:55
Στο συγκεκριμενο θα διαφωνησω θειο. Τα ψηλα φυτα τα εχει βαλει μπροστα στις ακρες, οποτε δεν κρυβουν τιποτα εκτος απο το αντιαισθητικο γυαλι των πλευρων, σωστα κατα την γνωμη μου.

..."έχει χέρι" η κοπέλα...!!! ;)

Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α !!! :smt041

vasilakis
09-01-08, 20:00
Οντως πολυ ομορφο και πολυ φυσικο !
Στο τενελους να κοβεις τα runners οταν μεγαλωνουν λιγο και να τα ξαναφυτευεις ωστε να πυκνωσει και πιο γρηγορα.

giagligian
09-01-08, 20:25
Nice Nice.... Πάρα πολύ ωραίο!!! Τα συγχαρητήρια μου και από μένα!;)

prodigy
09-01-08, 20:54
παρα πολυ ωραιο!!!συγχαρητηρια!!!!

melli
09-01-08, 21:05
Σας ευχαριστώ όλους πολύ! :D

steady
09-01-08, 21:07
βλεπω το καμαρι μου διαπρεπει στα νεα του χερια μπραβο και απο μενα πολυ καλο!

melli
09-01-08, 21:24
βλεπω το καμαρι μου διαπρεπει στα νεα του χερια...
να 'σαι καλά Κώστα, τελικά «συντονιστήκαμε» καλά με το tank! :D
-------------------------
..."έχει χέρι" η κοπέλα...!!! χεχεχε, άκου ποιός μιλάει για «χέρι»... (Τα κοιτάει και φουντώνουν!!!) :rolleyes:

steady
09-01-08, 21:28
leucocephala βλεπω βρηκες τελικα αν θες ωστοσο και αλλη εχω κατι κοτσανια 1 μετρο τεραστια:D

Celda
09-01-08, 21:34
καμία σχέση η πρώτη φωτογραφία με την τελευταία! ΜΠΡΑΒΟ!

Έχεις δοκιμάσει να βαλεις πίσω vallisneria gigantea? Θα έδειχνε ακομα πιο όμορφο --οχι ότι δεν είναι!
Μιας που είμαι και θαυμάστρια θα έβαζα και έναν ωραιο,μεγάλο εχινόδορο:rolleyes: λέμε τώρα...

_antonis_
09-01-08, 22:33
Τι άλλο να πώ; Μπράβο κι απο εμένα!

s-vitzi
10-01-08, 00:22
Πολυ ομορφο και απλο...
Συγχαρητηρια.

Raven
10-01-08, 00:37
Κουκλι το εχεις κανει ! Ενα πολυ μεγαλο μπραβο κι απο μενα !
Υ.Γ. Τρελλο κολλημα το "μποστανι" ε ;:D

alan boy
10-01-08, 08:19
Πολύ απλά - Πολύ όμορφο !!!!
Συγχαρητήρια για την παρουσίαση :p


:smt045:smt045:smt045

lucy
10-01-08, 08:40
Πανέμορφο!!! Μπράβο σου!!!

Stelios_Rjk
10-01-08, 10:45
Πολυ ομορφο Μπραβο!
Φτου φτου να μη το ματιασουμε!

kourba
10-01-08, 12:05
ειναι πραγματικα απιστευτο!!!!!τερμα τα πλαστικα φυτα για μενα!!!!τεραστια διαφορα!!!αλλα να ρωτησω κατι?μου φαινεται δυσκολο εως αδυνατο να δημιουργησω κατι τοσο ομορφο....ειναι?θελω πολυ να προσπαθησω...:smt003

Tkagem
10-01-08, 12:34
ειναι πραγματικα απιστευτο!!!!!τερμα τα πλαστικα φυτα για μενα!!!!τεραστια διαφορα!!!αλλα να ρωτησω κατι?μου φαινεται δυσκολο εως αδυνατο να δημιουργησω κατι τοσο ομορφο....ειναι?θελω πολυ να προσπαθησω...:smt003Τίποτα δεν είναι δύσκολο, υπομονή θέλει σιγά σιγά και με προσοχή όλα γίνονται....

Andreas301
10-01-08, 14:01
Εξαιρετικό !! Εύγε ! :smt023:smt023
Αν σε δεύτερη φάση βάλεις και μπουκάλα CO2..... Θα γίνει χαμός !
Μπράβο !

erene
10-01-08, 20:25
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!Μπράβο!:smt045

melli
10-01-08, 23:05
...μου φαινεται δυσκολο εως αδυνατο να δημιουργησω κατι τοσο ομορφο....ειναι?θελω πολυ να προσπαθησω...:smt003
Να προσπαθήσεις!!!
Κι εμένα μου φαινόταν πριν 3-4 μήνες που μου μπήκε το ...μικρόβιο :D, αλλά με πολύ διάβασμα πρίν, και ένα καλό υπόστρωμα σε πρώτη φάση, υπομονή και ξαναδιάβασμα :smt101, μάλλον πέρασα την τάξη ...για αυτό το τρίμηνο! ;)

paxh2o
11-01-08, 21:49
η τελευταία φώτο ειναι...... ΟΥΑΟΥ!!!
πολυ ωράιο το τελικο αποτελεσμα. νομιζω το κλειδι της επιτυχίας είναι οι βαλισνέριες στην μέση,... δινουν μια αρμονια.. και μετα χτιζονται ολα τα αλλα

Andros
11-01-08, 22:18
Συγχαρητηρια, φοβερο το ενυδρειο σου!!!!!! Μπραβο!

Steve
11-01-08, 22:41
πολύ ομορφο ενυδρειο...
σε λιγο ακομα καιρο θα ειναι τελειο!

Celda
12-01-08, 00:30
η νομιζω το κλειδι της επιτυχίας είναι οι βαλισνέριες στην μέση,... δινουν μια αρμονια..

Και τώρα μια ερώτηση :rolleyes: γιατί στο δικό μου ενυδρείο ειναι οι βαλισνέριες που δίνουν μια αίσθηση χάους????
το ύψος του ενυδρείου μου ειναι 45 εκ. και γίνονται τόοοοοοσο μακριές που κρύβουν σχεδόν ολη την επιφάνεια και το φως δεν φτάνει μεχρι τα χαμηλά φυτά μου.
Τις προάλλες έβγαλα μία και είχε μήκος, 80 πόντους!Τι κάνεις κ τις διατηρείς τόσο ωραία και γω δεν μπορώ???? :smt022


Φοβερό το ενυδρειο σου...τρομερή η αλλαγή!

melli
12-01-08, 17:53
...οι βαλισνέριες δίνουν μια αίσθηση χάους... Τι κάνεις κ τις διατηρείς??
Είναι απλό! Μόλις δώ ότι αρχίζουν και σκιάζουν το ενυδρείο, πέφτει ...κούρεμα!!! ;) Τις κλαδεύω με ψαλίδι κανονικότατα από ψηλά, στο ύψος του νερού. Επίσης, μόλις αρχίσουν και πετάνε πέρα δώθε δρομείς, τους κόβω και τους επαναφέρω σε τάξη, φυτεύοντάς τους όπου έχω κενά. Με αυτόν τον τρόπο βγάζουν νέα φύλλα από την ρίζα (πυκνώνουν) και φυσικά δεν σκιάζουν το tenellus. :D

μελινακι
12-01-08, 20:33
πανεμορφο ενυδρειο! να το χαιρεσε το καμαρι σου!!;):rolleyes::o:)

Z_X
13-01-08, 18:02
Ομορφο,μπραβο σου.

steady
15-01-08, 16:13
Είναι απλό! Μόλις δώ ότι αρχίζουν και σκιάζουν το ενυδρείο, πέφτει ...κούρεμα!!! ;) Τις κλαδεύω με ψαλίδι κανονικότατα από ψηλά, στο ύψος του νερού. Επίσης, μόλις αρχίσουν και πετάνε πέρα δώθε δρομείς, τους κόβω και τους επαναφέρω σε τάξη, φυτεύοντάς τους όπου έχω κενά. Με αυτόν τον τρόπο βγάζουν νέα φύλλα από την ρίζα (πυκνώνουν) και φυσικά δεν σκιάζουν το tenellus. :D


δε σου σαπιζουν μετα τα φυλλα τους σιγα σιγα αφου τα κοψεις με ψαλιδι?
εχω και εγω προβλημα τα crinum μου εχουν κανει κοντα ενα μετρο φυλλα και κανουνε σβουρες στην επιφανεια!

melli
15-01-08, 16:28
δε σου σαπιζουν μετα τα φυλλα τους σιγα σιγα αφου τα κοψεις με ψαλιδι?
Μετά από 2 εβδομάδες περίπου κιτρινίζουν λίγο στο σημείο που τα έκοψα, αλλά είναι ήδη 10 εκατοστά μακρύτερα οπότε τα ξανακόβω (και πάει λέγοντας).
-------------------------

εχω και εγω προβλημα τα crinum... για τα crinum δεν ξέρω, αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις με 1-2 φύλλα, να δεις πως πάνε? :rolleyes:

Mikepap
15-01-08, 16:58
πολυ καλη δουλειά , συγχαρητήρια!

gaia
30-01-08, 18:46
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-enydreio3mines.jpg

melli μπράβο σου ! Σωστή επιλογή φυτών-ψαριών για τις συνθήκες του ενυδρείου (βάλε κι άλλες γαρίδες) . Το aquscape είναι ισορροπημένο και έχει καθαρό σημείο εστίασης στην vallisneria πίσω από τις ουρές των γκουράμι. Βέβαια είναι σε πρώιμο στάδιο ακόμη και πρέπει να "γεμίσουν" τα φυτά σου για να δείξει πιο ωραίο ειδικά στο μεσαίο ύψος . Παροχή co2 θα βοηθούσε . Φύτεψε κρυπτοκορίνες στο κενό που βλέπουμε το σαλιγκάρι για να ενισχύσεις την ισορροπία των δύο πλευρών. Κράτησε την νυμφαία χαμηλά κλαδεύοντας ότι φύλλο ξεφεύγει σε ύψος .
Καλή συνέχεια !

melli
22-03-08, 22:42
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-4monthsb.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-gg69-melligr-4months.jpg

Οι κρυπτοκορίνες και η Hygrophila rosanervig* έχουν τρελή ανάπτυξη! (*στη photo δεν φαίνεται το υπέροχο ροζ της) :D
Δυστυχώς το tennelus δεν μας «έκατσε» χωρίς CO2 :( (ίσως φταίει και ο φωτισμός).
Λέω να κάνω ένα χαλί με moss, τί μπορούν να με συμβουλεύσουν οι εμπειρότεροι?
Μην μου πείτε για μπουκάλες, λίγο αργότερα.. θα το παλέψω λίγο ακόμα :rolleyes:

Raven
23-03-08, 08:09
Μπραβοο Λινα !! Βλεπω η Rosanervig εκατσε καλα στο ενυδρειο σου. Φανταζομαι οτι οι κορυφες της θα εχουν παρει εκεινο το υπεροχο ροζ-τριανταφυλλι χρωμα! Νομιζω ομως οτι εφτασε η στιγμη να την κουρεψεις λιγο,Καντο αφοβα! θα πυκνωσει κι ολας..
Οσο για το tenellus τα ιδια και το δικο μου εκανε μεχρι που εβγαζα τους δρομεις και τους ξεχωριζα φυτευοντας μεμονωμενα τα νεα φυτα. Με αυτον τον τροπο αρχιζει τωρα να πυκνωνει. Επισης καποια μος θα εκανε ωραιο χαλι αλλα θα μπλεξεις με κουρεματα και θα την βαρεθεις στο τελος. Γιατι δεν δοκιμαζεις λιγο glosso ;που ξερεις...

Tolis
23-03-08, 15:02
Απ τη φωτο τουλαχιστον εμενα το tenelus καλα μου δειχνει.
Η κρυπτοκορινα αριστερα ναι μεν εχει οντως πολυ καλη αναπτυξη, αλλά εχει "μπουκωσει" λιγο την αριστερη μπροστινη πλευρα.

gohn1990
23-03-08, 15:42
τρομερο....................

lag
23-03-08, 15:47
εκτος απο πανέμορφο φένεται και πολλη υγιές...
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!

kill_bill
23-03-08, 15:52
Πολυ ομορφο στησιμο! Μπραβο!

melli
23-03-08, 22:15
Σας ευχαριστώ,

Απ τη φωτο τουλαχιστον εμενα το tenelus καλα μου δειχνει.
Θα κοιτάξω να ανεβάσω κοντινές photo, γιατί το χρώμα και το πάχος των φύλλων του είναι αρκετά περίεργο - αν και αναπτύσσεται κανονικά.
Τενελους με ροζ αποχρώσεις δεν μου φαίνεται νορμάλ :rolleyes:!!!
-------------------------
Βλεπω η Rosanervig εκατσε καλα στο ενυδρειο σου. Φανταζομαι οτι οι κορυφες της θα εχουν παρει εκεινο το υπεροχο ροζ-τριανταφυλλι χρωμα!
Ακριβώς, όπου φαίνεται λευκό-ροζ στην μέση/ψηλά έχει στην πραγματικότητα αυτό το υπέροχο χρώμα :D Για το glosso δεν ξέρω χωρίς CO2, θα το ψάξω...

Tolis
24-03-08, 01:04
Το τενελους οταν εχει αρκετο φως ετσι γινεται ξανθαινει.

lucy
24-03-08, 09:50
Έχει γίνει πανέμορφο! Μπράβο melli!!!