PDA

Επιστροφή στο Forum : Νερό Α/Ο εμπορίου


vega
09-01-08, 14:47
Το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης είναι ένα απαραίτητο εργαλείο για τα θαλασσινά μας ενυδρεία είναι όμως και μη οικολογικό διότι πολύ νερό πάει χαμένο.. και η ποσότητα δεν είναι καθόλου μα καθόλου λίγη !!!
Είχα τηλεφωνική επικοινωνία με ένα εργοστάσιο παραγωγής νερού αντίστροφης όσμωσης που πωλείτε στα super market, και με διαβεβαίωσε ότι είναι 100% κατάλληλο για τη χρήση που το θέλω.
Για να μην αρκεστώ μόνο στη διαβεβαίωση, ποιες είναι οι μετρήσεις που θα μπορούσαν να γίνουν από εμάς τους ίδιους με τα μέσα και τα τεστ (ηλεκτρονικά ή υγρά) που διαθέτουμε, ώστε να δούμε αν όντως είναι κατάλληλο ?
Από εκεί και πέρα είναι στη κρίση του καθενός με γνώμονα την οικολογική συνείδηση αλλά και το οικονομικό ποια επιλογή θα ακολουθήσει.
Η τιμή των 4 λίτρων είναι 0.90 λεπτά, αλλά το οικολογικό κέρδος νομίζω είναι πολύ μεγαλύτερο.

PascM
09-01-08, 15:11
Μια και το έχεις βάλει στην κατηγορία των αλμυρών θα έλεγα οτι πρέπει με TDS να σου βγάζει σχεδόν μηδέν!

vega
09-01-08, 15:14
Αν θα μετρηθεί μόνο με tds είναι ένα δείγμα ότι είναι οκ?
Ίσος και με κάποια άλλα τεστ ώστε όντως να διαπιστώσουμε ότι είναι κατάλληλο για τα ζωντανά μας.

PascM
09-01-08, 15:18
Καλό είναι να κάνεις μια σειρά από μετρήσεις όπως :
NH3/NH4 - NO2 - NO3 - MC - MG - και χαλκό!
Αν όλα αυτά είναι μηδέν τότε εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν πρέπει να δεις κάτι άλλο.

accnt
09-01-08, 15:50
Yπάρχουν και τα "φίλτρα ριτίνης" ιδίως για fish only.

Tricky
09-01-08, 16:37
Yπάρχουν και τα "φίλτρα ριτίνης" ιδίως για fish only.

Ακριβως ...ειναι πολυ πιο οικονομικα απο το να αγοραζεις νερο.

PascM
09-01-08, 16:39
info κανείς για αυτά τα φίλτρα? Τα έχω ακούσει και ξαναακούσει αλλά δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.Ένα λινκακι και για εμάς ?

vega
09-01-08, 16:39
Αυτό με τις ρητίνες ακούγεται καλύτερο..κάποια σχετικά link?
Κάποιος που να τις δουλεύει για να μας πει υπέρ και κατά

netblues
09-01-08, 16:46
Με το απιονισμενο νερό δεν μπορεις να εισαι και τοσο σιγουρος.
Η πιθανοτητα να μεταφερει μικροβια (που καθε φορα να ειναι αλλα) ειναι υπαρκτή. Επισης, αναλογα με την μεθοδο παρασκευής, μπορει να υπαρχουν υπολλειματα (πχ χαλκου) που δεν θα ενοχλουσαν ενα σιδερο ή μια μπαταρια, αλλά θα ηταν καταστροφικά για ενα reef.
Το να κουβαλαει κανεις λιτρα απο το εργοσταστιο στο supermarket και στη συνεχεια στο σπιτι του σε πλαστικά δοχεια δεν ειναι καθολου οικολογικό
(τοσο το πλαστικο δοχειο, οσο και τα καυσιμα που χαλαει.)

Οσο για το νερό της ομσωσης που "πετιεται" ειναι λιγο υπερβολή.
Το νερό ειναι απο τα ευκολα και φυσικά ανακυκλωσιμα προιόντα.

Tricky
09-01-08, 16:53
Ουσιαστικα , ολοι μας δουλευουμε τις ρητινες DI αλλα μονο ως τελευταιο σταδιο στην RO.

Θα φτιαξουμε συντομα ενα συστημα σε μεγαλο ενυδρειο φιλου.

Τα συν ειναι οτι δεν πετας νερο και οτι μαζευεις γρηγορα το καθαρο
Τα μειον ειναι οτι οι ρητινες εξαντλουνται γρηγορα και πρεπει να τις αλλαζεις.
Κοστιζουν 5-7 ευρω ανα λιτρο και κρατανε αναλογα με το TDS του νερου βρυσης και απο το ποσο καλα τις προστατεψεις με προφιλτρα.

Στο συστημα που θα φτιαξουμε θα βαλουμε 2 προφιλτρα ανθρακα / 2 προφιλτρα sediment 1 micron και τελος 4 refillable κανιστρα με DI (συνολικα 3,5-4 λιτρα ρητινης).To κοστος θα ειναι περιπου 100 ευρω.

glazar
09-01-08, 18:06
δλδ αντι για Α/Ο μπαινουν μετα την βρυση τα 2 προφιλτρα και μετα κατευθειαν το φιλτρο ριτινης και απο εκει στο ενυδρειο ?
Δεν υπαρχει δευτερη εξοδος οπως στην Α/Ο για να φευγει το ``κακο`` το νερό?
Εγω για να γεμισω το 350 αρι πρεπει να ετρεξε απο την αλλη εξοδο το διπλασιο νερο τουλαχιστον.Βεβαια χρησιμοποιησα και μια αντλια πιεσης για να ``πουσαρω`` λιγο την Α/Ο και για αυτο ευχαριστω τον φιλο μου τον Θοδωρη που μου την δανεισε...
επειδη και εγω για fish only το ετοιμαζω μπορει ετσι να χρησιμοποιηθει το νερο?

vega
09-01-08, 19:17
Το να κουβαλαει κανεις λιτρα απο το εργοσταστιο στο supermarket και στη συνεχεια στο σπιτι του σε πλαστικά δοχεια δεν ειναι καθολου οικολογικό
(τοσο το πλαστικο δοχειο, οσο και τα καυσιμα που χαλαει.)

Υπάρχουν και κάδοι ανακύκλωσης για πλαστικά
... και πόσοι από εμάς άλλωστε δεν κάνουμε άσκοπες μετακινήσεις, ας συνδυαστεί σαν εκδρομή

Tricky
09-01-08, 23:14
Το να κουβαλαει κανεις λιτρα απο το εργοσταστιο στο supermarket και στη συνεχεια στο σπιτι του σε πλαστικά δοχεια δεν ειναι καθολου οικολογικό
(τοσο το πλαστικο δοχειο, οσο και τα καυσιμα που χαλαει.)

Υπάρχουν και κάδοι ανακύκλωσης για πλαστικά
... και πόσοι από εμάς άλλωστε δεν κάνουμε άσκοπες μετακινήσεις, ας συνδυαστεί σαν εκδρομή

Απλα θα στο πω και μαλλον μονο αξιωματικα θα πρεπει να το δεχθεις αφου δεν τιθεται θεμα διαφωνιας ;) :

Ενυδρειο με νερα απο το super market δεν κρατιεται ...Αν μιλαγαμε για μια προσωρινη λυση ή εκτακτη αναγκη , τοτε οκ ...αλλα να κουβαλας επι ποσα χρονια νερα για το ενυδρειο , απλα δεν θα γινει εκτος και αν θα εχεις κανενα mini reef 20-30 λιτρων.

Εγω εχω το mini reef 80 λιτρων στο γραφειο οπου ,λογω χωρου ,δεν μπορω να βαλω οσμωση ...μου εχει φυγει η μεση (ειδικα το καλοκαιρι) να κουβαλαω τα νερα απο το σπιτι...ασε που εχω καταντησει γραφικος:D:D:D

azores
18-01-08, 00:20
Ουσιαστικα , ολοι μας δουλευουμε τις ρητινες DI αλλα μονο ως τελευταιο σταδιο στην RO.

Θα φτιαξουμε συντομα ενα συστημα σε μεγαλο ενυδρειο φιλου.

Τα συν ειναι οτι δεν πετας νερο και οτι μαζευεις γρηγορα το καθαρο
Τα μειον ειναι οτι οι ρητινες εξαντλουνται γρηγορα και πρεπει να τις αλλαζεις.
Κοστιζουν 5-7 ευρω ανα λιτρο και κρατανε αναλογα με το TDS του νερου βρυσης και απο το ποσο καλα τις προστατεψεις με προφιλτρα.

Στο συστημα που θα φτιαξουμε θα βαλουμε 2 προφιλτρα ανθρακα / 2 προφιλτρα sediment 1 micron και τελος 4 refillable κανιστρα με DI (συνολικα 3,5-4 λιτρα ρητινης).To κοστος θα ειναι περιπου 100 ευρω.

Ναι ε? :smt003

Και .... Βασίλη, έρχεστε και Θεσσαλονίκη για τέτοιες δουλειές?:smt067:smt035-+5

Tricky
18-01-08, 10:10
Δεν ειναι τιποτε δυσκολο ...

Το παν ειναι να βρεις τη σωστη πηγη με ρητινες DI .

Βασικα , ξεχνας τις mixed bed ρητινες και πας σε ξεχωριστα φιλτρα anion και kation ...ετσι , μπορεις να κανεις μια συμφωνια με εταιρεια του χωρου (ξερει μια ο nemo (Θωμας) στη Σαλονικα) , η οποια θα παιρνει πισω τις ρητινες μολις εξαντληθουν για αναγγενηση ...ετσι , θα σου βγει η ιστορια πολυ οικονομικα.Υπαρχει ενα αρχικο κοστος για τις ρητινες αφου πρεπει να πας σε τσουβαλι.

Τα κανιστρα θα ειναι απλα οσμωσης με refillable θηκες ...μπορεις να βαλεις τεσσερα των 10'' (2 για ανιοντα και 2 για κατιοντα) ή ακομα και δυο κανιστρα των 20'' .

Σημαντικη οπως ειπα ειναι και η υπαρξη προφιλτρων (2 ανθρακες + 2 sediment) ωστε να φευγει η σκουρια και να μην περναει χλωριο στις ρητινες (κατι που μειωνει κατα πολυ τον χρονο ζωης τους).

ΧρήστοςΠ
18-01-08, 10:49
Παιδιά είμαι στην διαδικασία να παραγγείλω από Γερμανία ένα σύστημα με ρητίνες .Από ξέρω από φίλο που τις έχεις δεν τις πετάς αλλά μπορείς να κάνεις αναγόμοση με πολύ μικρό κόστος .Θεωρητικά έχουν διάρκεια ζωής για πάντα ;)

Tricky
18-01-08, 11:05
Αυτο επισημαινω παραπανω ;)

Η αναγομωση (εφοσον οι ρητινες δεν ειναι Mixed bed) ειναι σχετικα ευκολη διαδικασια και πολλοι χομπιστες την κανουν μονοι τους .

Κυκλοφορουν ''συνταγες'' αναγομωσης στο internet αλλα δεν σας δινω λινκ : θελει ''παιχνιδι'' με ολιγον δραστικα χημικα
(αλλο χημικο για anion resins και αλλο για kations)

ΧρήστοςΠ
18-01-08, 11:17
Εγώ πάντως θα πάω σίγουρα σε ρητίνες γιατί ειλικρινά για 250 λίτρα νερό
πέταξα πάνω από 1 τόνο και μου σπάσανε τα νεύρα και πιστέψτε με δεν είμαι τύπος που το κάνει για τα έξοδα :D

Tricky
18-01-08, 11:18
Και πολυ καλα θα κανεις φιλε ... οι ρητινες ειναι το μελλον;)