PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκίνημα 450 Ltr Malawi


Maax
08-01-08, 02:55
Την καλησπέρα μου, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους.
Παλιός στο χόμπυ και με ελάχιστη εμπειρία ξεκινάω το στήσιμο στο νέο ενυδρείο μου 450 Ltr (Μ 1.50m x Π 50cm x Y 60cm).

Εξοπλισμός που υπάρχει ήδη
2 εξωτερικά φίλτρα BOYU F-35 Canister 950L/h
2 Θερμοστατες 300W
Φωτισμός 2 x FSL Τ5/D 28W
Τοποθετήθηκε στον πάτο του ενυδρείου μπλέ φελιζόλ και τοποθετούνται σιγά σιγά απο πέτρες
που μάζεψα απο το ρέμα/φράγμα της Θέρμης, σύντομα θα κάνω νέα εξόρμηση για συμπλήρωμα πέτρας.

Αυτά για την ώρα, παραθέτω και μερικές φωτό.

Οπιαδήποτε βοήθεια/συμβουλή δεκτή, ήδη έχω ρίξει το διάβασμα της αρκούδας στο forum.

mikenuke
08-01-08, 10:07
Ολεεεε! Ωραια Μακη χαιρομαι που ξεκινησες το θεμα σου εδω!
Λοιπον οι πετρες ειναι καλες...πως θα μπορουσα αλλωστε να πω το αντιθετο αφου εγω σε εστειλα εκει να τις μαζεψεις!Θα Χρειαστεις κι αλλες μπολικες, αν θες να δημιουργησεις ενα τοπιο που να ανταπεξερχεται στις αναγκες των αφρικανικων λιμναιων κιχλιδων. Και μετα η προσθηκη αμμου θα δωσει την τελικη πινελια, τονιζω οτι πρεπει να ειναι ψιλη αμμο και οχι ψιλο πετραδακι!
Απο εξοπλισμο εισαι κομπλε, και υπερανω.
Προχωρα, πας καλα!

crazyio
08-01-08, 10:30
Μπράβο !
Έχεις κάνει καλό ξεκίνημα και πάνω από όλα έχεις κάνει σωστές κινήσεις ..
Φελιζόλ στον πάτο, πολύπριζο σε ψηλό σημείο στο ντουλάπι, καλά φίλτρα ...
ένα θέμα υπάρχει με τις πέτρες, χρειάζονται αρκετές ακόμα πράγμα που από ότι λες είσαι έτοιμος για την επόμενη εξόρμισή σου ... :D
Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους για το τελικό σου αποτέλεσμα και όχι μόνο ...

Stelios_Rjk
08-01-08, 13:09
Βλεπω και εχει γινει καλη αρχη! Θα συμφωνησω με τις επιπλεον πετρες, τωρα με την αμμο.. Να βαλεις οπωσδηποτε ασβεστολιθικη (απο καμια θαλασσα δλδ) γιατι εγω που εβαλα χαλαζιακη (ουδετερη δλδ) δε μπορω να ανεβασω ph με τιποτα, κι ας ειναι ασβεστολιθικο το νταμαρι μου.

Τωρα κατι αλλο που σκεφτομαι να κανω στο δικο μου, το παραθετω σαν ιδεα στο φιλο που ξεκιναει αλλα θα ηθελα και την γνωμη των εμπειροτερο για το εαν ειναι επικυνδυνο ή οχι.. Λοιπον σκεφτομαι να βαλω πλατη στο ενυδρειο μου περισσοτερο για να μπορω να ακουμπαω πετρες στο πισω τζαμι. Κατι τετοιο ειναι ασφαλες ομως ή μηπως ξεκινουν προβληματα με την πιεση που θα του ασκουν. Σκεφτομουν δλδ μηπως δημιουργουσα ετσι μια πλαγια.

crazyio
08-01-08, 15:34
Η πλαγιά θα δείξει σίγουρα πιο όμορφα απο ότι σκόρπιες πέτρες και λοφάκια ..
Βέβαια ούτε εγώ έχω κάνει κάτι παρόμοιο γιατί όλοι λένε/λέμε "να μην ακουμπάνε οι πέτρες στα τζάμια"..
Όμως πόσο επικίνδυνο είναι τελικά κάτι τέτοιο ?
Είναι το ίδιο επικίνδυνο ακόμα και για πέτρες λάβας ή spongstone (κάπως έτσι λέγονται) που είναι πιο ελαφριές πέτρες?
Ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα που θα δημιουργήσουν στα τζάμια σε περίπτωση κατολίσθησης ?

orck
08-01-08, 16:56
να σπασει; :p

Ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα που θα δημιουργήσουν στα τζάμια σε περίπτωση κατολίσθησης ?

πλυμμήρας
08-01-08, 17:03
Πίστεύω πως αν οι πέτρες τοποθετηθούν στην πλάτη με τέτοιο τρόπο ώστε να μην μετακινούνται δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
Εγώ πάντως στο δικό μου έτσι θα το κάνω γιατί τώρα το στήνω και τελικά να μην χρειαστώ κάποιο background..

weasel
08-01-08, 18:04
..Και αφου τελιωσεις με τις συμβουλες των φιλων μας καλα θα εκανες να τεσταρες καλα την βαση-επιπλο σου γιατι 450λ το νερο +150 τζαμια πετρες κλπ ..... ειναι πολλα τα κιλα για τα "16αρακια" ΜDF που φαινοντε στην φωτο ;) ... ΙΜΟ παντα ( που λενε και τα παιδια μου :cool:)

orck
08-01-08, 18:06
αν δεν κανω λαθος και η juwel για το 400αρι της παρομοιο επιπλο δινει
(καλα δεν μετρησα το παχος του mdf αλλα οπτικα δειχνει το ιδιο)
και εγω δεν πιστευα οτι ενα επιπλο της κακιας ωρα απο το ΙΚΕΑ κοστους 69 ευρω θα αντεχε ενυδρειο 120λιτρων+ αλλα τα αντεξε μια χαρα ενα χρονο τωρα


..Και αφου τελιωσεις με τις συμβουλες των φιλων μας καλα θα εκανες να τεσταρες καλα την βαση-επιπλο σου γιατι 450λ το νερο +150 τζαμια πετρες κλπ ..... ειναι πολλα τα κιλα για τα "16αρακια" ΜDF που φαινοντε στην φωτο ;) ... ΙΜΟ παντα ( που λενε και τα παιδια μου :cool:)

Stelios_Rjk
09-01-08, 01:55
Οπα παιδια οχι τετοιο ρισκο.. Μισος τονος νερο στο σαλονι δεν ειναι παιξε γελασε...

crazyio
09-01-08, 02:10
να σπασει; :p


Μα το θέμα είναι πως αν πέσουν οι πέτρες θα πέσουν ΑΠΟ τα τζάμια προς το υπόστρωμα μας και όχι ΠΑΝΩ στα τζάμια ... !
Άρα για ποιο σπάσιμο μιλάμε ? :confused:

Neoklis
09-01-08, 02:26
Να ρωτήσω κατι? Το ενυδρείο είναι diy? Το αγόρασες έτσι?
Γιατί νομίζω ότι κάπου το έχει πάρει το μάτι μου...;)

Maax
09-01-08, 02:38
Να ρωτήσω κατι? Το ενυδρείο είναι diy? Το αγόρασες έτσι?
Γιατί νομίζω ότι κάπου το έχει πάρει το μάτι μου...;)Το είδα στην βιτρίνα μαγαζιού Pet Shop, μπήκα στο μαγαζί και το έκλεψα :smt005.

Το Pet Shop είναι του ξάδερφου της γυναίκας μου, το ενυδρείο το έφτιαξε ο προμηθευτής του για την βιτρίνα του νέου μαγαζιού που άνοιξε,
και όπως τον επισκέφτηκα για να του ευχηθώ καλές δουλειές, φεύγοντας το πείρα μαζί μου......
Επίσης όλος ο εξοπλισμός είναι απο το Pet Shop του ξάδελφου της γυναίκας μου....

Απο ότι είδα είσαι καλαμαριά όπότε σίγουρα θα το είιδες...... αν κυκλοφορείς κοντά στον πεζόδρομο.

Neoklis
09-01-08, 02:58
χααχαχ:D .... Εϊδες, το κατάλαβα!!!

orck
09-01-08, 07:05
ναι καλα αστο δικο μου λαθος :rolleyes:
οταν απαντησα καταλαβα κατι εντελως διαφορετικο

Μα το θέμα είναι πως αν πέσουν οι πέτρες θα πέσουν ΑΠΟ τα τζάμια προς το υπόστρωμα μας και όχι ΠΑΝΩ στα τζάμια ... !
Άρα για ποιο σπάσιμο μιλάμε ? :confused:

crazyio
09-01-08, 18:49
ναι καλα αστο δικο μου λαθος :rolleyes:
οταν απαντησα καταλαβα κατι εντελως διαφορετικο

Δεν πειράζει φίλε μου .... ένα μυαλό έχουμε χειμώνα - καλοκαίρι .. :D
Το θέμα είναι πως δεν έχουμε πάρει και απάντηση από κανέναν άλλον να έχουμε και μερικές απόψεις για σχολιασμό .. :rolleyes:

Maax
19-01-08, 20:50
Η νέα κατάσταση του νέου ενυδρείου malawi 450 λίτρων, μου λείπει το πίσω μαύρο background και μερικά φυτά vallisneries και φυσικά τα ψαράκια.
Απο μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμη και με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω, λογικά είναι στρωμένο γιατί έβαλα μπόλι απο το 100άρι μου το κοινωνικό και λειτουργεί εδώ και 3 μέρες.

Μήπως θα χρειαστεί να βάλω κι άλλες πέτρες?

Φωτό με φωτισμό μέρας και νύχτας

crazyio
19-01-08, 21:32
Κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά στον κύκλο του Αζώτου :rolleyes:
Εσύ μπορεί να έριξες μπόλι από το παλιό αλλά αν δεν βάλεις ψάρια μέσα αμέσως ή αν δεν ρίχνεις τροφή για να "ταίζεις" τα βακτηρίδια τότε bye bye βακτηρίδια ... οπότε αυτό που μας μένει είναι ένα άστρωτο ενυδρείο ..
όταν είναι να ρίξεις ψάρια .. να βάλεις μπόλι και αμέσως ψάρια .. όχι όμως πολλά !!!
κατά τα άλλα όμορφο .. μπράβο !

Maax
19-01-08, 21:50
εχχμ ναι, για τα ψαράκια εννοούσα για τις κιχλίδες, απο βιασύνη δεν έγραψα οτι στο ενυδρείο υπάρχουν ήδη 3 clown και 2 pleco και φυσικά τα ταίζω.

Περιμένω απο φίλο να μου φέρει μερικές κιχλίδες απο γέννα 2 μηνών για να ξαλαφρώσει το ενυδρείο του.

mikenuke
21-01-08, 10:02
Ωραιο, Μακη, αλλα θελει κι αλλες πετρες. Σηλωσε μι κατηφορικη πλαγια απο πανω μεχρι κατω απο τη μια πλευρα και την αλλη πλευρα αστην ετσι η σηκωσε τη πιο χαμηλη απο την αντιθετη.

crazyio
21-01-08, 14:53
Με τον τρόπο που έχουν μπεί οι πέτρες ακουμπάνε στα τζάμια .. τουλάχιστον στο αριστερό τζάμι ....
για να βάλεις και άλλες πέτρες ευνπάγεται πως θα συνεχίσουν να ακουμπάνε στο τζάμι ακόμα περισσότερες πέτρες ...
Τελικά όμως πόσο και γιατί είναι επικίνδυνο να ακουμπάνε οι πέτρες στα πλαϊνά τζάμια με τον μόνο φόβο πως θα πέσουν πάνω στο υπόστωμα ή πάνω σε άλλες πέτρες που και αυτές ακουμπάνε στο υπόστρωμα ?!

mikenuke
21-01-08, 18:34
ο μεγαλυτερος κινδυνος ειναι να γρατζουνισουν τα τζαμια.
Απο κει και περα, αμα κανετε ενα σωστο στησιμο πετρας, δηλαδη οι πετρες να τοποθετουνται με τροπο που δεν κουνιουνται, παταν καλα δηλαδη στις γειτονευουσες πετρες τους, τοτε δεν υπαρχει κινδυνος.Αυτο βεβαια, εφ'οσων εχει σωστη θεμελιωση, δηλαδη σε φελιζολ στον πατο του ενυδρειου και οχι ακουμπησμενες στο σαθρο πυθμενα της αμμου.

Maax
21-01-08, 23:23
Σήμερα ένας φίλος μου έφερε 6 κιχλίδες, τα 2 είναι μέγεθος 3-4 εκατοστά και τα άλλα 4 είναι μικρά νεογέννητα 1.5 μηνών περίπου.
Δυστυχώς όταν τα έφερε εγώ έλειπα και τα έριξε μέσα στο 450 λιτ. ενυδρείο που ετοιμάζω για κιχλίδες malawi αντί να τα ρίξει στο μικρό το 25αρι που έχω, και όταν επέστρεψα μου είπε η γυναίκα μου τι έγινε, πήγα να δω τις κιχλίδες και διαπίστωσα πως δεν είναι malawi αλλά κεντρικής Αμερικής και είναι τα Cryptoheros nigrofasciatus (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Cryptoheros%20nigrofasciatus.htm) .
Με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να τις βγάλω χωρίς να κάνω ζημιά στο στήσιμο του ενυδρείου?

Stelios_Rjk
22-01-08, 00:26
Φοβαμε οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα.. Εγω για να βγαλω τα ψαρια απο το δικο μου malawi το ξεστησα σχεδον. Εβγαλα δλδ τις πετρες και αφησα μονο αυτες που πατουσαν στην αμμο. Στη συνεχεια αδειασαμε το νερο και αφηνοντας λιγο τα πιασαμε με αποχες. Τωρα εσυ για να μην χαλασεις το στησιμο μπορεις να κανεις παγιδα. Κανε μια αναζητηση, νομιζω εχω δει κι εδω σχεδιο για την κατασκευη. Υπαρχουν και ετοιμες. Η ιδεα ειναι ενα γυαλινο κουτι με μια συρόμενη πλευρα που απελευθερώνεις και κλεινει με πετονια. Θελει ομως πολυ υπομονη οπως καταλαβαινεις για να μπει το ψαρι μεσα. Τωρα για τα μωρα... Μακαρι να λειτουργησει αυτη η μεθοδος αλλιως δοκιμασε με αποχη. Να ξερεις ομως οτι απαξ και τα τρομαξεις μετα τα πραγματα θα ειναι πολυ χειροτερα.


υ.γ. Ελπιζω να εβαλες χερι στο φιλο σου ετσι? Ημαρτον...

mikenuke
22-01-08, 10:07
Mα τι μ...ς, σορρυ κι ολας αλλα ειναι εξωφρενικο αυτο που εκανε.
Πρωτον στα ενυδρεια μου δε βαζει κανεις ουτε χερι μεσα, οχι να βαλει ψαρια!
Και δευτερον αυτα τα κωλοψαρα ειναι εντελως μαπα, παλιοκουνελα του γλυκου νερου!

Δοκιμασε με 2 αποχες για να τα στριμωχνεις.
Και αυτο που ειπε ο προλαλησας ειναι γεγονος, απαξ και τρομαξουν ξεχνατο.Μετα θα θελει διαλυση.

Καλη ψαριά σου ευχομαι!

Stelios_Rjk
22-01-08, 10:53
Κι αν δεν πιασει τιποτα απ'ολα αυτα τοτε... παραγαδι:D:smt047:smt021

Maax
22-01-08, 13:51
Ευτυχώς τα 2 μεγάλα τα έπιασα μαζί με την πρώτη προσπάθεια με απόχη.
Για τα 4 μικρά έβαλα μιά παγίδα μπουκάλι πλαστικό και έριξα μέσα λίγη τροφή, οπότε υπομονή......

Και το πρώτο θύμα όσο έγραφα αυτό το μύνημα ήταν ένα σαλιγκάρι

Stelios_Rjk
22-01-08, 14:45
Τυχαιρος εισαι! Αντε να πιασεις και τα αλλα να ησυχάσεις.

Maax
23-01-08, 00:55
Έπιασα και ένα μικρό, μείνανε άλλα 3...... (Αυτό έγινε χτες)

EDIT:
Σήμερα έπιασα και τα άλλα 3 με την απόχη, ευτυχώς τριγυρνούσανε ανέμελα σε σημείο που μπορούσα να βάλω την απόχη.:smt003:smt003:smt003

Λοιπόν τι μου προτείνετε να βάλω απο κιχλίδες malawi? του περισεύει κανενός απο καμιά γέννα και απο Θεσσαλονίκη ? :smt039:smt082

Μιχάλη mikenuke δεν φταίει ο φίλος που έφερε τα Cryptoheros nigrofasciatus (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Cryptoheros%20nigrofasciatus.htm) αλλά εγώ γιατί δεν τον ενημέρωσα πως πρώτα θα ήθελα να δω τι κιχλίδες είναι και ανάλογα θα τα έβαζα σε κάποιο απο τα ενυδρεία που έχω, και επειδή ήξερε πως ετοιμάζω το μεγάλο τα έριξε εκεί άθελα του.

P.S
Αν θέλει κάποιος moderator ας μεταφέρει τα άσχετα μυνήματα και να αφήσει μόνο τα σχετικά με την εδώ
ενότητα Αρχιτεκτονική - διακόσμηση Ενυδρείων με πέτρες και τα υπόλοιπα σε νέο πόστ σε σχετική ενότητα.

Ευχαριστώ

Maax
18-02-08, 20:17
Πιστεύω πως φτάνω στην ολοκλήρωση του ενυδρείου μου.

πλυμμήρας
19-02-08, 06:44
ΙΜΟ δείχνει πολύ πράσινο για βιοτοπικό μαλάουι και λείπουν πέτρες.

mikenuke
19-02-08, 11:37
Μοιαζει με περιοχη εκβολων ποταμου στη λιμνη, και ειναι πολυ ομορφο.
Βαλε κι αλλες πετρες.
Ισως να εχεις πολυ φωτισμο, ετσι μου φανηκε.

cichlidakias
17-03-08, 12:11
Την καλησπέρα μου, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους.
Παλιός στο χόμπυ και με ελάχιστη εμπειρία ξεκινάω το στήσιμο στο νέο ενυδρείο μου 450 Ltr (Μ 1.50m x Π 50cm x Y 60cm).

Εξοπλισμός που υπάρχει ήδη
2 εξωτερικά φίλτρα BOYU F-35 Canister 950L/h
2 Θερμοστατες 300W
Φωτισμός 2 x FSL Τ5/D 28W
Τοποθετήθηκε στον πάτο του ενυδρείου μπλέ φελιζόλ και τοποθετούνται σιγά σιγά απο πέτρες
που μάζεψα απο το ρέμα/φράγμα της Θέρμης, σύντομα θα κάνω νέα εξόρμηση για συμπλήρωμα πέτρας.

Αυτά για την ώρα, παραθέτω και μερικές φωτό.

Οπιαδήποτε βοήθεια/συμβουλή δεκτή, ήδη έχω ρίξει το διάβασμα της αρκούδας στο forum.


πολύ καλό ενυδρείο και καλός εξοπλισμός!!
τώρα μια συμβουλή που αν θελεις την λαμβάνεις υπόψη¨
πέτα τις πέτρες που πήρες από φράγμα!!!
το πρώτο πράμα που θα συμβεί θα είναι να σου ανεβάσει τη σκληρότητα στα ύψη και έπειτα μεγάλη πιθανότητα για ασθένειες.
άποψη αν θέλεις να αγοράσεις πέτρες από pet shop!!!
αυτά και καλό στίσιμο!!
φιλικά Χρήστος

asourtzo
17-03-08, 12:17
πολύ καλό ενυδρείο και καλός εξοπλισμός!!
τώρα μια συμβουλή που αν θελεις την λαμβάνεις υπόψη¨
πέτα τις πέτρες που πήρες από φράγμα!!!
το πρώτο πράμα που θα συμβεί θα είναι να σου ανεβάσει τη σκληρότητα στα ύψη και έπειτα μεγάλη πιθανότητα για ασθένειες.
άποψη αν θέλεις να αγοράσεις πέτρες από pet shop!!!
αυτά και καλό στίσιμο!!
φιλικά Χρήστος

Σε ενυδρεια μαλαουι θελουμε σκληροτητα

Tolis
17-03-08, 12:20
To ανεβασμα της σκληροτητας ειναι επιθυμητο σε ενα ενυδρειο με ειδη της λιμνης malawi.
Ενα ξεπλυμα με χλωρινη ή ενα βρασιμο αρκει για να μην εχεις πιθανοτητες για ασθενειες.

xaftel
17-03-08, 13:01
το φυτό το φουντωτό στο μέσον τι είναι?

mikenuke
17-03-08, 13:36
Οι πετρες ειναι δοκιμασμενες και απο αλλους, οπως εγω, για πολλα χρονια τωρα τις χρησιμοποιω χωρις προβληματα.

cichlidakias
17-03-08, 15:09
Σε ενυδρεια μαλαουι θελουμε σκληροτητα

το ξέρω οτι θέλουμε σκληρότητα αλλά δε μπορεις να χέρεις τι σκληρότητα θα ανεβάζουν πέτρες από εκεί. μπορεί να το πάνε τη σκληρότητα 25

Maax
17-03-08, 16:35
@xaftel
Το φυτό είναι Anubias barteri var. nana αν θυμάμαι καλά :smt017 το οποίο το έχω κοντά 4-5 χρόνια ακλάδευτο.

Τις πέτρες τις έπλυνα και τις έβρασα πριν την τοποθέτηση τους.

Απο φωτισμό έχω 2χ Τ5/D 28W αν είναι πολύς, να σβήσω την μία !!

Δυστυχώς ακόμη δεν αξιώθηκα να κάνω μετρήσεις, επίσης θα βγάλω και φωτογραφίες τις κιχλίδες για να δω και ποιά έχω :smt120 γιατί δεν ξέρω/θυμάμαι τις ονομασίες τους.

giannisqq
21-04-09, 14:28
φιλε τα φιλτρα σου ειναι καλα??εχω ιδια δεν τα εχω βαλει ακομα γιαυτο ρωταω

kostaskich
21-04-09, 15:34
πολυ μου αρεσε το ενυδρειο σου,μπραβο.:smt023:smt041

Synthercat
27-04-09, 14:14
ΠΑΡΑ πολύ καλό!!! Καί εγώ σύντομα malawi θα στήσω αλλα δεν το κόβω να το πετυχώ τόσο καλό. Μπράβο!

kostaskich
27-04-09, 14:39
παρα πολυ ομορφο,να το χαιρεσε.:smt038:smt038:smt038

Nick S3
28-04-09, 18:32
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου μπράβο!!!

mikele
09-05-09, 07:30
πολυ μου αρεσε το ενυδρειο σου:p:p