PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry


Dimi
03-01-08, 12:31
Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο. Για την δημιουργία νέας συζήτησης μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα. Ευχαριστούμε.


καλημερα!
ειχα αγορασει πριν 2 μηνες περιπου 3 red cherry shrimp .
η μια ειδα σημερα οτι εχει κατεβαει αυγα στα ποδια της και κανει μια κινηση σαν να τα ανακατευει!!! τι σημαινει αυτο?:confused:
βεβαια νομιζα οτι και οι τρεις ηταν θηλυκες
...υπαρχει περιπτωση να μην ειναι γονομοποιημενα τα αυγα?
μπορει να ειχαν γονιμοποιηθει πριν τις παρω?

ευχαριστω

Zorba_The_Freak
03-01-08, 12:40
Αν δεν κανω λάθος όταν φαινονται τα αυγά σε αυτα τα "ποδαρακια" είναι γονημοποιημενα.
Σε λιγες μερες θα ξερεις παντως στα σιγουρα, μιας και θα εμφανιστούν οι μικρες γαριδουλες. Δεν ξερω βεβαια τι αλλους συγκατοικους εχεις ωστε να επιβιωσουν.

Παντως οι γαριδες ειναι υπεροχα πλασματα. Ήδη εχω δυο μικρα γαριδοενυδρεια, ενα με πρασινες και ενα με κοκκινες και οι αναπαραγωγες προχωρανε καλα.

Dimi
03-01-08, 12:42
Αν δεν κανω λάθος όταν φαινονται τα αυγά σε αυτα τα "ποδαρακια" είναι γονημοποιημενα.
Σε λιγες μερες θα ξερεις παντως στα σιγουρα, μιας και θα εμφανιστούν οι μικρες γαριδουλες. Δεν ξερω βεβαια τι αλλους συγκατοικους εχεις ωστε να επιβιωσουν.

Παντως οι γαριδες ειναι υπεροχα πλασματα. Ήδη εχω δυο μικρα γαριδοενυδρεια, ενα με πρασινες και ενα με κοκκινες και οι αναπαραγωγες προχωρανε καλα.

γκαπακια εχω στο ενυδρειο! θα τις φανε?
υπαρχει περιπτωση να ηταν τα αυγα γονιμοποιημενα πριν 2 μηνες???:confused:
μακαρι να δω γαριδακια!!!:p

crazyio
03-01-08, 20:12
γκαπακια εχω στο ενυδρειο! θα τις φανε?
υπαρχει περιπτωση να ηταν τα αυγα γονιμοποιημενα πριν 2 μηνες???:confused:
μακαρι να δω γαριδακια!!!:p


Γαριδάκια έχει και στο περίπτερο :D
Οι 3 απο τις 4 γαρίδες στο γκαποενυδρείο μου είναι συνέχεια με αυγά στα πόδια τους ...... γαριδάκια δεν είδα ποτέ .... :(

chemical mac
03-01-08, 21:45
Γαριδάκια έχει και στο περίπτερο :D
Οι 3 απο τις 4 γαρίδες στο γκαποενυδρείο μου είναι συνέχεια με αυγά στα πόδια τους ...... γαριδάκια δεν είδα ποτέ .... :(Γιατί μάλλον σου τις τρώνε τα γκάπι. Αν έχεις δει αυγά τότε κάποια στιγμή θα δεις και γαριδάκια με την προϋπόθεση να υπάρχουν μέρη να κρυφτούν. Επίσης ψάξτε στα φίλτρα σας, εγώ όποτε τις έχανα τις έβρισκα στο φίλτρο

Dimi
04-01-08, 19:04
υπαρχουν παρα πολλες κρυψωνες λογω του πολυ χοντρου χαλικιου που εχω για υποστρωμα!

δηλαδη αν καταλαβα καλα αφου τα αυγα ειναι στα "ποδια" της σιγουρα θα εκολαφθουν?:p

Celda
04-01-08, 19:23
υπαρχουν παρα πολλες κρυψωνες λογω του πολυ χοντρου χαλικιου που εχω για υποστρωμα!


Αυτό δεν το κατάλαβα βρε Δήμητρα...για εξηγησε το, σε παρακαλώ.

Dimi
05-01-08, 23:02
δες την παρουσιαση μου!
εννοω οτι η πετρα που εχω χρησιμοποιησει στον πατο πιστευω οτι δημιουργει κρυψωνες για νεογεννητα! η...οχι ?:shock: http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=11142&d=1194443451

Celda
06-01-08, 13:25
Θεωρώ ότι το άνοιγμα είναι αρκετά μεγάλο για τα γκάπι...

Θα σου πρότεινα φυτά...πολλά φυτά,τουλάχιστον στη μία πλευρά:rolleyes:

Θα μπορούσες να 'κλείσεις' το άνοιγμα απο τις πέτρες με java moss.

Βιολόγος79
06-01-08, 14:00
ειχα αγορασει πριν 2 μηνες περιπου 3 red cherry shrimp .
η μια ειδα σημερα οτι εχει κατεβαει αυγα στα ποδια της και κανει μια κινηση σαν να τα ανακατευει!!! τι σημαινει αυτο?:confused:


Ανακατεύει τα αυγά της γιατί έτσι τα οξυγονώνει, αυτό θα το κάνει συνέχεια. Το γεγονός αυτό από μόνο του δεν σημαίνει ότι τα αυγά είναι γονιμοποιημένα. Η θηλυκιά μπορεί να κρατάει το σπέρμα από προηγούμενες συνευρέσεις.
Αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα καθώς περνάνε οι μέρες θα μεγαλώνουν και θα μαυρίζουν σε χρώμα.
Η εκκόλαψη θα γίνει σχεδόν ταυτόχρονα σε όλα τα αυγά, έτσι θα δεις μικρές γαρίδες να κολυμπάνε μάλλον θα κολλήσουν στα τοιχώματα εκεί που έχεις το φώς (γιατί έχουν θετικό φωτοτακτισμό).
Ελπίζω να τις δεις σύντομα!

Dimi
06-01-08, 14:38
Ανακατεύει τα αυγά της γιατί έτσι τα οξυγονώνει, αυτό θα το κάνει συνέχεια. Το γεγονός αυτό από μόνο του δεν σημαίνει ότι τα αυγά είναι γονιμοποιημένα. Η θηλυκιά μπορεί να κρατάει το σπέρμα από προηγούμενες συνευρέσεις.
Αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα καθώς περνάνε οι μέρες θα μεγαλώνουν και θα μαυρίζουν σε χρώμα.
Η εκκόλαψη θα γίνει σχεδόν ταυτόχρονα σε όλα τα αυγά, έτσι θα δεις μικρές γαρίδες να κολυμπάνε μάλλον θα κολλήσουν στα τοιχώματα εκεί που έχεις το φώς (γιατί έχουν θετικό φωτοτακτισμό).
Ελπίζω να τις δεις σύντομα!

αχ μακαρι να τα δω!:rolleyes:
ποσο καιρο παιρνει περιπου να εκολαφθουν τα αυγα?

Βιολόγος79
06-01-08, 20:53
αχ μακαρι να τα δω!:rolleyes:
ποσο καιρο παιρνει περιπου να εκολαφθουν τα αυγα?

28 ημέρες περίπου ανάλογα με τη θερμοκρασία του ενυδρείου που έχεις :D

Dimi
08-01-08, 11:07
δυστυχως η κοιταξα τη γαριδουλα μου σημερα και δεν ειχε αυγουλακια...:(
μαλλον δε θα ηταν γονιμοποιημενα..
κριμα..

Zorba_The_Freak
08-01-08, 13:46
Μπορει απλά να γεννησε...

Dimi
09-01-08, 12:30
Μπορει απλά να γεννησε...

μα δε βλεπω ουτε μικρα..:(

Zorba_The_Freak
09-01-08, 12:45
Το να δεις τα μικρα ειναι αρκετα δύσκολο ειδικα τις πρωτες μερες, μιας και ειναι μικροσκοπικά. Επίσης κρυβονται αν κυκλοφορουν ψαρια.

Δεν λέω οτι σιγουρα γεννησε η γαριδα σου, απλα δεν μπορουμε και να το αποκλεισουμε...

soza
12-01-08, 05:21
Το πιθανοτερο ειναι να εγιναν μεζες τα γαριδακια...:D
Οι γαριδες που εχεις ειναι ευκολο να αναπαραχθουν, αλλα εφοσον σε ενδιαφερει να δεις μικρα, τοτε θα πρεπει να τους προσφερεις ενα ενυδρειακι αποκλειστικα γι'αυτες...

gtsia
20-03-08, 12:14
Σημερα ειδα και εγω οτι η μια γαριδα (μεγαλυτερη) εχει κατι ασπροπρασινα μπαλακια στη κοιλια της(υποθετω αυγα) και την βλεπω πηγαινει πανω κατω και ψαχνει μερος να τα αφησει μαλλον!Τι να κανω για να σωσω κανενα??
Να την βαλω στο μικρο ενυδρειο (νεον,γκαπυ,ξιφοφοροι) ή σε καμμια γεννηστρα??

PascM
20-03-08, 13:01
Θέλει υφάλμηρο για να γεννήσει και να ζήσουν τα μικρά της!

gtsia
20-03-08, 13:43
Θέλει υφάλμηρο για να γεννήσει και να ζήσουν τα μικρά της!
Δηλαδη??
Να παρω καμμια μικρη γυαλα και να βαλω αλμυρο νερο??

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
20-03-08, 13:45
Δηλαδη??
Να παρω καμμια μικρη γυαλα και να βαλω αλμυρο νερο??

Γιωργο υφαλμυρο=μισο γλυκο + μισο αλμυρο(περιπου)

gtsia
20-03-08, 13:48
Και πως θα το πετυχω αυτο το υφαλμυρο δηλαδη?
Αν την βαλω μονη τη γαριδα σε κανα δοχειο θα εχει προβλημα?

PascM
20-03-08, 14:12
Θέλεις ξεχωριστό ενυδρείο 30-40 λίτρα (αν δεν με απατά η μνήμη μου), με αλατότητα περίπου 1010.
Χαμηλή ροή και φυσικά φίλτρανση καθώς επίσης και πολύ σταθερή θερμοκρασία.

Πάνος
03-11-08, 20:10
καλησπερα....το 54αρι των καρφουρ μετατραπηκε σε φυτεμενο ασιατικο ενυδρειο με μονους κατοικους δεκα τσερυ γαριδες...μεσα σε λιγες μερες ειδα τυχαια μικρους απογονους...το περιεργο ειναι πως υπαρχουν γαριδουλες σε 2 μεγεθη..προφανως 2 φουρνιες...παραθετω μερικες φωτο...

για την ωρα τρωνε οτι και οι ενηλικες (ψαροτροφη σε pellets) και δειχνουν να μεγαλωνουν...καμια συμβουλη??

(βρισκονται σε νερο δικτυου πεχα 7.6 περιπου gH 12 kH 10..)

aaaooll
03-11-08, 20:14
τελικα καλα ειχαμε δει οτι 2 ηταν αυγομενες!!!

μπραβο πανο και εδω...

μεγαλουργεί το 54αρι!

halvas69
03-11-08, 20:14
Πυκνές αλλαγές νερού (αλλά σε μικρό ποσοστό) με ηρεμία και σύνεση και προσοχή στην θερμοκρασία.

Πάνος
03-11-08, 20:15
ευχαριστω για τη συμβουλη....σε 25 βαθμους τις εχω..καλα ειναι??

sofianos7
03-11-08, 20:32
Και εγώ στο 70άρι με νέον και κόρυ, όχι πολύ πυκνά φυτεμένο, όταν ταίζω μετράω καμιά 30αριά μικρές. Είχα βάλει μέσα πριν 1 μήνα 4 red sherry και 3 πράσινες. Έχω μικρές και από τα 2 είδη. Πριν από λίγες μέρες έφτιαξα 25 λιτρα μόνο με γαρίδες, και σε λίγο θα βάλω μέσα 6 red cherry. Περιμένω να στρώσει. Στο μέλλον θα κάνω και παρουσίαση

imichal
03-11-08, 21:09
Μπραβο Πανο! Και εγω ειχα παρει καμια 10αρια και τωρα πραγματικα δεν ξερω ποσες εχω.......

Πάνος
03-11-08, 21:28
Μπραβο Πανο! Και εγω ειχα παρει καμια 10αρια και τωρα πραγματικα δεν ξερω ποσες εχω.......


μπραβο τετοια να ακουω οτι τα καταφερατε να μου δινετε συμβουλες
πειτε μου τι θα επρεπε να προσεξω ιδιαιτερα??

sofianos7
03-11-08, 21:31
Εγώ πάντως Πάνο δεν κάνω τίποτα ιδιαίτερο. Το μόνο που προσέχω ειναι στις αλλαγές νερού να προσθέτω νερό με την ίδια περίπου θερμοκρασία με το ενυδρείο. Και ακόμα πρόσθεσα στιε τροφές μου μία με μπόλικη σπιρουλίνα, νομίζω ότι κάνει καλό

Τσιόνογλου Σταύρος
03-11-08, 21:34
μπραβο τετοια να ακουω οτι τα καταφερατε να μου δινετε συμβουλες
πειτε μου τι θα επρεπε να προσεξω ιδιαιτερα??

Να μην βάλεις δίσκους :D νανοκιχλίδες :D και οταν καθαρίζεις το φίλτρο οτι και να είναι προσεχτικά γιατι έχουν μια τάση να χωνονται εκει μέσα ,κατα τα άλλα οι cherry είναι σκυλια απο 3 την πρώτη φορα που καθάρισα τα φίλτρα πρέπει να είχε καμμια 150 διαφόρων μεγεθων ,πριν 1 μηνα έβγαλα καμμια 60αριά ,και οταν κλαδεύω οι δίσκοι μου γευματίζουν.:confused:

imichal
03-11-08, 21:39
εμενα δεν τις τρωνε οι δισκοι μου......:confused:

Τσιόνογλου Σταύρος
03-11-08, 21:43
εμενα δεν τις τρωνε οι δισκοι μου......:confused:

Kαι εμένα στην αρχή δεν τις έτρωγαν ,αλλά απο την στιγμή που τις είδαν σαν τροφή οποτε κλαδεύω μαζεύονται γυρω απο τα χέρια μου και περιμένουν ποτε θα πεταχτούν,βέβαια για να φάνε κάποια στα καλά καθούμενα λίγο δύσκολο γιατι στήνουν καρτέρι και μολις πάνε να την τσιμπίσουν η γαρίδα ξαφανιζόλ και ο δίσκος μένει με ανοιχτό το στομα .

kanarini
03-11-08, 22:27
καλησπερα....το 54αρι των καρφουρ μετατραπηκε σε φυτεμενο ασιατικο ενυδρειο με μονους κατοικους δεκα τσερυ γαριδες...μεσα σε λιγες μερες ειδα τυχαια μικρους απογονους...το περιεργο ειναι πως υπαρχουν γαριδουλες σε 2 μεγεθη..προφανως 2 φουρνιες...παραθετω μερικες φωτο...

για την ωρα τρωνε οτι και οι ενηλικες (ψαροτροφη σε pellets) και δειχνουν να μεγαλωνουν...καμια συμβουλη??

(βρισκονται σε νερο δικτυου πεχα 7.6 περιπου gH 12 kH 10..)

πολυ ωραια μπραβο σου Πανο, δωσε τους φρεσκα λαχανικα.

Πάνος
07-12-08, 20:31
οι γαριδουλες εχουν μεγαλωσει αρκετα...(φωτο 1-3)
μια θηλυκια φερει αυγα...(φωτο 4-5)

imichal
07-12-08, 21:14
Αυτη τη στιγμη οπου και να κοιταξεις το 400αρι μου θα δει 10δες μικρες cherry.....
Ειναι τοσες που πολλες φορες δεν βλεπω υποστρωμα αλλα γαριδες.....
Σε λιγο καιρο θα κανω ποστ για τροπους αντιμετωπισης τους .....:grin:..

Πάνος
18-12-08, 20:40
περασε ακριβως 1μιση μηνας απο τοτε που ανοιξα το ποστ....εχω πλεον και δευτερη γεννα ....
αλλα ποσταρω για τον εξης λογο....στις 2 τελευταιες φωτο η γαριδα γεννηθηκε σε μενα οταν ποσταρα αρχικα...και εχει πλεον αυγα....
αυτο σημαινει πως οι γαριδες σε λιγοτερο απο 2 μηνες απο τη γεννηση τους μπορουν να κανουν απογονους....;)

α και δεν εχει παρει ακομη το χρωμα της.....ειναι τσερυ...

goazila
23-07-09, 14:44
εχω αβγα στη γαριδα πρεπει να κανς κάτι?
ειδα σήμερα μια απο τις Red cherry να έχει στην κοιλια της αβγα εντομεταξι χτες βρήκα μια πεθαμένη και σήμερα είδα την άλλη με τα αβγά γεα χεχε...

Θα την αφήσω με τα υπόλοιπα και ότι γίνει γίνει...
Ή πρέπει να κάνς κάτι?
Έχω το 30λιτρο που το έχω σε θέμα ψαριών πολυ χάλια γιατι έχω πολλά για τα 30 λίτρα και έχω και ενα 11 λίτρα που είχα παλια και έχω πάρει και ένα φιλτρο ELITE mini για το 11λιτρο απλα το έχω σε λιτουργία και βάζω κανα απο τα σαλιγκάρια έκει ...
αυτα ευχαριστω.

Raven
23-07-09, 14:51
Μηπως δεν ηταν νεκρη γαριδα αυτο που ειδες αλλα το αδειο κελυφος; Οι γαριδες οταν προκειται να ζευγαρωσουν, αλλαζουν κελυφος.
Αφου κατεβασε τα αυγα στα ποδια της ειναι σιγουρα γονιμοποιημενα και σε 7-10 μερες θα εχεις μικρα. δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα, μονο να εχεις αφθονη moss να κρυφτουν τις πρωτες μερες για να μην τα φανε τα ψαρια σου.

goazila
23-07-09, 15:01
Οχι έμαθα να το ξεχορίζο το κέλιφοσ :)
Είχα κάνει άλλο ποστ για το κέλιφος
αλλα αλλαξαν τωρα τελεφτέα ...
δέν έχω καθόλου μοςς μου είπαν στο μαγαζί ότι έχει απετίσεις σε CO2 και γιαυτο δεν πήρα έχω μία ανουμπια λίγο κερατόφυλο και 2 δράκενες (ξέρω να τις βγάλω αλλα όχι ακομα τις αφήνω προς το παρον)
Κάποιο φυτό χμιλων απετήσεων που μπορώ να βάλω ακομη?
Α σήμερα πήγα και μου είπαν καλήτερα να μη βάλω τωρα φυτα λόγο καλοκαιριου και υψηλής θερμοκρασίας (μου είπαν να βάζω μπουκαλάκια στην κατάψυξη και να τα ρίχνω μέσα)

Raven
23-07-09, 15:19
Οσα σου ειπαν κανε delete και διεγραψε τα απο την μνημη σου. Σαν να μην τα ακουσες. Και αλλαξε pet shop.
Τα παγακια απαγορευονται δια ροπαλου. Αντιθετως με 1-2 ανεμιστηρακια κανεις αψογα τη δουλεια σου.
Η java moss ειναι απο τα πιο ανθεκτικα φυτα που υπαρχουν και δεν ειναι απαραιτητο το διοξειδιο.

Μίμης
23-07-09, 16:39
οχι φιλε μου δεν ενοει παγακια ενα μπουκαλι που εχει μεσα παγο και βαζεις στο ενυδρειο το παγωμενο μπουκαλι κλειστο .εστσι δεν μεταβαλεται γρηγορα η θερμοκρασι και δροσιζει και το νερο.το αφινεις κανενα 20 λεπτο μεχρι να λιωσει ο παγος και το βγαζεις .δε ριχνεις το νερο στο ενυδρειο!:D
φιλικα Μίμης

goazila
23-07-09, 18:32
ναι αυτο μου ειπαν με το μπουκαλι :)

Μίμης
23-07-09, 18:48
και εγω αυτο κανω ολο το καλοκαιρι και ολα ειναι τελεια και τα φυτα δε μαρενονται ειναι ζωηροτατα και τα ψαρια υγιεστατα και ζωηρα λογο της δροσιας του νερου .δε ξερω αν ειναι σωστο η οχι οπως ειπε ο raven αλλα εμενα με ευχαριστει εντελως

goazila
23-07-09, 19:46
Πήγα πήρα ενα ξύλο και ζητησα και μοςς (Biopianta - Growing in harmony by "SUPRA" )
Vesicuiaria dubyana (porz.)
Αυτα γραφει το καρτελάκι απο τη μοςς δε λέει κάπου το ονομα μοςς .... το έβαλα πάνω στο ξύλο που αγόρασα...

Raven
24-07-09, 01:50
και εγω αυτο κανω ολο το καλοκαιρι και ολα ειναι τελεια και τα φυτα δε μαρενονται ειναι ζωηροτατα και τα ψαρια υγιεστατα και ζωηρα λογο της δροσιας του νερου .δε ξερω αν ειναι σωστο η οχι οπως ειπε ο raven αλλα εμενα με ευχαριστει εντελως
Ειναι ομως λαθος φιλε μου. Η αποτομη μεταβολη στην θερμοκρασια με την χρηση παγου οποιασδηποτε μορφης ειναι πολυ πιθανον να δημιουργησει σοβαρα προβληματα στα ζωντανα σου. Καλυτερα η ρυθμιση της θερμοκρασιας να γινεται με ανεμιστηρακια.Πολυ πιο απλο, φτηνο, ξεκουραστο και αποτελεσματικο.

Πήγα πήρα ενα ξύλο και ζητησα και μοςς (Biopianta - Growing in harmony by "SUPRA" )
Vesicuiaria dubyana (porz.)
Αυτα γραφει το καρτελάκι απο τη μοςς δε λέει κάπου το ονομα μοςς .... το έβαλα πάνω στο ξύλο που αγόρασα...
Ειναι java moss (Versicularia dubyana). Δεσε την πανω στο ξυλο με πετονια ή κλωστη.

goazila
24-07-09, 13:20
Την εβαλα πανω στο ξύλο αλλα δεν την έδεσα πιράζει? την τιλιξα κάποσ μονο...
-------------------------
ε? Την εχω τιλίξει απλα πάνω στην πέτρα δε παίζει πρόβλημα... ε?

Raven
24-07-09, 15:05
Καλυτερα να την δεσεις γιατι αλλιως θα φυγει και θα σκορπισει σε ολο το ενυδρειο.

goazila
24-07-09, 15:31
Τελικα το έβγαλα και την έδεσα πάνς στο ξύλο δίχνει καλήτερα απλά σκεφτόμουν μήν κοπει η ξερα8ει η μοσς απο τη κλοστη...

j.p.
28-09-09, 19:36
έχω μία απορία:από τι στιγμή που θα εμφανιστούν αυγά στις red cherry γαρίδες, σε πόσες μέρες θα γεννήσει τα γαριδάκια? πρώτη φορά έχω αυτές τις γαρίδες και μερικές είναι γεμάτες αυγουλάκια. ευχαριστώ.

Raven
28-09-09, 21:25
Σε περιπου 15-25 μερες αναλογα την θερμοκρασια και τις συνθηκες. Συνηθως 17-20 μερες τα κρατανε στα ποδια τους μεχρι να εκκολαφθουν.

j.p.
29-09-09, 11:10
ευχαριστώ Raven για την άμεση απάντηση.
Ανδρέα άρτα έχω πεί θα στείλω, σε καμία δεκαριά μέρες γεννάει μόλισ θα είναι έτοιμα να δοθούν το πρώτο φορτίο θα φύγει για άρτα.

Alex_Salonica
29-09-09, 16:33
Σήμερα γέννησαν 2 red cherry που είχα αυγωμένες και έχει γεμίσει το ενυδρειάκι μου με γαριδάκια!

Μα πόσα γεννάει η κάθε μία;

Αλέξανδρεεεεεεεεεεε;;; aka Raven :rolleyes:

noe
29-09-09, 18:07
Τα μικρά όταν γεννηθούν θα χρειαστούν και κανα μήνα τουλάχιστον,για να μεγαλώσουν και να ειναι εφικτή και ασφαλη η μεταφορά τους σε άλλα ενυδρεία.

Raven
30-09-09, 01:12
Aντε να σου ζησουν !!:smt041
συνηθως οι μεγαλες θηλυκιες γεννανε απο 20-40 μωρα, εχω δει και εφηβη μικρη θηλυκια με μονο 3 αυγα. Εξαρταται λοιπον απο την ηλικια και το μεγεθος.
Το ποσα μικρα θα επιβιωσουν εξαρταται απο το ποσο φαγητο (αλγες) υπαρχει διαθεσιμο. Σε ενυδρεια πεντακαθαρα απο αλγες, σχεδον "στειρα", (οπως το δικο μου), ουτε οι μεγαλες γεννανε συχνα, ουτε πολλα μικρα επιβιωνουν.

Alex_Salonica
30-09-09, 10:00
Από άλγες να φάνε κι οι κότες :D είπαμε φάρμα άλγης έχω.. :D:D

Για να δούμε λοιπόν..

Ευχαριστώ συνονόματε

panos1972
30-09-09, 10:06
Όταν δεν έχουμε (ακόμα) άλγες (βλέπε νέο ενυδρείο), η κατάσταση σώζεται με βραστό καροτάκι;

Να σου ζήσουν Alex!!!

Alex_Salonica
08-10-09, 15:06
Υπάρχει περίπτωση τα αβγά να ξεκολίσουν ή να τα αποβάλλουν από πάνω τους; Ρωτάω γιατί βρήκα ένα τσαμπί πάνω στην moss :confused:

Alex_Salonica
13-10-09, 15:27
Επίσης τα αβγά σε μία ακόμα είναι πράσινα! ξέρει κανείς κάτι γι αυτό; εγώ πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο

Raven
13-10-09, 15:34
Χμμμ, αυτο ισως να μην ειναι καλο. Τα πρασινα αυγα συνηθως δεν...απ οτι εχω ακουσει (δεν μου εχει τυχει ακομα)

Alex_Salonica
13-10-09, 16:01
χμ... γιατί αυτό; ξέρουμε από τι προέρχεται;

Αλέξανδρε το έψαξα λίγο στο ίντερνετ και αναφέρουν ότι συμβαίνει συχνά και δεν είναι λόγος ανησυχίας, μάλιστα οι άγριες red cherry έχουν πράσινα αβγά. Χμ μάλλον οι δικές μου έχουν "άγριο" αίμα μέσα στους χα χα

Πάνος
13-10-09, 23:21
καποιες απο τις θηλυκες μου φερουν πρασινα αυγα...δε ξερω ποσο καιρο τα κρατουν ουτε αν εκκολαπτονται..καθως εφοσον ειναι πανω απο 150 δε μπορω να τις παρακολουθησω μεμονωμενα..παντως εχω συνεχως γεννες...

Alex_Salonica
13-10-09, 23:33
Ωραία, οι δικές μου ενήλικες είναι μόνο 7 και αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 με αβγα, μια με κίτρινα και μια με πράσινα. Θα την πααρκολουθήσω αν και απ όσο έψαξα τελικά μάλλον δεν είναι πρόβλημα

Μίμης
14-11-09, 20:30
γεια σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτήσω κατι..
μου εχω κατι μικρες νεογεννητες red cherry και καθε μερα βρισκω μια μεσα στο φιλτρο,ειναι ζωντανες και τις βγαζω και τις βαζω παλι πισω στο ενυδρειο οι 10 ειναι απο εξω η μια μπαινει δε ξερω αν ειναι η ιδια...
τι πρέπει να κάνω...? ή δε πειράζει..? :rolleyes:
σας ευχαριστω.:p

Γιώργος Κ
14-11-09, 20:54
γεια σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτήσω κατι..
μου εχω κατι μικρες νεογεννητες red cherry και καθε μερα βρισκω μια μεσα στο φιλτρο,ειναι ζωντανες και τις βγαζω και τις βαζω παλι πισω στο ενυδρειο οι 10 ειναι απο εξω η μια μπαινει δε ξερω αν ειναι η ιδια...
τι πρέπει να κάνω...? ή δε πειράζει..? :rolleyes:
σας ευχαριστω.:p
Τι φιλτρο εχεις? εξωτερικο? μπορεις να βαλεις ενα σφουγγαρακι στην εισαγωγη νερου? Οπως και να εχει παντα θα υπαρχουν γαριδουλες μεσα!!

panos1972
14-11-09, 21:20
Εγώ πάντως έχω δέσει ένα κομάτι καλοπλυμένο τούλι μπομπονιέρας στην είσοδο από το φιλτράκι-καταρακτάκι.

tsilojohn
14-11-09, 21:36
Εγώ πάντως έχω δέσει ένα κομάτι καλοπλυμένο τούλι μπομπονιέρας στην είσοδο από το φιλτράκι-καταρακτάκι.
και εγω το ιδιο εκανα αλλα μπουκωνει απο σαπια φυλλα και ριζουλες...εσενα???

panos1972
14-11-09, 22:17
και εγω το ιδιο εκανα αλλα μπουκωνει απο σαπια φυλλα και ριζουλες...εσενα???

Έχω και μηλοσαλίγκαρα μέσα και δεν μένουν τέτοια...

Μίμης
14-11-09, 22:54
είναι εσωτερικό το φίλτρο
ναι αλλα η γαριδουλες δεν ειναι πολυ μικρες...
θα παιθένουν ομως μεσα στο φίλτρο?
τις λυπάμαι..:(
τι λέτε να βάλω τούλι ή να τις αφήσω..?και γιατι θα υπάρχουν παντα γαριδούλες μεσα?:)

Πάνος
15-11-09, 01:46
γιατι μονο με πολυ λεπτο τουλι μπορεις να τις κρατησεις εξω...και θα βουλωνει πολυ γρηγορα...
απο το απλο τουλι χωρανε...ειναι πολυ μικρος ο γονος...

spirossd
20-01-10, 23:27
Παιδια την ειδα σημερα στο ενυδρειο!!!!! λετε να υπαρχουν κι'αλλα μικρα???


(http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=27667&stc=1&d=1264022613)

Πάνος
21-01-10, 00:01
ω..ναι!!

spirossd
21-01-10, 00:06
Αν και δεν βρηκα κατι ψαχνωντας.... μακαρι!!!!
τα εχω μαζι και 5 Guppy.... Θα υπαρχει προβλημα λες???

Γιώργος Κ
21-01-10, 00:07
Δεν εχεις αλλες γαριδες?? Θα αρχισουν τις γεννες και θα αυξανονται ... :p

spirossd
21-01-10, 00:15
Ναι υπαρχουν αλλα μονο 3 μεγαλες (2 red και 1 green) απο μικρες δεν εχω δει αλλες..

tsilojohn
21-01-10, 00:23
απο μικρες δεν εχω δει αλλες..
οπως τα λες ...απλα δεν εχεις δει:D:D:D

kifinas
13-02-10, 09:58
Εδω περιπου και 1 μηνα εχω στεισει το 30 λιτρο μου και πηρα, 2 αυγομενες red cherry, απο το κοινωνικο και περιμενα να γεννησουν. Χθες παρατηρησα οτι και οι δυο γαριδες δεν ειναι πια με αυγα και ειδα επισης οτι καποια απο τις 2 ειχε αφησει τα αυγα της επανω στο φιλτρο. Η αληθεια ειναι οτι στεναχωρηθηκα αρχικα αλλα οταν κοιταξα καλυτερα στα φυτα μεσα ειδα 6-7 γαριδουλες που με τα βιας ξεχωριζαν, με γυμνο ματι.
Στο 500λιτρο βλεπω οτι η γαριδες αυξανονται αλλα δυστηχως δεν μπορω να ξερω πια και ποτε γεννησε γιατι με τοσα φυτα ειναι αδυνατον να συλαβεις γεννα.
Οι νεογγενητες γαριδουλες ειναι περιπου 2χιλιοστα και ειναι πιστα αντιγραφα τον μεγαλων.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι δυο πραγματα. Γιατι καποια απο τα αυγα τους τα αφησανε?? Μηπως δεν εκολαπτοντουσαν και τα ξεφορτωθηκαν?

Ειδα επισης πολυ μικρα ζωιφια κοντα στον θερμοστατη, στην αρχη νομιζα οτι ηταν αιωρουμενα σωματιδια αλλα μετα παρατηρησα οτι μπορουσαν να κολυμπησουν, εναντια στην ορμη του φιλτρου. Ειναι τοσο μικρα οσο και η μιση μυτη της βελονας σαν μια σκονη.

Ειναι κανενα βακτηριο? Φοβαμαι μην κολλησει τιποτα το ενυδρειακι μου και ψωφισουν τα ζωντανα.

Raven
13-02-10, 11:36
Να σου ζησουν Χρηστο ! Καλη αρχη, τωρα θα γεμισεις γαριδες :D
Οι γαριδες συνηθως ριχνουν τα αυγα τους οταν στρεσσαριστουν ή οταν οι συνθηκες του νερου ειναι ακραιες. Ακομα κι ετσι ομως τα αυγα ειναι γονιμοποιημενα και αν δεν φαγωθουν και υπαρχει αρκετη οξυγονωση ,μπορει να εκκολαφθουν μερικα.
Τα μαμουνια που βλεπεις υποθετω οτι ειναι κωπηποδα, μην ανησυχεις ειναι ακινδυνα και συνηθως τρογωνται απο τα ψαρια. Στα γαριδοενυδρεια οπου δεν υπαρχουν ψαρια εμφανιζονται λογιων λογιων μικροσκοπικες μορφες ζωης, οπως υδρες, πλαναρια, κωπηποδα κλπ..

kifinas
13-02-10, 13:04
Να σου ζησουν Χρηστο ! Καλη αρχη, τωρα θα γεμισεις γαριδες :D
Οι γαριδες συνηθως ριχνουν τα αυγα τους οταν στρεσσαριστουν ή οταν οι συνθηκες του νερου ειναι ακραιες. Ακομα κι ετσι ομως τα αυγα ειναι γονιμοποιημενα και αν δεν φαγωθουν και υπαρχει αρκετη οξυγονωση ,μπορει να εκκολαφθουν μερικα.
Τα μαμουνια που βλεπεις υποθετω οτι ειναι κωπηποδα, μην ανησυχεις ειναι ακινδυνα και συνηθως τρογωνται απο τα ψαρια. Στα γαριδοενυδρεια οπου δεν υπαρχουν ψαρια εμφανιζονται λογιων λογιων μικροσκοπικες μορφες ζωης, οπως υδρες, πλαναρια, κωπηποδα κλπ..

Οταν λες οτι τα αυγα ειναι γονιμοποιημενα τι εννοεις? Πρεπει να γονιμοποιηθουν απο το αρσενικο? Πριν λιγο μετρησα ουτε λιγο ουτε πολυ 17 νεες γαριδουλες:p:p.

Οσο για αυτα τα πλασματακια που εμφανιστηκαν ειναι σαν ποοολυ μικρα σκουλικακια ειναι λευκα (ασπρα) και ευχομαι να μην κανουν κακο στις γαριδες μας.
Αλεξ ειδες η αναπαραγωγη σου τι κανει? Οι δικες σου γαριδουλες ειναι αυτες που γενησσανε. και ειναι αυτες που αρχιζουν και γεμιζουν το κοινωνικο ενυδρειο.
-------------------------
εκτος απο αλλαγες κτλ κτλ υπαρχει κανενας πιο αμεσως τροπος αντιμετωπισης τους, καπου γραφεις για panacur. Θα κανει κακο στις γαριδες?

Raven
14-02-10, 03:10
Οταν λες οτι τα αυγα ειναι γονιμοποιημενα τι εννοεις? Πρεπει να γονιμοποιηθουν απο το αρσενικο? Πριν λιγο μετρησα ουτε λιγο ουτε πολυ 17 νεες γαριδουλες:p:p.

Οσο για αυτα τα πλασματακια που εμφανιστηκαν ειναι σαν ποοολυ μικρα σκουλικακια ειναι λευκα (ασπρα) και ευχομαι να μην κανουν κακο στις γαριδες μας.
Αλεξ ειδες η αναπαραγωγη σου τι κανει? Οι δικες σου γαριδουλες ειναι αυτες που γενησσανε. και ειναι αυτες που αρχιζουν και γεμιζουν το κοινωνικο ενυδρειο.
-------------------------
εκτος απο αλλαγες κτλ κτλ υπαρχει κανενας πιο αμεσως τροπος αντιμετωπισης τους, καπου γραφεις για panacur. Θα κανει κακο στις γαριδες?
Aπο τη στιγμη που τα αυγα κατεβαινουν στα ποδια της θηλυκιας ειναι 100% γονιμοποιημενα, οποτε ακομα και αν τα ριξει, ή πεθανει και τα αφαιρεσεις εσυ και τα βαλεις σε ενα ταπερ με νερο, θα εκκολαφθουν.
Αν μοιαζουν με σκουληκακια τοτε μαλλον προκειται για πλαναρια. Συνηθως αυξανονται αν περισσευει τροφη. Μονο λιγα ειδη planaria ειναι γνωστο οτι μπορουν να δημιουργησουν προβλημα στα νεογεννητα γαριδοπουλα. Γενικα ομως αν δεν γινουν παρα πολλα δεν ειναι προς ανησυχια. εμενα συνηθως μετα τα planaria εμφανιζονται και οι υδρες. Οι τελευταιες ειναι πιο επικινδυνες γι αυτο να παρατηρεις τακτικα. Το panacur κανει πολυ καλη δουλεια αν χρειαστει, και δεν επιρρεαζει καθολου τις γαριδες. Μονο τις κρυπτοκορινες εχει αναφερθει οτι τις χαλαει αλλα φανταζομαι μονο σε μεγαλη δοση. Εγω συνηθως ξυνω απο το χαπι ελααααχιστη σκονη και δεν ειχα ποτε προβλημα. Οι υδρες και τα πλαναρια πεθαιναν σε 3 μερες το πολυ.

nikos mennis
01-03-10, 21:09
καλησπερα παιδια.εχω μερικες red cherry στο ενυδρειο μου οι οποιες ειναι ετοιμες να γεννησουνε.οταν ερθει η ωρα με το καλο,τη κανουνε???γεννανε αβγα η βγαζουνε γαριδακια?

@@nikos@@
01-03-10, 21:11
Βγαζουν γαριδακια!

Raven
04-03-10, 00:18
Οχι, τελικα δεν ειναι κακο. Εκανα μια ερευνα και βρηκα οτι προερχονται απο τα γονιδια των αγριων Neocaridina heteropoda που φερουν πρασινα αυγα.

lucky13
04-03-10, 13:26
Λιγο off αλλα για να μην ανοιγω αλλο θεμα. Εβαλα πρόσφατα σε ενα 30λιτρο που ειχα 6 cherry και με τα απο 4 μερες ειδα αυγα στις 3(κιτρινα). Το ερωτημα μου ειναι επειδη δεν εχω καμια εμπειρια με το συγκεκριμένο ειδος ειναι ποσο καιρο μπορει να τα κρατανε?!Παιζει να εχουν περασει και 2 εβδομαδες απο τοτε..

ispyii
04-03-10, 13:28
20 με 25 μέρες.....μετά σκάνε τα μικρά.:D

nikos mennis
10-03-10, 18:27
καλησπερα παιδια.εχω μερικες red cherry και κανα 2-3 εχουν αβγα εδω και πολυ καιρο αλλα δεν λενε να σκασουν.η μια εχει τα αβγα στα ποδια της και σημερα ειδα οτι εχει και στην ραχη της.πως γινετε αυτο?

Rigel
10-03-10, 21:08
Απο τη στιγμη που θα κατεβάσει τα αβγα στα πόδια της θελει 2-3 βδομαδες για να βγουν γαριδακια.Αφου η θυληκια σου εχει και στα πόδια και στη ραχη σημαινει οτι αυτα των ποδιων θα σκασουν μεσα στις επομενες 4-5 μερες ενω ταυτόχρονα ετοιμάζει και τη νεα "παρτιδα"που δεν ειναι γονιμοποιημενα.λιγες μερες αφου σκασουν τα πρωτα (νομιζω 7 μερες) θα κατεβάσει και αυτα που εχει στη ραχη.

Kostis-Salonika
15-05-10, 00:55
Δεν μπορώ να καταλάβω 2 πραγματάκια, αν θέλει κάποιος ας μου δώσει τα φώτα του:cool:.
Έχω περίπου 1 μήνα που μαζί με κλαδέματα Moss του φίλου Paco, πήρα μαζί μου και γόνους από red cherry. Mε κουταλάκι (ζόρι να δείτε) τις έψαχνα μέσα στη Moss και μία-μία τις έβαζα στο ενυδρείο το οποίο είχε 10 cardinal tetra (κι αυτοί 2 βδομάδες είχαν-δεν είχαν μέσα).
Τώρα πως γίνεται να έχει αβγά η μία από τις 3 που έχω τελικά;;;Νωρίς δεν είναι;
Ή μήπως είναι κάτι άλλο (αρρώστια, αλλάζει κέλυφος κλπ);
Οι φωτογραφίες δεν είναι καλές αλλά έτσι βγήκαν.
Επίσης, πως γίνεται από τους γόνους που πήρα να έχω μαζί και 4 Amano;;;
Αυτές όλοι δεν γράφουν ότι αναπαράγονται πολύ δύσκολα ή και καθόλου σε ενυδρεία? :smt120

MIXALIS CYPRUS
15-05-10, 01:34
Φιλε η red cherry στις πρωτες φωτογραφιες σου σιγουρα δεν ειναι ενηλικη γαριδα και μαλιστα ειναι αυγωμενη! :)

Αν η γαριδα που θεωρεις πως ειναι Αμανο ειναι αυτη στην τελευταια φωτο τοτε θα σε απογοητευσω .Απλα ειναι red cherry που δεν πηρε ακομη το χρωμα της (πιθανον να ειναι κ αρσενικη που δεν εχουν εντονους χρωματισμους)
-------------------------
εννοω σιγουρα ειναι ενηλικη και αυγωμενη!
-------------------------
να τα ξαναγραψω αφου λογο ωρας και ξενυχτιου τα εκανα....

Λοιπον στις πρωτες 3 φωτος εχεις μια αυγωμενη red cherry 100/100

Στην τελευταια φωτο δεν ειναι αμανο οπως νομιζεις η γαριδα αλλα red cherry που ακομα να παρει το χρωμα της

Kostis-Salonika
15-05-10, 12:09
Φιλε η red cherry στις πρωτες φωτογραφιες σου σιγουρα δεν ειναι ενηλικη γαριδα και μαλιστα ειναι αυγωμενη! :)

Αν η γαριδα που θεωρεις πως ειναι Αμανο ειναι αυτη στην τελευταια φωτο τοτε θα σε απογοητευσω .Απλα ειναι red cherry που δεν πηρε ακομη το χρωμα της (πιθανον να ειναι κ αρσενικη που δεν εχουν εντονους χρωματισμους)
-------------------------
εννοω σιγουρα ειναι ενηλικη και αυγωμενη!
-------------------------
να τα ξαναγραψω αφου λογο ωρας και ξενυχτιου τα εκανα....

Λοιπον στις πρωτες 3 φωτος εχεις μια αυγωμενη red cherry 100/100

Στην τελευταια φωτο δεν ειναι αμανο οπως νομιζεις η γαριδα αλλα red cherry που ακομα να παρει το χρωμα της
1 το πολύ 2 μηνών είναι η Red cherry. Είναι δυνατόν να ενηλικιώθηκε;
Μακάρι!:p
Οι άλλες 4 που τις είχα για Amano, δεν έχουν καθόλου κόκκινο χρώμα πουθενά πάνω τους, για Red cherry.
Να είναι άραγε αποτέλεσμα υβριδισμού Amano και RC που συμβιώναν στο ενυδρείο από όπου τις πήρα;:(

platy
15-05-10, 12:29
δυστηχως αν δεν ειναι κοντινη η φωτο δεν μπορουμε να σου πουμε...παντως οι αμανο δεν υβριδιζουν με τις τσερυ

Πάνος
15-05-10, 14:50
τσερυ ειναι ολες..
και φυσικα η μια αυγωμενη ;)
η τελευταια απο το σχημα φαινεται για αρσενικη...αλλα γενικοτερα να μη διαχωριζεις το φυλο απο το χρωμα...εχω κοκκινες αρσενικες και διαφανες θηλυκες...
το σχημα σου δειχνει το φυλο
οι θηλυκες με πιο στρογγυλη κοιλια (για να φερει τα αυγα) ενω οι αρσενικες με επιμηκεις κοιλιες..

Kostis-Salonika
15-05-10, 16:01
τσερυ ειναι ολες..
και φυσικα η μια αυγωμενη ;)
η τελευταια απο το σχημα φαινεται για αρσενικη...αλλα γενικοτερα να μη διαχωριζεις το φυλο απο το χρωμα...εχω κοκκινες αρσενικες και διαφανες θηλυκες...
το σχημα σου δειχνει το φυλο
οι θηλυκες με πιο στρογγυλη κοιλια (για να φερει τα αυγα ενω οι αρσενικες με επιμηκεις κοιλιες..
Να και 2 ακόμη φωτό των διάφανων γαρίδων μου ( είναι RC τελικά, τι λέτε; ) και 1 φωτό με 2 RC δίπλα-δίπλα (η αβγωμένη είναι άλλη, ψιλοκρύβεται κάτω από φυτά και στο φίλτρο επάνω).
Αυτή η κίτρινη μάζα μέσα στη ράχη της RC που βρίσκεται πάνω στην άμμο, είναι ωάρια που πάνε για γονιμοποίηση ή λέω ότι να'ναι;:D

Alex_Salonica
15-05-10, 16:33
ναι είναι red cherry.

Δεν φαίνεται καθαρά στις φώτο για την λωρίδα που λες.

platy
15-05-10, 16:37
alex την ''σελα'' εννοει ο φιλος..ναι κωστα ..αυτα θα κατεβουν στα ποδια και θα γινουν γαριδακια

Kostis-Salonika
15-05-10, 17:33
alex την ''σελα'' εννοει ο φιλος..ναι κωστα ..αυτα θα κατεβουν στα ποδια και θα γινουν γαριδακια
Βέβαια, το τελευταίο προϋποθέτει πως θα προλάβουν να μεγαλώσουν τόσο ώστε να μην φαίνονται σαν υπέροχη ζωντανή τροφή στα ματάκια των κατά τα άλλα ιδιαίτερα φιλήσυχων Cardinal tetra με τους οποίους συμβιώνουν απροβλημάτιστα έως τώρα.:rolleyes:
Και πως θαγίνει αυτό;
Μάλλον δεν θα γίνει...

MIXALIS CYPRUS
15-05-10, 19:48
Παιδια στην τελευταία φωτο η γαριδα (η αχρωμη) δεν νομιζω να εχει σελα με αυγα .Κατακριβειαν όλες οι γαρίδες εχουν ενα κουβαράκι εκει περα (εχω διαβασει πως εκει οι γαριδες εχουν τη καρδία του)

Πέστε με τρελό αλλα απο την εμπειρία που εχω ως τώρα με αυτά τα ασπόνδυλα θα τολμούσα να πω με σιγουριά (ακόμα και από τόσο μακρινή φωτο)πως η συγκεκριμένη είναι αρσενική γαρίδα red cherry . Δεν το λέω μονό για το χρώμα , το σχήμα και τις μεγάλες αντένες (σημαδια αρσενικης) που έχει άλλα και από το γονίπεδιο που φαίνεται στη φώτο και που έχουν μόνο οι αρσενικές. Γίνεται πιο φανερό όταν κολυμπάνε οι αρσενικές και είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεχωρίζεις κανείς τα αρσενικά από τα θηλυκά

Φιλε σε 40λιτρο με τοσα ψαρια για να σωθουν χρειαζοντε πολλες κρυψονες και αρκετη τυχη
-------------------------
Mια φωτο που διακρίνετε ξεκάθαρα τo αναπαραγωγικό όργανο μια αρσενικής red cherry (επαναλαμβάνω είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να ξεχωρίσουμε τις θηλυκές απο τις αρσενικές)Ειναι σαν το γονοπόδιο στα ζωοτοκα

http://www.planetinverts.com/shrimp_reproduction/male_red_cherry_shrimp_appendage.jpg

Kostis-Salonika
15-05-10, 20:04
Παιδια στην τελευταία φωτο η γαριδα (η αχρωμη) δεν νομιζω να εχει σελα με αυγα .Κατακριβειαν όλες οι γαρίδεςεχουν ενα κουβαράκι εκει περα (εχω διαβασει πως εκει οι γαριδες εχουν τη καρδία του)

Πέστε με τρελό αλλα απο την εμπειρία που εχω ως τώρα με αυτά τα ασπόνδυλα θα τολμούσα να πω με σιγουριά (ακόμα και από τόσο μακρινή φωτο)πως η συγκεκριμένη είναι αρσενική γαρίδα redcherry . Δεν το λέω μονό για το χρώμα, το σχήμα και τις μεγάλες αντένες (σημαδια αρσενικης) που έχει άλλα και από το γονίπεδιο που φαίνεται στη φώτοκαι που έχουν μόνο οι αρσενικές. Γίνεται πιο φανερό όταν κολυμπάνε οι αρσενικές και είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεχωρίζεις κανείς τα αρσενικά από τα θηλυκά

Φιλε σε 40λιτρο με τοσα ψαρια για να σωθουν χρειαζοντε πολλες κρυψονες και αρκετη τυχη
-------------------------
Mια φωτο που διακρίνετε ξεκάθαρα τo αναπαραγωγικό όργανο μια αρσενικής red cherry (επαναλαμβάνω είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να ξεχωρίσουμε τις θηλυκές απο τις αρσενικές)Ειναι σαν το γονοπόδιο στα ζωοτοκα

http://www.planetinverts.com/shrimp_reproduction/male_red_cherry_shrimp_appendage.jpg
Μιλάμε για την 3η φωτό, που έχει 2 Red cherry κόκκινες. Αν προσέξεις, βέβαια δε βοηθάει καθόλου η φωτό, αυτή που βρίσκεται στην άμμο και όχι στην πέτρα πάνω, έχει 1 κίτρινη μάζα στη ράχη της. Γι' αυτήν την "μάζα" λέω μήπως είναι ωάρια για γονιμοποίηση.

MIXALIS CYPRUS
15-05-10, 20:29
Ναι βρε εκει εχεις 2 θηλυκές ξεκάθαρα με ωάρια .

Εγω μιλούσα για τη τελευταία φωτο της πρώτης σου ανάρτησης


-------------------------
Δες φωτογραφιες του raven για την αναπαραγωγη της chery

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

Kostis-Salonika
15-05-10, 20:57
Δες φωτογραφιες του raven για την αναπαραγωγη της chery

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

Τις έχω δει, είναι πολύ κατατοπιστικό το άρθρο και με εξαιρετικές φωτογραφίες!
Οι δε γαρίδες, έχουν πολύ φάση. Από τότε που τις έβαλα και τις είδα από πολύ μικρές να αναπτύσονται, μας έχουν πάρει τα μυαλά να τις χαζεύουμε εγώ και η μικρή μου κόρη.:rolleyes:
Δεν το περίμενα αυτό με τίποτα, όταν μου έδινε τη moss ο φίλος Βασίλης (paco).:smt020

VipeR
22-06-10, 21:07
Αυτά είναι τα αυγά ?

Πάνος
22-06-10, 21:31
ναι...αυτα ειναι τα αγονιμποιητα αυγα. κατα την εκδυση θα γονιμοποιηθουν απο τον αρσενικο και η μαμα θα τα κρατησει κατω απο την κοιλια της μεχρι να τα ελευθερωσει ολοκληρωμενα γαριδακια.

ARIS1983
26-11-10, 22:56
Ποια ειναι η πιο σωστη θερμοκρασια για καλυτερη αναπαραγωγη αυτου του ειδους? Επεισης ποσα μικρα κανουν πανω-κατω σε μια γεννα? 10αδα σε 70λιτρο ειναι οκ ή να βαλω αλλες 10?

Raven
27-11-10, 02:44
Η ιδανικη θερμοκρασια ειναι 23-24 βαθμους κελσιου.
Το ποσα μικρα γεννανε καθε φορα εξαρταται κυριως απο το μεγεθος της θηλυκιας. Μια μεγαλη μανα μπορει να κατεβασει 30-40 αυγα αναμεσα στα ποδια της. Οι πρωταρες μικρες θηλυκιες συνηθως γεννανε 10-15 μικρα.
Οσο πιο πολλες τοσο πιο καλα για αρχη. Σιγουρα ομως καλο ειναι να ξεκιναμε με 10-12 τουλαχιστον μια νεα αποικια για να νοιωθουν ασφαλεια.

ARIS1983
27-11-10, 03:13
Ευχαριστω Raven! Τις ειχα στους 25 εδω και κανα μηνα, εχω μια 10αδα σε 70λιτρο (40χ40χ43) θα αργησουν να γεννησουν? Τους εχω μοςς, ριζες, catappa και αρκετες κρυψονες...

vrillgr
09-12-10, 21:20
καλησπέρα

το απόγευμα αγόρασα μια ομαδα red cherry και μετα από προσαρμογή 1,5 ώρας της εβαλα στο γαριδοενυδρειο μου 20 λιτρων μαζι με αλλες red cherry. τώρα πρόσεξα ότι μια από τις νέες ηταν αυγομένη και απέβαλλε αυγά πράσινα. από όσο ξέρω τα αυγά είναι κίτρινα καθώς δύο από τις παλαιες μου κατέβασαν εδώ και μια εβδομάδα αυγά από τη σελα στα πόδια. το ενυδείο τρέχει πάνω από χρονο και έχει μόνο red cherry. Ξέρετε που οφείλεται το κατεβασμα αυγών (stress??) και γιατί είναι πράσινα??

ευχαριστώ

ARIS1983
09-12-10, 21:40
Νομιζω οτι επιασαν μικροβια και χαλασαν, γι' αυτο πρασινισαν με αποτελεσμα να τα αποβαλει η γαριδα! Ας μιλησουν οι πιο παλιοι και εμπειροι γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν τα λεω σωστα...

pavlos1988
09-12-10, 22:38
Απο ο,τι εχω ακουσει-διαβασει,οι αυγομενες γαριδες κατα την μεταφορα τους απο το ενα ενυδρειο στο αλλο,αγχωνονται αρκετα,με αποτελεσμα να "αποβαλλουν" τα αυγα τους.

vrillgr
09-12-10, 22:55
και εγώ αυτό σκέφτηκα αλλα δε μπορώ να εξηγήσω το πρασινο χρωμα των αυγών , πιο πολύ ανησυχώ για καμιά ασθένεια. ψάχνω στο νετ αλλα δε βρισκω κάτι σχετικό

Raven
10-12-10, 01:45
Tα αυγα των αγριων Neocaridina heteropoda εχουν πρασινο χρωμα. Μερικες red cherry, μπορει να φερουν πρασινα αυγα και αυτο ειναι φυσιολογικο.
Η αποβολη τους οφειλεται στο stress της μεταφορας.

vrillgr
10-12-10, 07:09
ευχαριστώ πολυ raven. με κάλυψες πλήρως:)

iliasselimis
11-12-10, 20:11
Συγνώμη που χρησιμοποιώ το post του φίλου,αλλά έχω δυο ερωτησούλες να κάνω.
Υπάρχει περίπτωση να στρεσάρονται οι γαρίδες και να αποβάλουν τα αυγά λόγω των endlers
που έχω μαζί και μπορεί να φάνε τα endlers τα νεογέννητα γαριδάκια? Ευχαριστώ!

ARIS1983
11-12-10, 20:14
Ναι τα νεογεννητα υπαρχει περιπτωση να φαγωθουν απο εντλερακια.

tsoum
19-02-11, 19:00
Χαίρεται! Εχω μια red cherry, η οποία εχει πολλά αυγα. Είναι καλή ιδέα να την βάλω σε μια πλαστική γεννήστρα για να σώσω τον γόνο; Ρωτώ διότι έχω 11 tetras και μια θηλυκή μονομάχο, και αμφιβαλλω για το κατα πόσο θα τα καταφέρουν τα μικρά...

(η γεννηστρα είναι απο τις πλαστικές με τις χαραμάδες)

kotsos83
19-02-11, 19:20
πιθανον να χωρεσουν απο τις χαραμαδες,αν γεννηθουν ζωντανα γιατι παιζει να ανχοθει η μανα και να τα γεννησει προωρα...

Alex_Salonica
19-02-11, 19:35
Η μάνα τα έχει γεννήσει ήδη.(αβγά)

Καλύτερα να μην κάνεις τίποτα, αν έχεις φυτά και κρυψώνες μέσα θα επιζήσουν αρκετά.

Να τα χαίρεσαι! :p

tsoum
19-02-11, 19:42
Τι εννοείς τα έχει γεννησει ήδη; Κρατάει τα αυγά, και όταν είναι έτοιμα, τα αφήνει κ εκκολάπτονται. Σωστά;

(πως φαίνεται ο γαριδο-ασχετος :D)

Εχω μια περιοχή στο ενυδρείο που είναι αρκετά πυκνοφυτεμένη (κ εκεί κυκλοφορουν κυριως και οι ενηλικες) και πιστευω θα είναι ΟΚ.

Απλα βλεπω πως κυνηγάνε τα grindal στο ρευμα που δημιουργεί το φίλτρο και... :smt120 Μεχρι να διανύσουν 30 εκατοστά, (δηλ σε περίπου 3-4 δευτερόλεπτα) εχει εξαφανιστεί μια καλή δόση! :smt066

Πρεπει να κόψω λίπανση; (flourish κ phosphorus)

georgis4
19-02-11, 19:56
Τι εννοείς τα έχει γεννησει ήδη; Κρατάει τα αυγά, και όταν είναι έτοιμα, τα αφήνει κ εκκολάπτονται. Σωστά;

Λαθος :p
Αν την *πασπατεψεις* μπορει να αφησει τα αυγα και να μη δεις μικρα.Οταν ερχεται η ωρα για να σκασουν δεν τα αφηνει ισα ισα τα κραταει πανω της και τα *βοηθαει* να σκασουν.Δεν εχει αναγκη ειδικα αν εχεις moss θα δεις σιγουρα μικρα.:D
Επειδη μιλαμε για red cherry ισως να μην ενοχλουν και πολυ τα λιπασματα και εγω ριχνω flourish (με τσιγκουνια) και μια χαρα ειναι.

tsoum
19-02-11, 20:04
moss δεν εχω. Δεν έλεγε να πιάσει με τίποτα, χαλουσε και ξεπιανόταν όλη την ώρα και τελικά την εβγαλα...

Αν κ σύντομα θα κανω παρουσίαση, ορίστε δυο φωτογραφίες των φυτών. Ειδικά στην πρώτη, δεν πανε καθόλου ανάμεσα τα ψάρια, γιατί είναι χαμηλά και πυνκα.

georgis4
19-02-11, 20:07
moss δεν εχω. Δεν έλεγε να πιάσει με τίποτα, χαλουσε και ξεπιανόταν όλη την ώρα και τελικά την εβγαλα...

Αν κ σύντομα θα κανω παρουσίαση, ορίστε δυο φωτογραφίες των φυτών. Ειδικά στην πρώτη, δεν πανε καθόλου ανάμεσα τα ψάρια, γιατί είναι χαμηλά και πυνκα.
Χαλουσε τι εννοεις το φυτο το ιδιο η απλα δεν επιανε πανω στο ξυλο?
Θα ελεγα να ξαναδοκιμασεις μιας και ειναι ισως η καλυτερη κρυψωνα για τις γαριδες.;)

tsoum
19-02-11, 20:12
Στην αρχή δεν επιανε, έφευγε, και μετά χαλούσε. Εμεναν μόνο τα "κοτσάνια" χωρίς τα πράσινα "φυλλα"

georgis4
19-02-11, 20:17
Στην αρχή δεν επιανε, έφευγε, και μετά χαλούσε. Εμεναν μόνο τα "κοτσάνια" χωρίς τα πράσινα "φυλλα"
Moss και να χαλαει μπορει να το ακουω και πρωτη φορα.:D
Ειδικα αν μιλας και για java..
Παντος να ξερεις οτι στα φυτα σου οι ενηλικες δεν εχουν προβλημα αλλα τα γαριδακια (οχι αυτα απο το περιπτερο) θα ειναι εκτεθειμένα.Αστα οπως ειναι οι cherry ετσι και αλλιως καθε βδομαδα αυγωμενες ειναι.;)

delta66
19-02-11, 20:44
moss δεν εχω. Δεν έλεγε να πιάσει με τίποτα, χαλουσε και ξεπιανόταν όλη την ώρα και τελικά την εβγαλα...

Αν κ σύντομα θα κανω παρουσίαση, ορίστε δυο φωτογραφίες των φυτών. Ειδικά στην πρώτη, δεν πανε καθόλου ανάμεσα τα ψάρια, γιατί είναι χαμηλά και πυνκα.
Βαλε christmas moss που δεν καταλαβαινει τιποτα και ειναι και πιο ωραια.
Εκει θα αυγατισουν οι γαριδες.

tsoum
19-02-11, 20:57
Αμα αποφασίσω να το κρατήσω φυτεμένο και δεν το κάνω βιοτοπικό για τα ancistrus, θα είναι Νο 1 στις προτεραιότητες!!

Δηλαδή, η christmass που είναι λιγότερο κοινή, είναι πιο "ευκολη" απο την java;

kotsos83
19-02-11, 21:44
Αμα αποφασίσω να το κρατήσω φυτεμένο και δεν το κάνω βιοτοπικό για τα ancistrus, θα είναι Νο 1 στις προτεραιότητες!!

Δηλαδή, η christmass που είναι λιγότερο κοινή, είναι πιο "ευκολη" απο την java;
oxi h kristmas θελει περισσοτερο φως.

tsoum
19-02-11, 21:53
:mad:Εγω είχα πολυ φως. Σχεδόν 1w/l και δεν επιανε....

delta66
19-02-11, 22:27
Δηλαδή, η christmass που είναι λιγότερο κοινή, είναι πιο "ευκολη" απο την java;
Εμενα ετσι μου φαινεται.
Την εχω μεχρι και σε βιοτοπικο ενυδρειο με 100% ΑΟ μια λαμπα Gro Lux που δουλευει εδω και 15 χρονια (ληγμενη δλδ) και μικρη για το ενυδρειο (0,2 βατ ανα λιτρο) και το νερο μαυρο να εμποδιζει το λιγοστο φως ακομα πιο πολυ, χωρις λιπασματα διοξειδια κλπ, και το καλοκαιρι εφτασε η θερμοκρασια μεχρι 33C.
Ποιο φυτο αντεχει με αυτα και οχι μονο αντεχει αλλα αναπτυσεται ομορφα και κανονικα?
Η μονη μου επιφυλαξη ειναι οτι μπορει να ειναι spiky moss που μοιαζει με την christmas.

(http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/50lt%20dicrossus/IMAG0004b.jpg)

tsoum
19-02-11, 23:18
Εχει να κανει και με το ενυδρείο ;).

Εμενα ανθισαν οι βαλλισνεριες σε ενα ~20 λιτρα με 2 ζεμπρακια μεσα και ενα φωτιστικο με μια λαμπιτσα αλογονου απο ΙΚΕΑ, αλλος παλευει να δει εναν δρομέα... :rolleyes:

Υ.Γ. μην με αρχίσετε για τα ζεμπρακια. Σε λίγο καιρό θα "αναβαθμιστουν" ή θα δωθούν ;)

el.stel
20-02-11, 01:00
Χαίρεται! Εχω μια red cherry, η οποία εχει πολλά αυγα. Είναι καλή ιδέα να την βάλω σε μια πλαστική γεννήστρα για να σώσω τον γόνο; Ρωτώ διότι έχω 11 tetras και μια θηλυκή μονομάχο, και αμφιβαλλω για το κατα πόσο θα τα καταφέρουν τα μικρά...

(η γεννηστρα είναι απο τις πλαστικές με τις χαραμάδες)


Εγώ πάντως που είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα με τη CRS μου, την έβαλα σε γεννηστρα με τούλι, όταν την είδα με αβγά και μου έκανε 12. Από την πρώτη γέννα επιβίωσαν 4.

xristosss
20-05-11, 11:04
παιδιά οι red cherries τρώνε τα μωρά τούς;

lans
20-05-11, 11:09
παιδιά οι red cherries τρώνε τα μωρά τούς;

οχι, απ οσο εχω δει σε εμενα... ;)

zipo
20-05-11, 11:14
Όχι,δεν τα τρώνε.Βέβαια,μπορεί τα μικρά να φαγωθούνε ή να τραυματιστούνε από πολλά άλλα ζωντανά σε ένα κοινωνικό ενυδρείο.

VipeR
03-06-11, 21:46
Για πείτε μου οι γνώστες, τι έχουμε εδώ ;
Θα δω επιτέλους γαριδάκια ;
Σε πόσο καιρό ;
Τι να προσέξω ;
Ευχαριστώ.

bokostas
03-06-11, 22:20
Κοντεύει, βάλε κανένα τούλι ή σφουγγάρι στην είσοδο του φίλτρου και πες μας τι ψάρια έχεις μέσα, για να δούμε αν θα προλάβεις να δεις γαριδάκια.:D:p

redman88
08-10-11, 22:09
μολις παρατηρησα οτι μια απο τις αυγομενες γαριδες(red chery) μου εχει και σελα
γινετε αυτο το πραγμα η κατι δεν βλεπω καλα?

johnb
09-10-11, 00:08
μολις παρατηρησα οτι μια απο τις αυγομενες γαριδες(red chery) μου εχει και σελα
γινετε αυτο το πραγμα η κατι δεν βλεπω καλα?

πρωτα εχει σελα..μετα τα αυγα κατεβαινουν στα ποδια..μετα βγαινουν τα γαριδακια...μαλλον δεν ειδες καλα...

redman88
09-10-11, 08:00
πριν 2 βδομαδες κατεβασε τα αυγα στα ποδια της και χθες παρατηρησα οτι εχει φτιαξει και σελα
τα αυγα τα εχει ακομα

Raven
09-10-11, 12:50
Γινεται να υπαρχουν και σελα και αυγα ταυτοχρονα. Συχνοτερα στις αμανο και σπανιοτερα στις red cherry.

redman88
09-10-11, 12:56
Γινεται να υπαρχουν και σελα και αυγα ταυτοχρονα. Συχνοτερα στις αμανο και σπανιοτερα στις red cherry.

ειμαι σπανια περιπτωση οπως καταλαβαινεται δηλαδη:p

σ'ευχαριστω πολυ αλεξ για την απαντηση σου!
johnb και εσενα σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου να βοηθησεις!!;)

daimosth
09-10-11, 15:20
"The best way to tell if a female is close to hatching her eggs is by the appearance of a set of eyes inside each egg. This is easy to spot and will let you know that hatching is literally days away. Another way to tell is by the emergence of a new saddle when the female still has eggs. The emergence of the saddle is the indication that the female is prepared to have a new set of eggs and that the current eggs are close to hatching."

Το διαβασα εδω...

http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

Οποτε συντομα με καινουρια γαριδακια :)

redman88
09-10-11, 15:48
"The best way to tell if a female is close to hatching her eggs is by the appearance of a set of eyes inside each egg. This is easy to spot and will let you know that hatching is literally days away. Another way to tell is by the emergence of a new saddle when the female still has eggs. The emergence of the saddle is the indication that the female is prepared to have a new set of eggs and that the current eggs are close to hatching."

Το διαβασα εδω...

http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

Οποτε συντομα με καινουρια γαριδακια :)

οτι θα γεννησει συντομα το ξερω γιατι ξερω ποτε κατεβασε τα αυγα την περιμενω για το επομενο ΣΚ η στα μεσα της επομενης βδομαδας(μετα το ΣΚ)

johnb
09-10-11, 15:54
αυτο δεν το ξερα...!!μωρε μπραβο οι γαριδες σου..!!!!εβαλαν σκοπο να σου γεμισουν το ενυδρειο γαριδακια!!!!γεννα πανω στην γεννα!!!ευγε:smt020

tsoum
17-01-12, 20:41
Σημερα πρόσεξα οτι μια red cherry κουβαλάει πρασινο-λαχανί αυγά. Είναι έντονο το χρώμα, όχι απλώς μια αποχρωση. :smt120 Καμια αποψη για το τι μπορεί να είναι αυτο;

mixalis p
17-01-12, 21:06
Αφού σ το ειπα και εγω κ οι δικες μ έχουν πράσινα αυγά. Θα ειναι αγριας μορφής γαρίδες.:)

tsoum
17-01-12, 21:11
... Τι αγριας μορφης μωρε. Τι σχέση εχει το χρώμα των γαρίδων με τα αυγά τους; Και ίσα ίσα, ποιο λογικό θα ήταν οι αγριες να έχουν ασπρα για να μη φαίνονται.

exelix
17-01-12, 21:13
Ρίξε ένα βλέφαρο: http://www.planetinverts.com/Neocaridina_Heteropoda.html

lingistis
17-01-12, 21:35
Γιώργο, δες λίγο μια πιο παλιά κουβέντα που είχαμε εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48545

και την απάντηση για το χρώμα των αυγών

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=602426&postcount=22

tsoum
17-01-12, 21:39
H αλήθεια είναι οτι τις τελευταίες μέρες δίνω κάτι ταμπλετες σπιρουλίνας που, για κάποιο λόγο, δεν τις τιμάνε τα ανκιστρους μου.

Δεν με πειράζει τι χρώμα θα βγούνε τα μικρα. Απλά να είναι καλά στην υγεία τους! :D

mixalis p
17-01-12, 21:51
δηλαδη καλα ειναι να ανανεωνουμε τα αιματα?

lingistis
17-01-12, 21:55
Ναι :)

αλλά με εξίσου καλό η καλύτερο γενετικό υλικό ως προς τα χαρακτηριστικά που μας ενδιαφερουν ;)

xristoss
18-01-12, 08:27
εμένα όλες οι red cherries στις πρώτες μέρες που κουβαλάνε αυγά τα αυγά είναι πράσινα και μετά φτιάχνουν ,περίμενε 5-6 μέρες να δεις

stratri1
30-07-12, 11:12
Θα ήθελα να μάθω ποιά είναι τα στάδια που περνάνε τα νεογέννητα γαριδάκια μέχρι να μεγαλώσουν και να αρχίσουν να κυκλοφορούν στο ενυδρείο. Δηλαδή, μόλις γεννηθούν θα κρυφτούν για κάποιες ημέρες; Θα ξεκινήσουν από την πρώτη στιγμή να κόβουν βόλτες και να ψάχνουν για τροφή; Πότε θα μπορέσω να τα διακρίνω; Τι απαιτήσεις έχουν σε τροφή όλο αυτό τον καιρό;

Σίγουρα έχει συζητηθεί αυτό το θέμα, αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω. Ακόμα και σε αναζήτηση στο νετ, μου βγάζει... συνταγές για γόνο γαρίδας!!!!!:rolleyes:

Nick74
30-07-12, 11:28
τα πολυ μικρα γαριδακια που ισα που διακρινονται συνηθως ειναι κρυμμενα μεσα στα πκνα φυτα η σε οτι αλλο πυκνο βρουν.
ελαχιστοι εχουν δει μικρο γονο την ωρα που γεννιεται

snakepanos
30-07-12, 12:34
Εγω τα μαζευω μεσα απο το φιλτροκουτι τα μωρα και τα μεγαλώνω σε γεννήτρα,αλλα και μεσα στο κουτι να ειναι μεγαλονουν κανονικα χωρις να τα ταιζω.
Εχω δη μικρα σε μεγεθος 2 χιλιοστον.

stratri1
30-07-12, 12:36
Νίκο, καταλαβαίνω ότι οι πρώτες αυγωμένες ΜΑΛΛΟΝ έχουν γεννήσει πλέον και βλέπω κάποιες με σέλα και κάποιες αυγωμένες.
Οπότε κάπου πρέπει να είναι τα μικρά, ΑΝ τα άφησαν οι συγκάτοικοι:confused:

klipitiklopos
30-07-12, 13:02
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

stratri1
30-07-12, 13:17
Έχω βάλει τούλι στην είσοδο του φίλτρου. Λες να περάσουν από τις τρύπες;
Αν κρίνω από το μέγεθος του νεογέννητου που βλέπω στις φωτο (στο λινκ του klipi) ίσως και να χωράνε για να πάνε στο φίλτρο.

klipitiklopos
30-07-12, 13:26
Καλυτερα σφουγγαρι, ειναι πολυ μικρα.

Alex_Salonica
30-07-12, 15:18
Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σε γόνο red cherry.

Αν ναι, δεν υπάρχουν στάδια, τα νεογέννητα είναι μικρογραφία των ενήλικων και ουσιαστικά δεν χρειάζονται τίποτα το ιδιαίτερο από μέρους μας να κάνουμε στο ενυδρείο. Μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα και αν εξαιρέσουμε τις πρώτες μέρες που είναι αρκετά μικρά και κρύβονται αρκετά στη συνέχεια θα τα βλέπουμε να κάνουν βόλτες σε όλο το ενυδρείο.

Μέσα από τούλι δεν χωράνε και είναι ασφαλή αν μιλάμε για το κοινό τούλι.

Για ποιους συγκάτοικους αναφέρεσαι; Τα περισσότερα ψάρια λατρεύουν τον γόνο των γαρίδων με ελάχιστες εξαιρέσεις όπου των αγνοούν εντελώς όπως π.χ. corrys, iriatherina werneri, otocinclus κ.λ.π.

Να τα χαίρεσαι και αφού ξεκίνησαν δεν θα έχουν σταματημό τώρα! :)

Nick74
30-07-12, 15:43
το γονο μπορει να τον λατρευουν τα ψαρια αλλα ειναι απιθανο εως αδυνατο να τον βρουν εκει που κρυβεται, οταν αρχιζουμε και τις βλεπουμε να κυκλοφορουν στο βυθο, στα φυτα κτλ ειναι πλεον ασφαλεις

klipitiklopos
30-07-12, 15:49
Μπορεις να βρεις και εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279) πληροφοριες.;)

Alex_Salonica
30-07-12, 15:57
το γονο μπορει να τον λατρευουν τα ψαρια αλλα ειναι απιθανο εως αδυνατο να τον βρουν εκει που κρυβεται, οταν αρχιζουμε και τις βλεπουμε να κυκλοφορουν στο βυθο, στα φυτα κτλ ειναι πλεον ασφαλεις

Με την δική μου φτωχή εμπειρία μπορώ να πω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Ανάλογα με το είδος των ψαριών μπορεί να τα κυνηγήσουν αν βρεθούν απλά μπροστά τους ή (π.χ κάποιες κιχλίδες) να ξεκινήσουν κανονική εξερεύνηση σε όλο το ενυδρείο αν καταλάβουν ότι υπάρχουν γαρίδες και να τις εξολοθρεύσουν όλες.

Τα περισσότερα ψάρια δεν λένε όχι σε γόνο γαρίδας ειδικά αν μείνουν και νηστικά αρκετό καιρό.

Όπως προανέφερα λίγα είναι τα είδη των ψαριών που δε θα μας πειράξουν το γόνο σε καμία περίπτωση.

Nick74
30-07-12, 16:21
για κιχλιδες συμφωνω, εδω σηκωνουν πετρες...
κατα τ αλλα εγω ακομα και με γκουραμια δεν εχω δει ποτε καποιο προβλημα

Nick74
01-08-12, 02:50
Μη νομιζεις πως θα τα δεις αμεσως, κι εμενα στην αρχη μου κρυβοντουσαν, αλλα μετα απο μερικες μερες ξεθαρρευουν και τα βλεπεις σα μικροσκοπικα ψιλοδιαφανη γαριδακια.
Εκει που θα αρχισεις να τα βλεπεις ειναι στο ταισμα βεβαια.
Ξεχασα να σου πω οτι στα ενυδρεια εχω βουλωμενη την εισοδο του φιλτρου με ενα γεναιο κομματι μπλε σφουγκαρι, και μεχρι τωρα δεν εχω δει γαριδακι μεσα στο φιλτρο

stratri1
01-08-12, 10:51
Φαντάζομαι το σφουγγάρι το βάζεις στην είσοδο του φίλτρου αυτοσχεδιάζοντας. Μάλλον δεν θα χρειάζεται και δέσιμο αν φορεθεί σφιχτά.
Αν κρίνω από τις φωτο του Raven το γαριδάκι πρέπει να είναι μεγέθους χιλιοστού. Πόσο καιρό κάνει για να κυκλοφορήσει και να μπορείς να το δεις με γυμνό μάτι;;;

:oops::oops: Όχι τίποτα άλλο, κάθομαι με τον μεγεθυντικό φακό και ψάχνω όλο το ενυδρείο!!!!! :oops::oops::oops::smt005:smt005 Να γλυτώσω και από το δούλεμα της γυναίκας και της κόρης μου!!!

Nick74
01-08-12, 11:00
Φαντάζομαι το σφουγγάρι το βάζεις στην είσοδο του φίλτρου αυτοσχεδιάζοντας. Μάλλον δεν θα χρειάζεται και δέσιμο αν φορεθεί σφιχτά.



Aπλα μια τρυπα του κανω και βαζω μεσα το σωληνακι εισαγωγης (δεν εχω εσωτερικα φιλτρα εδω και χρονια)

delta66
01-08-12, 12:17
Απο μεγεθος 2-3 mm τα βλεπω στο μπροστινο τζαμι.
Φυσικα δεν υπαρχουν θηρευτες τους στο ενυδρειο.

stratri1
01-08-12, 13:23
Μιας και το θέμα είναι ζεστό και επειδή λόγω διαστάσεων με βλέπω για γαριδάδικο σε κύβο 30 λίτρα, θέλω την άποψή σας για εσωτερικό ή κρεμαστό φίλτρο σε αυτά τα λίτρα. Βέβαια θα προτιμήσω εξωτερικό, αλλά λόγω θέσης μου φαίνεται λίγο δύσκολο.
Φαντάζομαι επίσης ότι δεν υπάρχει ανάγκη για μεγάλο ύψος σε γαριδάδικο, δεδομένου ότι δεν κολυμπούν πάνω - κάτω.

delta66
01-08-12, 16:25
Και ενα εσωτερικο μικρουλι 200-300 λ/ω θα φτασει. Το ντυνεις και με μια καλτσα και καθαριζεις,
Σε 50 λιτρα εχω ενα fluval plus 2 (http://www.aquahobby.com/products/e_fluvalplus.php) (παλιο) με μια χουφτιτσα substrat και γυρω γυρω filterwool και τα ταιζω 2-4 φορες σαν δισκαδικο μεχρι και κατεψυγμενη.

Θα ελεγα οτι κατακλυζουν ολα τα επιπεδα του ενυδρειου απο βυθο μεχρι καβαλα στο καπακι του φιλτρου καθονται στην επιφανεια του νερου και το βραδι που αρχιζουν το χορο περα δωθε πανω κατω τα αρσενικα, γινεται πανδαισια.

stratri1
07-08-12, 00:43
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα...
Σε αναζήτηση μικρού γαριδάδικου κατέληξα στον 30λιτρο κύβο της dennerle,http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1632 κυρίως από άποψη χώρου τοποθέτησης (πάσο κουζίνας).
Και επειδή θέλω να κρατηθώ όσο γίνεται πιο χαμηλά στην τιμή, προσθέτω το φιλτράκι ELITE Jet Flo 50 http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2570 και θερμοστάτη τον Elite 50W http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2588. (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2588)
Με 4 κιλά (2 σάκους δηλαδή) Dennerle Nano shrimp gravel http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2785 πιστεύω ότι θα είμαι καλυμένος από πυθμένα, με την σκέψη ότι δεν θα φυτέψω κάποιο απαιτητικό φυτό. Σκεφτομαι ένα κλαδί moorwood με μπόλικη Xmas moss και java fern και ίσως καμιά ανούμπια, ή/και βαλισνέρια (αν καταφερω να την βρω εδωπέρα την τελευταία).

Καταρχάς θα ήθελα παρατηρήσεις για τις παραπάνω σκέψεις.
Και μια ερώτηση: Δεν έχω επιλέξει ακόμα φωτιστικό.

Βλέπω αυτό με LED http://www.ebay.com/itm/Bright-3W-Aquarium-2-Mode-Clip-Flexible-Lamp-48-LED-White-Blue-Light-85-265V-/230827074692?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item35be5da484

ή αυτό http://www.ebay.com/itm/High-lightness-2-W-28-LED-Aquarium-Fish-Tank-Clip-2-Mode-Blue-White-Light-Lamp-/110925903971?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19d3b2f863
που είναι και οικονομικά από άποψη κατανάλωσης

ή

αυτό http://www.ebay.com/itm/BOYU-Aquarium-13W-CL-Series-Clip-Clipped-Light-CL-P13-/180758169526?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1606c7b6

αυτό http://www.ebay.com/itm/Flexible-Neck-AC-220-240V-Adapter-Aquarium-Fish-Tank-Electronic-Lamp-Light-/230829556708?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35be8383e4

Να πω ότι από όσα έχω διαβάσει δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη για τον φωτισμό, οπότε... θέλω τα φώτα σας!!! :cool:

klipitiklopos
09-08-12, 13:28
Aν θα επρεπε να διαλεξω απο τα 4 φωτιστικα, θα διαλεγα το τριτο, γιατι αφ'ενος φαινεται να μπορει ευκολα να αλλαξει η λαμπα, και αφ'εταιρου δινει θερμο λευκο κατι που ειναι καταλληλοτερο για τα φυτα.
Για τα ευκολα φυτα ομως που λες να βαλεις, ισως να τα διατηρουσε και το led των 3w αλλα δεν το εχω δοκιμασει.

ShadowVValker
09-08-12, 15:01
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, τις αλλαγές στα ενυδρεία με τα γαριδάκια πως τις κάνετε (χωρίς να κυνηγάτε ένα ένα τα γαριδάκια από τον κουβά με το νερό που βγάζετε)?

delta66
09-08-12, 15:20
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, τις αλλαγές στα ενυδρεία με τα γαριδάκια πως τις κάνετε (χωρίς να κυνηγάτε ένα ένα τα γαριδάκια από τον κουβά με το νερό που βγάζετε)?
Προσεχεις απλα να μη τα ρουφαει το λαστιχο που βγαζεις νερο.
Το κρατας με το χερι και το κατευθυνεις μακρια απο τις γαριδες.

klipitiklopos
09-08-12, 15:23
Εγω παλι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο βαζω σφουγγαρι.

ShadowVValker
09-08-12, 15:37
Προσεχεις απλα να μη τα ρουφαει το λαστιχο που βγαζεις νερο.
Το κρατας με το χερι και το κατευθυνεις μακρια απο τις γαριδες.

Σπύρο τα δικά σου γεννήσανε (για πολλοστή φορά)!

Προσέχω, αλλά όλο και κάποιο ίσα που φαίνεται με το μάτι πάει και χώνεται και μετά ψάχνω τον κουβά με μεγεθυντικό φακό να τα βρω!

delta66
09-08-12, 15:50
Προσέχω, αλλά όλο και κάποιο ίσα που φαίνεται με το μάτι πάει και χώνεται και μετά ψάχνω τον κουβά με μεγεθυντικό φακό να τα βρω!Tοτε .....Εγω παλι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο βαζω σφουγγαρι.

stratri1
10-08-12, 14:06
Τελικά εντόπισα 3 τουλάχιστον γαριδάκια στο ενυδρείο μου :):):).

Αλλά μια αυγωμένη βρεθηκε νεκρή χθες. Βρήκα κάποιες οδηγίες, μήπως και καταφέρω να σώσω τα αυγά, έκανα την "επέμβαση" και περιμένω μήπως και έχω αποτέλεσμα.

eimaste aR21rwstoi
14-08-12, 21:12
αν δεν κανω λαθος ο αλεξ(raven) ειχε καποιες φωτο απο γαριδακια την ωρα που γεννιουντε...εχω την εντυπωση οτι για το αν θα δεις μικρα γαριδακια σχεση εχει και το τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου εγω παντως μικτα γαριδακια και απο ταιγκερ και απο ρεντ τσερι ειχα δει παρα πολλες φορες αλλα πρεπει να βγαλεις τα ματια σου:D
επισης το μικρο γαριδακι ειναι πανομοιοτυπο με το ενηλικο αλλα σε πολυ μικροτερο μεγεθος
-------------------------
Τελικά εντόπισα 3 τουλάχιστον γαριδάκια στο ενυδρείο μου :):):).

Αλλά μια αυγωμένη βρεθηκε νεκρή χθες. Βρήκα κάποιες οδηγίες, μήπως και καταφέρω να σώσω τα αυγά, έκανα την "επέμβαση" και περιμένω μήπως και έχω αποτέλεσμα.
μετρησεις εχεις κανει?τι αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο

stratri1
14-08-12, 22:24
Ψάχνω να βρω το σχετικό άρθρο. Νομίζω εδώ μέσα το είχα δει σε μια αναζήτηση. Εν ολίγοις ο τύπος έλεγε ότι το δύσκολο είναι να ξεκολλήσεις τα αυγά από την θυληκιά. Μετά, με τούλι και αερόπετρα, μέσα σε μισό μπουκάλι. Όπως βγαίνει και η αρτέμια αν δεν κάνω λάθος.

Οι μετρήσεις μου είναι ΟΚ. Αμμωνία μηδέν και νιτρικά 20. Ίσως και λίγο πιο κάτω. Από τη στιγμή που έβαλα τις γαρίδες κάνω αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα, 10 - 15%. Μαζί έχω ένα χαρέμι ξιφοφόρους, κάμποσες γκαπίνες, έναν πλέκο και μπόλικα ramshorn.

Nick74
14-08-12, 22:34
Ο πλεκο αν ειναι ο κοινος πλεκο δεν ταιριαζει εκει μεσα, ειναι ψαρακι που θελει πολυ ιδιεταιρες συνθηκες και πολυ μεγαλο ενυδρειο.

Πολυ ενδιαφερον αυτο με τα αυγα, αλλα πρεπει να κανεις κανονικη εγχειριση για να τα παρεις...
Το μονο που δεν εχω κανει μεχρι τωρα ειναι εγχειρισεις :D:D
Οντως και η αρτεμια γαριδα ειναι τελικα
Και με την αεροπετρα εκολαπτονται κανονικα? καλα θα τρωνε ΤΟ στρεςς τα γαριδακια που γενιουνται και ειναι εκει μεσα πλυντηριο, αλλα τουλαχιστο αν επιζουν δεν πειραζει και τοσο

stratri1
16-08-12, 07:30
Έχω φάει τον τόπο, αυτό το θέμα δεν το βρίσκω πουθενά:confused::confused::confused: Έτσι χάνω ένα σωρό πληροφορίες που βρίσκω γμτ γμτ:(

Ο τύπος έλεγε ότι τα αυγά είναι καλά κολλημένα επάνω στο σώμα της γαρίδας, κάτι που δεν ίσχυε στην δική μου περίπτωση. Σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν αρκετή ώρα νεκρή (πιθανώς να πέθανε το βράδυ και εγώ να την βρήκα το επόμενο μεσημέρι). Τες πα. Εγώ το επιχείρησα και την... εγχείρησα:cool:.
Είχα βάλει όλη την κατασκευή (μισό μπουκάλι, μέσα πυκνό τούλι, από κάτω αερόπετρα) μέσα στο ενυδρείο και τα αυγά.... εξαφανίστηκαν!!!! Δεν μπορούσε να μπει τίποτα μέσα, αλλά δεν πέρνω και όρκο ότι αν εκκολάφθηκαν δεν θα μπορούσαν να φύγουν τα μικρά. Θέλω να πιστεύω ότι σκάσανε τα αυγά και την κάνανε για την Moss τα μικρά.

Νίκο, ο πλέκο είναι ο κοινός. Είναι το μόνο λάθος που μου έχει μείνει από την "Προ GAB" εποχή μου και δεν μου πάει καρδιά να τον διώξω.

Commando
09-10-12, 20:27
παιδια οπως ειχα ανφερει και σε προηγουμενο θεμα ειχα αγορασει 6 γαριδες ( 3 και 3)εκ των οποιων πεθαιναν την επομενη μερα οι δυο αρσενικες και μια θηλυκη!μετα απο 4 μερες ψοφησαν και η αρσενικη με τη θηλυκη και εμεινε μαι θηλυκη μονη της!επιδη ψιλοαπογοητευτηκα με την ολη υποθεση πηγα και αγορασα 5 gupy (3 αρσενικα και 2 θηλυκα)(τα ηθελα για ομορφια)!τοσες μερες(περιπου μια εβδομαδα)ταιζα τα ψαρια και εριχνα και τροφη στη μοναδικη μου γαριδουλα!σημερα παρατηρησα οτι μεσα στο moss που εγω δεσει σε ενα ξυλο(ειναι αρκετα πυκνο) υπηρχαν τρια (τοσα ειδα τουλαχιστον)γαριδακια!τι πρεπει να κανω τωρα?πόσα λετε να ειναι!(θα τα φανε τα gupy?:D

snakepanos
09-10-12, 20:46
Η γαριδες σου θα πεθαναν γιατι μαλλον δεν ηταν καλα στρωμενο το ενυδρειο και κυριως ο βυθος [το υποστρωμα].
Οταν ειναι μωρα η γαριδες ειναι ενας μεζες για ολα τα ψαρια ο καλυτερος θα ελεγα,αμα τα βρουν σε καποιο σημειο που μπορουν να τα φανε ,,τοτε θα τα φανε τα γαριδακια σου τα γκαμπυ,αμα μεγαλοσουν δεν τα πηραζουνε.

Commando
09-10-12, 20:58
τωρα ομως τι μπορω να κανω?μπορουν να μεγαλωσουν μεσα στο φυτο?και μια ακομα ερωτηση αμα μεγαλωσουν γινεται να ζευγαρωσουν η θα υπαρχει θεμα αιμομιξιασ?

snakepanos
09-10-12, 21:21
Δεν μπορεις να κανεις τιποτα ,,αστα μονα τους ,,δεν θα εχεις αιμομιξίες.

Commando
09-10-12, 22:53
παιδια εχω μετρησει μεχρι τωρα τουλαχιστον δεκα γαριδακια και 2 μωρα γκαπυ!(τωρα βρηκαν να γεννησουν ολα???)τελικα τα χωρισα τα ψαρια με ενα τουλι στο μισο ενυδρειο και το φυτο(kider εκπληξη το λεω ετσι γιατι κρυβει πολλα) στην αλλη πλευρα!μολις τα χωρισα τα γαριδακια βγηκαν και αρχισαν τις βολτες!σε ποσο καιρο θα ειναι μεγαλα?(δεν θα εχουν προβλημα εννοω)

Kotsos
09-10-12, 23:12
Θέλουνε καιρό να μεγαλώσουνε.. Αν είναι πυκνή η μος σου όμως, σίγουρα θα ζήσουνε κάποια..

stratri1
24-11-12, 17:49
Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίξω νέο.

Μεταφέρω ήδη τις γαρίδες στο νέο μου γαριδάδικο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65508
Έχω μπολιάσει τον βυθό με άμμο από το παλιό ενυδρείο (άσπρη άμμος, πάνω σε μαύρο χαλίκι:confused: Ευτυχώς βυθίζετε σιγά-σιγά).

Παρατήρησα το εξής: Οι γαρίδες που μπήκαν στο νέο ενυδρείο, με συγκάτοικους ΜΟΝΟ ramshorn και malaisian trumpet, έχουν δημιουργήσει ήδη σέλα, μέσα σε διάστημα 1-2 εβδομάδων. Στο μεγάλο ενυδρείο που υπάρχουν γκάπυ και ξιφοφόροι, δεν είδα ούτε βλέπω καμία σέλα, παρόλο που στήνομαι κάθε μέρα και κοιτάζω. Νεαρούδια σκάζουν μύτη συνεχώς, αλλά σέλα ή αυγωμένη πουθενά.

Και λέω τώρα. Μήπως υπό το φόβο των ψαριών, οι έτοιμες προς αναπαραγωγή κρύβονται ή φυλάγονται;;;
Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;;;

kissamos13
30-11-12, 15:03
Γεια σας.

Θα ηθελα να σας ρωτησω για την αναπαραγωγη τως red cherry, ποιες ειναι οι ιδανικες τη συνθηκες που θελει το νερο, π.χ. PH, KH, Θερμοκρασία.

Θελει πολλα φυτα?? Αν ειναι μονο κερατοφυλλο πειραζει???

Αν εχω ξεχασει κατι αλλο να αναφερω που μου χρειαζεται να μου το πειτε:smt102.

Σας ευχαριστω ολους.

nazgul
30-11-12, 16:12
Για την αναπαραγωγη, απλα χρειαζεται να ειναι ζωντανες! :D

Για τα υπολοιπα, θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες στα παρακατω υπομνηματα:
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104
-------------------------
Βασικοτατο ειναι να εχεις οχι μονο στρωμενο φιλτρο, αλλα και στρωμενο βυθο. Δηλαδη, να λειτουργει τουλαχιστον 2-3 μηνες το ενυδρειο πριν τις βαλεις.

eimaste aR21rwstoi
30-11-12, 19:04
ειναι πολυ ευκολο να αναπαραχθουν αρκει να εχεις στρωμενο βυθο και φιλτρο...

τα αλλα αστα στην φυση:D

ChocolatePuma
30-11-12, 19:11
Νομίζω πως λίγη (ή πολλή) moss...θα βοηθούσε!:D

Στο δικό μου ενυδρείο, ο περισσότερος γόνος εκεί συγκεντρώνεται και μετά από λίγο καιρό βλέπεις μικρά κόκκινα γαριδάκια να κυκλοφορούν ανάμεσα στη moss ;)

Alex_Salonica
04-12-12, 13:29
Γεια σας.

Θα ηθελα να σας ρωτησω για την αναπαραγωγη τως red cherry, ποιες ειναι οι ιδανικες τη συνθηκες που θελει το νερο, π.χ. PH, KH, Θερμοκρασία.

Θελει πολλα φυτα?? Αν ειναι μονο κερατοφυλλο πειραζει???

Αν εχω ξεχασει κατι αλλο να αναφερω που μου χρειαζεται να μου το πειτε:smt102.

Σας ευχαριστω ολους.


Οι RCS είναι γενικά ευπροσάρμοστες γαρίδες αρκεί οι παράμετροι του νερού να κρατούνται σταθερές ή οι αλλαγές να γίνονται με αργούς ρυθμούς ώστε να μπορούν να προσαρμοστούν.

Από φυτά καλά είναι να προσθέσεις μαζί με το κερατόφυλλο και λίγη μος.
Θα πρέπει επίσης να προσέξουμε τη θερμοκρασία το καλοκαίρι να μην ξεπερνάει για μεγάλο διάστημα τους 28C.

Γιώργος Κ
20-12-12, 23:08
Λογικα σε αυτο με τα ψαρια κρυβονται απο ενστικτο και δεν τις βλεπεις ...

chrisvari
21-03-13, 18:59
Μία απο τις red fire που έχω είναι μέσα στο αυγό!!
Αύριο ξεκινάω να καλύπτω τα φίλτρα και την αεραντλία με λεπτό σφουγγάρι για να μην τραβήξει τον γόνο.Κι απλά ελπίζω να μην γίνουν μεζεδάκι στα 3 guppies που έχω!

Alex_Salonica
21-03-13, 19:38
Καλώς να τα δεχτείς! :)

Τα ενήλικα guppy ίσως να τσιμπήσουν από κανένα γαριδάκι, αν είναι όμως πυκνοφυτεμένο θα επιβιώσουν αρκετά

chrisvari
21-03-13, 21:37
Ευχαριστώ παιδιά!Εν το μεταξύ είναι τόσο κόκκινη που δεν την είδα όταν ήταν σελωμένη.Είδα κατευθείαν τα αυγά απο κάτω.Κι έχει πάρα πολλά.
Είναι φουλ φυτεμένο το ενυδρείο,οπότε ελπίζω να μου ζήσουν αρκετά.
Είναι καμιά βδομάδα έτσι.Πότε θα δω γαριδάκια???
-------------------------
Εν το μεταξύ βλέπω τις τελευταίες μέρες συνέχεια άδεια κέλυφη γαρίδων στο ενυδρείο.Αυτό σημαίνει κάτι?Είναι έτοιμες για αναπαραγωγή?

Alex_Salonica
22-03-13, 13:58
Ευχαριστώ παιδιά!Εν το μεταξύ είναι τόσο κόκκινη που δεν την είδα όταν ήταν σελωμένη.Είδα κατευθείαν τα αυγά απο κάτω.Κι έχει πάρα πολλά.
Είναι φουλ φυτεμένο το ενυδρείο,οπότε ελπίζω να μου ζήσουν αρκετά.
Είναι καμιά βδομάδα έτσι.Πότε θα δω γαριδάκια???
-------------------------
Εν το μεταξύ βλέπω τις τελευταίες μέρες συνέχεια άδεια κέλυφη γαρίδων στο ενυδρείο.Αυτό σημαίνει κάτι?Είναι έτοιμες για αναπαραγωγή?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

chrisvari
23-03-13, 21:50
Παιδιά να ρωτήσω κάτι?Σήμερα είδα τη συγκεκριμένη γαρίδα και είδα τα αυγά της να έχουν μαζευτεί προς τα πάνω αρκετά.Δεν κρέμονται δηλαδή αρκετά όπως τις προηγούμενες μέρες τα αυγά,αλλά τα βλέπω εκεί.Είναι φυσιολογικό.Μήπως μαζεύουν πριν εκκολαφθούν?

alchemist
22-06-13, 20:36
Ρε παιδια εχω ακουσει που λενε για σελωμενες γαριδες που γεννουν...
πιστευω οτι σελωθηκε μια δικια μου αλλα ειναι πρωτη φορα και δεν
ξερω...μπορουν να με διαφωτισουν οι παλιοι γαριδοπατερες??

http://img547.imageshack.us/img547/2392/6ny.jpg

sarpijk
22-06-13, 20:48
Συντομα θα τη δεις αυγομενη.

alchemist
22-06-13, 23:39
+-8+-8:D

Απλα μια απορια..ειχα ξαναδιαβασει και το αρθρο,
και υποτιθεται οτι η θυληκη ειναι πιο μεγαλη και πιο κοκκινη απο
την αρσενικη. Αυτη που ειναι σελωμενη,ειναι πιο μικρη και πιο διαφανη απο τη
μεγαλη,και η πιο μεγαλη δεν ειναι καν σελωμενη!
Η εχω 2 θυληκες η αρσενικη ειναι πιο μεγαλη σε ηλικια..
υπαρχει περιπτωση να ειναι και οι 2 θυληκες και να μην ειναι σελωμενη η πιο μεγαλη?
και εννοειται οτι αν δν εχω αρσενικη,θα τα ριξει τα αυγα ετσι?

delta66
23-06-13, 17:19
Τo φυλo ξεχωριζει ευκολα σε ολες τις Neocaridina και με μικρη εμπειρια θα μπορειτε να τις ξεχωρισετε με μια ματια.

Το θηλυκο ειναι μεγαλυτερο, πιο ογκωδες, και συνηθως πιο εντονα κοκκινο. Ο λογος που οι θηλυκιες φαινονται πιο ογκωδης ειναι οτι εχουν πιο "κατεβασμενα" θωρακικα για να δημιουργειται κοιλοτητα οπου φυλασσονται τα αυγα.http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

Στις νεαρες ισως δυσκολευτεις μονο λιγο

alchemist
23-06-13, 18:35
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

Στις νεαρες ισως δυσκολευτεις μονο λιγο

πολυ πιθανον να ναι νεαρες οι δικες μου..
τωρα που το σκεφτομαι οταν τις αγορασα απο το πετ,
κουβεντιαζαμε για γεννες και μου χε πει οτι γενναν ευκολα και
ειχε και μικρες,ασπρες..οποτε παιζει να ναι πολυ μικρες
και γιαυτο να μν βγαζω ακρη..
απλα ελπιζω να ναι μια εκ των δυο γαριδος...

delta66
23-06-13, 19:58
Με δυο γαριδες δεν στηνεται αποικια ευκολα

alchemist
23-06-13, 20:52
Με δυο γαριδες δεν στηνεται αποικια ευκολα


αυτο μου φαινεται και μενα..

καλα πειραματιζομαι λιγο τωρα
το ενυδρειο ειναι 54λιτρο..
αλλα ειναι κατακπληκτικες!

Anna10
25-05-14, 10:28
Εχει δει κανεις αυτό το φαινομενο σε γαριδες; Νομιζω οι red cherry μου είναι αυγωμενες και σελωμένες ταυτόχρονα.

golf20
25-05-14, 11:06
Το βλέπω κι εγώ αυτό μερικές φορές στις γαρίδες μου,
συνήθως μια βδομάδα μετά την γέννα είναι πάλι αυγωμένες.
Πολύ όμορφο ενυδρείο..!!

tsala
25-05-14, 11:37
Αννα πανεμορφες οι γαριδες σου και φανταχτερες!! να σου ζησουν!
οσο για το ερωτημα σου, δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο στις δικες μου, ισως να συνεβαινε και να μην το ειχα προσεξει..

Anna10
25-05-14, 11:43
Σε ευχαριστω πολύ. Και το δικο σου είναι παρα πολύ ωραιο ενυδρειο.
Μου φανηκε παραξενο γιατι σε προηγούμενες εμπειριες μου με red cherry δεν ηταν ποτε ταυτόχρονα και τα δυο.
-------------------------
Αννα πανεμορφες οι γαριδες σου και φανταχτερες!! να σου ζησουν!
οσο για το ερωτημα σου, δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο στις δικες μου, ισως να συνεβαινε και να μην το ειχα προσεξει..

Σε ευχαριστω πολύ. Ναι είναι οι red sakura που εχω. :D
Ισως δεν συμβαινει σε ολες γιατι πρωτη φορα το βλεπω κι εγω.

nicpapa
25-05-14, 12:02
φυσιολογικό ειναι σε ολες τι γαρίδες γίνεται αυτό...

Anna10
25-05-14, 12:07
Ισως Νικο τοτε να μην το ειχα προσεξει ποτε.:smt017

Anna10
09-06-14, 01:20
:D Σε ευχαριστω πολύ.
Κατά παραξενο τροπο όμως ακομα δεν εχω δει μικρα. Οι περισσοτερες θηλυκές εχουν αφήσει τα μικρα και είναι μονο σελωμένες. Επρεπε να είναι παρα πολλα αλλα δεν φαινεται κανενα.

tsoui
09-06-14, 01:51
Χωρις πλακα φοβερες :smt023 Τρεις λογοι μου ερχονται στο μυαλο.
Ο πρωτος ουτος η αλλως δεν επιβιωνουν ολες για διαφορους λογους
Ο δευτερος ειναι σιγουρο οτι τα γετρουδακια ολο και καποιες βρισκουν και τις τσιμπανε
Ο τριτος και με τις μεγαλυτερες πιθανοτητες ανοιξε προσεκτικα το φιλτρο σου και κοιτα μεσα , την τελευταια φορα που το καθαρισα εβγαλα καμμια πενηνταρια απο μεσα :D

tsala
09-06-14, 12:17
:D Σε ευχαριστω πολύ.
Κατά παραξενο τροπο όμως ακομα δεν εχω δει μικρα. Οι περισσοτερες θηλυκές εχουν αφήσει τα μικρα και είναι μονο σελωμένες. Επρεπε να είναι παρα πολλα αλλα δεν φαινεται κανενα.

μια απ τα ιδια κι απο μενα και χωρις να εχω ψαρια μεσα :mad: :smt068

δεν νομιζω να ευθυνονται τα γερτρουδια..αντε και τσιμπισαν..ποσες να φανε..
ανοιξε το φιλτρο να δεις.. και κοιτα και τα φυτα σου προσεκτικα, μηπως ειναι εκει..

Anna10
10-06-14, 14:07
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια. :D
Νομιζω τα γερτρουδια δεν ασχολούνται πολύ με τις γαριδουλες, εδώ δεν τρωνε τους δικους τους γονους. Θα ανοιξω το φιλτρο ,αν και εχω τουλι στην εισοδο του, μηπως είναι εκει.
Αυτό που παρατηρησα στο ενυδρειο είναι ότι η gh (είναι τωρα 5) και η kh (2 με 3) εχουν αρχισει να πεφτουν λογο αυξημενου πληθυσμου σαλιγκαριών. Εχει αρχισει να πεφτει και το ph (6.8). Μηπως αυτό συνεβαλε ώστε να μην επιβιωσουν αν τελικα δεν δω κανενα; Επίσης εχω πολλες δαφνιες στο ενυδρειο.:confused:

tsala
10-06-14, 21:01
μια χαρα ειναι οι μετρησεις σου (μονο την gh κοιτα μην πεσει παρακατω), δεν νομιζω να φταιει κατι τετοιο..
ταιζεις καλα τις γαριδες? γιατι κι εγω ψαχνω τον λογο που δεν βλεπω μικρα ,ενω εχω γεννες και μαλλον καταληγω στην τροφη..

nicpapa
10-06-14, 21:35
Τα μικρα γαριδακια αν δεν βρουνε τροφη μπροστα τους τις πρωτες μέρε τα χανουμε....
Γιαυτο στο ενυδρειο πρεπει να εχει μπολικη μοςς,αλγες στα τζαμια και στα φυτα, βιοφιλμ το σφουγγαρακι του φιλτρου παιζει ρολο γιατι μαζευει αρκετει τροφη εκει , με λιγα λογια να ειναι καλά στρωμένο που λέμε.

Anna10
12-06-14, 02:06
μια χαρα ειναι οι μετρησεις σου (μονο την gh κοιτα μην πεσει παρακατω), δεν νομιζω να φταιει κατι τετοιο..
ταιζεις καλα τις γαριδες? γιατι κι εγω ψαχνω τον λογο που δεν βλεπω μικρα ,ενω εχω γεννες και μαλλον καταληγω στην τροφη..

Τους δινω shrimp sticks και spirulina της Tropical, σπανακι, καροτο και πεφτει και καμια νιφάδα Super color της Omega One από τα γερτρουδια.
-------------------------
Τα μικρα γαριδακια αν δεν βρουνε τροφη μπροστα τους τις πρωτες μέρε τα χανουμε....
Γιαυτο στο ενυδρειο πρεπει να εχει μπολικη μοςς,αλγες στα τζαμια και στα φυτα, βιοφιλμ το σφουγγαρακι του φιλτρου παιζει ρολο γιατι μαζευει αρκετει τροφη εκει , με λιγα λογια να ειναι καλά στρωμένο που λέμε.

Στα τζαμια εχει αρκετη αλγη. Αυτές που εχω τωρα οι γαριδες είναι από την πρωτη γεννα μεσα στο ενυδρειο. Τις ειδα βεβαια όταν ειχαν μεγαλωσει αρκετα και αρχισαν να ξεθαρρεύουν και να απομακρύνονται από τα ξυλα.

takaros
07-01-15, 20:53
Καλησπέρα συνχομπιστες!
Στο ενυδρείο που έχω μονο γαριδες και φυτα παρατήρησα πως μια απο τις θηλυκές μου ειναι αυγομενη και τα αυγα της ειναι σκουρο πρασινο!υπαρχουν αρσενικα να την γονιμοποιησουν και οι συνθηκες κατοικιας τους ειναι μια χαρα σύμφωνα με ολα οσα εχω δει εδω στο φορουμ! να προσθεσω οτι οι γαριδες ειναι low grade και ειναι καφετιες, πολυ κοντά στα χρωματα που εχουν στην φυση! Υπαρχει καποιο πρόβλημα που ειναι σκουρα τα αυγα της??εψαξα σε ξενα φορουμ εκτος απο εδω και δεν βρηκα κατι! Να προσθέσω ότι "αερίζει" (?) τα αυγά της κάνοντας κινήσεις όπως όταν γεννάνε!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και καλή χρονιά!

Υ.Γ. ειναι κρυμμένη και δεν μπορώ να βγαλω φωτγραφία τωρα, αυτές που έβγαλα είναι πολύ θολες..επιφυλασομε συντομα για φωτογραφια!

tsoui
07-01-15, 20:57
Δεν μου εχει τυχει αλλα μπορω να σου πω σιγουρα ότι όταν γενιουνται είναι διαφανες

fontarikos
11-01-15, 19:41
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που τα αυγά είναι πράσινα.