PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηρθε η ωρα για κολυμπι στα βαθια


glazar
31-12-07, 22:55
Τελικα μετα απο αρκετους μηνες σκεψης το πηρα αποφαση να μπω και εγω στα βαθια νερα των Ωκεανων!!!
Πριν απο λιγο καιρο ξεστηθηκε το 5 μηνων 350 λιτρων κιχλιδο ενυδρειο μου και αρχισε να διαμορφώνεται για
FISH ONLY για αρχη και με τον καιρο ισως να παει σε REEF.
Για οσους δεν το θυμουνται λοιπον το ενυδρειο ειναι ενα 350αρι
μηκος Χ πλατος Χ υψος
115cm X 50cm X 60cm = 345 λιτρα.(καθαρα περιπου 300) με Ξυλινο καπακι τριων κομματιων στυλ RIO. Παρουσιαση του ειχε γινει στο κομματι με τις παρουσιασεις..

Απο εξοπλισμος αγοράστηκαν-υπηρχαν τα παρακατω:

-Fluval 404 εξωτερ. φιλτρο (θα μπει μονο αυτο σαν χημικο)
-Fluval 304 εξωτερ. φιλτρο (υπηρχε )

-Skimmer MC600
-Α/Ο 190l/day (τελικα ηταν πολυ μικρη :( )
-1 Koralia 2
-2 κεφαλες κινεζικες που προυπηρχαν (προς το παρον γιατι ξεπαραδιαστηκα)
-Αλατι KENT για 300 λιτρα
-2 T5 Χ39 Watt Giesemann Power Blue+ (συνδιασμος λευκου +μπλε)
-2 Blue Actinic T5 Χ39 Watt
-15κιλα βραχος-Νεκρα κοραλια (που υπηρχαν στις κιχλιδες μου) που θα χρησιμοποιηθει για νεκρος βραχος σαν βαση του ζωντανου,οταν αγοραστει)
-10 κιλα Αραγωνιτης νεκρος(ειχε τελειωσει απο το μαγαζι που αγοραστηκε )

-Επισης 20 κιλα Deltec ROWALith C+ (Το οποιο μαλλον θα επιστραφει)
το συγκεκριμενο κανει για : ROWALith C+ is the recommended media for Deltec Fluidized Calcium Reactors, and is a 50:50 blend of Rowalith C and Rowalith W. Αλλα και για υποστρωμα???

-rowa plus αντιφώσφορο
-Ενεργος ανθρακας προϋπήρχε
-Salimeter (για τα γραδα στα τσιπουρα !!! :) )θα αγοραστει αργοτερα ενα ρεφκρακτομετρο

-Θερμοστατης jager 200watt
(και εδω θελω την βοηθεια σας.Μπηκε σημερα για να ζεστανει το νερο και τα εχει παιξει,αναβει ,δυσκολα φτανει την θερμοκρασια και δεν σβυνει,οταν τον χαμηλωνω δεν αναβει. Φταιει το αλατι για αυτο?Ειναι καινουργιος 2μηνων και δουλευε κανονικα στο γλυκο).Η θερμοκρασια εχει μεινει στους 22 C.

Αυτην την στιγμη ειμαι στην φαση οπου το ενυδρειο αδειασε τελειως,
γεμισε ξανα με νερο της οσμωσης,μπηκε το αλατι και η δουλευει μονο η κοραλια2 χωρις να εχει μπει ακομα το εξ.φιλτρο.μολις η αλατοτητα φτασει στο 1022 θα μπουν οι βραχοι και ο αραγωνιτης.

Θα ηθελα last but not least να ευχαριστησω για την πολυτιμη βοηθεια που με πρόσφεραν, τους Θοδωρη και Βασιλακη!!!

Βεβαια ολα τα υπολοιπα θα γινουν σιγα -σιγα γιατι παλι εμεινα πανι με πανι.!!

PascM
31-12-07, 23:39
Καλό ξεκίνημα και καλή Χρονιά!!!


Για τον θερμοστάτη σε βλέπω για αλλαγή! Αλωστε θες κανονικά μεγαλύτερο!

NAVY
01-01-08, 12:29
Επειδή αρκετές φορές παρουσιάζουν προβλήματα, η γνώμη μου είναι, για λόγους ασφαλείας να βάλεις 2 θερμοστάτες .
Αντί για 1 Χ 300 w βαλε 2 Χ150 w

mikele
01-01-08, 13:15
καλη χρονια και καλη αρχη με το θαλασσινο .....παρε ενα ακομα θερμοστατη...

Tricky
01-01-08, 13:44
Καλη χρονια φιλε μου .

Παρε απο τωρα εναν ελεγκτη θερμοκρασιας ...εστω και μονο θερμανσης (ενος σημειου) .Θα κοστισει απο 21 ευρω αλλα θα σου κανει τη ζωη ευκολη.Θα του βαλεις πανω ενα πολυμπριζο και θα ελεγχεις δυο θερμαντηρες μαζι για πιο αμεσα αποτελεσματα ;)

Ακομα καλυτερα, ενα ελεγκτη δυο σημειων (ψυξη/θερμανση).

glazar
01-01-08, 15:13
Καλημερα παιδια και Χρονια Πολλα με υγεια και αγαπη σε ολο τον κοσμο.
Ευχαριστω για τις προτασεις τις οποιες και θα ακολουθησω.
Εβαλα μεσα εναν παλιο (6-7χρονια) sicce θερμοστατη που ειχα και δουλευει αλλα ειναι αρκετα μικρος 100watt.Αυριο θα παω να αλλαξω τον jaeger και θα βαλω μεσα 2 για πιο σιγουρια.
Παντως και οι jaeger μου φαινεται ``χαλασαν``.Απο τοτε που εξαγοραστηκαν απο την eheim εχασαν την στοιβαροτητα που ειχαν παλια.Εξακολουθουν βεβαια να ειναι πολυ καλοι,αλλα οχι οπως παλια...

-Η θερμοκρασια ειναι τωρα 23 C γιατι δυσκολα ανεβαινει με τον μικρο θερμοστατη.Επηρεάζει την ενδειξη του salimeter η χαμηλη θερμοκρασια ή να περιμενω να φτασει τους 25C για να δω εαν εφτασε στους 1022 η αλατοτητα? :confused:

chris129
01-01-08, 19:31
ωπα ρε Γιωργαρε με εξεπλυξες ρε φιλε πηγες στα αλατια μπραβο ρε φιλε καλη αρχη τελικα το ατιμο το αλατι ειναι η ξελογιαστρα των ενυδρειων

accnt
02-01-08, 08:31
Αν κατάλαβα καλά, το ενυδρείο θα αρχίσει να λειτουργεί χωρίς ζωντανό βράχο και χωρίς κάποιο εξωτερικό βιολογικό φίλτρο, μόνο με το υπόστρωμα (επέστρεψε το rowalith και πάρε αραγωνίτη) και με τα 10 κιλά του νεκρού βράχου.

Έτσι όμως δεν θα λειτουργήσει. ΘΑ πρέπει προτού βάλεις μέσα οτιδήποτε ζωντανό να βάλεις τον ζωντανό βράχο. Μόνο τότε άλλωστε θα εποικιστεί με ζωή το υπόστρωμά σου και ο νεκρός βράχος. Αλλά ιδιαίτερα για τον νεκρό βράχο, για να γίνει ζωντανός, θα πρέπει να είναι νεκρό κοράλλι και όχι τπτ ασβεστολιθικά δικά μας «νταμάρια»…

Επίσης θα χρειαστείς ακόμα λίγη κυκλοφορία.

Εφόσον θέλεις σε βάθος χρόνου να το πας για reef ξεχνάς κάθε μη reef safe ψάρι (για να πιαστούν έπειτα θα πρέπει να διαλύσεις το ενυδρείο), καθώς επίσης και οποιαδήποτε θεραπεία με βάση τον χαλκό και όχι μόνο…

Και όπως είπε και ο Βασίλης, οπωσδήποτε έναν «διπλό» ελεγκτή θερμοκρασίας.

glazar
02-01-08, 10:50
Αν κατάλαβα καλά, το ενυδρείο θα αρχίσει να λειτουργεί χωρίς ζωντανό βράχο και χωρίς κάποιο εξωτερικό βιολογικό φίλτρο, μόνο με το υπόστρωμα (επέστρεψε το rowalithκαι πάρε αραγωνίτη) και με τα 10 κιλά του νεκρού βράχου.
Καλημερα και Χρονια Πολλα.Το ενυδρειο το εχω και λειτουργει 2 μερες μονο με νερο και αλατι.Περιμενω να λιωσει και να γινει η αλατοτητα 1022.Μολις γινει αυτο θα βαλω τον νεκρο βραχο ,τον αραγωνιτη και θα αρχισει να λειτουργει το εξ.φιλτρο αφου θα ανεβει λιγο σταθμη του νερου γιατι ειναι χαμηλα τωρα.Θα μπει και 20 λιτρα νερο απο αλλο ενυδρειο στρωμενο.Μετα θα μπει και ο Ζ.Β. και αφου δουλεψει ετσι, μετα θα αρχισουν να μπαινουν Ψαρια.Ετσι το σκεφτηκα,Ειναι ΟΚ?
Έτσι όμως δεν θα λειτουργήσει. ΘΑ πρέπει προτού βάλεις μέσα οτιδήποτε ζωντανό να βάλεις τον ζωντανό βράχο. Μόνο τότε άλλωστε θα εποικιστεί με ζωή το υπόστρωμά σου και ο νεκρός βράχος. Αλλά ιδιαίτερα για τον νεκρό βράχο, για να γίνει ζωντανός, θα πρέπει να είναι νεκρό κοράλλι και όχι τπτ ασβεστολιθικά δικά μας «νταμάρια»…Ειναι νεκρο κοραλι που το ειχα στο κιχλιδοενυδρειο πριν.Εχω και 2 τραγανες να τις βαλω??

Επίσης θα χρειαστείς ακόμα λίγη κυκλοφορία.
Ελεγα να παρω αλλη μια 6025 για αρχη και μετα μια κοραλια 1.Ειναι ΟΚ??

Εφόσον θέλεις σε βάθος χρόνου να το πας για reefξεχνάς κάθε μη reefsafeψάρι (για να πιαστούν έπειτα θα πρέπει να διαλύσεις το ενυδρείο), καθώς επίσης και οποιαδήποτε θεραπεία με βάση τον χαλκό και όχι μόνο…
Θα ριχνουν διτχυα για να πιανω :) :) . Οταν θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο θα χρειαστω τα φωτα σας για τον συνδιασμο τους.!!
Και όπως είπε και ο Βασίλης, οπωσδήποτε έναν «διπλό» ελεγκτή θερμοκρασίας.
Αυτο με την πρωτη ευκαιρια γιατι εμεινα πανι με πανι :(


Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.!!

accnt
02-01-08, 11:36
Προσωπικά δεν θα έβαζα τπτ, από άλλο ενυδρείο. Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Κατά τα άλλα, έτσι είναι o.k.
Aν δεν μπορείς να βάλεις νεκρό ή ζωντανό βράχο, βαλε τις τραγάνες.

glazar
02-01-08, 12:14
Εχω νεκρο βραχο και τις τραγανες.Ζωντανο δεν εχω ακομη λογω χρηματων. :( Να προσπαθησω να ακουμπανε το λιγοτερο δυνατον στον αραγωνιτη εε?
Σ'ευχαριστω

accnt
02-01-08, 14:05
Αν θέλεις μπορείς να φτιάξεις μια κερκίδα για να ακουμπίσει ο βράχος σου. Έχει ξαναειπωθεί στο forum πολλές φορές το θέμα με την κερκίδα. Κάνε ένα search να δεις και φωτογραφίες.

glazar
02-01-08, 16:05
Για την κερδιδα βρηκα απο το μαγαζι που δουλευω πλεξιγκλας και θα φτιαχτει μια το απογευμα.
Και μιας και θα μπει το εξωτ.φιλτρο σε λειτουργεια,πως να βαλω μεσα τα υλικα?
ειναι ενα 404 fluval και εχω ενεγο ανθρακα,αντιφωσφορο και υαλοβαμβακα.
Να γινει μονο χημικο αφου θα μπει μετα και ο Ζ.Β. ? και πως?
Βεβαια υπαρχει και ενα ακομα fluval 304 εξωτ. να το βαλω και αυτο?
Οχι εε?

klaz
02-01-08, 16:27
Για την κερδιδα βρηκα απο το μαγαζι που δουλευω πλεξιγκλας και θα φτιαχτει μια το απογευμα.
αν μπορεις να φτιαξεις αλλες 2 κερκιδουλες φιλε μου(θα ημουν υποχρεωμενος.....με το αζημιωτο βεβαια..).
;):cool::rolleyes:

accnt
02-01-08, 20:14
Όχι.... μην το βάλεις.
Βάλε να περνάει το νερό πρώτα από το αντιφώσφορο και μετά από τον άνθρακα. Αν και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Υαλοβάμβακα βάλε μόνο αν θέλεις για λίγες μέρες να το κάνεις και μηχανικό. Όχι συνέχεια όμως, εκτός και αν αλλάζεις συχνά τον υαλοβάμαβακα.

glazar
05-01-08, 22:01
Τελικα εβαλα στο ενυδρειο οσο αραγωνιτη ειχα, απο την δεξια μερια και εστησα απο εκεινη την μερια και τον νεκρο βραχο.Απο την αριστερή μερια το ενυδρειο ειναι αδειο ακομα καθως περιμενω τον αραγωνιτη.Θα γινει το aquascaping με 2 ``νησια`` αριστερα και δεξια και σιγα-σιγα θα ``ντυθουν `` με διαφορα καλουδια..
Το φιλτρο λειτουργει και αυτο 2 μερες τωρα.

Ηρθε και ο θερμοστατης ο καινουργιος μιας και ο αλλος τελικα τα επαιξε.Αλλαχθηκε με εναν 300watt και θα παραμεινει μεσα και ο μικρος που εχω των 100watt.

Απο την στιγμη που μπηκε η αμμος ,ο βραχος και λιγο αλατι ακομα, εχει θολώσει το νερο και ενω οταν το βλεπεις απο μπροστα το ενυδρειο, ειναι καθαρο το νερο ,απο το πλαι βλεπωντας το ειναι πολυ θολο
Ερώτησις :Α) υπαρχει προβλημα απο την θολουρα αυτη? δεν φαινεται να στρωνει εδω και 2 μερες.
Β) επειδη η σταθμη του νερου ειναι χαμηλη,λογω του οτι δεν εχει μπει μεσα ακομα ολος ο διακοσμος ,δεν λειτουργει ακομα το σκιμμερ.Υπαρχει προβλημα?

Ουτως ή αλλως δεν βιαζομαι να βαλω μεσα ψαρια.

accnt
06-01-08, 08:42
Λογικά θα καθαρίσει σε λίγες μέρες...
Αν το skimmer δούλευε θα βοηθούσε.

glazar
07-01-08, 19:02
Απο χθες το μεσημερι το φιλτρο αρκετα συχνα βγαζει φυσαλιδες.
δλδ.ακουγεται ο ηχος λες και εχει αερα το φιλτρο μεσα βγαζει με δυναμη φυσαλιδες και συνεχιζει να δουλευει κανονικα.Αυτο επαναλαμβανεται συνεχεια.
Το ανοιξα το φιλτρο ,το κοιταξα μηπως σταζει απο πουθενα και ευτυχως ειναι ολα ΟΚ.Απο που βγαινουν αυτες οι φυσαλιδες.?
Στο φιλτρο οπως ειπα και πιο πανω εχω αντιφωσφωρο ,ανθρακα και υαλοβαμβακα.Πρωτη φορα γινεται αυτο.Και αλλες φορες που το καθαριζα αβγαζε στην αρχη φυσαλιδες και μετα σταματουσε.
Μηπως οφειλεται στα υλικα που εχει ? Λεω εγω τωρα.!!

Tricky
07-01-08, 21:16
Μηπως τραβαει αερα απο καπου ? απο κανα λαστιχο ή τσιμουχα ?

glazar
07-01-08, 21:19
Υπαρχει περιπτωση επειδη προσθεσα αρκετο αλατι για να φτασω την αλατοτητα 1022 να οφειλεται σε αυτο? το φιλτρο δουλευει απο την Παρασκευη.
Φιλε μου το κοιταξα αν σταζει-δακρυζει κανενα λαστιχο και ειναι ολα στεγνα.

Tricky
07-01-08, 22:59
Οχι , δεν εχει σχεση η αλατοτητα.

Αν καποιο λαστιχο ή τσιμουχα εχει καποια ''ελευθερια'' ,μπορει να τραβαει αερα (λογω πιεσης) χωρις αυτο να σημαινει οτι θα χανει νερο.

Ποιο φιλτρο ειναι ?

glazar
08-01-08, 01:31
το fluval 404. ειναι περιπου 3 μηνων.

NPS
08-01-08, 07:11
Υπάρχει αρκετή υψομετρική διαφορά, μεταξύ φίλτρου και επιφάνειας νερού του ενυδρείου??
Ή διαφορετικά, σε ποια θέση έχεις τοποθετήσει το φίλτρο σου σε σχέση με το ενυδρείο??

glazar
08-01-08, 18:49
Νικο το φιλτρο λειτουργουσε στο ιδιο ενυδρειο με τιν κιχλιδες πριν.
Εχω την εγαγωγη του νερου 15 ποντους κατω απο την επιφανει ανα χτυπαει στον πατο για να αναταρασει το αλατι μεχρι να λειωσει.Υστερα θα ξαναανεβει στην επιφανεια του.
Τελικα ειναι να μην σταματανε τα μηχανηματα αυτα καθολου μεχρι να καουν
Αν τα σταματησεις για 5-6 μερες οταν ξανααρχιζουν ολο προβληματα ειναι, οπως ο θερμοστατης μου...:( :( :(

glazar
12-01-08, 14:58
Εβαλα το σκιμμερ να δουλευει σημερα και αρχισε να βγαζει στο δοχειο του αφρο ασπρο.
Ποτε το αδειαζω το δοχειο?Το βγαζω απο την μπριζα?
Οταν περασει ο αφρος στο αριστερο μερος του δοχειου?
Περιπου ποσο το ανεβαζω το δοχειο πανω απο το κουτι?

Tricky
13-01-08, 11:30
Στην αρχη ειναι λογικο να μαζεψει ασπρο αφρο ...βγαζεις το δοχειο και το πετας χωρις να κλεισεις το σκιμερ .

Το κυπελο βαλτο στην μεση προς το παρον και βλεπεις ...τη βανα του αερα αστην ΙΜΟ φουλ ανοικτη ...

glazar
13-01-08, 19:35
Το σκιμμερ σαλταρισε.
Γεμιζει με λευκο αφρο το δεξι μερος του
και στα αριστερα του το δοχειο με καθαρο νερο μεσα σε 10 λεπτα.
Βεβαια εχει την επιστροφη και ξαναπεφτει παλι μεσα.Ειναι φυσικο αυτο?
Μηπως οφειλεται στο οτι εριξα βακτηρια?Baktozyn της Τετρ.Ενω πριν γεμιζε πολυ αργα τωρα εχει τρελαθει.Το εχω ανεβασμενο αρκετα ψηλα το δοχειο...

http://i128.photobucket.com/albums/p184/glazar10/DSC00326.jpg

Tricky
13-01-08, 21:02
Εχει παθει υπερδιεγερση ...συμβαινει οταν ριχνουμε καποια συγκεκριμμενα προιοντα ...αν δεν εριξες τιποτε αλλο , τοτε φταιει το baktozym ...

Αδειασε δυο-τρια κυπελα και περιμενε ...;)

glazar
14-01-08, 22:08
Φιλε μου σε ευχαριστω.Ηρεμησε απο χθες το ατιμο...
Να ρωτησω.Ξερω οτι δεν ειναι ετοιμο το ενυδρειο μου για ψαρια
πηρα καποιες μετρησεις το απογευμα
ΝΗ4 0,8
ΡΗ 8,5
ΝΟ2-Ν 1 mg/l
8dKH.
με υγρα τεστ της ΣΕΡΑ.
για να πεσουν τα νιτρικα τι μπορω να κανω εκτος απο το να περιμενω...

Απο ψαρια οταν θα μπουν σκεφτομαι για 2 κλοουν,μερικες γαριδες κανενα gobi και αργοτερα κανενα blue tank.(εχετε να προτεινετε ονοματα γαριδων και γκοπι?)
Για damsel ποια μπορω να βαλω με ασφαλεια,χωρις να εχω φοβο για τους κλοουν.Αν μπορω βεβαια.(δεν με πολυ απασχολουν κιολας)

Μπορω να βαλω σαρκοφυτο (ειδα ενα που μ'αρεσε πολυ) τωρα στο ενυδρειο η πρεπει να στρωσει τελειως και μετα.
Επισης η ιδια ερωτηση για Zoanthus Polyps. Χρειαζονται ιδιαιτερη φροντιδα?Ειναι καποια απο αυτα ανθεκτικα ,οπως π.χ. οι ανουμβιες (ισως λιγο αστοχο το παραδειγμα αλλα ειμαι ακομα κολλημενος με το γλυκο νερο :) :) :) ) Δεν θελω να μπω στο τριπακι για κοραλια και reef Αλλα δεν θελω να το εχω και με σκετο βραχο...

glazar
16-01-08, 19:38
Αρχισε να κανει πλεον την εμφανιση της και η αλγη.εχει εμφανιστει σε καποια σημεια στα τζαμια και στον αραγωνιτη σε μια γωνια του ενυδρειου.
Τι μπορω να κανω για να την εξαφανισω και να μην εξαπλωθει...
Ειναι σαν μαλλιά,πρασινη, περιπου 1,5εκ σε μερικα σημεια.

klaz
16-01-08, 20:25
μπολικο αντιφωσφορο,σε συνδοιασμο με αλλαγες νερου...

Tricky
16-01-08, 21:02
Μπορω να βαλω σαρκοφυτο (ειδα ενα που μ'αρεσε πολυ) τωρα στο ενυδρειο η πρεπει να στρωσει τελειως και μετα.
Επισης η ιδια ερωτηση για Zoanthus Polyps. Χρειαζονται ιδιαιτερη φροντιδα?Ειναι καποια απο αυτα ανθεκτικα ,οπως π.χ. οι ανουμβιες (ισως λιγο αστοχο το παραδειγμα αλλα ειμαι ακομα κολλημενος με το γλυκο νερο :) :) :) ) Δεν θελω να μπω στο τριπακι για κοραλια και reef Αλλα δεν θελω να το εχω και με σκετο βραχο...


Ακομα δεν θα βαλεις τιποτε ...θελει στρωσιμο το τανκ.

glazar
16-01-08, 21:32
Τα φωσφορικά ειναι περιπου 0,1mg/l με 0,25mg/l (με υγρο τεστ της ΣΕΡΑ PO4) εχω βαλει αντιφωσφορο της ROWA και της ΣΕΡΑ.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc00329.jpg

Tricky
16-01-08, 21:36
Γενικα οι αλγες στην αρχη του ενυδρειου ειναι αναποφευκτες ...θα ελεγα να μην αγχωνεσαι εκτος και αν η κατασταση ξεφυγει απο καθε ελεγχο

glazar
20-01-08, 10:40
Σημερα εκανα παλι μετρησεις και απο οτι ειδα παμε καλα

PH : 8,5
NH4 : 0-0,1
No2-N : ~ 0,1 mg/l
PO4 :0,1mg/l
Αλατοτητα : 1022 (με ρεφρακτομετρο πλεον :) )

Η αλγη φουντωσε μεν αλλα δεν εξαπλωθηκε πολυ.Εμεινε σε εκεινα τα σημεια που πρωτοβγηκε αλλα αν δειτε το θερμομετρο ειναι σαν τους ΖΖ ΤΟΡ.Εχει σκουρηνει,απο πρασινη που ηταν.
Εβαλα και αλλο ανθρακα και αντιφωσφορο.Αγοραστηκε και λιγο ΖΒ περιπου 1 Κιλο.Απο εβδομαδα θα ψαξω να βρω και αλλο.Στην Θεσ/νικη δεν ειχαν τα μαγαζια τιποτα της προκοπης.Ζωντανος βραχος ηταν μονο στα χαρτια και στην τιμη.

Ετσι ειναι αυτην την στιγμη το ενυδρειο (πριν βγει η αλγη :) ) και οταν θα μπει και ο ΖΒ θα φτιαχτει αναλογα
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc00321.jpg

Τωρα μπορω να βαλω κανενα κλοουν και κανενα σαρκοφυτο φανταστικε μοντερατορα??
Μπορω να βαλω τωρα καμμια γαριδουλα και κανεναν Σαλιγκαρο για την αλγη?

ΑΑΑ ειδα και φυτα πρασινα σαν φτερες αυτα τι ειναι?

Το σκιμμερ εχει ηρεμησει και βγαζει εδω και 3-4 μερες λιγο αφρο.Να το καθαριζω το δοχειο οταν γεμιζει ή και νωριτερα ?

Tricky
20-01-08, 18:25
Θα ελεγα να τελειωσεις με τις προσθηκες του ζωντανου βραχου πρωτα ...ανεξαρτητα απο τις δηλωσεις του καθε μαγαζιου , ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το κουραρισμα του.Βαζοντας μικρες ποσοτητες live rock καθε τοσο , ωθεις το συστημα σε νεους mini κυκλους και αυτο δεν ειναι καλο για τα ζωα σου.

Γιαυτο , βαλε οσο βραχο σχεδιαζεις να βαλεις , φουλ κυκλοφορια πανω του , το σκιμερ υπερωριες και μετα ξεκινα με συνεργειο καθαρισμου ...σαλιγγαρια κυριως.Μετα θα ερθει και το πρωτο μικρο ψαρακι.Τωρα εισαι κοντα , μην βιαστεις ;)

madfdg
26-01-08, 17:21
Γιώργο σου απαντώ εδώ για να μην χαλάσουμε το θέμα του φίλου.Στα λίτρα σου 2 tang μπορείς να βάλεις (εγώ σε 400 έχω 4 αλλά παίζω με την φωτιά :() και το foxface.Αν το πας για FO φαντάζομαι πως θα βάλεις ψάρια πού δεν θα είναι συμβατά με γαρίδες και άλλα τέτοια.Όσο για το δίλημμα blue ή yellow θα σου πώ πως ο yellow είναι πολύ πιο δουλευταράς ενώ τον άλλο μάλλον τεμπέλη θα τον χαρακτήριζα:rolleyes:

glazar
26-01-08, 17:48
πρωτα απ όλα σε ευχαριστω .

Θελω να το κανω fish only, πιο πολυ, λογω κοστους.Το ενυδρειο λειτουργει εδω και 1,5 μηνα περιπου. μ'αρεσουν τα trigger και να σου πω τα βλεπω κατι σαν τις κιχλιδες του γλυκου...απλα οταν εχεις ενα μεγαλο ενυδρειο που θελεις να το βαλεις στο σαλονι ενος σπιτιου (οπου προκειται να συν κατοικήσεις με την μελλουσα γυναικα σου) και εκεινης της αρεσουν οι κλοουν ,τοτε 2 ειναι οι λυσεις:
1ο βαζεις τους κλοουν και ψαχνεις να βρεις συνδυασμους
2ο βαζεις τα trigger και ψαχνεις να βρεις σπιτι!!!! :) :)
(βεβαια δεν υπαρχει και μεγαλη ποικιλια εδω για να τα δει πως ειναι,οποτε ελπιζω...)

Αρα φιλε μου ειμαι στην πρωτη επιλογη μεχρι στιγμης. Ευτυχως ομως γιατι απο τις κιχλιδες το γυρισα στο θαλασσινο επειδη της αρεσε και εκεινης!!.

Οποτε να βαλω καλυτερα 2 tang και οχι τον foxface να εχω και 2 διαφορετικα χρωματα και την σιγουρια απο τα αγκαθια του.!!

madfdg
26-01-08, 17:54
Μπορείς να βάλεις και τα 2 tang και τον foxface.Ο μπλέ πιο πολυ διακοσμητικός είναι ΙΜΗΟ να ξέρεις.Εκτός και αν θες για να γλυτώσεις την μουρμούρα να έχεις για να λές "κοίτα αγάπη μου έχουμε Νεμο και Ντόρυ για τα παιδάκια μας":D:D. Σοβαρά τώρα μπορείς να φτιάξεις ένα σύστημα με μικρές απαιτήσεις (ας το ονομάσουμe light reef) με πολύποδες, μανιτάρια, σαρκόφυτα .Αν σκεφτείς όμως για τριγκερ τα ξεχνάς αυτά

glazar
26-01-08, 18:12
Σοβαρά τώρα μπορείς να φτιάξεις ένα σύστημα με μικρές απαιτήσεις (ας το ονομάσουμe light reef) με πολύποδες, μανιτάρια, σαρκόφυτα
μαλλον εισαι μεσα στο μυαλο μου...!!!

"κοίτα αγάπη μου έχουμε Νεμο και Ντόρυ για τα παιδάκια μας":grin::grin:
και σιγουρα στο μυαλο της κοπελας μου ( αν και το λες για μενα αλλα αν το εβλεπε αυτο θα το ελεγε εκεινη) που ευτυχως δεν μπαινει στο φορουμ!!!

Οποτε για αρχη απο εβδομαδα κοιταω για αυτα τα ψαρια και για σαρκοφυτο.
Για μανιταρια δεν ηξερα οτι δεν ειναι τοσο δυσκολα σαν τις ανεμωνες.Αρα μπορω να κοιταω και για τετοια.Αντε να αρχισει να παιρνει λιγο χρωμα το ενυδρειο,γιατι τοσες μερες μονο DVD βλεπω με θαλασσινα ..

madfdg
26-01-08, 18:17
Γιώργο σιγά-σιγά και με σύνεση οι προσθήκες και ειδικά ψαριών!Μην βιαστείς γιατί υπάρχουν πολλών ειδών και χρωματισμών μανιτάρια και πολύποδες;)Θα σου πρότεινα να μην πάρεις ανεμώνες (αν αυτό σκέφτεσαι) είναι ζωντανά με αρκετές απαιτήσεις!Τα κλοουνάκια σου μπορούν να βρούν υποκατάστατα για να στεγαστούν:D:D

glazar
26-01-08, 19:30
Ναι ,ναι.
Ανεμωνες δεν θα παρω τοτε.Και οσο αφορα τα ψαρια και τα υπολοιπα σιγα σιγα θα μπουν ολα και παντα οταν μπαινει κατι θα το αναφερω για να δουμε-προτεινετε την συνεχεια.(ουτως ή αλλως τοσο καιρο περιμενω ας περιμενω λιγο παραπανω.)Για τα κλοουν να κοιταξω για κανενα σαρκοφυτο τοτε.Αντε να δουμε.Ευτυχως που τελειωνει ο μηνας και θα πληρωθω,αλλιως...

madfdg
26-01-08, 19:38
Έτσι!!!!(άλλαξε και το avatar ρε Γιώργο):D:D

glazar
29-01-08, 16:38
Και που λετε στα ξαφνικα παρατηρω μεσα στο ενυδρειο στα τζαμια του καποια πολυ μικρα ασπρα που περπατανε κιολας.
Και δεν ειναι μονο σε ενα σημειο ειναι παντου.Πρεπει να ειναι εκατονταδες.
Δεν ξερω αν αυτα ηρθαν με τους σαλιγκαρους.
Προσπαθησα να βγαλω φωτο αλλα εδω θελει μικροσκοπιο ....

(αλλαξα και avatar φιλε μου :) :) )

http://i128.photobucket.com/albums/p184/glazar10/DSC00352.jpg

madfdg
29-01-08, 16:58
Καταρχήν μπράβο για το avatar:D:DΤα άσπρα που βλέπεις πρέπει να είναι κοπήποδα , ωφέλιμοι οργανισμοί που τρέφουν κάποια απο τα μελλοντικά μας ψαράκια:smt045:smt045

glazar
03-02-08, 17:24
Παραθετω μερικες φωτογραφιες απο το ενυδρειο ετσι οπως ειναι αυτη την στιγμ με τους νεους κατοικους του.Μια συνουλαρια και ενα σαρκοφυτο και απο ψαρια ενα fox 2 decora 1 clown (ευχαριστω Βασιληηηηη)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08161.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08134.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08175.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08160.jpg

Υπαρχει και αυτο το gobi αλλα δεν ξερω τι ειναι και δεν μπορω να τον φωτογραφίσω γιατι με παιρνει χαμπαρι και κρυβεται.Μηπως κανεις τον αναγνώριζει??

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08194.jpg

Δυστυχως υπαρχουν σημεια στο ενυδρειο οπου υπηρχε αλγη και εχουν μεινει πρασινα ,σαν βαμμενα.
Ελπιζω να επανελθουν σιγα σιγα.

madfdg
03-02-08, 20:08
Να σου ζήσουν Γιώργο!!!Φτού - φτου:D:D Ο ψάρις σου πρέπει να είναι αυτός : http://www.liveaquaria.com/product/prod_Display.cfm?pCatId=228

Τσιόνογλου Σταύρος
03-02-08, 21:05
Γιώργο μπορεί να είναι και cryptocentrus cyanotaenia ,γιατί βλέπω ότι στην μούρη του έχει γαλάζιες γραμμές, ενω ο cryptocentrus cinctus έχει γαλάζιες βούλες.Και απότι βλέπω Γιώργαρε το άγχος σου είναι αδικαιολόγητο.

Παπαδόπουλος Κώστας
03-02-08, 21:25
Μπράβο Γιώργο πολύ όμορφα τα ψάρια ;) ,άντε καλή αρχή.

accnt
03-02-08, 22:40
Όντως φαίνονται μια χαρά...
Αλλά μια φωτογραφία "γενική" θα βοηθούσε να το θαυμάσουμε καλύτερα!

billy
03-02-08, 23:01
Μπράβο Γιώργο όλα δείχνουν μια χαρά...;)Βγάλε και μια γενική φώτο να το θαυμάσουμε και καλύτερά....

vasilakis
04-02-08, 01:37
Πολυ ωραια ψαρακια!
Η πρασιναδα θα φυγει με τον καιρο ... εισαι ακομα στην αρχη.
Μου φαινεται το σαρκοφυτο ειναι διπλα στον κυκλοφορητη.
Κατεβασε το χαμηλα να μην το χτυπαει ο κυκλοφορητης.
Κατα τα αλλα του Στρατηγου δεν του ξεφευγει ψαρι για ψαρι. :D

alan boy
04-02-08, 10:18
Μπράβο Γιώργο πολύ όμορφα τα ψάρια ;) ,άντε καλή αρχή.

ΤΑ ιδια και απο μενα :smt112

glazar
04-02-08, 21:04
Παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.
Γενικη φωτογραφια του ενυδρειου θα προσπαθησω να βγαλω το απογευμα και να ανεβασω ,αν και να σας πω την αληθεια δεν μου εχει αρεσει το aquascaping που εχω κανει (δεν εχω την εμπειρια των παιδων Θοδωρη ,Βασιλη Billy :( ) βεβαια θα περιμενω τις γνωμες σας και την βοηθεια σας...
-------------------------
Τελικα δεν θελει πολυ να γινει η μ@λ@κι..
Εναν clown που μου εδωσε ο Βασιλακης, 2 που εφερε η κοπελα μου να μου κανει εκπληξη (που ειναι και ο ορος του συμβολαιου για την υπαρξη του ενυδρειου στο σπιτι) και εναν ηνίοχο οπου αγοραστηκε σαν reef safe!!!!!!
(δλδ εγω δεν το ηξερα κατα ποσο ειναι ,αυτος που μου το εδωσε δεν ηξερε? !@##$%^$)
Μπορει να μεινει ο ηνιοχος ετσι οπως ειναι τωρα το ενυδρειο μου?
Τσιμπαει το πολυπς.Τσιμπησε και το σαρκοφυτο 1-2 φορες
εβαλα και μια ανεμωνη

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08201.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08198.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08196.jpg

τι να κανω και την ανεμωνη?? αρχισε να περπαταει και επεσε τ'ανασκελα στο βυθο και την ξαναεβαλα πανω στον βραχο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08204.jpg

madfdg
04-02-08, 21:13
Γιώργο να σου ζήσουν!Καταρχήν η ανεμώνη όσο και να θές όσο και να της αλλάζεις μέρος αυτή θα πάει εκεί που θέλει, όσο για τον ηνίοχο εδώ τα πράγματα μπλεκουν γιατί υπάρχουν 2 είδη σχεδόν ίδια που το ένα είναι reef safe και το άλλο όχι , για να τσιμπάει όμως μάλλον δεν έχεις το reef safe. Για δες εδώ http://www.aquahobby.com/marine/e_heniochus.php

Tricky
04-02-08, 21:45
Εγω θα σχολιασω το θεμα των ψαριων ...

Σε ενος μηνα ενυδρειο εχεις βαλει 10 ψαρια + μια ανεμωνη :?

Ηδη δυο απο τα ψαρια ειναι λαθος επιλογες (ο τριτος κλοουν και ο Ηνιοχος) και ολα μαζι ειναι παρα πολλα ...γλυκου νερου να ηταν το ενυδρειο , δεν θα εβαζες τοσα σε 25 μερες ...

Τσιόνογλου Σταύρος
04-02-08, 22:03
Γιώργο Βιάζεσαι πάρα πολύ το θαλασσινό θέλει υπομονή,καλά στα λέει ο Tricky,κοίτα μη γυρίσεις καμμιά μερα στο σπίτι και ψάχνεσαι:smt022 (μακριά απο δώ ξου ξου φτου φτου)και μετά ξανα αγχωθείς,αυτό το έργο το έχω δεί πολλές φορές σε νέο ενυδρείο ,να μου το πήραν δώρο να δεν το ήθελε ο φίλος μου και μου το έφερε κλπ κλπ.πάντα φιλικά.:wink:

glazar
04-02-08, 22:25
Συμφωνω απολυτα και με τους δυο σας και θα κοιταξω αυριο να δω τι μπορω να κανω τουλαχιστον με τον ηνιοχο τον οποιο βεβαια μου τον πουλησαν για reef safe.Τους 2 κλοουν δυστυχως μου τους εφερε δωρο η κοπελα μου οποτε πρεπει να δω πως θα λυθει και αυτο το προβλημα.
Πηρα και ιωδιο Rowa JOD για την συνουλαρια την ανεμωνη και τα αλλα.
Αυτο το ριχνω απευθειας στο ενυδρειο? Εχει μονο γερμανικα και δεν καταλαβα.OK βρηκα και αγγλικα!

Ο ηνιοχος εφυγε!!(τα ειχε τσακισει στο τσιμπημα ολα,ο φοξ ειχε εξαφανιστει)

τωρα για τους κλοουν θα γινει μαλλον πολεμος ,αλλα θα βρεθει λυση.

vasilakis
05-02-08, 11:28
Γιωργο να πεις στο αισθημα οτι δε θα περνανε καλα τα κλοουνακια αν δε φυγει το 1 απο τα 3.
Καλα εκανες και τον εδιωξες τον ηνιοχο ... και να μην ακουσεις ξανα αυτον που σου τα πουλησε , ειναι φανερο οτι δεν ξερει τι του γινεται.
Μεινε στα ψαρια που εχεις για λιγο καιρο και να ταιζεις πολυ λιγο γιατι εισαι αστρωτος ακομα.

glazar
05-02-08, 20:42
Τελικα η ανεμωνη καθησε ευτυχως στο δεξι βραχο μπροστα-μπροστα σε ενα βαθουλωμα που υπηρχε.Βεβαια εκει δεν την χτυπαει ο κυκλοφορητης αλλα αφου εκει της αρεσε!!!

http://i29.tinypic.com/23sxi5w.jpg

Tricky
05-02-08, 23:08
Την βρηκε τη θεση της μαλλον ;)

Για τα ψαρια , καλα κανεις και αρχισες να βαζεις ταξη ...γενικα , εχε υπομονη και βαζε ψαρια που πραγματικα σου αρεσουν ...τωρα ολα σου φαινονται ασυνηθιστα αλλα σε μερικους μηνες θα ευχεσαι να ειχες χωρο για κατι αλλο , πιο ιδιαιτερο;)

glazar
15-02-08, 22:24
Ετοιμαζομαι να κανω αλλαγη τον ανθρακα και το αντιφωσφωρο και με την ευκαιρια και να καθαρισω το φιλτρο.
Διαβασα στον ανθρακα ROWA Carbon οτι αν βαζετε iodine (βαζω rowa JOD )
θα πρεπει να ξαναριξετε γιατι θα απορροφηθεί απο τον ανθρακα.

Και ρωταω τωρα εγω.
Μηπως οσο υπαρχει ανθρακας βαζω τζαμπα ιώδιο ?
Μηπως θα πρεπει να βαζω μονο αντιφωσφωρο?
Μηπως να βαζω ανθρακα μονο αμα κιτρινιζει το νερο?
Μηπως ξερει κανεις γιατι πρασινιζουν τα τζαμια ακομα ?δλδ εχω ακομα αλγη? θα φυγει τελειως ποτε?
Μηπως θα χιονίσει το Σ/Κ στην Θεσ/ινκη?

accnt
16-02-08, 07:57
Και ρωταω τωρα εγω.
Μηπως οσο υπαρχει ανθρακας βαζω τζαμπα ιώδιο ? Έλα ντε.....:) Ε όσο να ναι, μένει και λίγο ιώδιο....
Μηπως θα πρεπει να βαζω μονο αντιφωσφωρο? Αυτό δεν θα το σταματήσεις ποτέ....
Μηπως να βαζω ανθρακα μονο αμα κιτρινιζει το νερο? Όχι. Καλό θα είναι να το προλαβαίνεις αυτό, βάζοντας άνθρακα έτσι και αλλιώς μια φορά τον μήνα για 3-4 μέρες. Εκτός και αν έχεις ιδιαίτερα κοράλλια που κάνουν έντονο "χημικό" πόλεμο, οπότε θα πρέπει να το έχεις μόνιμα....
Μηπως ξερει κανεις γιατι πρασινιζουν τα τζαμια ακομα ?δλδ εχω ακομα αλγη? θα φυγει τελειως ποτε? Αν μιλάς για την διατομική, όχι δεν θα φύγει ποτέ. Θα επενέρχεται πάντα και ανάλογα με τις συνθήκες του ενυδρείου σου.
Μηπως θα χιονίσει το Σ/Κ στην Θεσ/ινκη? Από όσο ξέρω όχι.....:D

....

glazar
21-02-08, 22:44
Τελικα δεν αντεξα και σημερα εγκατασταθηκε καινουργιο ψαρι στο ενυδρειο

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08253_new.jpg

Βεβαια θα με κραξουν οι Βασιληδες,ειδικα ο Vasilakis, αλλα ειναι πολυ ομορφο και ησυχο ψαρι.!!

Εψαχνα τοσο καιρο για Blue Tank αλλα τελικα ειναι αρκετα ευαισθητο ψαρι και ειπα να μπει αυτο και αργοτερα βλεπουμε.

Εχει αρχισει παντως και τρωει την αλγη.

vasilakis
22-02-08, 00:00
Θα βρεις κατι πιο ωραιο μετα και θα λες αχ να ειχα χωρο να βαλω και ενα τετοιο... σου ειπα πως πρεπει να μπαινουν τα ψαρια αλλα εσυ ειχες βαλει μαρμελαδα :D .
Το blue tang ειναι πολυ ευκολο το παρεξηγησες. Σου τρωει το veliferum?
Θυμησε μου να σου τραβηξω το αυτι στην πιτα.... παλιοπαιδο!

Tricky
22-02-08, 00:34
Καλοριζικος ο ψαρακλας ;)

madfdg
22-02-08, 17:14
Φτού - φτού Γιώργο!!Πολύ όμορφος:p:p

glazar
23-02-08, 19:42
Μπηκε και αυτο το μανιτάρι
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08310_.jpg

και επισης αυτο
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08305_.jpg

ερωτηση για το μανιταρι:
``περπαταει``??
παρατηρησα οτι ενα μικρο κατεβηκε απο τον βραχο που ηταν...

Επισης χρειαζονται πολυ φως αυτα τα δυο? απο ροη? και μηπως ξερει κανενας και τα ονοματα τους ?

accnt
23-02-08, 22:35
Ricordeas.

Δεν περπατάει με την ορθή έννοια, αλλά μπορεί και αλλάζει θέσεις….

dinos99
23-02-08, 23:52
γιωργο βαλε καμια φρεσκια φωτογραφια απο ολο το ενυδρειο να δουμε πως εχει γινει.:cool:

glazar
25-02-08, 23:46
Σκεφτηκα να παρω εναν μικρο φακο και τωρα που ειναι κλειστό το φως να κανω μια ``βολτα`` στο ενυδρειο.
ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!!!!!
δεν ειχα ιδεα τι γινεται το βραδυ που κλεινουν τα φωτα.
Ειδα μια σαν γαριδα περιπου 1cm να σουλατσαρει,εκατονταδες μικρα πλασματακια να ανεβοκατεβαίνουν στα τζαμια με καμμια 8αρια ποδια το καθενα(μηπως ειναι τα λεγώμενα κοπιποδα? ).μερικα περιεργα πλασματα ,τα οποια στην αρχη τα περασα για τριχες αλλα οταν ειδα πιο προσεκτικά ειδα οτι αυτες οι τριχες τελικα ειναι σαν πλοκαμια τα οποια βγαινουν απο ενα πραγμα σαν μικρο σωληνα και ειναι αρκεταααα μακρυα και ψαχνουν για τροφη.Μολις περασε ενα φυλλαρακι τροφης που εκανε βολτα το επιασαν τα πλοκαμια και το μετεφεραν κοντα στον σωληνα οπου μαλλον ειναι και το στομα του πλασματος.
Επισης ενα-δυο μικρουτσικα τερατακια τα οποια θυμιζαν Αλιεν με 2 κεραιες και το σωμα τους σαν πανοπλια περπατουσαν σιγα-σιγα μεχρι που κρυφτηκαν!!.Ενα αλλο πλασμα σαν ψαλιδα και αυτο μια σταλια!!

Συνχομπιστες ΒΟΗΘΕΙΑ.!!! :) Τι να κανω?

-Τα αφηνω ως εχουν?
-Ριχνω κανενα νυχτερινο ψαρι για κυνηγι? Υπαρχει ,αληθεια,κατι τετοιο?
-Δεν ξανακοιταω το ενυδρειο βραδυ με φακο?
(ελπιζω να μην βγουν και εκτος ενυδρειου? :o )

Οριστε και μερικες φωτογραφιες απο το κινητο μου.Δεν ξερω αν φαινονται καθαρα

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08186.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08187.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08188.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08189.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08190.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08191.jpg

vasilakis
26-02-08, 01:23
Αυτες τις τριχουλες τις εχω και εγω στο ενυδρειο μου.
Απο μια τρυπιτσα βγαινουν 2 των 15 εκατοστων:smt120 και 4-5 των 5 εκατοστων.
Δεν εχω δει να δημιουργουν καποιο προβλημα στα γειτονικα κοραλια ουτε εχω δει καποιο προβλημα στα ψαρια.
Οσο για τα κοπηποδα ... παρε φακο το βραδυ και απολασυσε τα!:rolleyes:

accnt
26-02-08, 08:29
Σπαγγετι worm..... άκακα πλάσματα.....
Απλά γεμίζουν το ενυδρείο και γίνεται ο χαμός από τα πλοκάμια τους.....

glazar
09-03-08, 19:44
Τελικα μετα απο 1 μηνα σχεδον οι 2 κλοουν εγκατασταθηκαν στην ανεμωνη η οποια εχει παει στην πισω πλευρα του ενυδρειου και με τα βιας την βλεπω.

Και μου ελεγε ο Vasilakis για την δικια του που πηγε και χωθηκε πισω και καμαρωνα για την δικια μου!!!! :rolleyes:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08337_new.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08338_new.jpg

το ευχαριστω βεβαια ειναι οτι οι 2 κλοουν τα βρηκαν μιας και ειναι ιδια ρατσα,αλλα τωρα κυνηγάνε τον αλλον τον οποιο πρεπει να τον βγαλω απο μεσα.
Παρατηρησα οτι τα πλοκαμια της ανεμωνης απο την ημερα που πηγαν οι κλοουν εχουν γινει πιοο λεπτα.Καπου διαβασα οτι πλεον οι κλοουν θα την συντηρουν .δλδ? Βεβαια συνεχιζω και την ταιζω γαριδουλες κανονικα.

Οριστε και μια ολοσωμη φωτογραφια του ενυδρειου.Δεν εχω αλλαξει την διακοσμηση ακομα αλλα θα γινει και αυτο με τον καιρο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08315_new.jpg

Επισης δεν γνωριζω αν υπαρχει κινδυνος να βρισκονται πολυ κοντα καποια κοραλια μεταξυ τους. ή π.χ αν η ρικορντεα ειναι κοντα στην σινουλαρια ή σε ζωοανθους κ.α.
υπαρχει καποιος κανονας?

vasilakis
09-03-08, 23:52
O κλοουν Γιωργο περνει την τροφη στο στομα , τρωει αυτος και ταιζει και την ανεμωνη. Αυτο δε σημαινει οτι δεν πρεπει να την ταιζουμε βεβαια.
Οσο για τα κοραλια θα κοιτας θα μην ακουμπα το ενα με το αλλο γιατι καποιο θα την πληρωσει.

glazar
10-03-08, 10:06
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08357_new.jpg

Και ακομα μια ερωτηση.
Το συγκεκριμενο κοραλι
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-p184-glazar10-dsc08364_new.jpg

μηπως το γνωριζει κανεις? Ολη την ημερα ειναι κλειστο και απο το βραδυ εως το πρωι που ανοιγω τα φωτα ειναι ανοικτο.Πρεπει να το εχω σε σκοτεινο μερος?

Τσιόνογλου Σταύρος
10-03-08, 10:50
Το είχα και εγώ Γιώργο δεν θέλει πολύ φώς, αν θυμάμαι καλά είναι κάποιο είδος δενδρονέφθιας, αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν αυτοί που ξέρουν ,πάντως και το δικό μου άνοιγε όταν άρχιζαν να σβήνουν σταδιακά τα φώτα και όταν ήταν φουλ αναμμένα έκλεινε και έμοιαζε σαν κουνουπίδι χε χε :D .

Παπαδόπουλος Κώστας
10-03-08, 21:46
Μπράβο Γιώργο, κουκλί γίνεται το ενυδρείο φτου-φτου.Ας ελπίσουμε κάποια μέρα να αξιωθούμε και εμείς να φτάξουμε κάτι τέτοιο :D