PDA

Επιστροφή στο Forum : Είχα δεν είχα!!


PascM
29-12-07, 02:43
Τελικά μπήκα και εγώ κατα κάποιον τρόπο στο τρυπάκι του αλμυρού!!!

Αρχικά το ενυδρείο είναι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21733

Ας πάμε σε ποιο λεπτομερή περιγραφή τώρα!

1) Υπάρχει μέσα και http://www.peteducation.com/article.cfm?cls=16&cat=1908&articleid=2175 αυτός ο κύριος!

2) Η λάμπα είναι μια Τ8 15watt όπου με δυσκολία μπορώ να διαβάσω το royal blue (αν και το φως της δεν είναι μπλε!) ούτε και ξέρω τα kelvin.

3) O Βράχος δεν πατάει πουθενά οπότε υποθέτω οτι τα κομμάτια που είναι κάτω είναι dead.

4) Το ένα ψάρι το αναγνωρίζω ως το κλασικό clown το δεύτερο δεν το ξέρω το αναζητώ!

5) Έχει το φιλτρόκουτο της juwel με τα σφουγγάρια και στην θέση του θερμοστάτη υπάρχει ένα σακουλάκι με άνθρακα.

6) Υπάρχει ακόμη ένας κυκλοφοριτής ενώ και ο εργοστασιακός είναι αλαγμένος με άλλον ποιο δυνατό χαρακτηριστικά των οποίων θα σας δώσω αργότερα (όταν τα δω δηλαδή).

7) Από βράχο είναι γεμάτο το ενυδρείο αν και πρέπει πλέον να τον τακτοποιήσω σωστότερα (δεν συγκράτησα και την θέση που είχε η κοπελιά τα κομμάτια και κατα την μεταφορά τα μετακίνησα για ασφάλεια)

Ακούω προτάσεις και διορθώσεις !



Υ.Γ. και μην βαράτε όλοι μαζί με το μαλακό εεε!!! :D

Tricky
29-12-07, 10:01
Αντε καλη αρχη ...ειναι μην αλατισεις τα χερια σου :D:D

Μια φωτο οσων περιγραφεις θα ηταν χρησιμη .

Το ενυδρειο εχει αμμο ? ποση ? Απο αλγες/καθαριοτητα πως παει ?

Σε πρωτη φαση μετρα αλατοτητα και αμμωνια.

PascM
29-12-07, 10:09
Βασίλη η αλατότητα είναι σύμφωνα με το οργανάκι που μου έδωσε η κοπελιά (μέχρι να πάρω ρεφρακτόμετρο) 1024!
Αμμωνία = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΗ3= 0
Αμμο έχει όση περίπου στα ενυδρεία γλυκού και λίγο λιγότερη. (Δεν την έχω βγάλει να την ζυγίσω δηλαδή) αλλά έχει νομίζω πολύ βράχο.
Φωτό έρχετε σύντομα.

Edit: Από άλγες δεν έχει πολλά πράγματα! Βέβαια έχω ερώτηση επειδή βλέπω αρκετό "ιζημα" να κάνω σκούπα βυθού?

Tricky
29-12-07, 10:25
Από άλγες δεν έχει πολλά πράγματα! Βέβαια έχω ερώτηση επειδή βλέπω αρκετό "ιζημα" να κάνω σκούπα βυθού?

Ασε λιγο το ενυδρειο να ''κατσει'' απο την μετακομιση και μετα καθαριζεις.

Στειλε φωτο να δουμε για ποσο βραχο μιλαμε .

sps4ever(niktso)
29-12-07, 13:30
Καλό κουράγιο Μανώλη εδώ είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα

Τελικά μπήκα και εγώ κατα κάποιον τρόπο στο τρυπάκι του αλμυρού!!!
Αυτό το κατά κάποιο τρόπο δεν το κατάλαβα :smt073

Υ.Γ. και μην βαράτε όλοι μαζί με το μαλακό εεε!!! :D

Καλά θα περιμένουμε zw

PascM
29-12-07, 13:46
Το κατα κάποιον τρόπο Νίκο έχει να κάνει με το οτι το ενυδρείο είναι το 60αρι της juwel και στο μυαλό μου είχα αρκετά μεγαλύτερο το διάστημα που έκανα τη σκέψη για την αλμύρα!!!

Βέβαια ο φίλος (και συγγενής τελικά !!! NAVY - Αποστόλης) που ήρθε πριν από λίγο να πάρει guppy είδε ήδη κάποια πράγματα και έκανε τις απαραίτητες συστάσεις!!!
Προχωράω με αυτές και ακολουθώ με ερωτήσεις!!!

PascM
29-12-07, 15:04
Για να δούμε και μερικές φωτό!!

Έχει πολύ δουλειά πάντος μέχρι να πάρει κάπως τα πάνω του.

gwgw
29-12-07, 15:14
με γειεςςς!!!! καλοτυχο το ενυδρειοοοο!

PascM
29-12-07, 15:15
Σ'ευχαριστώ Γωγώ μας!!!

klaz
29-12-07, 15:22
ασε τα λογια βρε,και αρχισε τη δουλεια....!!!
(πλακα,πλακα,δεν βλεπω να θελει και πολυ δουλεια.....)χρονο θελει και αυτο,και εσυ με το διαβασμα.....

PascM
29-12-07, 15:24
Θέλει καθάρισμα ο βράχος βασικά!
Λάμπα και αναβάθμιση φωτισμού, προσθήκη κάποιου φίλτρου μάλλον το 2215 που κάθετε!

accnt
29-12-07, 18:50
Στη θέση σου θα έβγαζα έξω όλο τον βράχο και σε μια λεκάνη με θαλασσινό νερό θα τον καθάριζα σιγά σιγά με μια μαλακή βούρτσα και με προσοχή μην «χαλάσω» τίποτα, αν υπάρχει βέβαια (μανιτάρια κλπ). Θα απομάκρυνα κάθε άλγη.
Έπειτα θα είχα φτιάξει νέο θαλασσινό νερό και θα συμπλήρωνα αυτό που πέταξα με τον καθαρισμό.
Τέλος θα έφτιαχνα τον βράχο με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να υπάρχουν πολλά κενά και η κυκλοφορία να μπορεί να «καθαρίζει» τον βράχο συνεχώς. Κάτω τα λιγότερο ζωντανά κομμάτια.
Θα πρόσθετα και λίγο νεκρό αραγωνίτη.

Έπειτα θα άφηνα το ενυδρείο έτσι όπως είναι για μερικές μέρες και θα αποφάσιζα τι θα ήθελα να το κάνω…

Στο εξωτερικό φίλτρο που λες, θα έβαζα αντιφώσφορο και λίγο άνθρακα για αρχή και θα έδινε και μια παραπάνω κυκλοφορία στο ενυδρείο.

Τώρα σχετικά με τον εξοπλισμό και την αναβάθμισή του, πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις.

PascM
30-12-07, 00:13
Τον βράχο τον έβγαλα Γιάννη και τον καθάρισα σιγά σιγά με προσοχή! Πιστεύω οτι δεν χάλασα τίποτα!

Νερό είχα προετοιμάσει και συμπλήρωσα!
Τι θέλω να κάνω? χμμ να κρατήσω ζωντανό το ενυδρείο!!!
Δεν έχω απαιτήσεις (προς το παρόν) περισσότερες!
Πιστεύω οτι πρέπει να αλάξω την λάμπα που υπάρχει! (Τ8 κρατάνε 6 μήνες αν άμεσα βάλω μια νέα Τ8 αργότερα *μετά τις γιορτές , με βλέπω για PC ή ?Τ5 )
Και αν γίνεται μια ανεμώνη!

Αυτά! είναι πολλά?

george
30-12-07, 00:15
Κάνε ότι είναι να κάνεις για να ετοιμάζονται και άλλοι να πάρουν σειρά ;)
Και θα σε ζαλίσουν με ερωτήσεις :D

PascM
30-12-07, 00:20
Γιώργο!!! Ξανασκέψου το!!! Δεν λέω κούκλα το ενυδρείο αλλά !! Πολύ διάβασμα !!!

george
30-12-07, 00:41
Γι αυτό σε έχουμε...θα τα διαβάσεις εσύ....:D

Celda
30-12-07, 01:53
Εγώ εχω να πω τα εξής...

Πωπω ενας μεγάλος αστερίας :D

Κ δευτερον, καλορίζικος Μανωλάκη,το πρόλαβες στο τσακ! Για να δουμε κ το δικο σου θαύμα...

PascM
30-12-07, 12:18
Και μερικές φρέσκιες φωτό !
Ο βράχος δεν γνωρίζω κατα πόσον είναι ζωντανός αλλά από την άλλη με το υπάρχον φίλτρο δεν νομίζω οτι θα μπορούσε να υποστηρίξει ζωή μέσα αν δεν ...

soza
30-12-07, 12:20
Tι τεραστιος αστεριας......:smt119 :smt119
Κατι με νεκρη φυση + ενα τεραστιο αστερια μου φερνει αυτο το ενυδρειο :smt082 :smt081 :smt110

accnt
30-12-07, 15:43
Ένας βράχος δεν θεωρείτε ζωντανός επειδή έχει λίγο κοραλλίνη ή λίγη άλγη πάνω του. Ζωντανός είναι όταν μπορεί να αναλάβει το βιολογικό φορτίο του εκάστοτε ενυδρείου.
Αυτός ο βράχος παραδείγματος χάρη μπορεί να είχε αγοραστεί νεκρός και σε ένα μήνα να έχει γίνει έτσι. ¶ρα θα πρέπει να δεις εσύ ο ίδιος κατά πόσο είναι ζωντανός.

Τα κομμάτια είναι πολύ μεγάλα και σε αυτό το μικρό ενυδρείο δεν δείχνουν όμορφα. Ίσως και έτσι όπως τα έχεις βάλει.
Αν κρατούσα το συγκεκριμένο ενυδρείο θα έσπαγα μερικά κομμάτια, ενώ αν δεν το κρατούσα θα προσπαθούσα να έκανα καλύτερο aquascaping.

Για ανεμώνη θες οπωσδήποτε το λιγότερο Τ5, δεν συζητάμε για Τ8. Και ίσως όχι μια…

PascM
30-12-07, 17:38
Θα προσπαθήσω για καλύτερο aquascaping προς το παρόν Γιάννη!
Η σκέψη είναι αυτό (http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ab76934b35276553fce985faa5fd7f5d/cl/details/cnid/15243fb4c12ec4353.62862637/anid/522040/Aqua%20Medic%20Chromis/) όχι πολύ σύντομα όμως!

Τι είναι αυτό στη φωτό ?

accnt
30-12-07, 18:30
Κάποιο είδος worm. ¶φοβο για το ενυδρείο.

PascM
30-12-07, 18:34
Γιάννη αν και ανέφερες ποιο πάνω οτι ζωντανός είναι ο βράχος που μπορεί να σηκώσει το φορτίο τα όποια worm κλπ καθώς και κάτι άλλα πραγματάκια που βλέπω πάνω στον βράχο δηλώνουν προφανώς κάποια ζωή σωστά?

accnt
30-12-07, 18:35
Έτσι είναι. Φαίνεται λοιπόν ότι ο βράχος σου (ή έστω κάποια από τα κομμάτια) είναι ζωντανός!

PascM
30-12-07, 18:40
Για να δούμε!!
Το οτι κάποια κομμάτια είναι νεκρά είναι σίγουρο και αυτό γιατί και ο τρόπος που ήταν ήδη στημένος είχε πολλά σημεία που σίγουρα δεν είχε κυκλοφορία.
Από την άλλη το γεγονός οτι το ενυδρείο στέκετε χωρίς στην ουσία άλλο φίλτρο (τώρα αν τα σφουγγάρια του εργοστασιακού juwel κρατάνε τόσο καλά δεν το νομίζω για θάλασσα), με κάνει να πιστεύω οτι υπάρχει κάποια ζωή μέσα!

PascM
02-01-08, 20:11
Αυτό μπορεί κανείς να μου πει τι είναι? Αν είναι κακό καλό τι?

accnt
02-01-08, 20:16
Μια χαρά. Ένα μανιτάρι....

PascM
02-01-08, 20:22
¶ψογα!! ¶ρα είμαι σε καλό δρόμο ε Γιάννη?

klaz
02-01-08, 20:24
¶ψογα!! ¶ρα είμαι σε καλό δρόμο ε Γιάννη?ναι..
τα στρουμφακια μονο σου λειπουνε....:rolleyes::D:D

PascM
02-01-08, 20:26
:D :D :D Από αυτά δεν έχω :D :D

mikele
02-01-08, 20:52
η αδυναμια μου ειναι οι κλοουν και εχω ενα σαν το δικο σου το κοκκινο....φανταστικο ψαρι καλη αρχη και σε σενα.....

αρκετα απο τα βραχακια σου δεν ειναι "ζωηρα" αλλα πιστευω οτι με φροντιδα σωστη θα αποκτησουν ζωη .....η ποσοτητα που εχεις με εκανε να νομιζω οτι εχω πολυ λιγο βραχο στο δικο μου ........
απο οτι ειδα εχει και ενα ακομα κλοουν .......σκεφτεσαι να βαλεις καμια ανεμωνη......??
καλη αρχη φιλε

accnt
02-01-08, 20:56
Που ξέρεις? Μπορεί να βγάλει ο .... βράχος.:D

PascM
02-01-08, 21:15
η αδυναμια μου ειναι οι κλοουν και εχω ενα σαν το δικο σου το κοκκινο....φανταστικο ψαρι καλη αρχη και σε σενα.....

αρκετα απο τα βραχακια σου δεν ειναι "ζωηρα" αλλα πιστευω οτι με φροντιδα σωστη θα αποκτησουν ζωη .....η ποσοτητα που εχεις με εκανε να νομιζω οτι εχω πολυ λιγο βραχο στο δικο μου ........
απο οτι ειδα εχει και ενα ακομα κλοουν .......σκεφτεσαι να βαλεις καμια ανεμωνη......??
καλη αρχη φιλε

Σ΄ευχαριστώ!!! Ο Βράχος μου είναι όντως πολύς αλλά σύντομα θα ξεχυλώσω το ενυδρείο για να χωράει!!! :D

Που ξέρεις? Μπορεί να βγάλει ο .... βράχος.:D

Ανεμώνη? :D :D :D Πάντος και με τον ξάδερφο NAVY που το έχει δει από κοντά δεν πίστευε οτι θα έχει ζήσει κάποιο μανιτάρι διότι το ενυδρείο ήταν αρκετά παραμελημένο!

Εδώ να ρωτήσω κάτι Γιάννη.
Βρήκα ένα κομμάτι από ψόφιο κοράλι σε πολύ άσχημη κατάσταση και με αρκετές επικαθήσεις επάνω που δεν ξέρω πως αποκαλούνται!
Αυτό μήπως πρέπει να το βγάλω?

madfdg
02-01-08, 21:25
Μανώλη θα πρέπει να προσέξεις τον κόκκινο κλόουν.Αν δεν με μπερδεύει η φωτό είναι ο Premnas biaculeatus και δεν είναι απο τα καλύτερα παιδιά :rolleyes:http://animal-world.com/encyclo/marine/clowns/maroon.php
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?pcatid=758&N=0
Όσο για τις ανεμώνες , ναι μπορεί να βγάλει ο βράχος μονος του.....aptaisia :smt108

PascM
02-01-08, 21:30
Δυστυχώς το ξέρω αυτό με τις aptaisia και πολύ φοβάμαι οτι λίγο ποιο πάνω σε αυτό το κομμάτι του βράχου κάτι βλεπω!
Είναι όμως δύσκολη η φωτογράφισή του.

Η φωτό που βλέπω (με το clown) μάλλον είναι αυτός που λες! Βέβαια έχει στα πτερύγιά του και λίγο μαύρο χρώμα!
Η κοπελιά που είχε το ενυδρείο μου έχει πει οτι δεν της έζησε κανένας άλλος μαζί του!
Λες? Μήπως πρέπει να τον βάλω αγγελία?
Για να πω την αλήθεια θα προτιμούσα να έχω 2 clown τους λεγόμενους Ocellaris ή κατά κόσμος nemo.


edit: Η λευκή γραμμή όμως στη μέση του σώματος του ψαριού (κάθετη) εκτείνετε μέχρι κάτω!

madfdg
02-01-08, 21:36
Μανώλη τπτ δεν είναι δεδομένο με το χόμπυ μας.Απλώς είχα και εγώ ένα και δεν μου άφηνε σε χλωρό κλαρί κανένα ψάρι που έμπαινε στην περιοχή του.Μέχρι και σε Λευκόστερνο την έπεσε , άσε που μου έκανε και τον αραγωνιτη χάλια όπως τον σήκωνε με την ουρά του.Τελικά μετακόμισε μαζί με το "σπίτι" του και εγώ απολαμβάνω τώρα ένα ζευγαράκι ocellaris:grin: Για τις aptaisia υπάρχει λύση σχετικά ευκολη (αν τις προλάβεις και δεν εξαπλωθουν).Σιγουρέψου οτι είναι τέτοιες και τα ξαναλέμε;)

PascM
02-01-08, 21:39
Ποια είναι η λύση?

madfdg
02-01-08, 21:43
Για τις aptaisia?Απο αυτό : http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ee2e633554702a587e28bdcddaf07310/cl/details/anid/037100/JoesJuice%2020%20ml//listtype/search/searchparam/-/searchvendor/manufac.581
μέχρι self made διαλύματα με ξύδι και kalkwasser :)

PascM
02-01-08, 21:44
Κάποιες γαρίδες που άκουσα? (δεν θυμάμαι που το άκουσα ή διάβασα αυτό!)

klaz
02-01-08, 21:50
pepermint.....
αν βρεις,και σιγουρα τετοια(γιατι εχει camel γαριδες που της μοιαζουνε πολυ..)

madfdg
02-01-08, 21:51
Λές για αυτήν: http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?pcatid=701&N=0

Σε άλλους έκανε δουλειά , σε άλλους όχι και τόσο καλή.Θα πρέπει όμως η ανεμώνη να είναι αρκετά μικρή για να σου κάνει δουλειά η γαρίδα.Εγώ θα προτιμούσα πάντως να βάλω γαρίδα - καθαριστή που κατ' εμέ είναι αρκετά πιο όμορφη και να πολεμήσω με άλλα μέσα με τις aptaisia (που στα λίτρα σου θα είναι , πιστεύω , σχετικά ευκολη υπόθεση).Αλλά όλα αυτά είναι προσωπικές επιλογές:rolleyes:

NAVY
02-01-08, 22:45
Συμφωνώ απόλυτα, ............. σίγουρα και ο ξάδερφος θα συμφωνήσει με αυτό το σενάριο:D

accnt
02-01-08, 22:49
Το ότι θα σου βγάλει ο βράχος πήγαινε στα.... στρουμφάκια.... δεν έκανα και ένα quote...

Βέβαια αν ο βράχος σου ήταν καινούργιος και μέσα στην ζωή, δεν θα άηταν αδύνατο να "βγάλει" και ανεμώνη. Έχει γίνει άλλωστε... Σε εσένα όμως δεν...
Και μακρυά από τις γαριδούλες που λέτε.... είναι κακά παιδιά...

Σε ένα κοράλλι που αγόρασα και στο βραχάκι που ήταν κολλημένο, βρήκα μια aptaisia. Της έκανα μια ενεσούλα με ξύδι και τέλος με την μια...

PascM
03-01-08, 00:40
¶ρα μιλάμε για γαρίδα καθαριστή η οποία είναι ποια?
Μια και την aptaisia θα την καθαρίσω (είναι πολύ φρέσκια) με τον τρόπο της μαχαίρας και του ξυδιού εκτός ενυδρείου! (* και όμως υπάρχει Γιάννη)

Προς το παρόν λέμε για μια σαλιάρα και 1-2 ερημίτες.
Να βάλω και γαρίδα?

NAVY
03-01-08, 01:28
Κρητικό να είναι το μαχαίρι για να κάνει καλή δουλειά.:p
Γαρίδα να βάλεις LYSMATA AMPOINENSIS,.........βάλε και μερικούς ερημίτες

PascM
03-01-08, 01:41
Μα αν δεν είναι Κρητικό ήντα να ναι?

madfdg
03-01-08, 16:41
:D:D
Για δες αυτές τις γαριδούλες:

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?pcatid=696&N=0

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?pcatid=697&N=0

βέβαια υπάρχουν και άλλες όμορφες γαρίδες.Περι ορέξεως που λέμε:rolleyes:

Celda
03-01-08, 18:04
βλέπω Μάνο, απο πάνω είσαι συνεχώς απο το ενυδρείο εεεε????:D :D

ο ΜΟΝΟΣ καλός λόγος να αφησεις τα γκάπυ :smt040

mikele
05-01-08, 21:14
ο κοκκινος ο κλοουν ειναι αρκετα επιθετικος....αλλα εγω τον εχω μαζι με δυο αλλους κλοουν και τα εχουν βρει μεταξυ τους.......ποσο μεγαλος ειναι ο δικος σου.....
-------------------------
και τις γαριδουλες πιστευω θα τις κανει μεζεδακι αν ειναι μεγαλος....

madfdg
06-01-08, 09:20
Όσο μεγάλος και να είναι δεν επιτίθεται σε άλλα ζωντανά για να τα φάει.Απλώς επιτίθεται σε άλλα ψάρια για να υπερασπιστεί την περιοχή του;)

PascM
06-01-08, 09:58
Προς το παρόν πάντος μια χαρά ήσυχος είναι!
Σύντομα (ο χρόνος πάντα είναι σχετικός) θα αποκτήσει μεγαλύτερο χώρο και έτσι πιστεύω θα είναι κάπως ποιο άνετα.

PascM
14-01-08, 02:25
update...

NAVY
14-01-08, 07:03
Καλή αρχή και με τα ζωντανά σου.
Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι :D :D :D

PascM
15-01-08, 02:06
Να σαι καλά Απόστολε!!!


(Τυχερέ που ταξιδεύεις τούτη την ώρα για την πατρίδα!!!)

soza
15-01-08, 20:49
Δειξε βρε Πασχαλη και μια φωτο με την γαριδα και τον σαλιγκαρο :D .

Ολο κοντινες βγαζεις μπρε Πασχαλη... βγαλε και μια να φαινεται ολο το ενυδρειακη :p .

Τον τεραααααστιο αστερια τον αφησες μεσα τελικα ? Ειναι reef safe?

PascM
15-01-08, 22:53
Τον τεράαααααστιο αυτό αστερία προς το παρόν τον έχω μέσα. Βέβαια σύντομα θα αλάξουν τα υπόλοιπα σπίτι οπότε θα την γλιτώσω.

Μόλις πάω στο σπίτι θα βάλω και μεγάλη φωτό :D

PascM
04-02-08, 09:59
Έτσι είναι η κατάσταση όπως έχει αλάξει τώρα!!
Για δώστε καμιά ιδέα γιατί ο βράχος έτσι όπως τον έστησα δεν μου αρέσει :(

vasilakis
05-02-08, 11:15
Μπορεις να κανεις ενα υψωμα στη μια μερια που να σβηνει προς την αλλη γιατι δεν υπαρχει χωρος για νησακια.
Στο υψωμα φροντισε να υπαρχουν μερικες κρυψωνες για να την πεφτουν τα ψαρακια σου.
Και χωσε λιγο πιο μεσα το eggcrate να μη φαινεται ... δεν τρεχει και τιποτα αν ακουμπησει λιγακι ο βραχος την αμμο.

PascM
05-02-08, 11:58
Βασίλη θεωρείς οτι πρέπει να προστεθεί και βράχος?

vasilakis
05-02-08, 12:09
Οχι γιατι θα σου κλεισει το χωρο.
Απλα μετακινησε προς τα δεξια ή αριστερα τον περισσοτερο απο αυτον.

accnt
05-02-08, 18:59
Μπορείς να τον διαμορφώσεις και σαν "πέταλο", αλλά και αυτό που σου λέει ο μάστορας είναι ok.
Πρέπει να υπαρχει κενό για να κυκλοφορεί το νερό ανάμεσα στον βράχο και την άμμο, έτσι ώστε και να μην μαζεύονται βρωμιές αλλά και για να δουλέψει σωστά η άμμος.

PascM
06-02-08, 10:22
Η διαμόρφωση του αυτή τη στιγμή είναι περίπου σαν "πέταλο" αλλά μάλλον το ΣΚ θα γίνει μια ανακατάταξη.
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τον αραγωνίτη και την μεταφορά αυτού από το μικρό juwel στο νέο ενυδρείο.
Χρειάζεται κάποια προσαρμογή κλπ ?
Με την προσθήκη και αυτής της ποσότητας θα σκεπαστεί και το eggcrate και δεν θα φαίνετε τουλάχιστον τόσο!

accnt
06-02-08, 14:00
Όχι δεν χρειάζεται προσαρμογή.

Αν το egg crate θαφτεί στην άμμο, ποιος ο λόγος ύπαρξής του? Το θέμα είναι να υπάρχει κενό κάτω από αυτό. Κενό έτσι ώστε να δουλεύει σωστά η άμμος – βρόχος και να μπορεί το νερό να κυκλοφορεί.

PascM
06-02-08, 14:01
Έχεις δίκιο σε αυτό Γιάννη!
Θα δω και αν χρειαστεί θα το ανασηκώσω λίγο (με τα βιδωτά ποδαράκια) αν και δύσκολο όλο το εγγείρημα! :D Θα μου φάει το ΣΚ πάλι :D :D

chrisx
06-02-08, 14:21
Μάνο όπως λέει κι ο accnt θα πρέπει να υπάρχει κενό από κάτω, οπότε μήπως να έκρυβες το eggcrate με κάποια κομμάτια νεκρού βράχου;
Αν περισσεύει αραγωνίτης μην σε νοιάζει, κάποιος θα τον πάρει ...:D

PascM
06-02-08, 14:30
:D :D Δεν πιστεύω να περισσέψει αλλά λέμε τώρα!!!

Τότε ίσως πρέπει να πάρω λίγο νεκρό βράχο :D :D

accnt
06-02-08, 15:46
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21803

Δες εδώ πως έχω φτιάξει την κερκίδα μου. Μπροστά της έχω δέσει κομμάτια νεκρού βράχου....

PascM
06-02-08, 18:58
Ναι το έχω προσέξει Γιάννη αυτό σ' ευχαριστώ!
Θέλω μικρά κομμάτια για μπροστά περισσότερα!

PascM
03-03-08, 00:00
update με μερικές φωτος

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
03-03-08, 00:07
Κουκλος. Μπραβο.

PascM
03-03-08, 00:13
Για να δούμε και κάποια ακόμη...

madfdg
03-03-08, 10:39
Τέτοια να σου κάνει ο maroon και άντε μετά να τον δώσεις:D:D
Μπράβο Πασχάλη με προσοχή όμως γιατί τα είδη κοραλιών που έχεις είναι κάμποσο επιθετικά!

Βάλε και μια ολόσωμη:rolleyes::rolleyes:

PascM
03-03-08, 10:46
Η αλήθεια είναι όμως ότι σκέφτομαι να τον δώσω και τον άλλον τον επιθετικούλη και να τον αντικαταστήσω με occelaris και μάλιστα με 2 από δαύτους! Όπου το πιθανότερο είναι ότι θα είναι και οι οριστικοί κάτοικοι του ενυδρείου.

Από την άλλη δεν ξέρω τι και αν θα πρέπει να προσθέσω κάτι άλλο από κοράλλια π.χ. μέσα στο ενυδρείο!
Η αλήθεια είναι ότι και έτσι μου αρέσει αρκετά το ενυδρείο βέβαια.

madfdg
03-03-08, 10:55
Αφού σου αρέσει έτσι γιατί να το αλλάξεις???;) Όσον αφορά το τι άλλο να βάλεις μέσα βάλε μια ολόσωμη ώστε να μαζέψεις γνώμες!

PascM
03-03-08, 11:56
Οκ! Αναμείνατε στην οθόνη σας ολόσωμη το βράδυ :D

Όσον αφορά την αλλαγή είναι μια σκέψη εκτός και αν υπάρχει περίπτωση να βρω έναν ακόμη marron και να τους κάνω και ζευγάρι (χμμ.. και κάποια στιγμή ξημέρωσε εε?)