PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΑΛΛΙΚΟ ΜΠΟΥΛΝΤΟΓΚ


alessa6561
20-12-07, 13:49
ΠΑΙΔΙΑ,ΨΑΧΝΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΓΙΑ ΓΑΛΛΙΚΟ ΜΠΟΥΛΝΤΟΓΚ...ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΦΡΑΓΚΟ.ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ Η ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ???????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!

fishme1
20-12-07, 16:34
γινε μελος στο παρακατω φορουμ θα σε βοηθησουν πολυ
http://www.dogforum.gr/

κανε ενα τηλεφωνο στον κυνολογικο ομιλο ελλαδος να ρωτησεις για εκτροφεις 210 8145165

μην παρεις απο pet shop τα κουταβια ερχονται απο puppy mills
http://stoppuppymills.org/inside_a_puppy_mill.html

και εαν σου πουν οτι ειναι απο εκτροφεα μην τους πιστεψεις κανενας σοβαρος εκτροφεας δεν πουλαει μεσω πετ σοπ

Tkagem
20-12-07, 16:43
μην παρεις απο pet shop τα κουταβια ερχονται απο puppy mills

Puppy mills????Explain περικαλώ!

klaz
20-12-07, 16:48
εκτροφεια της κακιας ωρας,οπου τα ζωα ειναι σε σχεδον αθλιες συνθηκες,και πολλα πολλα αλλα.....
(ηδη απο το παραπανω λινκ,εξηγουνται πολλα απο αυτα..)

fishme1
20-12-07, 17:01
το ζευγαρωμα δυο σκυλων ειναι μεγαλη υποθεση,πρεπει οι γονεις να ειναι συμβατοι για να μην βγουν κουταβια με κληρονομικες παθησεις- λαθος χαρακτηρα(φοβικα,επιθετικα,τρελα κτλπ).ειναι και μερη που τα σκυλια βασανιζονται καθως μενουν σε μερη πολυ μικρα χωρις περιθαλψη για ολη τους την ζωη
κοιτα και πες μου αν θα επερνες κουταβι απο το σκυλο αυτον που βρεθηκε σε ενα puppy mill για γερα στομαχια:http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.lcanimal.org/cmpgn/images/PMill16.jpg&imgrefurl=http://www.banpuppymills.com/&h=355&w=500&sz=69&hl=el&start=1&um=1&tbnid=bJ6pnHWVoXcQ4M:&tbnh=92&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dpuppy%2Bmills%26svnum%3D10%26um%3D1%2 6hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:elfficial%26sa%3DN (http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.lcanimal.org/cmpgn/images/PMill16.jpg&imgrefurl=http://www.banpuppymills.com/&h=355&w=500&sz=69&hl=el&start=1&um=1&tbnid=bJ6pnHWVoXcQ4M:&tbnh=92&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dpuppy%2Bmills%26svnum%3D10%26um%3D1%2 6hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26sa%3DN)

Tkagem
20-12-07, 18:51
Πρώτη φορά το μαθαίνω αυτό.Τι άλλο πια....

glazar
20-12-07, 18:59
Τετοιες συζητησεις εχουν γινει παν-πολλες και ακρη δεν βρηκε.
Μην τα ισοπεδώνουμε ολα,οτι δλδ τα ΡET δεν πουλανε καλα κουταβια, ή οτι κανενας σοβαρος εκτροφεας δεν θα πουλουσε σε ΡΕΤ.
Και ειδικα αν παρει τηλ στο ΚΟΕ θα σωθει!!! (μπααα)
Τουλαχιστον για Γαλλικα επιτρεψτε μου να εχω προσωπικη αποψη για το θεμα μιας και ειμαι και κατοχος τετοιου σκυλου και μεσα στα πραγματα.
Εχω δει κουταβια να πωλούνται 850Ευρω και δυστυχως τα καημένα να μην αξιζουν ουτε 100.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ κουταβι στην ελλαδα απο εκτροφεα ή Ρετ ΔΕΝ θα παρει χωρις να το πληρωσει ακριβα.(δυστυχως)Και οταν λεω ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ εννοω να πλήσιαζει στο προτυπο της ρατσας και να ερχεται απο πολυ καλους γονεις, και να ειναι τιμιος αυτος που θα του το πουλησει και να τον εμπιστευτεις.

Θα αγοράσεις φιλε μου ενα κουταβι το οποιο θα ειναι μετριο προς το καλο θα ειναι υγιες και με την φροντιδα που θα του παρεχεις θα γινει ο καλυτερος σου φιλος για μια ζωη.

rita
20-12-07, 19:36
αν μιλας για πολυ λιγες περιπτωσεις τοτε οκ..
αλλα δεν ειναι ολοι μεσα στα πραγματα,ουτε γνωριζουν για puppy mills οποτε καλο ειναι να ενημερωνονται γιατι ενα μεγαλο ποσοστο πετ σοπ οπως και να το κανουμε απο εκει πουλαει.

fishme1
20-12-07, 20:34
Μην τα ισοπεδώνουμε ολα,οτι δλδ τα ΡET δεν πουλανε καλα κουταβια, ή οτι κανενας σοβαρος εκτροφεας δεν θα πουλουσε σε ΡΕΤ.
Και ειδικα αν παρει τηλ στο ΚΟΕ θα σωθει!!! (μπααα)
Τουλαχιστον για Γαλλικα επιτρεψτε μου να εχω προσωπικη αποψη για το θεμα μιας και ειμαι και κατοχος τετοιου σκυλου και μεσα στα πραγματα.
Εχω δει κουταβια να πωλούνται 850Ευρω και δυστυχως τα καημένα να μην αξιζουν ουτε 100.

δηλαδη μου λες οτι ειναι καλυτερα να παρει ενα κουταβι χωρις να δει γονεις και χωρις να ξερει απο που.δεν λεω υπαρχουν και εκτροφεις στην ιδια κατασταση και εχω δει και με τα ματια μου.ο κοσμος αγοραζει απο πετ σοπ κυριως λογω φθηνοτερης τιμης για πες μου λοιπον πιοιος εκτροφεας που βγαζει καλα σκυλια θα τα δωσει μεσω πετ σοπ φθηνοτερα; και φυσικα εννοειται οτι θα κοιταξει οσους περισσοτερους εκτροφεις μπορει πριν αποφασισει απο που θα παρει κουταβι. να μην πλησιαζουν ομως κανενος τα σκυλια στο προτυπο δεν παιζει,κανενα σκυλι ετσι και αλλιως δεν πλησιαζει 100%στο προτυπο της φυλης καπου θα χανει λιγο.
απλα απο περιεργεια απο που πηρες εσυ το σκυλι σου;

glazar
20-12-07, 21:42
Ποιος εκτροφεας που βγαζει καλα σκυλια :

1ον θα τα δωσει σε καποιον αγνωστο και δεν θα κοιταξει ή να τα κρατησει για αυτον για να συνεχισει τις γεννες ή δεν θα τα δωσει σε γνωστες που θα τους εχει απο κοντα για τις εκθεσεις?

2ο Ειπα οτι : ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ κουταβι στην ελλαδα απο εκτροφεα ή Ρετ ΔΕΝ θα παρει χωρις να το πληρωσει ακριβα.(δυστυχως) την στιγμη που το παληκαρι γραφει``...Η ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ???????``

Οταν μιλάω για ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ σκυλι ,εννοω να ειναι ιδιο με το προτυπο της ρατσας.(και εχει πολλα σκυλια τα οποια τα πληρουν αυτα τα προτυπα)

Οταν ο εκτροφεας ειναι στην κρητη ή αθηνα θα παει να τον δει για να δει τους γονεις?δλδ αλλα 300 ευρω πανω για τα εξοδα?Το λεω γιατι εκτροφεα με Γαλλικα Μπουλντογκ δεν εχει Θεσ/νικη.Και να τα δει θα καταλαβει αν δεν ριξει πρωτα μια ματια για να καταλαβει τι εστι η ρατσα αυτη?

Το αν θα εδινε καποιος εκτοφεας φθηνα τα καλα κουταβια του σε ΡΕΤ το απανταω παραπανω..

Τον σκυλο μου τον εφερα απο εξω.!!

fishme1
20-12-07, 21:57
1ον θα τα δωσει σε καποιον αγνωστο και δεν θα κοιταξει ή να τα κρατησει για αυτον για να συνεχισει τις γεννες ή δεν θα τα δωσει σε γνωστες που θα τους εχει απο κοντα για τις εκθεσεις?θα δωσει και σε αγνωστο αν ομως βρει καποιον που θα κατεβει σε εκθεσεις θα το δωσει εκει


Οταν μιλάω για ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ σκυλι ,εννοω να ειναι ιδιο με το προτυπο της ρατσας.(και εχει πολλα σκυλια τα οποια τα πληρουν αυτα τα προτυπα)
σε αυτο εχεις δικιο εβγαλα το αντιθετο νοημα πριν

Οταν ο εκτροφεας ειναι στην κρητη ή αθηνα θα παει να τον δει για να δει τους γονεις?δλδ αλλα 300 ευρω πανω για τα εξοδα?Το λεω γιατι εκτροφεα με Γαλλικα Μπουλντογκ δεν εχει Θεσ/νικη.Και να τα δει θα καταλαβει αν δεν ριξει πρωτα μια ματια για να καταλαβει τι εστι η ρατσα αυτη?ειπα σε οσους μπορει.δηλαδη να παρει απο πετ σοπ με τα γνωστα προβληματα μορφολογιας, πλαστων χαρτιων ,υγειας;

Το αν θα εδινε καποιος εκτοφεας φθηνα τα καλα κουταβια του σε ΡΕΤ το απανταω παραπανω..επιμενω οτι δεν θα δωσει μεσω πετ σοπ

Τον σκυλο μου τον εφερα απο εξω.!!τι εννοεις απο εξω μιλησες εσυ με εκτροφεα ή μεσω καποιου πετ σοπ;

maniac
20-12-07, 22:03
Χωρις να θελω να το γενικευσω, ξερω πως καποια πετσοπ φερνουν κουταβια απο ανατολικες χωρες με μικρο κοστος και αμφιβολη ποιοτητα καθως και μαιμου χαρτια. Οποτε δεν θα πηγαινα σε ενα πετσοπ στην τυχη.
Θα συμφωνησω πως για ενα μετριας ποιοτητας κουταβι θα πρεπει να πλρωσεις αρκετα χρηματα και μονο απο γενα ιδιωτη η γνωστου μπορει να πληρωσεις λιγοτερα. Οσο αφορα τους ξενους εκτροφεις πιστευω οι Γαλλοι και οι Γερμανοι είναι πολλα χρονια μπροστα απο τους λοιπους. Ομως ειδικά οι Γαλλοι αποφευγουν να στείλουν στο εξωτερικο τα καλα κουταβια γιατι ειδικα στις γαλλικες ρατσες επενδυουν πολλα. Και φυσικα κανενας σοβαρος εκτροφεας δεν δινει τα κουταβια του σε πετσοπ. Μην τρελαθουμε κιολας!
Νομιζω πρεπει να υπαρχει ομιλος μπουλντογκ στην Ελλαδα απο οπου μπορεις να ερθεις σε επαφη με εκτροφεις. Βεβαια με αλμυρη γευση. Δυστυχως.

glazar
20-12-07, 22:24
Εχω φιλους εκτροφεις.και εκεινοι επειδη συνεργαζονται με εξωτερικο βρεθηκε εκει γαλλικο που ηταν οπως το ηθελα και για αυτο αγοραστηκε απο εκει.Βεβαια αγοραστηκε ακριβα ,αλλα ο φιλος ψαχνει και για καποιο σχετικα φθηνο.

Ρε παιδια δεν ειναι οτι δεν συμφωνω εν μερη ,αλλα το ξανα-ματα-λεω :δεν ειναι ολοι και ολα τα ΡΕΤ ιδιοι!!Υπαρχουν και καλα.Σιγουρα παντως δεν θα πηγαινα και εγω σε καποιο ΡΕΤ για το οποιο εχουν ακουστει διαφορα και βεβαια σε ΡΕΤ το οποιο ΟΤΙ ρατσα και να του παραγειλεις θα στην φερει μεσα σε 6-7 μερες.Αυτος να ξερετε οτι ΝΑΙ τα φερνει απο puppy mills,για αυτο και βρισκει τα παντα και γρηγορα.
Οταν ενας εκτροφεας εχει παρει γεννα π.χ. απο 2 λυκοσκυλα εχουμε και λεμε συνολο μπορει και 20 κουταβια,πειτε μου που θα τα δωσει ολα αυτα?Δεν ειναι κακο να εχει συνεργασια με ΡΕΤ και να τα δινει και εκει.Ουτε θα θεωρηθει μη σοβαρος αν το κανει αυτο.

fishme1
20-12-07, 22:38
Εκτροφεας που δεν ελενχει που πανε τα σκυλια του δεν ειναι σοβαρος.ξερω πολλους εκτροφεις που τα σκυλια τους τους μενουν ή τα πουλανε μεγαλυτερα.

DOGO
20-12-07, 22:51
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να αναφερθώ και γω με τη σειρά μου πάνω στο θέμα μιας και είμαι γνώστης(εκπαιδευτής σκύλων) και κάτοχος ενός πανέμορφου dogo argentino!!
1.Για να πάρεις μια μικρή γέυση για το πώς θα γίνει το κουτάβι θα πρέπει να δείς τους παππούδες και όχι τους γονείς
2.Δέν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα.Υπάρχουν πολύ καλοί επαγγελματίες pet shopαδες αλλά και πολύ κακοί
3.Γενικά σ'αυτόν τον τομέα ισχύει:''ό,τι πληρώνεις παίρνεις'' καλώς ή κακώς.
εκτός αν έχεις κάποιον πολύ γνωστό.
Συμβουλή μου:Η θα πάρεις το κουτάβι απο κάποιο πολύ επώνυμο pet shop (κατάλαβες ποιό εννοώ....) γιατί διαφημίσεις δεν κάνουμε εδώ ή θα πας για μια ποιο οικονομική λύση,χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα είναι καλό κουτάβι, σε κάποιο πιό μικρό pet shop. Στην δευτερη επιλογή μπορώ να σε βοηθήσω..
Αντε και με το καλό όταν το πάρεις θα σου δίνω και συμβουλές για να κάνεις τη ζωή σου ευκολότερη.

Ryu
20-12-07, 23:01
ή θα πας για μια ποιο οικονομική λύση,χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα είναι καλό κουτάβι, σε κάποιο πιό μικρό pet shop.

αποφευγουμε να περνουμε απο τετοια pet shop κουταβια,οχι επειδη δεν θα βγει καλο το σκυλι,αλλα επειδη τα εκτροφεια που περνουν τα κουταβια εχουν δει τις σκυλες μηχανες και τις βαζουν να γεννανε συνεχεια σε αθλειες συνθηκες.

state_of_mind
27-12-07, 05:41
γεια σας κ απο μενα, ειμαι καινουριος εδω , θα ηθελα να με ενημερωσετε για αξιοπιστους εκτροφεις γαλλικων μπουλντογκ,διοτι με ενδιαφερει πολυ η αποκτηση ενος. ευχαριστω