PDA

Επιστροφή στο Forum : NEΟΣ ΣΕ FORUM ΚΑΙ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ


nik
16-12-07, 15:28
Γειά σας
Είμαι νέος στο forum και στο θαλασσινό ενυδρείο.
Είχα στην διάθεσή μου τροπικό ενυδρείο για 2 χρόνια το οποίο διατήρησα με επιτυχία.Αποφάσισα να προχωρήσω σε θαλασσινό.Θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάποιες απορίες πού δεν απαντήθηκαν διαβάζοντας το αρχείο σας.
Γέμισα με νερό το νέο 125 λίτρων ενυδρείο.Δια αρχή το προορίζω για fish only ίσως και με λίγο ζωντανό βράχο αργότερα.
Διαθέτω φίλτρο 2026 EHEIM, skimmer TUNZE nano9002, κυκλοφορητή ΚΟRALIA2.
Xθές το γέμισα με νερό, έριξα stresscoat API αντιχλώριο και μετά απο 2 ώρες αλάτι δια reef σε λιγότερη ποσότητα απο την προβλεπόμενη δια τα λίτρα αυτά. Το νερό 18 ώρες μετά είναι θολό επειδή το αλάτι δεν έχει λειώσει και αιωρείται ή παραμένει στον πάτο.Φυσικά υπάρχουν μέσα στο ενυδρειο κυκλοφορητές που το ανακατεύουν και 1 ώρα πρίν έθεσα σε λειτουργία και την αντλία του φίλτρου(900λίτρα) χωρίς τα υλικά στον κάδο για επιπλέον ανακάτεμα.Πόσο χρόνο κάνει συνήθως να λειώση και να γίνει το νερό διαυγές;Το αλάτι ειναι το οcean reef.

Kotsos
16-12-07, 20:27
Έχεις αυτό το πραγματάκι http://www.northernbrewer.com/pics/fullsize/hydrometer.jpg για να μετράς το αλάτι???
Εμένα σε 24 ώρες είχε καθαρίσει το νερό

ΥΓ Καλώς ήρθες.

Tricky
16-12-07, 20:40
Πόσο χρόνο κάνει συνήθως να λειώση και να γίνει το νερό διαυγές;

Θερμοκρασια ανεβασες ?

nik
16-12-07, 21:08
Θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς και το νερό τελειως θολο απο άλιωτο αλάτι.Μετράω αλάτι με υγρόμετρο sera που επιπλέει αλλά δεν με ενδιαφέρει ακόμα η ακριβή ένδειξη επειδή είναι άδειο.Πάντως το αλάτι που έριξα δεν είναι παραπάνω επειδή μέτρησα την συσκευασία.Λιγότερο μπορεί.Πείτε μου σας παρακαλώ αν έτσι πάντα αργεί να λιώσει το αλάτι.

klaz
16-12-07, 21:11
24 το λιγοτερο με 48 ωριτσες το καλυτερο..

Tricky
16-12-07, 21:15
Οταν γεμιζουμε το ενυδρειο για πρωτη φορα , περιμενουμε τουλαχιστον 48 ωρες πριν οποιαδηποτε επομενη κινηση.

Το αλατι που λες δεν το ξερω ...prodac ειναι ? ισως να καθυστερει λιγο παραπανω.

Οπως και να χει , αστο ετσι 48 ωρες για να λειωσει καλα ...αν μπορεις , βαλε και ενα κυκλοφοροτητη να αναδευει την επιφανεια ή ξεκινα το σκιμερ να οξυγονωνει το νερο σου ;)

Οταν πλεον διαλυθει το αλατι , μετρας αλατοτητα ...

nik
16-12-07, 21:17
Αρα να περιμένω.Ζωντανή άμμο πότε να ρίξω;
Yπαρχει περίπτωση να φταίει το stresscoat της ΑPI και να έχει αντιδράσει με το αλάτι;Το έριξα 2 ώρες πρίν το αλάτι
Ευχαριστώ
-------------------------
prodac marine reef

Tricky
16-12-07, 21:23
Το stress coat δεν θα φταιει στο συγκεκριμμενο αλλα ειναι ακαταλληλο για θαλασσινο ενυδρειο αφου δεν ειναι συμβατο με σκιμερς ...τα κανει να αφριζουν σαν τρελα και να ξεχυλιζουν :(

Το καλυτερο και φθηνοτερο αντιχλωριο ειναι το seachem prime.

nik
16-12-07, 21:32
Δεν το ήξερα αυτό για το stresscoat.
To prime το γνωρίζω γιατί το χρησιμοποιώ σε λίμνη με koi.

accnt
16-12-07, 21:35
Κατ΄ αρχάς καλωσόρισες στ΄ αλάτια!

Θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς, ιδίως τώρα στην αρχή και κάνεις (ίσως) κάποια λάθη (γενικά) τα οποία και θα τα μετανιώσεις.

Στην θέση σου θα έβαζα από την αρχή τον ζωντανό βράχο (καλής ποιότητας και όχι τίποτε νταμάρια…) και ψόφιο αραγωνίτη για υπόστρωμα. Η ζωντανή άμμος κατά την γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτά.

Διάβασε περισσότερο στα threads που υπάρχουν πολλές απαντημένες ερωτήσεις για διάφορα θέματα.

Τα λέμε!

nik
16-12-07, 21:45
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σας.
Σκέφτηκα αυτό για τόν ζωντανό βράχο αντί για την άμμο αλλά δεν μπορώ να βρώ πουθενά ψόφιο αραγωνίτη. Βρίσκω μόνο άμμο πολύ πολύ ψιλή άσπρη νομίζω της caribsea.Ποιός έμπορος έχει τέτοιο αραγωνίτη και τί μάρκα είναι; Είναι πολύ λογικό τα 100 ευρώ της ζωντανής να τα πάρω σε ΖΒ που θα δημιουργήσει εκτός της βιολογίας και διακόσμηση.

Tricky
16-12-07, 22:12
Ζωντανη αμμο σε σωστη τιμη εχει μονο ενα καταστημα στην Αθηνα , απο οσο ξερω εγω ...αν την παρεις απο εκει , οντως δεν θα εχει μεγαλη διαφορα απο την ψοφια (ενα σακι Carib sea live sand = 30 ευρω)

nik
16-12-07, 22:20
Πές μου σε παρακαλώ σε ποιό μαγαζί γιατι σε όσα εψαξα η τιμή ήταν 45 +πάνω

Tricky
16-12-07, 23:07
Εχεις πμ ... ;)