PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί άμμος πρέπει τελικά να μπεί?


πλυμμήρας
15-12-07, 11:48
Φίλτατοι καλημέρα.Σε κάποιο άλλο θέμα είχα γράψει ότι θα αλλάξω το κοινωνικό ενυδρείο σε malawi.Έψαξα για το θέμα της άμμου και έχω μπερδευτεί κάπως.Ξέρω ότι καλό είναι να είναι ασβεστολιθική.Έχω διαβάσει για άμμο ποταμίσια , άμμο χαλαζιακή , άμμο με τριμμένο κοχύλι και κοράλλι, άμμο θαλάσσης(η μαύρη που πουλιέται σε μάντρες υλικών και χρησιμοποιήται στην τσιμεντακονία?) και κάποιες άλλες.
Τελικά ποια πρέπει να επιλέξω?:smt120
Μπορώ να πάω σε μια παραλία να μαζέψω άμμο μετά καθάρισμα και έτοιμη?
Επίσης διαβάζω για μια μάντρα υλικών με το όνομα ΕΡΜΗΣ και οτι πολλοί συνχομπίστες έχουν "βολευτεί" με το συγκεκριμένο κατάστημα.Κάποιο παρόμοιο μαγαζί προς μεριά δυτικών προαστείων δεν υπάρχει?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και κατά 90% θα κάνω την πρώτη μου επίσκεψη σήμερα στον σύλλογο για να γνωρίσω "με ποιούς μιλάω τόσο καιρό"...:grin:

Tkagem
15-12-07, 11:57
Φιίλτατε πάνε σε μιά παραλία και μάζεψε άμμου του θεού!!!!Ξέπλυνέ την καλά και κοίταξέ την μήν έχει κομμάτια πίσσας γιατί παίζει καμμιά φορά και αυτό αλλά σπάνια Αθήνα.Και είσαι Άρχοντας!!!!

πλυμμήρας
15-12-07, 12:15
Και λογικά η άμμος της παραλίας είναι ασβεστολιθική.Έτσι δεν είναι? ή να πάρω και υδροχλωρικό οξύ για να τσεκάρω για σιγουριά?

Tkagem
15-12-07, 12:18
Ελλάδα είσαι οπότε 99% ασβεστολιθική!Σου κάνει για τα ψάρια που θές!

πλυμμήρας
15-12-07, 12:27
Διάβασα και για κοσκίνισμα της άμμου για να απομακρυνθούν σκουπιδάκια και άλλα τέτοια και ακούγεται λογικότατο.Η σίτα για το κοσκίνισμα πρέπει να είναι κάποιων mm έτσι ώστε ματά το κοσκίνισμα να έχουμε άμμο και όχι "αλεύρι"?Πού θα βρώ τέτοια σίτα?
Καμιά ιδέα για αυτά?Όχι τίποτα άλλο αλλά να προλάβω τα μαγαζιά ανοιχτά...

thanasis76
15-12-07, 14:33
Διάβασα και για κοσκίνισμα της άμμου για να απομακρυνθούν σκουπιδάκια και άλλα τέτοια και ακούγεται λογικότατο.Η σίτα για το κοσκίνισμα πρέπει να είναι κάποιων mm έτσι ώστε ματά το κοσκίνισμα να έχουμε άμμο και όχι "αλεύρι"?Πού θα βρώ τέτοια σίτα?
Καμιά ιδέα για αυτά?Όχι τίποτα άλλο αλλά να προλάβω τα μαγαζιά ανοιχτά...


καλησπερα!!! χαιρομαι που προχωρας....
εγω την αμμο την κοσκινησα με πολυ ψιλο κοσκινο...
και σηγκεκριμενα πηρα ενα μεγαλο σουροτυρι απο το σπιτι....
και μετα την επλυνα με καυτο νερο μεχρι να σταματησει να βγαζει θολουρα...
κανε αυτα και εισαι οκ....:D :D :D

πλυμμήρας
15-12-07, 14:43
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και προχοράω ακάθεκτος...